Virtual-IT.pl - data center cloud computing SDx AI storage network cybersecurity

Integracja AIOps w kompleksowym monitorowaniu IT: Site24x7
Integracja AIOps w kompleksowym monitorowaniu IT: Site24x7

Środowiska IT stają się coraz bardziej rozbudowane. Firmy korzystają z infrastruktury on-premise jak również z rozwiązań chmurowych, często z wielu chmur (multicloud). W takiej sytuacji kluczem dla zapewnienia niezawodnego działania systemów IT jest monitoring infrastruktury. Właściwe rozwiązanie do monit...

Czytaj więcej...

Brak wykwalifikowanej kadry i starzejące się systemy główną barierą cyfryzacji
Brak wykwalifikowanej kadry i starzejące się systemy główną barierą cyfryzacji

Według opublikowanego przez Veeam raportu Data Protection Trends Report 2022, największym wyzwaniem dla firm związanym z cyfryzacją są braki wykwalifikowanej kadry IT i starzejące się systemy. Aż 1/3 przedsiębiorstw w razie awarii i braku dostępu do zasobów planuje przywracać działanie serwerów w trybie r...

Czytaj więcej...

Broadcom upraszcza ofertę i model licencjonowania VMware
Broadcom upraszcza ofertę i model licencjonowania VMware

W ciągu ostatnich dwóch lat firma VMware podejmowała wysiłki mające na celu uproszczenie swojego portfolio rozwiązań i przejście z modelu licencji wieczystych na model subskrypcji, który branża przyjęła już jako standard korzystania z chmury. Firma zaznaczyła, że takie zmiany przyniosą klientom większe ko...

Czytaj więcej...

FRITZ!Box 6850 5G - router gotowy na sieć piątej generacji
FRITZ!Box 6850 5G - router gotowy na sieć piątej generacji

Przed kilkoma tygodniami w skromnych progach naszej Virtual-nej redakcji pojawiła się przesyłka zawierająca router FRITZ!Box 6850 5G od firmy AVM. Router wprowadzony na rynek latem ubiegłego roku, za pomocą wbudowanego modemu obsługuje zakresy 5G w paśmie poniżej 6 GHz, a także LTE Advanced Pro we wszystkich obecnie wy...

Czytaj więcej...

Chcielibyśmy, żeby chmura…, czyli oczekiwania wobec dostawcy
Chcielibyśmy, żeby chmura…, czyli oczekiwania wobec dostawcy

Wyniki badania PMR dla Polskiej Chmury wskazują, że ponad 2/3 firm korzysta z rozwiązań chmurowych, a około 1/3 jest w trakcie ich wdrażania. Tym samym chmura to już stały element ekosystemu i działalności przedsiębiorstw w Polsce. Rynek ten dojrzał i firmy szukają w chmurze korzyści oraz rozwiązań dopasowanych wprost ...

Czytaj więcej...

Historia oszukiwania ludzi przez sztuczną inteligencję
Historia oszukiwania ludzi przez sztuczną inteligencję

Wraz z rozwojem nowoczesnych technologii rozwijają się również złośliwe schematy. Od niedawna do długiej listy oszustw dołączyła sztuczna inteligencja (Artificial Intelligence, AI). Wykorzystanie technologii sztucznej inteligencji i uczenia maszynowego (Machine Learning, ML) przenosi phishing i inne oszustwa cyb...

Czytaj więcej...

Aktualności

ABC cyberbezpieczeństwa - jak przygotować najmłodszych na zagrożenia w sieci?

Internet dzieckoDane zgromadzone przez Institution of Engineering and Technology wskazują, że 57% przedstawicieli pokolenia Alfa, czyli osób urodzonych po 2010 roku, spędza większość swojego wolnego czasu w cyberprzestrzeni. Wśród 12- i 13-latków ten odsetek wzrasta do 67%. Nic więc dziwnego, że również dzieci padają ofiarą cyberprzestępców. Aż 72% dzieci na świecie doświadczyło jakiejś formy cyberzagrożenia podczas swojej aktywności w sieci - wynika z badań przeprowadzonych przez The Global Cybersecurity Forum.

Dyskusje o bezpieczeństwie najmłodszych w cyberprzestrzeni stają się coraz głośniejsze, czego przykładem jest ostatnia aktywność Unii Europejskiej. W maju 2022 roku przyjęto europejską strategię na rzecz bezpieczniejszego internetu dla dzieci. Jej celem jest poprawa stopnia dostosowania treści do wieku użytkowników oraz zapewnienie każdemu dziecku ochrony, podmiotowości i szacunku w przestrzeni cyfrowej. W tym samym roku w życie weszła także europejska deklaracja cyfrowych praw i zasad, z sekcją poświęconą nieletnim w internecie.

Przepisy te wciąż są aktualizowane, jednak warto pamiętać, że same regulacje prawne nie wystarczą, aby mówić o faktycznym bezpieczeństwie najmłodszych w cyfrowym świecie. To rola rodziców, opiekunów oraz instytucji edukacyjnych, żeby przygotować młodych użytkowników do funkcjonowania w cyberprzestrzeni.

Uczniowie i szkoły na celowniku cyberprzestępców
Chociaż temat cyberprzestępczości często poruszany jest w kontekście ataków na firmy, to placówki edukacyjne również znajdują się w sferze zainteresowania przestępców. Wynika to z faktu, że stanowią one bogate źródło poufnych danych, które mogą zostać sprzedane lub ujawnieniem których można dokonywać szantażu. Z badań przeprowadzonych przez Verizon wynika, że aż 92 proc. ataków wymierzonych w instytucje oświatowe miało motyw finansowy. Dlatego eksperci Fortinet zachęcają szkoły do podjęcia kroków mających na celu zwiększenie poziomu ich bezpieczeństwa. Pierwszym z nich jest weryfikacja ogólnodostępnych treści.

"Niektóre z witryn, do których dostęp mogą uzyskać uczniowie, zawierają nieodpowiednią lub szkodliwą zawartość. W przypadku braku weryfikacji i blokady tego typu treści, młodzi użytkownicy mogą paść ofiarą cyberprzestępstwa, narażając zarówno siebie samych, jak i całą jednostkę. Kolejną istotną kwestią jest czynna weryfikacja osób posiadających dostęp do przechowywanych w szkolnej sieci informacji. Krok ten pozwala zmniejszyć ryzyko kradzieży danych. Warto zadbać także o rozwój dobrych nawyków najmłodszych w cyberprzestrzeni, w ich pozaszkolnym życiu. Ważne jest, aby dzieci miały świadomość zasad dotyczących bezpiecznego korzystania z poczty elektronicznej, czatów, forów oraz mediów społecznościowych" - podkreśla Jolanta Malak, dyrektor Fortinet w Polsce.

Mimo że media społecznościowe objęte są limitami wiekowymi, to sporządzony w 2022 raport Ofcom pokazuje, że ponad 60% dzieci od 8 do 11 roku życia ma przynajmniej jeden profil społecznościowy, do którego posiadania nie powinny być uprawnione.

Największe zagrożenia
Użytkownicy sieci muszą zdawać sobie sprawę, że każda zamieszczona w internecie informacja zostaje w nim praktycznie na zawsze. Dzieci i młodzież nie zawsze są świadome konsekwencji, jakie mogą towarzyszyć nieprzemyślanym publikacjom. Ogólnodostępny profil w mediach społecznościowych może stać się źródłem informacji na temat jego właściciela nawet dla osób niepowołanych. Aby pomóc najmłodszym w zrozumieniu wagi ochrony danych, warto zachęcać ich do prowadzenia listy aktywnych kont oraz usuwania tych, których przestają używać. Dobrym pomysłem będzie również nauka podopiecznych o ustawieniach prywatności.

Inną kwestią, nad którą należy się pochylić, jest cyfrowa higiena. Wiele cyberataków wymierzonych w instytucje edukacyjne wiązało się z wykorzystaniem skradzionych danych uwierzytelniających. Przestępcy stosują różne metody łamania haseł, wśród których popularne są ataki socjotechniczne, tzw. rozpylanie haseł, czy ataki siłowe. Dwie ostatnie metody są wymierzone szczególnie w użytkowników nieposiadających silnych zabezpieczeń. Rozpylanie to metoda polegająca na wielokrotnych próbach logowania do różnych kont przy użyciu powszechnie stosowanych przez danego użytkownika haseł (poznanych np. w wyniku wcześniejszego wycieku danych uwierzytelniających). Z kolei atak siłowy to sytuacja, w której cyberprzestępcy próbują złamać hasło do konkretnego konta. Robią to poprzez testowanie różnych kombinacji znaków w krótkich odstępach czasowych. Wybieranie unikalnych, trudnych do odgadnięcia haseł jest więc niezbędne w celu zadbania o swoje cyberbezpieczeństwo.
 
Zagrożeniem, na jakie trzeba zwrócić szczególną uwagę, jest także kwestia komunikacji w sieci. Dzięki rozwojowi generatywnej sztucznej inteligencji cyberprzestępcy mają do dyspozycji coraz więcej narzędzi do tworzenia wiarygodnie wyglądających treści. Tworzą fałszywe strony internetowe oraz wysyłają wiadomości e-mail w celu kradzieży danych i środków od niepodejrzewających oszustwa użytkowników. Dlatego warto rozmawiać z dziećmi o istnieniu tego typu zagrożeń oraz uczyć je ostrożności podczas wchodzenia w interakcje z innymi użytkownikami sieci.

Dzieci i rodzice wobec cyberzagrożeń
Według badań przeprowadzonych przez The Global Cybersecurity Forum w 2022 roku, 72 proc. dzieci na całym świecie doświadczyło jakiejś formy cyberzagrożenia podczas swojej aktywności w sieci. W eksperymencie udział wzięło ponad 40 tysięcy rodziców i ich podopiecznych pochodzących z 24 krajów. Wyniki w przeważającej mierze pokazują, że poziom ochrony i edukacji młodzieży na temat bezpieczeństwa w cyberprzestrzeni jest niewystarczający. Chociaż młodzi użytkownicy wydają się być dobrze zaznajomieni z teorią, a 83 proc. z nich zadeklarowało, że zawiadomienie opiekuna byłoby ich pierwszym krokiem, świadomość ta nie zawsze pokrywa się z praktyką. Jedynie 39 proc. z ankietowanych rodziców otrzymało od swojego dziecka wspomniane zgłoszenie.

"Dbałość o bezpieczeństwo dzieci w internecie zaczyna się od komunikacji. Najmłodsi potrzebują zaufanej osoby dorosłej, z którą będą mogli dzielić się swoimi obawami oraz do której będą mogły zgłosić się po pomoc, gdy wpadną w kłopoty. Zadaniem opiekuna jest weryfikacja potencjalnych zagrożeń, takich jak podejrzane linki czy wiadomości" - zauważa Jolanta Malak.

Równocześnie, ekspertka podkreśla, że dorośli powinni dbać o bezpieczeństwo swoich podopiecznych również w sensie technologicznym, poprzez zabezpieczenia środowiska Wi-Fi oraz regularne aktualizacje oprogramowania i aplikacji. Warto rozważyć także możliwość wprowadzenia kontroli rodzicielskiej oferowanej przez większość dostawców usług cyfrowych. Dzięki niej możliwe staje się m.in. blokowanie określonych treści oraz ograniczanie czasu, jaki dziecko spędza w internecie.

Źródło: Fortinet

Logowanie i rejestracja