Virtual-IT.pl - wirtualizacja cloud computing storage SDx data center
Altaro VM Backup

Artykuły

Vembu BDR Suite w edycji bezpłatnej

vembu bdr suite freeVembu jako wiodący producent oprogramowania, od dziesięciu lat koncentruje się na rozwiązaniach dla centrów danych, usprawniających tworzenie kopii zapasowych i odtwarzaniu danych po awarii. Flagowe rozwiązanie Vembu - pakiet BDR Suite obejmuje VMBackup oferujący wsparcie dla tworzenia kopii zapasowych w środowiskach VMware vSphere i Hyper-V, Disk Image do tworzenia obrazów dysków maszyn fizycznych i stacji roboczych. Tworzenie kopii zapasowych pojedynczych plików i folderów zlokalizowanych na serwerach fizycznych i w chmurze może odbywać się odpowiednio za pomocą Vembu Network Backup i Online Backup. Ale to nie wszystko.

Instalacja rozwiązania nie powinna przysporzyć problemów nawet początkującym użytkownikom, którzy nie mieli dotychczas styczności z zaawansowanymi rozwiązaniami do backupu. Co więcej rozwiązanie można wdrożyć w elastyczny sposób w ciągu kilku minut, zarówno w siedzibie firmy, w zdalnych lokalizacjach i w chmurze, za pośrednictwem pojedynczego, przejrzystego interfejsu użytkownika.

Vembu Free Edition Administration Console

W trakcie procesu konfiguracji użytkownik prowadzony jest za rękę przez pomocne kreatory.

Vembu BDR Suite Web UI

Dużą zaletą Vembu BDR Suite jest możliwość konfigurowania kopii zapasowych na poziomie elementów takich produktów jak Microsoft Exchange Server, Microsoft SharePoint, Microsoft SQL Server, MySQL, Office 365, G Suite itp. Najnowsza wersja Vembu BDR Suite v3.8.0 została wzbogacona o kilka ważnych funkcji w dwóch głównych zestawach - pierwszym, z nielimitowaną liczbą funkcji dla trzech maszyn wirtualnych oraz drugim, limitowanym, z możliwością tworzenia kopii zapasowych nielimitowanej liczby maszyn wirtualnych z ograniczonym zestawem funkcjonalności.

Vembu to liczący się dostawca na rynku rozwiązań do tworzenia kopii zapasowych zarówno dla klientów korporacyjnych jak i firm z sektora SMB. Najnowsza bezpłatna edycja Vembu BDR Suite Free została opracowana z myślą o problemach z którymi borykali się administratorzy IT. Edycja Free stanowi ofertę bezterminową, jest darmowa na zawsze, a administratorzy IT mogą nadal zarządzać kopiami zapasowymi za pomocą wersji próbnej bez żadnych ograniczeń w zakresie funkcji.

Przyjrzyjmy się szczegółowym funkcjom darmowej edycji.

II. Nieograniczone funkcje dla 3 maszyn wirtualnych

Korzystanie z Vembu BDR Suite w wersji testowej (trial) nie wymaga wprowadzania żadnych kluczy licencyjnych. Po wygaśnięciu okresu testowego, oprogramowanie dostępne jest w edycji bezpłatnej (edycja Free) i oferuje nieograniczoną liczbę funkcji, a kilka z nich wymienię poniżej.

1. Bezagentowy backup dla nieograniczonej liczby maszyn wirtualnych VMware: konfigurowanie kopii zapasowych w celu ochrony wielu maszyn wirtualnych odbywa się bez fizycznej instalacji jakichkolwiek agentów.

2. Kopie zapasowe obrazów dysków z serwera BDR: kopie zapasowe obrazów dysków można teraz konfigurować i zarządzać nimi za pomocą serwera Vembu BDR. Korzystanie z agentów proxy jest wymagane tylko w wypadku wdrożeń rozproszonych, które wymaga indywidualnej instalacji agenta proxy.

3. Pełna kopia zapasowa maszyny wirtualnej: tworzy kopię zapasową całej maszyny wirtualnej, w tym systemu operacyjnego, aplikacji i danych.

4. Pule pamięci masowej: pule pamięci masowej służą do agregowania dostępnej przestrzeni z różnych woluminów i wykorzystania ich jako pamięci masowej dla określonych kopii zapasowych. Hybrydowy menedżer woluminów w Vembu BDR Server obsługuje skalowalną i rozszerzalną pamięć masową na potrzeby kopii zapasowych dla różnych typów pamięci, takich jak dyski lokalne, NAS (NFS i CIFS) i SAN (iSCSI i FC).

5. Przesyłanie danych bez użycia sieci LAN z wykorzystaniem trybu SAN i Hot-Add: Vembu wspiera Direct SAN, Hot-Add i transport sieciowy do backupu maszyn wirtualnych.

6. Automatyczna autoryzacja: włączenie automatycznej autoryzacji w Vembu BDR umożliwia agentom proxy zarejestrowanie się na serwerze kopii zapasowych przy użyciu unikalnego klucza wygenerowanego przez odpowiedni serwer BDR.

7. Automatyczne planowanie kopii zapasowych: kopie zapasowe mogą być wykonywane automatycznie zgodnie z harmonogramem ustalonym przez użytkownika.

8. Ustawienia szyfrowania: użytkownicy mogą teraz zapewnić dodatkowy poziom bezpieczeństwa dla zadań backupowych na dysku, przypisując hasło do serwera kopii zapasowych, tak aby wszystkie ich kopie zapasowe były szyfrowane i można było je odzyskać / uzyskać dostęp tylko poprzez podanie zdefiniowanego wcześniej hasła.

9. FLR z GUI (Kopia zapasowa i replikacja): odzyskiwanie na poziomie plików (FLR) jest teraz dostępne dla zadań tworzenia kopii zapasowych i replikacji, w których użytkownik może wybrać określone pliki i foldery z kopii zapasowych VMware / Hyper-V / obrazu dysku i repliki VMware, które mają być w szybki sposób przywrócone.

Wszystkie powyższe funkcje są zawarte w darmowej edycji dla 3 maszyn wirtualnych.

II. Ograniczone funkcje dla nieograniczonej liczby maszyn wirtualnych

1. Przetwarzanie świadome aplikacji: konfiguracja ta dla środowiska Hyper-V ma kilka ograniczeń ale nie ma ograniczeń w przypadku hostów VMware vSphere ESXi

2. Changed Block Tracking: tylko przyrostowe bloki, które zostały zmienione od poprzedniej kopii zapasowej, będą śledzone i zapisywane w kolejnym harmonogramie tworzenia kopii zapasowych, zmniejszając w ten sposób miejsce na dysku i czas procesu backupowego.

3. Retencja: użytkownik może zachować dowolną liczbę punktów przywracania.

4. Technologia Near CDP (niemal ciągła ochrona danych): przyrostowa kopia zapasowa może być zaplanowana co 15 minut, aby zapewnić RPO <15 minut.

5. Szybkie przywracanie maszyn wirtualnych ESXi: przyrostowa kopia zapasowa może być planowana co 15 minut, aby zapewnić RPO <15 minut.

6. Automatyczna weryfikacja kopii zapasowej: sprawdza zdolność przywrócenia danych oraz przesyła e-mail'a z zrzutem ekranowym potwierdzenia.

Vembu wspiera kopie zapasowe i operacje przywracania zarówno dla środowiska fizycznego jak i wirtualnego, zapewniając szybkie i niezawodne przywracanie pojedynczych plików jak i całego środowiska. Rozwiązanie oferuje wysoką skalowalność pamięci masowej, tworzenie indywidualnych zadań backupowych z wbudowaną deduplikacją, korekcją błędów, szyfrowaniem i kompresji, dzięki opracowanemu przez firmę, systemowi plików nazwanemu VembuHIVE.

Najnowsza bezpłatna edycja Vembu BDR, wydana podczas VMworld w Las Vegas, staje się jednym z najbardziej przyjaznych i kompletnych rozwiązań dla biznesu umożliwiających tworzenie kopii zapasowych. Może być z powodzeniem wykorzystywana w środowiskach testowych jak również produkcyjnych.

Już dziś możesz pobrać bezpłatną edycję Vembu BDR Suite w 30-dniowej wersji testowej. Po okresie testów możesz zdecydować o wykupieniu licencji, bądź nadal korzystać z nieco ograniczonej funkcjonalności, opisanej powyżej. Najnowszą wersję Vembu BDR Suite znajdziesz pod tym adresem.


Piotr MasztafiakAutor: Piotr Masztafiak - z komputerami za pan brat od czasów C64, trener, konsultant, pasjonat szeroko pojętej wirtualizacji, technologii chmurowych i rozwiązań Microsoft. Pomiędzy analizą logów Hyper-V, ESXi i XenServer zgłębia tajniki licencjonowania i zarządzania kapitałem oprogramowania. Wyróżniony tytułem VMware vExpert 2012-2017 oraz VMware vExpert Cloud 2017. Posiada +20, mniej lub bardziej technicznych certyfikatów w tym Microsoft MCSA | MCITP, Citrix CCA | CCSP, VMware VCA | VTSP | VSP, SUSE CLA.