Virtual-IT.pl - data center cloud computing SDx AI storage network cybersecurity

Integracja AIOps w kompleksowym monitorowaniu IT: Site24x7
Integracja AIOps w kompleksowym monitorowaniu IT: Site24x7

Środowiska IT stają się coraz bardziej rozbudowane. Firmy korzystają z infrastruktury on-premise jak również z rozwiązań chmurowych, często z wielu chmur (multicloud). W takiej sytuacji kluczem dla zapewnienia niezawodnego działania systemów IT jest monitoring infrastruktury. Właściwe rozwiązanie do monit...

Czytaj więcej...

Broadcom upraszcza ofertę i model licencjonowania VMware
Broadcom upraszcza ofertę i model licencjonowania VMware

W ciągu ostatnich dwóch lat firma VMware podejmowała wysiłki mające na celu uproszczenie swojego portfolio rozwiązań i przejście z modelu licencji wieczystych na model subskrypcji, który branża przyjęła już jako standard korzystania z chmury. Firma zaznaczyła, że takie zmiany przyniosą klientom większe ko...

Czytaj więcej...

FRITZ!Box 6850 5G - router gotowy na sieć piątej generacji
FRITZ!Box 6850 5G - router gotowy na sieć piątej generacji

Przed kilkoma tygodniami w skromnych progach naszej Virtual-nej redakcji pojawiła się przesyłka zawierająca router FRITZ!Box 6850 5G od firmy AVM. Router wprowadzony na rynek latem ubiegłego roku, za pomocą wbudowanego modemu obsługuje zakresy 5G w paśmie poniżej 6 GHz, a także LTE Advanced Pro we wszystkich obecnie wy...

Czytaj więcej...

Brak wykwalifikowanej kadry i starzejące się systemy główną barierą cyfryzacji
Brak wykwalifikowanej kadry i starzejące się systemy główną barierą cyfryzacji

Według opublikowanego przez Veeam raportu Data Protection Trends Report 2022, największym wyzwaniem dla firm związanym z cyfryzacją są braki wykwalifikowanej kadry IT i starzejące się systemy. Aż 1/3 przedsiębiorstw w razie awarii i braku dostępu do zasobów planuje przywracać działanie serwerów w trybie r...

Czytaj więcej...

Chcielibyśmy, żeby chmura…, czyli oczekiwania wobec dostawcy
Chcielibyśmy, żeby chmura…, czyli oczekiwania wobec dostawcy

Wyniki badania PMR dla Polskiej Chmury wskazują, że ponad 2/3 firm korzysta z rozwiązań chmurowych, a około 1/3 jest w trakcie ich wdrażania. Tym samym chmura to już stały element ekosystemu i działalności przedsiębiorstw w Polsce. Rynek ten dojrzał i firmy szukają w chmurze korzyści oraz rozwiązań dopasowanych wprost ...

Czytaj więcej...

Historia oszukiwania ludzi przez sztuczną inteligencję
Historia oszukiwania ludzi przez sztuczną inteligencję

Wraz z rozwojem nowoczesnych technologii rozwijają się również złośliwe schematy. Od niedawna do długiej listy oszustw dołączyła sztuczna inteligencja (Artificial Intelligence, AI). Wykorzystanie technologii sztucznej inteligencji i uczenia maszynowego (Machine Learning, ML) przenosi phishing i inne oszustwa cyb...

Czytaj więcej...

Aktualności

Idzie nowa era dla automotive dzięki cyfryzacji i chmurze

Cyfryzacja CloudGrape Up, polska firma specjalizująca się w technologiach cloud native oraz w podejściu DevOps w produkcji oprogramowania, zaprezentowała ofertę dotyczącą tworzenia rozwiązań opartych o IoT i digital twin dla firm motoryzacyjnych. Dzięki niej, producenci samochodów będą mogli łatwo stworzyć cyfrowego bliźniaka swoich pojazdów i jednocześnie udostępnić kierowcom możliwość interakcji z nim na niespotykaną dotąd skalę.

 

Grape Up planuje tworzyć rozwiązania wykorzystujące technologie IoT i digital twin dla firm motoryzacyjnych głównie w oparciu o swoją autorską platformę PaaS - Cloudboostr, która integruje wiodące technologie open source w obszarze cloud native, jak Kubernetes. Rozwiązanie to jest znacznie tańsze niż inne komercyjne platformy PaaS, a Grape Up zapewnia dodatkowo jej wsparcie i utrzymanie. Dzięki tej platformie, firmy mogą tworzyć, testować i bardzo szybko wdrażać dowolne rozwiązania w chmurze publicznej, prywatnej lub hybrydowej.

Cyfrowy bliźniak dla samochodu? Żaden problem!
Jednym z takich rozwiązań może być platforma dla branży automotive do tworzenia cyfrowych replik samochodów, która będzie odzwierciedlała wszystkie zmiany, jakie zachodzą w trakcie eksploatacji auta. Umożliwia ona producentom efektywne, zdalne zarządzanie ich samochodami, w tym „funkcjami na żądanie” (włączanie i wyłączanie różnych opcjonalnych funkcji dla kierowców), odczyty parametrów pojazdów, przewidywanie napraw, a nawet serwis auta.

"Wdrożenie takiego rozwiązania oznacza także wiele nowych możliwości dla kierowców, którzy będą mogli zarządzać z poziomu smartfona wieloma funkcjami samochodu, w tym ustawieniami klimatyzacji, otwieraniem/zamykaniem drzwi, czy personalizować system swojego auta. Z platformą będzie także można zintegrować wiele usług od zewnętrznych dostawców, jak wyszukiwanie stacji ładujących, rozliczanie płatności za korzystanie z takich stacji, informacje o utrudnieniach w ruchu na poszczególnych trasach, sprawdzanie dostępności miejsc parkingowych w danym obszarze, czy umawianie się na wspólny wyjazd i udostępnianie znajomym informacji o położeniu samochodu" - tłumaczy Łukasz Zwoliński, CTO w Grape Up.  

Grape Up zapewnia, że oferowane rozwiązanie będzie spełniać bardzo wysokie wymagania w zakresie bezpieczeństwa, dostępności oraz skalowalności, a także zapewni stałą komunikację z samochodem.

"Nawet zerwanie połączenia samochodu z Internetem nie spowoduje zaprzestania działania usługi, bo jej podstawą będą dane pochodzące z ostatniej synchronizacji pomiędzy samochodem i jego cyfrowym bliźniakiem. Dodatkowo dane na temat poszczególnych samochodów mogą być aktualizowane w oparciu o informacje zbierane z innych pojazdów, które korzystają z tego samego modelu danych" - tłumaczy Łukasz Zwoliński.

Przetestowane przez niemieckiego giganta motoryzacji
Oferta dla branży motoryzacyjnej powstała w oparciu o doświadczenia Grape Up z projektu, który firma zrealizowała dla jednego z największych producentów samochodów w Niemczech. Początkowo był to projekt badawczy, którego głównym celem było przetestowanie możliwości oferowanych przez technologie digital twin i IoT w sportowej marce należącej do klienta Grape Up.

W ramach projektu Grape Up musiał zaproponować i zaimplementować architekturę, która spełniałaby określone wymogi dot. bezpieczeństwa oraz utrzymania ciągłości komunikacji z pojazdem. Ważną kwestią było także zapewnienie możliwości wzbogacania platformy kolejnymi aplikacjami dostarczanymi przez zewnętrznych dostawców usług. Grape Up w trakcie projektu dzielił się także z zespołem klienta wiedzą z zakresu stosowania podejścia DevOps oraz Agile, wspierając go tym samym w procesie cyfrowej transformacji.

"Doświadczenia z tego projektu pozwoliły nam stworzyć uniwersalną ofertę, z której mogą skorzystać także wszyscy inni producenci samochodów. Jednocześnie cały czas wspieramy rozwój wypracowanej platformy u naszego obecnego klienta. Ma ona docelowo zastąpić już wykorzystywane przez koncern rozwiązania w obszarze IoT dedykowane dla poszczególnych samochodów z portfolio firmy" - mówi Artur Witek, Wiceprezes Zarządu Grape Up.

Źródło: Grape Up

Logowanie i rejestracja