Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 13 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna
Autor Wiadomość
PostZamieszczono: 04 sie 2014, 21:53 
Offline
V-aplikacja

Rejestracja: 24 wrz 2011, 21:34
Posty: 41
Podziękował: 5 raz
Pomógł: 0 razy
Probuje dodac storage NFS przez klienta vSphere ESXi do ESXi. (ESXi na Vmware workstation, NAS fizyczny) i cos mi nie idzie. Klient vSpere zwraca blad:

Call "HostDatastoreSystem.CreateNasDatastore" for object "ha-datastoresystem" on ESXi "192.168.66.4" failed.
NFS mount 192.168.1.4:/i-data/b85a40d1/nfs/Zyxel failed: The mount request was denied by the NFS server. Check that the export exists and that the client is permitted to mount it.
An unknown error has occurred.

Juz specjalnie na te okazje pozmienialem prawa dostepu na publiczne gdzie sie dalo i nic.
Moze ktos cos zasugerowac?

_________________
Badzi0r
VMWare Workstation 10.0 @ Windows 8.1


Na górę
 Wyświetl profil  
 
PostZamieszczono: 05 sie 2014, 09:18 
Offline
V-początkujacy

Rejestracja: 16 kwie 2014, 12:46
Posty: 27
Podziękował: 1 razy
Pomógł: 1 razy
spr firewall.
Aktualnie nie mam środowiska z vmware więc nie podpowiem Ci gdzie to jest.

jeżeli nasa masz software'owego spr czy pakiety przechodzą:
na esx:
tcpdump -i eth0 -n host xxx.xxx.xxx.xxx and port xxxx
na nas:
watch -n 5 "nmap -P0 -sU -pxxxx somehostname.yourdomain.com"


Na górę
 Wyświetl profil  
 
PostZamieszczono: 05 sie 2014, 13:52 
Offline
V-aplikacja

Rejestracja: 24 wrz 2011, 21:34
Posty: 41
Podziękował: 5 raz
Pomógł: 0 razy
Nie bardzo wiem ktory firewall. Jak wspomnialem w innym watku, ESXi mam na VMware a to na Windows 8. Klient vSphere jest zainstalowany na innym, wirtualnym Windowsie 8. I z ktorej platform wpisac powyzsza komenda (mam fizyczny NAS)
'-pxxxx ' - ? , co tu podstawic?

_________________
Badzi0r
VMWare Workstation 10.0 @ Windows 8.1


Na górę
 Wyświetl profil  
 
PostZamieszczono: 05 sie 2014, 20:57 
Offline
V-początkujacy

Rejestracja: 16 kwie 2014, 12:46
Posty: 27
Podziękował: 1 razy
Pomógł: 1 razy
Firewall esxi
Configuration > Security Profile > Properties

Jeżeli na tym nasie nie masz terminala lub jakiegoś webowego emulatora to nie wykonasz tej komendy. Ale jak coś to pxxxx to nr portu (na esxi 111, nas chyba na porcie 2049 udostępnia nfs)

Spr czy możesz podpiąć inne virt po nfs. Jeżeli masz tylko na win to zainstaluj sobie unix components żeby móc. W zależności od tego wyniku będziemy sprawdzali inne rzeczy.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
PostZamieszczono: 05 sie 2014, 22:50 
Offline
V-aplikacja

Rejestracja: 24 wrz 2011, 21:34
Posty: 41
Podziękował: 5 raz
Pomógł: 0 razy
Bandur pisze:
Firewall esxi
Configuration > Security Profile > Properties

Jeżeli na tym nasie nie masz terminala lub jakiegoś webowego emulatora to nie wykonasz tej komendy. Ale jak coś to pxxxx to nr portu (na esxi 111, nas chyba na porcie 2049 udostępnia nfs)

Spr czy możesz podpiąć inne virt po nfs. Jeżeli masz tylko na win to zainstaluj sobie unix components żeby móc. W zależności od tego wyniku będziemy sprawdzali inne rzeczy.


watch -n 5 "nmap -P0 -sU -p111 192.168.66.4"
z webowego emulatora terminala na NASie, zwraca mi w kolka ta sama linie:

h: nmap: not found
s
W niektorych liniach przed litera 's' pojawiaja sie jakies cyfry

Nie wiem jak dostac sie z ESXi (klienta vSphere) do jakiegos terminala zeby wpisac ta komende ale zalaczam screen z firewala z podkreslonym NFS.

https://farm6.staticflickr.com/5590/148 ... 881c_b.jpg
Jesli wejde glebiej w 'properties' firewalla to nie ma tam nic na temat NFS

Na pewno katalog udostepniony po nfs jest widoczny jako zasob sieciowy w windowsach i dostepny z 'dlna playera' po nfs, w serwerze nfs widac otwarta sesje z tego playera wiec serwer wydaje sie ok.
Nie bardzo wiem o co chodzi z 'inne virt po nfs' i gdzie zainstalowac 'unix components'.
Sorry, ale mam taka piramide ze nie jest latwo :)

_________________
Badzi0r
VMWare Workstation 10.0 @ Windows 8.1


Na górę
 Wyświetl profil  
 
PostZamieszczono: 06 sie 2014, 10:43 
Offline
V-początkujacy

Rejestracja: 16 kwie 2014, 12:46
Posty: 27
Podziękował: 1 razy
Pomógł: 1 razy
Dobra, od początku.

Poprawność działania nfs na nasie - rozumiem, że możesz podłączyć inne klienty (cokolwiek - fizycznego hosta, inną virtualkę, tak żeby móc odczytywać/zapisywać)
Unix components to dodatek do Win pozwalający podłączyć nfs (w 8 prawdopodobnie wystarczy dodać funkcję systemu).

podłącz się do esxi przez ssh. Jako root wykonaj
Cytuj:
# esxcfg-firewall --enableService nfsClient

następnie
Cytuj:
# esxcli network firewall ruleset list

ostatnia komenda powinna zwrócić np:
Name Enabled
-------------- -----------------
sshServer true
sshClient false
nfsClient true
dhcp true
dns true
snmp true
ntpClient false
CIMHttpServer true
CIMHttpsServer true
CIMSLP true
iSCSI true

I na koniec pytanie czy postępujesz zgodnie z http://pubs.vmware.com/vsphere-51/index.jsp?topic=%2Fcom.vmware.vsphere.storage.doc%2FGUID-9CF98F47-4CC2-4746-998E-7CB274D8C64D.html ?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
PostZamieszczono: 06 sie 2014, 12:19 
Offline
V-aplikacja

Rejestracja: 24 wrz 2011, 21:34
Posty: 41
Podziękował: 5 raz
Pomógł: 0 razy
Na pewno inne urzadzenie fizyczne moze odczytywac pliki po nfs z mojego serwera na nas. Co do zapisu musze to jeszcze sprawdzic z Windowsa, ale idzie to koszmarnie wolno.

Probowalem polaczyc sie do esxi po ssh ale widze tylko pusty ekran, bez zachety do zalogowania. Podlaczylem sie zatem bezposrednio do shela esxi i zwrocilo mi taki wynik:
Cytuj:
~#esxcfg-firewall --enableService nfsClient
-sh: esxcfg-firewall: not found

_________________
Badzi0r
VMWare Workstation 10.0 @ Windows 8.1


Na górę
 Wyświetl profil  
 
PostZamieszczono: 06 sie 2014, 14:12 
Offline
V-początkujacy

Rejestracja: 16 kwie 2014, 12:46
Posty: 27
Podziękował: 1 razy
Pomógł: 1 razy
a próbowałeś # esxcli network firewall ruleset list ? co zwraca?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
PostZamieszczono: 06 sie 2014, 15:47 
Offline
V-aplikacja

Rejestracja: 24 wrz 2011, 21:34
Posty: 41
Podziękował: 5 raz
Pomógł: 0 razy
Sorry, pomyslalem troche mechanicznie.
Skoro pierwsza instrukcja nie przeszla to zatrzymalem process :)

# esxcli network firewall ruleset list zwraca nfsClient true

Oczywiscie podlaczenie NASa wykonuje z godnie z procedura w linku ktory poprzednio zalaczyles. Widzialem tez jak na you tube ktos prezentowal to na identycznym NASie jak moj i zaskoczylo od razu.

Probowalem podlaczyc Windowsa 2012 server (bo Windows 8 musialby byc w wersji ultimate) do servera nfs na NAS ale po wielu probach poddalem sie. Jeden z ostatnich bledow dotyczyl autoryzacji i to moze byc klucz, bo o ile windows pyta w ogole o login i haslo to esxi na zadnym etapie - nie.

Zastanawiam sie jak wiele warto nad tym siedziec, zwlaszcza ze licencje na clienta vSphere mam tylko na 57 dni.
Wygooglalem tez sporo o tym, ze windows kiepsko sobie radzi z nfs a i ten moj NAS, to tez kiepski przyklad implemantacji nfs.
Ale wiadomo ze glowny powod konfiguracji tego, to w miare realne rowiazywanie problemow jak te.

Moglbym po prostu przeniesc esxi na NASa i stamtad go uruchamiac (bo to w koncu virtualka) a tam nie mialbym juz problemu z miejscem na vitualne sytemy.
Moge tez laczyc sie z esxi za pomoca vmware gdzie wszystko jest proste ale gdzie tu nauka? ;)

Zastanawiam sie jeszcze nad tym, zeby przekonfigurowac esxi na ta sama podsiec co nas, w tej chwili sa po przeciwnej stronie firewalla.

A na marginesie, jak to jest w wersji produkcyjnej, jakich klientow uzywaja administratorzy?

_________________
Badzi0r
VMWare Workstation 10.0 @ Windows 8.1


Na górę
 Wyświetl profil  
 
PostZamieszczono: 06 sie 2014, 17:28 
Offline
V-początkujacy

Rejestracja: 16 kwie 2014, 12:46
Posty: 27
Podziękował: 1 razy
Pomógł: 1 razy
Skupmy się na początek na tym:
Cytuj:
Zastanawiam sie jeszcze nad tym, zeby przekonfigurowac esxi na ta sama podsiec co nas, w tej chwili sa po przeciwnej stronie firewalla.

Więc jak to ma działać? :) Musisz zezwolić na ten ruch na tym firewallu (pfsense?). To, że przechodzi ping nie znaczy, że zadziała podłączenie udziału po nfs :) Jeżeli przechodzą Ci pingi z jednego do drugiego (?) to nie powinieneś mieć z tym problemów.

Cytuj:
Moge tez laczyc sie z esxi za pomoca vmware

Tego nie rozumiem :)

Cytuj:
A na marginesie, jak to jest w wersji produkcyjnej, jakich klientow uzywaja administratorzy?

Pewnie sam używasz vSphare Client - czyli w sumie masz wszystko :)
Za jego pomocą możesz podłączyć się do jednego hosta jednocześnie.
W dużych środowiskach używa się vCenter - zamiast do konkretnego hosta łączysz się do tego i zarządzasz wszystkimi - to tak w dużym skrócie :)
Chyba od 5.1 jest jeszcze web client (to chyba też z vcenter się kupuje), ale nie miałem okazji już z tym pracować, a zdaje się, że vmware chce na to przejść i część rzeczy jak np sprawdzenie ilości RAM w całym Datacenter widać tylko w tym.

Wracając do ograniczeń czasowych - jest jeszcze free hypervisor, ale z ograniczonymi funkcjami. Poza możesz sprawdzić też to http://www.vmware.com/download/open_source.html


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 13 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 8 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Przejdź do:  
Copyright © 2008-2023. All Rights Reserved Virtual-IT.pl