Virtual-IT.pl - data center cloud computing SDx AI storage network cybersecurity
Najlepsze kursy internetowe w kategorii IT i oprogramowanie

Chcielibyśmy, żeby chmura…, czyli oczekiwania wobec dostawcy
Chcielibyśmy, żeby chmura…, czyli oczekiwania wobec dostawcy

Wyniki badania PMR dla Polskiej Chmury wskazują, że ponad 2/3 firm korzysta z rozwiązań chmurowych, a około 1/3 jest w trakcie ich wdrażania. Tym samym chmura to już stały element ekosystemu i działalności przedsiębiorstw w Polsce. Rynek ten dojrzał i firmy szukają w chmurze korzyści oraz rozwiązań dopasowanych wprost ...

Czytaj więcej...

Broadcom upraszcza ofertę i model licencjonowania VMware
Broadcom upraszcza ofertę i model licencjonowania VMware

W ciągu ostatnich dwóch lat firma VMware podejmowała wysiłki mające na celu uproszczenie swojego portfolio rozwiązań i przejście z modelu licencji wieczystych na model subskrypcji, który branża przyjęła już jako standard korzystania z chmury. Firma zaznaczyła, że takie zmiany przyniosą klientom większe ko...

Czytaj więcej...

Brak wykwalifikowanej kadry i starzejące się systemy główną barierą cyfryzacji
Brak wykwalifikowanej kadry i starzejące się systemy główną barierą cyfryzacji

Według opublikowanego przez Veeam raportu Data Protection Trends Report 2022, największym wyzwaniem dla firm związanym z cyfryzacją są braki wykwalifikowanej kadry IT i starzejące się systemy. Aż 1/3 przedsiębiorstw w razie awarii i braku dostępu do zasobów planuje przywracać działanie serwerów w trybie r...

Czytaj więcej...

Historia oszukiwania ludzi przez sztuczną inteligencję
Historia oszukiwania ludzi przez sztuczną inteligencję

Wraz z rozwojem nowoczesnych technologii rozwijają się również złośliwe schematy. Od niedawna do długiej listy oszustw dołączyła sztuczna inteligencja (Artificial Intelligence, AI). Wykorzystanie technologii sztucznej inteligencji i uczenia maszynowego (Machine Learning, ML) przenosi phishing i inne oszustwa cyb...

Czytaj więcej...

Integracja AIOps w kompleksowym monitorowaniu IT: Site24x7
Integracja AIOps w kompleksowym monitorowaniu IT: Site24x7

Środowiska IT stają się coraz bardziej rozbudowane. Firmy korzystają z infrastruktury on-premise jak również z rozwiązań chmurowych, często z wielu chmur (multicloud). W takiej sytuacji kluczem dla zapewnienia niezawodnego działania systemów IT jest monitoring infrastruktury. Właściwe rozwiązanie do monit...

Czytaj więcej...

FRITZ!Box 6850 5G - router gotowy na sieć piątej generacji
FRITZ!Box 6850 5G - router gotowy na sieć piątej generacji

Przed kilkoma tygodniami w skromnych progach naszej Virtual-nej redakcji pojawiła się przesyłka zawierająca router FRITZ!Box 6850 5G od firmy AVM. Router wprowadzony na rynek latem ubiegłego roku, za pomocą wbudowanego modemu obsługuje zakresy 5G w paśmie poniżej 6 GHz, a także LTE Advanced Pro we wszystkich obecnie wy...

Czytaj więcej...

Aktualności

Użytkownicy komputerów zmniejszają szanse na odzyskanie danych po awarii

Kroll OntrackCo dziesiąty dysk trafiający do laboratoriów Kroll Ontrack w przeciągu trzech ostatnich lat, był wcześniej otwierany przez jego właściciela. Taka praktyka oraz nieprofesjonalne próby odzyskiwania danych zmniejszają szansę na ich przywrócenie nawet o 45 procent.


Problem powodowanej w ten sposób bezpowrotnej utraty danych może dotyczyć sporej grupy użytkowników, biorąc pod uwagę fakt, że specjaliści Kroll Ontrack rocznie przeprowadzają aż 50 000 operacji odzyskiwania danych.

Dyski twarde są fabrycznie plombowane i projektowane w taki sposób, aby żadne zanieczyszczenia nie mogły dotrzeć do ich wnętrza. Umiejscowione wewnątrz dysku głowice, przeznaczone do zapisywania i odczytywania danych, przesuwają się nad wirującymi talerzami z prędkością rzędu 5400 - 15000 obrotów na minutę. Jeśli jakiekolwiek, nawet najmniejsze zanieczyszczenia dostaną się do takiego układu podczas jego działania, mogą trafić pomiędzy głowice a talerz, powodując uszkodzenia.

Statystyki dowodzą, że spora część dysków trafiających do laboratoriów posiada uszkodzenia mechaniczne. W przypadku laboratoriów Kroll Ontrack stanowią one aż 75 proc.
z 50 000 spraw rozwiązywanych rocznie. Takie napędy są otwierane w sterylnych komorach laminarnych w celu przeprowadzenia kompleksowego procesu diagnozy i odzyskiwania danych.

Sterylne środowisko, stwarzające odpowiednie warunki do odzyskiwania danych, powinno być wyposażone w system rozprowadzający strumień powietrza pomiędzy stanowiskami roboczymi, uzupełniony o wysokiej jakości filtry powietrza umożliwiające przechwycenie nawet niewielkich zanieczyszczeń. W laboratoriach Kroll Ontrack są to filtry HEPA wyłapujące cząsteczki o średnicy do 0,5 mikrometrów.

Zanim użytkownik zdecyduje się na wybór konkretnego dostawcy usługi odzyskiwania danych, powinien zwrócić uwagę na czynniki wpływające na skuteczność laboratorium:
1. Czy laboratorium odzyskiwania danych wyposażone jest w komorę laminarną gwarantującą odpowiednią klasę czystości powietrza?
2. W jaką liczbę komór laminarnych wyposażone jest laboratorium i iloma stanowiskami roboczymi dysponuje?
3. Czy dostawca usług odzyskiwania danych posiada dział badawczo-rozwojowy tworzący dedykowane rozwiązania?
4. Czy procedury odzyskiwania danych obejmują tworzenie oraz pracę na obrazie dysku?
5. Jak rozwiązywane są kwestie bezpieczeństwa, prywatności i integralności danych?
6. Czy inżynierowie zajmujący się odzyskiwaniem danych posiadają odpowiednie kwalifikacje w tym zakresie?
7. Czy po przeprowadzonej procedurze odzyskiwania danych, gwarancja producenta dysku twardego zachowa ważność?

"Przywracanie danych utraconych na skutek fizycznego uszkodzenia nośnika jest zdecydowanie trudniejsze niż w przypadku uszkodzeń logicznych. Dysk z uszkodzeniami mechanicznymi powinien być otwierany tylko w specjalistycznym środowisku, zapewniającym sterylne warunki pracy i dostęp do tak zwanej komory laminarnej" - wyjaśnia Paweł Odor, główny specjalista polskiego oddziału Kroll Ontrack.

Źródło: Kroll Ontrack

Logowanie i rejestracja