Virtual-IT.pl - data center cloud computing SDx AI storage network cybersecurity

12 najczęstszych błędów konfiguracji UTM-ów i jak ich unikać
12 najczęstszych błędów konfiguracji UTM-ów i jak ich unikać

Rozwiązania klasy UTM (Unified Threat Management) to zaawansowane narzędzia zabezpieczające brzeg sieci. Urządzenia o tyle ważne, że pozostają pierwszą i najważniejszą barierą ochronną przed zagrożeniami. Aby sprostać specyficznym potrzebom administracji publicznej (obejmującym ochronę danych wrażliwych, zapobieganie z...

Czytaj więcej...

VMware Tanzu Platform 10
VMware Tanzu Platform 10

Podczas konferencji VMware Explore 2024, firma Broadcom ogłosiła wprowadzenie VMware Tanzu Platform 10, platformy aplikacyjnej zbudowanej w oparciu o technologie chmurowe, która przyspiesza dostarczanie oprogramowania, zapewniając zespołom inżynierów lepsze zarządzanie i efektywność operacyjną, a jednocze...

Czytaj więcej...

AI as-a-service: jak chmura przyczyni się do powszechnego dostępu do AI?
AI as-a-service: jak chmura przyczyni się do powszechnego dostępu do AI?

W dynamicznie rozwijającym się świecie technologii, szczególną uwagę przykuwa wzrost rynku AI as-a-service, który, według prognoz Technavio, ma osiągnąć wzrost o 28 miliardów dolarów do 2027 roku. Ten imponujący rozwój jest bezpośrednio powiązany z rosnącym zapotrzebowaniem na rozwiąz...

Czytaj więcej...

Test wzmacniacza WiFi FRITZ!Repeater 3000 AX
Test wzmacniacza WiFi FRITZ!Repeater 3000 AX

Dzięki uprzejmości firmy AVM mieliśmy okazję przetestować kolejne urządzenie marki FRITZ! Tym razem do naszych rąk trafił jeden z najnowszych wzmacniaczy Wi-Fi od AVM, wspierający technologię Mesh - FRITZ!Repeater 3000 AX. Urządzenie to zagościło u nas na dłużej, ponieważ po kilku latach postanowiliśmy zmodyfikować śro...

Czytaj więcej...

Aż 95% firm obawia się o bezpieczeństwo w chmurze publicznej
Aż 95% firm obawia się o bezpieczeństwo w chmurze publicznej

Jak wynika z opublikowanego przez Fortinet dokumentu „2023 Cloud Security Report”, w chmurze publicznej znajduje się już ponad połowa danych prawie 40% ankietowanych przedsiębiorstw. W ciągu najbliższych 12-18 miesięcy odsetek tych firm zwiększy się do 58%, co spowoduje, że wyzwań związanych z zabezpieczani...

Czytaj więcej...

Trójtorowe podejście do monitorowania centrów danych
Trójtorowe podejście do monitorowania centrów danych

Firmy korzystają z centrów danych, aby sprawnie obsłużyć duże ilości ruchu przychodzącego i wychodzącego oraz umożliwić płynną komunikację między partnerami biznesowymi. Centra danych są jednak mocno rozproszone geograficznie. Umożliwia to szybsze i bardziej niezawodne połączenie użytkownikom z całego świata, of...

Czytaj więcej...

Test NAS-a QNAP TVS-473e z procesorem AMD

QNAP TVS-473eW naszych redakcyjnych progach przez kilka tygodni gościł czterokieszeniowy NAS QNAP TVS-473e, serwer skierowany do małych i średnich firm, wyposażony w czterordzeniowy procesor APU AMD R-Series RX-421BD 2,1 GHz (Turbo Core do 3,4 GHz) z kartą graficzną AMD Radeon R7. Domyślnie urządzenie wyposażono w 4 GB pamięci RAM, z możliwością rozszerzenia do 64 GB. Funkcjonalność NAS-a można również rozszerzyć za pomocą kart montowanych w dodatkowych slotach, w tym sieciówek PCIe oraz dysków SSD M.2. Taka konfiguracja sprzętowa w parze z zaawansowanymi funkcjami oprogramowania wskazuje na możliwość realizacji wielu zadań biznesowych w środowiskach firmowych. Czy tak jest w istocie? Sprawdźmy to!

 

Budowa i wyposażenie

QNAP TVS-473e na pierwszy rzut oka przypomina QNAP TS-677, którego mieliśmy okazję testować w ubiegłym roku. Obudowa w kolorze złotym z czarną wstawką na froncie, skrywającą diody powiadomień, wyświetlacz LCD i przyciski wyboru, naszym zdaniem prezentuje się bardzo atrakcyjne, a ponadto pozwala wyróżnić się na tle produkowanych przez lata serwerów w ciemnej, szaro-czarnej kolorystyce. Główna część obudowy wykonana została z metalu. Zarówno część metalowa jak i elementy z tworzywa sztucznego zostały doskonale spasowane. Nic się nie ugina, nic nie trzeszczy. Delikatnie zaokrąglone krawędzie oraz estetyczny i funkcjonalny panel przedni może u wielu potencjalnych posiadaczy wywołać uczucie obcowania z czymś wyjątkowym. Spodobało nam się również to, że część górna i ściany boczne obudowy osłania pojedynczy „U” kształtny metalowy kawałek.

QNAP NAS TVS-473e Box

Na froncie, u góry po prawej stronie znajduje się logo producenta, naklejka z oznaczeniem serii, logotypem procesora AMD i informacją o dostępnych złączach. Poniżej znalazł się przycisk Power, port USB 3.0, przycisk szybkiego kopiowania oraz port USB QuickAccess, pozwalający na bezpośrednie podłączenie NAS-a do komputera za pośrednictwem kabla USB, celem przeprowadzenia wstępnej konfiguracji serwera oraz błyskawicznego kopiowania plików z transferem sięgającym 100 MB/s.

QNAP TVS-473e NAS Server

Na lewo znajdują się cztery kieszenie na dyski 3.5" usytuowane pionowo. Nad nimi ulokowano otulone czarnym błyszczącym plastikiem/szybką, wyświetlacz LCD prezentujący informacje systemowe (status urządzenia, adresy IP, wersja firmware) wraz z przyciskami wyboru pozwalającymi na nawigację po menu oraz wskaźniki LED sygnalizujące status dysków, interfejsów LAN i USB. Z lewej strony, przy dolnej krawędzi czarnej szybki maskującej, znajduje się odbiornik podczerwieni, umożliwiający sterowanie mulitmediami za pośrednictwem zgodnego pilota (RM-IR004). Pilot nie został dołączony do zestawu, można go nabyć oddzielnie (dotyczy to całej serii NAS-ów TVS-x73e). Fakt ten nieco nas zdziwił, gdyż można go nabyć za kilkadziesiąt złotych, co przy cenie urządzenie jest niewielką kwotą. Z drugiej zaś strony, w wielu środowiskach może nie zachodzić potrzeba korzystania z takiego gadżetu.

QNAP TVS-473e

Tylna ściana, jak to w tego typu urządzeniach bywa, stanowi przestrzeń dla dodatkowych portów pozwalających na podłączenie do serwera innych urządzeń, jak również podłączenia serwera do sieci. Znaczną jej część zajmuje miejsce na wylot powietrza spod wentylatorów (głównego 12mm oraz zasilacza 4 mm) oraz dodatkowe perforacje poprawiające cyrkulację powietrza.

QNAP TVS-473e posiada bogaty zestaw portów, który powinien zadowolić nawet najbardziej wymagających użytkowników. Na tylnej ścianie znalazły się 4 porty Gigabit Ethernet, 2 wyjścia HDMI 4K pozwalające na wyświetlanie materiałów z rozdzielczością do 3840x2160 oraz obsługę zduplikowanego i rozszerzonego pulpitu, 3 porty USB 3.0, 3.5 mm złącza jack (2 mikrofonowe i jedno line out) oraz 2 zaślepki dla opcjonalnych kart PCIe.

Z tyłu znajduje się również złącze do podłączenia kabla zasilającego do wbudowanego zasilacza, Kensington Security Slot oraz głośnik do bezpośredniego odtwarzania dźwięku i głosowych komunikatów systemowych.

Kieszenie na dyski w wykonane są z tworzywa sztucznego. Pomimo to, do ich jakości nie można mieć zastrzeżeń. Warto w tym miejscu podkreślić, że konstrukcja kieszeni pozwala na beznarzędziowy montaż dysków (poza montażem 2.5 calowych napędów w kieszeniach o rozmiarze 3.5 cala, które należy przykręcić za pomocą dołączonych śrubek). Producent nie wyposażył kieszeni w zamki z kluczykiem, co w urządzeniu tej klasy byłoby miłym akcentem. Uwagę zwracają niebieskie gumki, które w przypadku montażu 3.5" dysków pełnią rolę dystansów eliminujących wibracje.

QNAP NAS TVS-x73e

Solidne gumowe nóżki sprawiają, że urządzenie stoi stabilnie, dodatkowo eliminując przenoszenie potencjalnych wibracji na podłoże. Na spodniej części, również znajdują się wyloty powietrza poprawiające cyrkulację.

By dostać się do wnętrza NAS-a wystarczy odkręcić trzy śrubki i zsunąć U-kształtną pokrywę obudowy. Pomimo kompaktowego rozmiaru, we wnętrzu znajduje się sporo miejsca na dodatkowe karty rozszerzeń. Złącza pamięci czy sloty kart zostały tak rozplanowane, że ich montaż nie będzie sprawiał problemów osobie, która choć raz miała okazję wymieniać podzespoły w PC-cie. We wnętrzu oko przykuwa kolejny wentylator 60 mm, tym razem odpowiedzialny za chłodzenie procesora. Pomimo tak pokaźnego zestawu wentylatorów NAS pracuje stosunkowo cicho, bez drażniących ucho szumów.

QNAP TVS-473e

QNAP TVS 473e

NAS QNAP 473e review

Tradycją stało się, że QNAP jak większość producentów NAS-ów, nie wyposaża fabrycznie swoich urządzeń w dyski twarde. W zależności od potrzeb, użytkownicy mogą wybrać odpowiednie napędy z obszernej listy kompatybilnych urządzeń. Egzemplarz testowy otrzymaliśmy z dwoma dyskami HDD WD RED 2TB z 64MB cache (WD20EFRX). Taki zestaw uwzględniliśmy w testach wydajnościowych.

QNAP kable i dodatki

W kartonie poza NAS-em znalazł się zestaw śrubek, kabel zasilający, 2 kable sieciowe, broszurka z instrukcją instalacji oraz zestaw radiatorów do montażu dysków SSD M.2.

 

Logowanie i rejestracja