Firmy korzystają z centrów danych, aby sprawnie obsłużyć duże ilości ruchu przychodzącego i wychodzącego oraz umożliwić płynną komunikację między partnerami biznesowymi. Centra danych są jednak mocno rozproszone geograficznie. Umożliwia to szybsze i bardziej niezawodne połączenie użytkownikom z całego świata, oferując dostęp do sieci o niskiej latencji. Dzięki temu firmy zyskują znaczącą przewagę nad swoimi konkurentami.
Aby zyskać jeszcze większą przewagę konkurencyjną, firmy dążą do poprawy doświadczeń użytkowników końcowych. Pomaga im to w pozyskiwaniu nowych klientów i utrzymaniu już istniejących. Jednak nie jest to takie proste. Podstawowe centrum danych musi być elastyczne, zdolne do obsługi zmieniających się obciążeń i mniej podatne na awarie, aby zapewnić płynne doświadczenia użytkowników końcowych.
Wraz z wprowadzeniem nowoczesnych technologii, tradycyjne centra danych generują więcej danych niż kiedykolwiek wcześniej. Zmusza to centra danych do zwiększenia gęstości w celu optymalizacji kosztów i uwzględnienia wzrostu ilości danych.
Jak więc wpłynęło to na sposób, w jaki podchodzimy do zarządzania centrami danych?
● Ogromny rozmiar i skomplikowana architektura prowadzą do zwiększenia liczby martwych punktów.
● Skomplikowana architektura wpływa również na zdolności administratorów centrów danych do zrozumienia zależności na poziomie biznesowym między urządzeniami oraz sposobu, w jaki systemy pomocnicze współpracują z infrastrukturą IT, aby zapewnić niezawodną jakość usług (QoS).
● Rozproszona natura infrastruktury utrudnia posiadanie jednego punktu kontroli.
Na przykład, załóżmy, że jesteś dostawcą usług płatniczych. Kluczowe jest, abyś posiadał wiele centrów danych bliżej obszarów o dużej gęstości klientów, aby zmniejszyć opóźnienia. Ponadto musisz zapewnić bezpieczeństwo infrastruktury oraz zgodność z najlepszymi praktykami branżowymi i różnymi regulacjami narzuconymi przez rząd.
Teraz, załóżmy, że router się przegrzewa i przestaje działać. Powoduje to awarię urządzeń na całym piętrze, które jest do niego podłączone, co poważnie wpływa na wydajność twojej usługi płatniczej. Jednak może się okazać, że nie jesteś w stanie dojść do sedna problemu, chyba że uwzględnisz różne punkty danych infrastruktury.
Demistyfikacja triady monitorowania centrów danych
Monitorowanie infrastruktury na podstawie pojedynczego punktu danych będzie nieskuteczne, a nawet potencjalnie szkodliwe, ponieważ możesz dojść do błędnych wniosków i próbować naprawić coś, co w rzeczywistości nigdy nie było zepsute.
Na przykład, w opisanym wcześniej scenariuszu, gdy router przestał działać, zamiast skupić się na kondycji sprzętu urządzenia podstawowego, możesz zacząć rozważać inne scenariusze, takie jak atak hakerski, niewłaściwa konfiguracja urządzenia, itp.
Przeanalizujmy teraz triadę, na której opiera się monitorowanie centrów danych
I. Monitorowanie sprzętu
Monitorowanie sprzętu jest niezwykle istotne dla optymalnej wydajności infrastruktury centrum danych. Dzięki ciągłemu monitorowaniu urządzeń lub hostów pod kątem parametrów sprzętowych, możesz poprawić kondycję sprzętu. Ponadto, oprócz urządzeń sieciowych, monitorowanie sprzętu odgrywa kluczową rolę w monitorowaniu systemów pomocniczych, takich jak źródła zasilania, systemy chłodzenia i wiele innych.
Parametry sprzętowe, takie jak temperatura, napięcie, prędkość wentylatorów i inne, dostarczają krytycznych informacji na temat kondycji sprzętu. Stałe monitorowanie stanu sprzętu pomaga zmniejszyć degradację wydajności w czasie. To z kolei przekłada się na poprawę wydajności podstawowej infrastruktury sprzętowej.
II. Monitorowanie wydajności sieci i ruchu
Wydajność infrastruktury można monitorować poprzez analizę historycznych i rzeczywistych metryk wydajności lub wzorców ruchu sieciowego i wykorzystania sieci.
Oceń wydajność swojego centrum danych i zoptymalizuj ją, aby była bardziej efektywna, stale sprawdzając urządzenia pod kątem ich metryk wydajności i porównując je z wartością bazową, która uwzględnia historyczne dane urządzeń oraz aktualne wzorce użytkowania.
Alternatywnie, możesz analizować ruch w centrum danych i uzyskać cenne informacje na temat wykorzystania przepustowości i wydajności. Co więcej, analiza ruchu w centrum danych pozwala na identyfikację anomalii i wykrywanie zagrożeń bezpieczeństwa, co wzmacnia twoje zabezpieczenia.
III. Modelowanie wizualne
Modelowanie wizualne twojego centrum danych pozwala na uzyskanie cennych informacji na temat połączeń i interakcji między urządzeniami w twojej infrastrukturze.
W dowolnym momencie data center może generować ogromne ilości danych. Przeszukiwanie tych danych i znajdowanie istotnych wzorców do działania jest niezwykle żmudne i czasochłonne. Jednak dzięki wykorzystaniu wizualizacji end-to-end twojego centrum danych, obejmującej wszystkie urządzenia sieciowe i pomocnicze, w poszczególnych obszarach i w szafach rackowych, zyskujesz natychmiastowe informacje na temat wydajności infrastruktury.
Możesz również grupować urządzenia obsługujące konkretne usługi biznesowe i monitorować ich ogólny stan i wydajność. Co więcej, oprócz mapowania urządzeń i topologii, możesz także tworzyć mapy zależności na poziomie biznesowym, co pomaga podejmować świadome decyzje, jednocześnie dostosowując strategię monitorowania centrum danych do celów biznesowych.
Jak trójtorowe podejście pomaga utrzymać niezawodne operacje i zarządzanie centrum danych?
I. Korelacja danych sprzętowych i wydajności
Korelacja danych sprzętowych z danymi dotyczącymi wydajności sieci pomaga w:
● Szybkim i łatwym zidentyfikowaniu podstawowej przyczyny problemu.
● Zapewnieniu ciągłości działania sieci i zwiększeniu jej wydajności poprzez przeprowadzanie dogłębnej analizy przyczyn źródłowych w celu zapewnienia wyjątkowej jakości usług (QoS).
● Optymalizacji systemów zasilania, jednostek chłodzenia oraz alokacji i wykorzystania zasobów, co pozwala na zwiększenie efektywności energetycznej całego centrum danych.
● Zmniejszeniu śladu węglowego poprzez optymalizację urządzeń sprzętowych pod kątem efektywności energetycznej.
● Proaktywnym wykrywaniu problemów ze sprzętem i wdrażaniu środków zaradczych przed pogorszeniem się wydajności. To wydłuża żywotność urządzeń, co prowadzi do mniejszej ilości e-odpadów.
II. Skuteczna wizualizacja, która pomaga szybko zidentyfikować i rozwiązać problemy
Mówi się, że obraz wart jest tysiąca słów, i trudno się z tym nie zgodzić. Kompleksowa wizualizacja pomaga zidentyfikować i naprawić potencjalne wąskie gardła zanim się one pojawią.
Możesz mieć szczegółową kontrolę nad całym stosem centrum danych, z rozszerzoną widocznością od poziomu pojedynczych szaf po całe centrum danych. To pomaga zyskać większy obraz sytuacji (gra słów zamierzona). Oprócz korzyści technicznych, umożliwia to również generowanie wartości biznesowej poprzez mapowanie urządzeń na podstawie ich funkcji biznesowych.
Dodatkowo, możesz również tworzyć niestandardowe pulpity i widoki NOC (Network Operations Center), aby dostosować informacje do swoich potrzeb i ciągle je monitorować. To pozwala na uzyskanie bieżących informacji o datacenter z jednego punktu kontrolnego. Następnie, informacje te mogą zostać przekazane odpowiednim osobom w celu podjęcia właściwych działań.
II. Wzmocnione bezpieczeństwo i zgodność z przepisami bezpieczeństwa
Aby zabezpieczyć swoje centrum danych, nie możesz polegać wyłącznie na metrykach wydajności sieci i szukać anomalii do podjęcia działań. Współcześni napastnicy stosują zaawansowane metody, aby pozostawać niezauważonymi i omijać systemy bez wzbudzania podejrzeń.
Logi z zapór sieciowych to twoja czarna skrzynka. Wszystko, co musisz wiedzieć o ruchu przychodzącym i wychodzącym, jest tam zapisane. Dodatkowo, zapora sieciowa filtruje ruch na podstawie kryteriów ustalonych przez administratorów IT. Łącząc logi z zapór sieciowych z metrykami wydajności sieci, możesz uzyskać holistyczny obraz sytuacji i łatwo zidentyfikować problemy.
Na przykład, skok w użyciu przepustowości może na pierwszy rzut oka nie wydawać się problemem, ponieważ może być związany ze zwiększonym wykorzystaniem sieci. Jednakże, jeśli połączysz to ze wzrostem ruchu z nielegalnego źródła, może to budzić obawy o potencjalny atak DDoS.
Co więcej, oprócz zapewnienia bezpieczeństwa sieci, możesz również optymalizować jej wydajność. Na przykład, jeśli centrum danych działa wolno, możesz sprawdzić, czy ruch przychodzący z legalnego źródła nie jest filtrowany przez restrykcyjne reguły zapory sieciowej, co może powodować problemy. W takim przypadku możesz zoptymalizować reguły zapory i nawet zwiększyć zasoby, aby zoptymalizować przepływ ruchu sieciowego, co w rezultacie poprawia wydajność infrastruktury.
Ostateczna decyzja
Jakie narzędzie powinieneś wybrać? Na rynku dostępnych jest wiele świetnych narzędzi, ale wybór powinieneś podjąć po dokładnym rozważeniu swoich wymagań. Oto nasza rada.
OpManager Plus od ManageEngine to kompleksowe rozwiązanie do monitorowania i zarządzania infrastrukturą, które obejmuje wszystko, od monitorowania wydajności sieci po zarządzanie konfiguracjami i zmianami. To, co wyróżnia OpManager Plus spośród konkurencji, to wbudowane funkcje wizualizacji, monitorowanie wydajności oparte na sztucznej inteligencji, bezproblemowe i dostosowane integracje, łatwo dostępne wsparcie techniczne, scentralizowane zarządzanie, przejrzyste ceny i wiele więcej. Możesz rozpocząć od 30-dniowego, bezpłatnego okresu próbnego. Alternatywnie, możesz także poprosić o spersonalizowaną prezentację.
Na rynku istnieje wielu dostawców. My preferujemy OpManager Plus ze względu na jego potężne funkcje wizualizacji. Jednakże, nie ma uniwersalnego rozwiązania. Z tego powodu dokładnie przeanalizuj swoje wymagania i wybierz narzędzie, które najlepiej odpowiada Twoim potrzebom.