Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 7 ] 
Autor Wiadomość
PostZamieszczono: 01 paź 2009, 13:10 
Offline
V-początkujacy

Rejestracja: 21 lip 2009, 12:12
Posty: 5
Podziękował: 0 razy
Pomógł: 0 razy
Witam,

Dalej testuję XenServer i zastanawiam się gdzie trzymać obrazy maszyn wirtualnych.

Czy lokalnie na serwerze, czy na jakiś udostępnionych zasobach.
Widziałem na webcastach że można wirtualne maszyny przenosić z jednego serwera na drugi, ale z tego co zrozumiałem, to muszą mieć wspólne zasoby dyskowe i tam obrazy maszyn trzymać. Czy dobrze rozumiem?

Jeśli tak, to jak udostępniać te zasoby? NFS czy próbować z iscsi? Jeśli to drugie, to jaki system plików tworzyć? Wystarczy ext3? Czy coś dla klastrów? ocfs2 czy inny gfs?

Jakie rozwiązania preferujecie w środowiskach produkcyjnych?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
PostZamieszczono: 01 paź 2009, 15:16 
Offline
Moderator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 10 lis 2008, 13:40
Posty: 2730
Podziękował: 0 razy
Pomógł: 2 raz
Napisz coś więcej o środowisku, rozumiem że to dwa hosty, a ile masz na nich wirtualek, jaka jest ich utylizacja?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
PostZamieszczono: 01 paź 2009, 17:53 
Offline
V-początkujacy

Rejestracja: 21 lip 2009, 12:12
Posty: 5
Podziękował: 0 razy
Pomógł: 0 razy
To jest w 100% środowisko testowe.
Aktualnie są 2 XenServer ze wspólnymi zasobami udostępnionymi po NFS.
Na każdym z serwerów chodzą po 2 wirtualne maszyny które nic nie robią.

Aktualnie nie wiem jak to będzie wyglądać w przyszłości, myślę że skończy się gdzieś na 6 maszynach z XenServer i obsługa po ok. 8 wirtualnych maszyn na każdy serwer i mieć jeszcze z 40% wolnej pamięci na "w razie czego".
No chyba że będzie działać lepiej niż mi się wydaje i będzie więcej wirtualek na mniejszej ilości serwerów.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
PostZamieszczono: 02 paź 2009, 16:36 
Offline
V-aplikacja

Rejestracja: 03 kwie 2009, 14:50
Posty: 74
Podziękował: 2 raz
Pomógł: 1 razy
Jak piszesz, pracujesz w środowisku testowym, tak więc możesz sobie wszystko spokojnie zaplanować. Jak widać to nie jest jakieś wielkie środowisko. Co do NFS to rozwiązanie będzie ok 20% mniej wydajne niż iSCSI, z jednej strony nie jest to jakaś bariera ale w niektórych przypadkach akurat te 20% mniej może mieć znaczenie.



za ten post mirecki otrzymał podziękowanie od: grzesio
  Ocena: 50%
Na górę
 Wyświetl profil  
 
PostZamieszczono: 05 paź 2009, 12:57 
Offline
V-początkujacy

Rejestracja: 21 lip 2009, 12:12
Posty: 5
Podziękował: 0 razy
Pomógł: 0 razy
No właśnie teraz próbuję z NFS, ale jak już bym chciał wirtualizację wdrażać to nie wiem czy jednak nie próbować sił z iSCSI. Właśnie też w sieci czytałem że jednak iSCSI jest bardziej wydajne, a może się okazać że w którymś momencie te 10-20% będzie kluczowe.
Chyba jednak będę się decydować na iSCSI, ale w takim razie jaki system plików tam wrzucać? Czy może być ext3 (lub nowy ext4) czy jednak musi być jakiś ocfs2 czy gfs?

Bo z tego co jest w internecie to nijak nie mogę wyrobić sobie zdania, bo za każdym razem piszą coś innego.
A puki co to jestem na etapie testowania rozwiązania i boję się że w czasie testów nie będzie problemów, a jak już bym wdrożył produkcyjnie XenServer z iSCSI to pojawią się właśnie problemy z dostępem do jednych zasobów przez kilka serwerów


Na górę
 Wyświetl profil  
 
PostZamieszczono: 06 paź 2009, 15:16 
Offline
V-desktop
Awatar użytkownika

Rejestracja: 20 lis 2008, 00:46
Posty: 185
Podziękował: 3 raz
Pomógł: 6 raz
To ja dorzuce swoje trzy grosze, co do utraty wydajnosci w przypadku NFS to te kilkanascie procent nie nalezy porownywac np. do obciazenia procesora o kilknascie procent i tak na prawde moze nie miec znaczenia. a wiadomo, ze ze macierz z calym spektrum obslugiwanych interfejsow etc.. jest drozsza.

Cytuj:
czy może być ext3 (lub nowy ext4) czy jednak musi być jakiś ocfs2 czy gfs?


Stawial bym na ext4 bo jest systemem rozwojowym, do ktorego bedzie nalezalo kilka nastepnych lat.

A jeszcze odnosnie samych testow, warto maksymalnie obciazyc poprzez jakiekolwiek aplikacje, nawet jesli jest mozliwosc przez niedostepne w srodowisku produkcyjnym, by wogole zobaczyc zachowanie systemu.

_________________
Stań się lepszym człowiekiem. I zanim poznasz kogoś upewnij się, że znasz siebie i że nie będziesz chciał być taki jak on chce, ale będziesz sobą - Gabriel García Márquez



za ten post cougar otrzymał podziękowanie od: grzesio
  Ocena: 50%
Na górę
 Wyświetl profil  
 
PostZamieszczono: 07 paź 2009, 14:19 
Offline
Moderator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 06 lis 2008, 02:01
Posty: 7400
Lokalizacja: Poznań
Podziękował: 15 raz
Pomógł: 138 raz
Cytuj:
Stawial bym na ext4 bo jest systemem rozwojowym, do ktorego bedzie nalezalo kilka nastepnych lat.

Dokładnie:) w linku ponizej było kilka słów na ten temat:
http://virtual-it.pl/index.php?option=c ... &Itemid=39

_________________
Washi
Jeśli mój post okazał się pomocny, zaloguj się i kliknij na kciuk po prawej stronie ----------->
Chmura obliczeniowa, wirtualizacja,... - https://www.virtual-it.pl/


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 7 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 30 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Przejdź do:  
Copyright © 2008-2023. All Rights Reserved Virtual-IT.pl