Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 12 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna
Autor Wiadomość
PostZamieszczono: 10 sty 2010, 15:51 
Offline
V-początkujacy

Rejestracja: 10 sty 2010, 15:35
Posty: 8
Podziękował: 0 razy
Pomógł: 0 razy
Dzień dobry !

Jestem tu nowy i zielony.

Mam w szkole na serwerze zainstalowany (nie ja go instalowałem) HYPER-V Server R2 i w nim SBS 2003 Premium do którego podpięte są stacje uczniowskie.

Cały plik (plikopartycja) tegoż SBS'a waży około 60 giga. w tym pliku są utworzone 3 partycje dla SBSa C, O oraz R.

na dysku O (zajmują się między innymi konta uczniowskie). Pojemność tego dysku jest 16 giga i się zaczyna robić na nim za mało miejsca.

Czy jest jakaś możliwość i jak powiększyć ten dysk. Ewentualnie doczepił bym do serwera drugi fizyczny dysk i teraz jak zto połączyć razem aby było więcej miejsca na tym dysku o.

Proszę o jakąś pomoc - nie wiem jak się za to zabrać - a nie chciał bym czegoś uwalić.

A cała dokumentacja do tego jest tylko w języku angielskim - i mam z tym problem. :(


Na górę
 Wyświetl profil  
 
PostZamieszczono: 10 sty 2010, 16:45 
Offline
V-aplikacja

Rejestracja: 03 kwie 2009, 14:50
Posty: 74
Podziękował: 2 raz
Pomógł: 1 razy
Jak rozmiar dysków wirtualnych (VHD) ma sie do wielkosci dysku fizycznego w serwerze? jak wyglada strategia backupowa serwera?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
PostZamieszczono: 11 sty 2010, 16:41 
Offline
Moderator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 06 lis 2008, 02:01
Posty: 7400
Lokalizacja: Poznań
Podziękował: 15 raz
Pomógł: 138 raz
Mozesz to zrobic z poziomu Hyper-V Managera. Wybierasz Edit Virtual Hard Disk Wizard i opcje Expand (Operacja musi byc wykonywana na wylaczonej maszynie wirtualnej). Dalej kreator poprowadzi Cie za reke.

Nastepnie po uruchomieniu servera musisz urzyc jakiegos narzedzia do edycji i rozszerzenia partycji (W wypadku Windows 2008, Vista/7 uzywamy poprostu diskpart'a).

Warto przed operacja dla bezpieczenstwa zbackupowac sobie na innym dysku fizycznym, dysk wirtualny, ktory bedziesz edytowal.

_________________
Washi
Jeśli mój post okazał się pomocny, zaloguj się i kliknij na kciuk po prawej stronie ----------->
Chmura obliczeniowa, wirtualizacja,... - https://www.virtual-it.pl/


Na górę
 Wyświetl profil  
 
PostZamieszczono: 18 sty 2010, 20:26 
Offline
V-początkujacy

Rejestracja: 10 sty 2010, 15:35
Posty: 8
Podziękował: 0 razy
Pomógł: 0 razy
mirecki pisze:
Jak rozmiar dysków wirtualnych (VHD) ma sie do wielkosci dysku fizycznego w serwerze? jak wyglada strategia backupowa serwera?


Więc ten dysk virtualny VHD działający cały plik ma 60 giga. Dysk fizyczny na którym jest ten dysk ma 250 giga.

Jednak są potworzone na tym fizycznym dysku inne kopie tegoż serwera, jednak z poziomu konsoli - tej instalowanej pod Vistą ich nie widać. Czy można je jakoś w bezpieczny sposób pokasować ?

Wiem że są stąd, ponieważ razu pewnego odpaliłem kompa (server) z płytki Hiren,s boot CD - na nim jes miniaturowy Windows XP. I dzięki niemu dowiedziałem się co jest naprawdę umieszczone na dysku.

Acha - i jeszcze mam pytanie - czy tę konsolę graficzną - instalowaną pod Vistą, można zainstalować pod Windows 7 ?

W każdym razie dziękuję za te informacje i zobaczę co można z tym zrobić.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
PostZamieszczono: 20 sty 2010, 00:51 
Offline
V-początkujacy

Rejestracja: 22 wrz 2009, 22:32
Posty: 8
Podziękował: 0 razy
Pomógł: 0 razy
Cytuj:
Jednak są potworzone na tym fizycznym dysku inne kopie tegoż serwera, jednak z poziomu konsoli - tej instalowanej pod Vistą ich nie widać. Czy można je jakoś w bezpieczny sposób pokasować ?

Czy aby napewno te kopie sa nie istotne? Moze bezpieczniej je zachowac? Albo skontaktowac sie z firma ktora serwer postawila jesienia? A moze w protokole zdawczo/odbiorczym jest jakas informacja?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
PostZamieszczono: 20 sty 2010, 01:48 
Offline
V-początkujacy

Rejestracja: 10 sty 2010, 15:35
Posty: 8
Podziękował: 0 razy
Pomógł: 0 razy
Tarish pisze:
Czy aby napewno te kopie sa nie istotne? Moze bezpieczniej je zachowac? Albo skontaktowac sie z firma ktora serwer postawila jesienia? A moze w protokole zdawczo/odbiorczym jest jakas informacja?


To może inaczej powiem. Serwer był instalowany w warszawskim Ośrodku Edukacji Informatycznej i Zastosowań Komputerów, przez człowieka który udziela administratorom szkolnym konsultacji za darmo. Również ja zawiozłem tam serwer i wszystko to zostało u nich zainstalowane nieodpłatnie - także żadnej dokumentacji do całej tej instalacji nie ma. Dostałem kilka wskazówek, jak zarządzać hyper-v serwerem (zmiana adresu ip) oraz jak go uruchomić, jak zainstalować konsolę graficzną pod vistą i to wszystko uruchomić.

Wpierw na tym serwerze był sam SBS ten 2003 i działał jakby chciał a nie mógł - 2 dyski po 160 giga, 1 Giga ram (pamięci nierejestrowane Kingmax. Zostały dołożone dwie pamięci kingstona po 1 giga o tych samych parametrach. system zaczął chodzić żwawiej. SBS ten jest intalowany ze specjalnej dystrybucji przygotowanej specjalnie dla szkół na 4 płytach DVD, na których jest wszystko co potrzebne do szkoły - założone domyślne konta uczniowskie, dołożona Vista do zdalnej instalacji i Windows XP - nawet office 2007 jest wgrany i 2003 również i parę innych rzeczy. Instalacja tego z tych 4 płyt jest bezobsługowa - ale czasem coś potrafi się wysypać - np Exchange - aler nie tylko. I tak było w tym przypadku.

Wcześniej Microsoft zachęcał szkoły, łącznie z tym ośrodkiem aby dokupić Transition packa do SBSa - fajna sprawa - dalej mamy SBSa ale o funkcjonalności pełnego serwera - bez rzadnych ograniczeń - komputerów do domeny można i 100 i więcej podłączyć, itd itp. Ale mi się tego Transition Packa nie dało na tym zainstalować - po instalacji dostałem komunikat że aby działał - muszę go aktywować po próbie aktywacji - miałem tylko niebieski ekran i nic więcej.

Gdy oddałem serwer do przeinstalowania - po kilku próbach instalacji SBSa na nowo (nieudanych) - coś się wysypywało - zaproponowano mi instalację Hyper-V serwera. Jest to procesor Xeon 2 rdzeniowy - jeden z pierwszych który wspiera wirtualizację. No i się zgodziłem Hyper-V serwer zaczął działać bez zarzutu i na nim zainstalował się bez problemu SBS - jednak transition pack - już nie chciał :cry: . I tak to wygląda.

Mam ten serwer - ale ten co go instalował - nie umie mi poradzić co z tym dalej zrobić - zapewne też ktoś mu tylko powiedział - pokazał jak się robi samą instalację. W każdym razie ciężko uzyskane pieniądze na Tranzition Pack na dzień dzisiejszy poszły w błoto.

A jeszcze tylko dodam że MEN te komputery (całe pracownie dało szkołom) z pieniędzy uzyskanych z EFS.

Obecnie mam podłączone do tego 1 serwera 3 pracownie - ale nie wiem co z tym dalej lobić z tąd te pytania.

Dodam jeszcze że MEN do tego nie załatwiło żadnej pomocy technicznej w Microsofcie - także nawet nie ma się kogo zapytać często jak to ugryźć.

I stąd te pytania na tym forum.

Ja mam tylko studia podyplomowe z informatyki - reszta to hobby i samouctwo - ale wszystkiego w ksiązkach nie ma, które zresztą są bardzo drogie i na które też dofinansowania nikt nauczycielom nie daje.

Więc dlatego zapisałem się do tego forum, wierząc że ktoś mi tu pomoże, że znajdzie się jakaś dobra dusza.

Gdyby była dokumentacja w języku polskim do tegoż hyper-v servera to pewnie bym sobie poradził - ale nie ma.

ps. Przepraszam za takie długie wypociny - ale nie wiedziałem jak przdstawić mój problem.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
PostZamieszczono: 20 sty 2010, 10:45 
Offline
Moderator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 06 lis 2008, 02:01
Posty: 7400
Lokalizacja: Poznań
Podziękował: 15 raz
Pomógł: 138 raz
gilban pisze:
Acha - i jeszcze mam pytanie - czy tę konsolę graficzną - instalowaną pod Vistą, można zainstalować pod Windows 7 ?


Nie. Pod Windows 7 należy zainstalować Remote Server Administration Tools for Windows 7.

Co do zaś Transition Pack. to jego rolą jest 'podniesienie' SBS'a do Windows Server 2003 R2 Standard Edition. Przejście takie ma sens w sytuacji gdy w szkole liczba komputerów przewyzsza te magiczną liczbe 75 - ktora moze zgodnie z licencja byc podlaczona do SBS'a. Co do transition packa to on jest u CIebie w szkole potrzebny czy tez jego zakup jest zwiazany z wizyta w szkole dobrego handlowca ;)

BTW. Jesli zas chodzi o SBS' w szkolnych pracowniach informatycznych warto go troche odciazyc z balastu z jakim szkoly go otrzymuja na poczatek niech to beda konta z poziomow nieuzywanych (o ile takie sa). Z tego co pamietam kiedys bylo 500 kont na kazdym poziomie a,b, c, i dla nauczycieli. Jesli Nie uzywasz kont z danego poziomu warto zostawic kilka dla testow a reszte usunac...

Co do zas do dokumentacji to postepowanie MENiS jest dziwne, kiedys mialem okazje administrowac kilkoma takimi pracowniami i wszedzie byla dokumentacja...

_________________
Washi
Jeśli mój post okazał się pomocny, zaloguj się i kliknij na kciuk po prawej stronie ----------->
Chmura obliczeniowa, wirtualizacja,... - https://www.virtual-it.pl/


Na górę
 Wyświetl profil  
 
PostZamieszczono: 20 sty 2010, 11:24 
Offline
V-początkujacy

Rejestracja: 10 sty 2010, 15:35
Posty: 8
Podziękował: 0 razy
Pomógł: 0 razy
Washi pisze:
Co do transition packa to on jest u CIebie w szkole potrzebny czy tez jego zakup jest zwiazany z wizyta w szkole dobrego handlowca ;)


Więc dokumentacja do SBS'a jako takiego jest, może niezbyt dokładna, ale jest. Nie ma za to dokumentacji do Hyper-V serwera. I pomoc do obsługi tego jest mi potrzebna, na którym jest zainstalowany właśnie ten SBS.

Co do transition packa - chodziło tu o to że, był projekt zapoczątkowany przez pana premiera Tuska, zakładający rozdawanie wszystkim uczniom gimnazjum laptopów, które po ukończeniu tejże szkoły przechodziły by na ich własność. Nawet rozpoczęto robić szkolenia dla nauczycieli - dużo pieniędzy no to poszło, część szkół zostało wytypowanych do testów - chodziło więc o to aby gdy uczniowie będą z tych laptopów korzystać, można je było wszystkie do serwera podpiąć. Potem Pan premier ten pomysł odwołał.
Co do tego pakietu (transition packa)- Microsoft nawet zrobił dla szkół promocję i za pakiet + 45 licencji przejścia szkoła zapłaciła około 2 tys zł. Normalnie ta cena była by zapewne duuuużo wyższa. (Microsoft nawet zorganizował dla nauczycieli specjalną konferencję dotyczącą tego pakietu) - także go dosyć dużo szkół kupiło.

Dodatkowo - wiem że licencje dostępowe do samego serwera - standard już by dużo mniej kosztowały niż licencje dostępowe do SBSa 2003 premium - gdzie jak na początku postanowiłem 10 takich dokupić - szkoła zapłaciła z 800 zł.

Dzięki temu mógłbym podpiąc jeszcze 4 pracownię, bibliotekę i kilka innych kompów.


Nawet


Na górę
 Wyświetl profil  
 
PostZamieszczono: 20 sty 2010, 11:37 
Offline
V-początkujacy

Rejestracja: 10 sty 2010, 15:35
Posty: 8
Podziękował: 0 razy
Pomógł: 0 razy
Washi pisze:
Z tego co pamietam kiedys bylo 500 kont na kazdym poziomie a,b, c, i dla nauczycieli.


Tak zgadza się, tylko nikt nie potrafi mi powiedzieć jak te domyślne konta usunąć - gdy w Oeiizk się pytałem o ich usunięcie, dowiedziałem aby ich lepiej nie ruszać - co najwyżej można je tylko wyłączyć.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
PostZamieszczono: 20 sty 2010, 15:46 
Offline
V-początkujacy
Awatar użytkownika

Rejestracja: 09 kwie 2009, 15:14
Posty: 24
Podziękował: 9 raz
Pomógł: 0 razy
gilban pisze:
Co do transition packa - chodziło tu o to że, był projekt zapoczątkowany przez pana premiera Tuska, zakładający rozdawanie wszystkim uczniom gimnazjum laptopów, które po ukończeniu tejże szkoły przechodziły by na ich własność


Wiesz kolejne wybory juz niedlugo, wiec beda nowe projekty, ktos bedzie chcial odwiedzic szkoly zdjecia sobie zrobic :D Z drugiej jednak strony by znalezc sie w gronie szczesliwcow to jak z wygrana w totolotka :D

_________________
"Nie łatwo być zielonym" - Kermit Żaba


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 12 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 29 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Przejdź do:  
Copyright © 2008-2023. All Rights Reserved Virtual-IT.pl