Virtual-IT.pl - data center cloud computing SDx AI storage network cybersecurity

FRITZ!Box 6850 5G - router gotowy na sieć piątej generacji
FRITZ!Box 6850 5G - router gotowy na sieć piątej generacji

Przed kilkoma tygodniami w skromnych progach naszej Virtual-nej redakcji pojawiła się przesyłka zawierająca router FRITZ!Box 6850 5G od firmy AVM. Router wprowadzony na rynek latem ubiegłego roku, za pomocą wbudowanego modemu obsługuje zakresy 5G w paśmie poniżej 6 GHz, a także LTE Advanced Pro we wszystkich obecnie wy...

Czytaj więcej...

Chcielibyśmy, żeby chmura…, czyli oczekiwania wobec dostawcy
Chcielibyśmy, żeby chmura…, czyli oczekiwania wobec dostawcy

Wyniki badania PMR dla Polskiej Chmury wskazują, że ponad 2/3 firm korzysta z rozwiązań chmurowych, a około 1/3 jest w trakcie ich wdrażania. Tym samym chmura to już stały element ekosystemu i działalności przedsiębiorstw w Polsce. Rynek ten dojrzał i firmy szukają w chmurze korzyści oraz rozwiązań dopasowanych wprost ...

Czytaj więcej...

Broadcom upraszcza ofertę i model licencjonowania VMware
Broadcom upraszcza ofertę i model licencjonowania VMware

W ciągu ostatnich dwóch lat firma VMware podejmowała wysiłki mające na celu uproszczenie swojego portfolio rozwiązań i przejście z modelu licencji wieczystych na model subskrypcji, który branża przyjęła już jako standard korzystania z chmury. Firma zaznaczyła, że takie zmiany przyniosą klientom większe ko...

Czytaj więcej...

Brak wykwalifikowanej kadry i starzejące się systemy główną barierą cyfryzacji
Brak wykwalifikowanej kadry i starzejące się systemy główną barierą cyfryzacji

Według opublikowanego przez Veeam raportu Data Protection Trends Report 2022, największym wyzwaniem dla firm związanym z cyfryzacją są braki wykwalifikowanej kadry IT i starzejące się systemy. Aż 1/3 przedsiębiorstw w razie awarii i braku dostępu do zasobów planuje przywracać działanie serwerów w trybie r...

Czytaj więcej...

Historia oszukiwania ludzi przez sztuczną inteligencję
Historia oszukiwania ludzi przez sztuczną inteligencję

Wraz z rozwojem nowoczesnych technologii rozwijają się również złośliwe schematy. Od niedawna do długiej listy oszustw dołączyła sztuczna inteligencja (Artificial Intelligence, AI). Wykorzystanie technologii sztucznej inteligencji i uczenia maszynowego (Machine Learning, ML) przenosi phishing i inne oszustwa cyb...

Czytaj więcej...

Integracja AIOps w kompleksowym monitorowaniu IT: Site24x7
Integracja AIOps w kompleksowym monitorowaniu IT: Site24x7

Środowiska IT stają się coraz bardziej rozbudowane. Firmy korzystają z infrastruktury on-premise jak również z rozwiązań chmurowych, często z wielu chmur (multicloud). W takiej sytuacji kluczem dla zapewnienia niezawodnego działania systemów IT jest monitoring infrastruktury. Właściwe rozwiązanie do monit...

Czytaj więcej...

Aktualności

Jak radzą sobie kobiety w branży IT?

Kbieta ITBranża IT to jeden z najbardziej pożądanych obszarów na rynku pracy. Do niewątpliwych zalet tego sektora z perspektywy pracowników zaliczają się konkurencyjne zarobki oraz możliwości brania udziału w ciekawych projektach i rozwój zawodowy. Dlatego nie dziwi fakt, że także coraz więcej kobiet realizuje się w tej dziedzinie. Z najnowszego raportu No Fluff Jobs pt. Kobiety w IT wynika, że najwięcej, bo 16 proc. pań zajmuje się Testingiem, a ponad połowa badanych rozpoczęła swoją karierę w IT bez ukończenia studiów kierunkowych.

Poza testerkami najczęściej pełnione stanowiska przez kobiety w IT obejmują obszary Backend i Frontend, na które wskazało po 12 proc. respondentek. Co ciekawe w poprzednim badaniu to Testing był na trzecim miejscu, ale podium nadal należy do tych samych trzech specjalizacji. Niezmiennie natomiast Java i JavaScript są najpopularniejszymi technologiami, w których specjalizują się kobiety - odpowiednio 15 proc. i 12 proc. ankietowanych. Tuż za nimi, miejsca w rankingu zajęły języki Python oraz SQL, których znajomość zadeklarowało po 11 proc. respondentek. Inaczej wygląda sytuacja pań, które dopiero chcą wejść na rynek IT. Przyszłe kandydatki najczęściej wskazywały, że uczą się Pythona oraz SQL, a dopiero potem Javy oraz JavaScript.

Równie ciekawe jest to, że kariera w IT stoi otworem nie tylko przed absolwentkami studiów informatycznych i pokrewnych. Wśród badanych taki kierunek skończyło tylko 28 proc. kobiet. Co piąta respondentka deklarowała, że posiada wykształcenie technologiczno-inżynieryjne lub studiowała nauki ścisłe i przyrodnicze. W branży IT można spotkać również byłe studentki kierunków humanistycznych oraz społecznych. Ponadto aż 22 proc. uczestniczek badania zdobywało wiedzę na własną rękę, 12 proc. uczestniczyło w kursach, a 19 proc. podjęło pracę po studiach niezwiązanych z IT. Na podstawie wszystkich przeanalizowanych danych okazuje się, że 53 proc. kobiet  rozpoczęło pracę w branży, pomimo że nie skończyły studiów informatycznych.

"Rosnące zapotrzebowanie na usługi cyfrowe sprawiają, że firmy z branży IT stale poszukują nowych pracowników. Jest to szansa na podjęcie pracy w tym sektorze także dla tych, którzy poszukują nowych ścieżek rozwoju i planują zmianę pracy. Branża IT to środowisko, które tworzą ludzie o różnych umiejętnościach i poziomach doświadczenia zawodowego, a zdobyte wcześniej wykształcenie kierunkowe często nie determinuje sukcesu startu w firmie. Możliwość wejścia na rynek IT ułatwia przede wszystkim umiejętność ciągłego dokształcania się i pracy nad własną efektywnością. Warto również pamiętać o tym, że pandemia przyspieszyła proces cyfrowej transformacji, dlatego możemy spodziewać się nowych stanowisk pracy, które obecnie nie mają jeszcze nawet doprecyzowanego nazewnictwa" - powiedziała Beata Ostrowska, Przewodnicząca Sektorowej Rady ds. Kompetencji - Informatyka oraz wiceprezes PTI.

Jak wynika z raportu Kobiety w IT, 66 proc. respondentek pracujących w branży za najważniejszy czynnik w pracy wskazało dobrą atmosferę, która uplasowała się nieco wyżej niż wysokie wynagrodzenie - 65 proc. Oprócz tych wskazań praca w sektorze technologicznym zdaniem pań jest atrakcyjna ze względu na możliwości rozwoju, co zadeklarowało 64 proc. badanych. Kolejnym ważnym aspektem okazała się praca zdalna. Z powodu pandemii to udogodnienie z przywileju zmieniło się w standard.

Warunki pracy
Zarobki to jeden z najważniejszych aspektów dla pracowników, dlatego warto przyjrzeć się również stawkom, jakie oferowane są kobietom pracującym w IT. Juniorki zadeklarowały, że ich pensja mieści się w przedziale 3-4 tys. PLN netto, a jako wymarzoną kwotę na tym stanowisku wskazały 5-6 tys. PLN netto. Z kolei panie na poziomie mid/regular zarabiają 5-6 tys. PLN netto, a ich oczekiwania są dwa razy większe i wynoszą 10-15 tys. PLN netto. Najbardziej spełnioną grupą specjalistek są seniorki, których otrzymywane i oczekiwane zarobki mieszczą się w widełkach 10-15 tys. PLN netto. Co ciekawe,  deklarowane wynagrodzenie ekspertek nie różni się od deklarowanego wynagrodzenia seniorek. Różnią się natomiast oczekiwania ekspertek względem oczekiwanego wynagrodzenia - za zadowalające podały kwotę przekraczającą 20 tys. PLN netto.

Jeśli chodzi o formę podejmowanej współpracy, to kobiety w IT najczęściej zatrudniane są na podstawie umowy o pracę, co deklaruje aż 70 proc. badanych. Jeszcze więcej, bo 76 proc. wskazuje taką formę zatrudnienia jako najbardziej pożądaną. Na kontraktach B2B zatrudnionych jest 20 proc. pań, co prawie całkowicie pokrywa się z ich zapotrzebowaniem na ten rodzaj umowy, na który wskazało 21 proc. z nich.

Wśród ankietowanych kobiet 18 proc. wskazało, że obejmuje stanowiska managerskie lub liderskie, a aż 81 proc. zadeklarowało, że w obecnym miejscu pracy ma możliwość awansu. Wśród pań, którym już udało się awansować jest 37 proc. badanych.

Przyszłość w IT
Obecnie stabilną przyszłość zawodową zapewnia przede wszystkim gotowość do ciągłego poszerzania swojej wiedzy oraz świadomość zmian, które zachodzą na rynku pracy. Dlatego tak ceniona jest branża IT, która oprócz wysokich zarobków oferuje również rozwojową perspektywę dającą pracownikom poczucie bezpieczeństwa.

"Transformacja cyfrowa postępuje w błyskawicznym tempie, które zostało jeszcze przyspieszone przez pandemię. Firmy musiały dostosować się do funkcjonowania w zdalnej rzeczywistości. Z tego powodu również zapotrzebowanie na pracowników IT wzrasta. Dodatkowo pojawiają się nowe obszary, które będzie trzeba zapełnić specjalistami o odpowiednich kompetencjach. Tutaj swój potencjał mogą wykazać kobiety, które świetnie radzą sobie w branży, ale nadal o wiele mniej z nich zajmuje się IT w porównaniu do mężczyzn" - powiedział Wiesław Paluszyński, wiceprezes PIIT, prezes PTI, przewodniczący Sektorowej Rady ds. Kompetencji Telekomunikacja i Cyberbezpieczeństwo.

Źródło: PIIT

Logowanie i rejestracja