Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 13 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna
Autor Wiadomość
PostZamieszczono: 31 sie 2012, 11:58 
Offline
V-początkujacy

Rejestracja: 01 sie 2010, 11:13
Posty: 16
Podziękował: 1 razy
Pomógł: 0 razy
Witam,
Mam pytanie... jaki wybrać najlepszy poziom RAID pod wirtualizacje XenServer oraz Hyper-V ?
Chodzi mi głównie o wydajność dysków przy zachowaniu bezpieczeństwa. Głównymi maszynami wirtualnymi na tych serwerach będą serwery terminalowe, do których użytkownicy będą się łączyć przez RDP i na nich pracować w systemie ERP. Głównie pod kontem tych serwerów muszę wybrać odpowiednią konfigurację dysków.
Znajomy mi mówił, że dobry pod wirtualki jest RAID 5 lub 6, ale na necie znalazłem opinie, że te poziomy mają słaby zapis w porównaniu do np. RAID 10.
Z góry wielkie dzięki za poradę.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
PostZamieszczono: 31 sie 2012, 16:00 
Offline
Moderator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 06 lis 2008, 02:01
Posty: 7398
Lokalizacja: Poznań
Podziękował: 15 raz
Pomógł: 138 raz
Moja propozycja:
RAID 1 dla hypervisora
RAID 5 dla VM

Co do zapisu w RAID 5, 6 to jeszcze wszystko zależy od kontrolera. Jedna kwestia to rozważania teoretyczne a inna to możliwości kontrolera. Przy dobrym kontrolerze i szybkich dyskach, ta 'obniżona wydajność' okaże się znakomita.

_________________
Washi
Jeśli mój post okazał się pomocny, zaloguj się i kliknij na kciuk po prawej stronie ----------->
Chmura obliczeniowa, wirtualizacja,... - https://www.virtual-it.pl/



za ten post Washi otrzymał podziękowanie od: djpuzia
  Ocena: 50%
Na górę
 Wyświetl profil  
 
PostZamieszczono: 01 wrz 2012, 01:41 
Offline
V-aplikacja
Awatar użytkownika

Rejestracja: 29 kwie 2009, 13:02
Posty: 77
Lokalizacja: Elbląg
Podziękował: 4 raz
Pomógł: 1 razy
Podpisuję się obiema ręcami;-) pod postem Washi'ego.

_________________
Shadow-MAN


Na górę
 Wyświetl profil  
 
PostZamieszczono: 02 wrz 2012, 11:54 
Offline
V-desktop
Awatar użytkownika

Rejestracja: 20 lis 2008, 00:46
Posty: 185
Podziękował: 3 raz
Pomógł: 6 raz
JA również bym zaczął rozważania od propozycji jaką przedstawił Washi. Ale jak boisz się wydajności RAID5/6 to możesz pomyśleć o RAID 1+0. Ale jak już napisano wszystko zależy jeszcze od kontrolerów i dysków.

_________________
Stań się lepszym człowiekiem. I zanim poznasz kogoś upewnij się, że znasz siebie i że nie będziesz chciał być taki jak on chce, ale będziesz sobą - Gabriel García Márquez


Na górę
 Wyświetl profil  
 
PostZamieszczono: 04 wrz 2012, 11:07 
Offline
V-początkujacy

Rejestracja: 01 sie 2010, 11:13
Posty: 16
Podziękował: 1 razy
Pomógł: 0 razy
Dyski jakie posiadam, to SEAGATE Savvio 10K.3 300GB 16MB SAS 6Gbps 2,5cala (ST9300603SS), a kontroler to Intel Storage Controller AXXSCM3S w serwerze Intel Modular Server System MFSYS25.
Robił ktoś wirtualizacje na takim sprzęcie?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
PostZamieszczono: 19 wrz 2012, 09:31 
Offline
V-początkujacy

Rejestracja: 01 sie 2010, 11:13
Posty: 16
Podziękował: 1 razy
Pomógł: 0 razy
Zrobiłem małe testy dla RAID 1 i RAID 5.
Ogólnie różnice w transferze są niewielkie - w RAID 1 mam lepszy zapis, natomiast w RAID 5 odczyt, ale różnice są niewielkie.
Natomiast większa różnica jest w IOPS między tymi RAIDami. W RAID 5 mam większe wartości przy odczycie, ale znacznie spadły wartości przy zapisie.
Czy ilość IOPS przy zapisie jest ważna? Czy ma to znaczenie dla działania wirtualek, a przede wszystkim dla serwerów terminalowych, jakie chce postawić na tych wirtualkach?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
PostZamieszczono: 19 wrz 2012, 21:17 
Offline
V-początkujacy

Rejestracja: 07 sty 2010, 18:49
Posty: 7
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 0 razy
Pomógł: 0 razy
Trudno jednoznacznie określić jakie będzie zapotrzebowanie bez analizy aplikacji pracujących na tych wirtualkach.

W normalnej sytuacji robi się analizę środowiska, badając przepustowość i IOPSy, a później dobiera sprzęt. Oczywiście inaczej sprawa wygląda jak już mamy sprzęt i chcemy go wykorzystać w firmie.

Wracając do głównego problemu, wszystko zależy od tego jakie aplikacje będą pracować na tych wirtualkach. Inne wymagania ma baza danych a inne aplikacja do obsługi zamówień z oddziałów. Najlepiej zatem testowo sprawdzić jakie ma zapotrzebowanie jedna wirtualka (o ile inne są podobne) pomnożyć i dodać kilka procent zapasu.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
PostZamieszczono: 20 wrz 2012, 09:35 
Offline
V-początkujacy

Rejestracja: 01 sie 2010, 11:13
Posty: 16
Podziękował: 1 razy
Pomógł: 0 razy
Podpowiedzcie w jaki sposób najlepiej sprawdzić obecną ilość IOPS na serwerze Hyper-V (uruchomiona jako rola w Windows Server 2008 R2) oraz w XenServer. Sprawdził bym jak to w tej chwili wygląda przy obecnych serwerach na tych właśnie serwerach terminalowych.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
PostZamieszczono: 20 wrz 2012, 14:29 
Offline
V-desktop
Awatar użytkownika

Rejestracja: 20 lis 2008, 00:46
Posty: 185
Podziękował: 3 raz
Pomógł: 6 raz
Cytuj:
Podpowiedzcie w jaki sposób najlepiej sprawdzić obecną ilość IOPS...

Performance Monitor?

_________________
Stań się lepszym człowiekiem. I zanim poznasz kogoś upewnij się, że znasz siebie i że nie będziesz chciał być taki jak on chce, ale będziesz sobą - Gabriel García Márquez


Na górę
 Wyświetl profil  
 
PostZamieszczono: 20 wrz 2012, 14:43 
Offline
Moderator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 06 lis 2008, 02:01
Posty: 7398
Lokalizacja: Poznań
Podziękował: 15 raz
Pomógł: 138 raz
Liczba operacji jest różna w zależności od rodzaju obciążenia z jakim mamy do czynienia.

Z RAID 5 wiąże się większa liczba operacji dyskowych co przekłada się na wartość IOPS. Przyjmuje się że RAID wymaga 4 IOPS na operację zapisu. Idąc dalej należy dokonać analizy procentowego obciążenia zapis/odczyt gdyż to jest istotna wartość z punktu widzenia wykorzystania pamięci podręcznej dysków.
W zapiskach mam taki oto wzór (źródła nie pamiętam):
(Całkowite zapotrzebowanie IOPS x procentowe obciążenie dla operacji odczytu) + (Całkowite zapotrzebowanie IOPS x procentowe obciążenie dla zapisu x narzut RAID)

I tak np. przy zapotrzebowaniu 200 IOPS i obciążeniu zapis/odczyt po 50% dla RAID 5, okazuje się, że potrzebujemy storage oferujący wsparcie dla 500 IOPS!

Jak widać z tego przykładu, nie wystarczy znać parametry dysków i poziom RAID ale procentowy rozkład zapis/odczyt.

Przytoczę tu jeszcze dobre praktyki odnośnie planowania infrastruktury VDI, które mówią, że dla maszyny z Windows 7 należy zarezerwować od 5 do 20 IOPS (dla użytkownika korzystającego z klienta poczty, przeglądarki i pakietu biurowego), przy czym niższą wartość dla typowego użytkownika biurowego a wyższą dla kadry kierowniczej i pracowników intensywnie wykorzystujących te narzędzia.

Do sumarycznej wartości uwzględniającej wszystkie zwirtualizowane desktopy należy dodać 20%.

Jeśli chcemy wykonać obliczenia dla innych poziomów RAID to narzut odpowiednio wynosi:
RAID 0 - 1
RAID 1, 1+0, 0+1 -2
RAID 5 - 4
RAID 6 - 6

_________________
Washi
Jeśli mój post okazał się pomocny, zaloguj się i kliknij na kciuk po prawej stronie ----------->
Chmura obliczeniowa, wirtualizacja,... - https://www.virtual-it.pl/


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 13 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 14 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Przejdź do:  
Copyright © 2008-2023. All Rights Reserved Virtual-IT.pl