Virtual-IT.pl - data center cloud computing SDx AI storage network cybersecurity

Artykuły

Certyfikat SSL to konieczność, ale na szczęście masz wybór!

Certyfikat SSLPomimo coraz bardziej wysublimowanych cyberataków oraz głośnych przypadków kradzieży danych, a nawet tożsamości, nadal wiele stron internetowych nie posiada certyfikatu SSL i korzysta z niezaszyfrowanego, łatwego do podsłuchu kanału przesyłu danych. Wynika to niestety z nadal powielanego błędnego przekonania, jakoby certyfikat SSL był jedynie istotnym elementem witryn bankowych i sklepów online. Jednakże, certyfikat SSL jest niezbędnym elementem każdej strony internetowej. Brak tego zabezpieczenia niesie za sobą poważne zagrożenia. Warto zatem zgłębić temat ogromnego znaczenia certyfikatów SSL, ryzyka związanego z brakiem ich stosowania i wybrać właściwy certyfikat dla swojego projektu, aby zapewnić nie tylko bezpieczeństwo, lecz również zaufanie klientów i czytelników.

Czym jest certyfikat SSL?

Secure Sockets Layer, najczęściej skrótowo określany jako SSL, to protokół sieciowy stosowany do zabezpieczania połączeń internetowych poprzez szyfrowanie danych przesyłanych między przeglądarką a serwerem. Jest to niezbędny element, podnoszący poziom bezpieczeństwa w sieci, chroniący wrażliwe informacje użytkowników, takie jak dane osobowe, hasła czy informacje finansowe, przed kradzieżą przez cyberprzestępców. Choć SSL najczęściej kojarzony jest z protokołem HTTPS, czyli bezpieczną wersją HTTP, to jest również wykorzystywany do zabezpieczania innych protokołów, takich jak na przykład Telnet, SMTP, POP3, IMAP czy FTP.

Mimo że pierwsza implementacja SSL pojawiła się 30 lat temu, od tego czasu opracowano wiele nowych wersji protokołu, wraz z jego następcą, protokołem TLS (Transport Layer Security). Dopiero od kilku lat SSL jest utożsamiany z technologią zapewniającą bezpieczeństwo witryn internetowych. To właśnie połączenie protokołu HTTP z certyfikatem SSL, potwierdzającym wiarygodność strony, pozwala na bezpieczną, szyfrowaną transmisję danych, a w efekcie na oznaczenie strony jako korzystającej z szyfrowanego protokołu HTTP, czyli HTTPS.

Choć od dawna logowaniu do serwisów bankowych towarzyszyło zabezpieczenie transmisji danych, co potwierdzała kłódka pojawiająca się przed adresem strony w przeglądarkach, to właściciele stron internetowych oraz internauci je odwiedzający zaczęli przywiązywać większą wagę do tego typu zabezpieczeń od 2017 roku. Wtedy to Google ogłosił, że strony niekorzystające z SSL/HTTPS będą oznaczane jako „niebezpieczne” (co z czasem zamieniono na „niezabezpieczone”).

Certyfikat SSL Forpsi

Bez wnikania w niuanse techniczne i trudne do wyjaśnienia w kilku zdaniach pojęcia, niekorzystanie z certyfikatu SSL można porównać do podania komuś z bliskich swoich danych do konta bankowego czy poczty e-mail w trakcie rozmowy telefonicznej, przemieszczając się autobusem pełnym pasażerów.

Można się zatem zastanawiać, czy konieczne jest korzystanie z certyfikatów SSL w stronach firmowych czy blogach, które nie wymagają logowania i nie gromadzą danych klientów czy czytelników?

W rzeczywistości, również strony, które nie wymagają logowania czy gromadzenia danych osobowych, powinny korzystać z certyfikatu SSL. Oprócz zapewnienia bezpieczeństwa transmisji danych, SSL pozytywnie wpływa na zaufanie użytkowników do witryny oraz może mieć pozytywny wpływ na jej pozycję w wynikach wyszukiwania Google. Dlatego stosowanie certyfikatu SSL warto rozważyć nie tylko ze względów bezpieczeństwa, ale także dla dobra reputacji i widoczności witryny w Internecie.

Potencjalne konsekwencje braku certyfikatu SSL na stronie

Bez względu na to jaką funkcję pełni witryna internetowa, brak certyfikatu SSL może wiązać się z przykrymi konsekwencjami. Oto pięć kluczowych zagrożeń jakie niesie ze sobą brak certyfikatu SSL:

1. Ataki typu Man-in-the-Middle (MitM):
- Brak certyfikatu SSL otwiera drzwi do ataków typu Man-in-the-Middle, podczas których hakerzy mogą przechwycić i manipulować danymi przesyłanymi między użytkownikiem a serwerem. W takim scenariuszu haker może z łatwością uzyskać dostęp do poufnych informacji, takich jak hasła, dane bankowe czy informacje osobiste.
2. Kradzież tożsamości i danych:
- Witryny bez certyfikatu SSL są podatne na kradzież tożsamości i danych. Hakerzy mogą podszywać się pod prawdziwe witryny, wykorzystując fałszywe strony (phishing) do wyłudzenia poufnych informacji od użytkowników, takich jak hasła, numery kart kredytowych czy dane osobowe.
3. Utrata zaufania użytkowników:
- W erze rosnącej świadomości związanej z bezpieczeństwem w sieci, coraz więcej użytkowników świadomie unika korzystania z niezabezpieczonych stron internetowych. Brak certyfikatu SSL może więc prowadzić do utraty potencjalnych klientów. Użytkownicy, nawet jeśli zdecydują się odwiedzić taką witrynę, mogą nie darzyć jej zaufaniem.
4. Spadek pozycji w wynikach wyszukiwania Google:
- Google przykłada dużą wagę do bezpieczeństwa stron internetowych w swoim algorytmie rankingowym. Witryny bez certyfikatu SSL mogą zostać zdegradowane w wynikach wyszukiwania, co może skutkować spadkiem ruchu organicznego i widoczności w Internecie.
5. Naruszenie regulacji i przepisów prawnych:
- Niezabezpieczone witryny internetowe mogą przyczynić się do naruszenia przepisów i regulacji prawnych dotyczących ochrony danych osobowych i bezpieczeństwa online (RODO/GDPR), co może skutkować konsekwencjami prawno-finansowymi oraz utratą zaufania klientów.

Mając na uwadze powyższe ryzyka, posiadanie certyfikatu SSL staje się nie tylko opcją, ale wręcz koniecznością dla każdej witryny internetowej, która dba o bezpieczeństwo odwiedzających ją użytkowników oraz swoją reputację.

Logowanie i rejestracja