Virtual-IT.pl - wirtualizacja cloud computing storage SDx data center

Artykuły

Aruba Cloud - co w europejskiej chmurze piszczy?

Aruba Cloud europejska chmura z centum danych w PolsceChmura obliczeniowa stała się technologią dojrzałą, jednak dla wielu nadal stanowi swego rodzaju gęstą mgłę, której przemierzanie wiąże się z licznymi obawami, pomimo to, że są oni świadomi ukrytych w niej możliwości. Dane analityków wyrażane w procentach, na temat stopnia adopcji usług chmurowych niejednokrotnie wydają się być pobożnym życzeniem. I nie chcę podważać raportów, ale często w świat idą wielkie liczby, a ich odbiorcy nie zwracają uwagi na gwiazdki '*' i dopiski małą czcionką w końcowej części raportów. Czyż firmę, posiadającą własną serwerownię, z wieloma serwerami, nierzadko niezwirtualizowanymi, korzystającą z jednej aplikacji SaaS można wpisać na listę przedsiębiorstw korzystających z rozwiązań cloud? Tak, ale...


Właśnie przez to 'ale', którego nie będę teraz rozwijał, wiele firm i organizacji dopiero teraz nieśmiało uchyla drzwi z napisem chmura obliczeniowa i zastanawia się nad tym czy wejść do środka.

Krok w stronę chmury powinien być poprzedzony dogłębną analizą uwzględniającą korzyści jak i niebezpieczeństwa, które mogą się pojawić w trakcie tej podróży. W tym wypadku nie ma miejsca na survival. Nawet jeśli ktoś lubi dreszczyk emocji, warto by w tej sytuacji udał się na beztroskie wczasy w luksusie.

Choć globalny rynek chmury zdominowali wielcy gracze z USA, wiele osób odpowiedzialnych za decyzje związane z rozwojem infrastruktury IT w ich przedsiębiorstwach, wzbrania się od skorzystania z tych ofert. Ich obawy dotyczą różnych obszarów, od poziomu skomplikowania infrastruktury, przez brak mocnych więzi z lokalnym rynkiem, po patriotyzm lokalny. Z kolei Ci wszyscy, którzy już korzystają z rozwiązań dostawców zza Oceanu, chcąc uniknąć vendor-locka zaczynają dostrzegać możliwości modelu multicloud i oferty mniejszych dostawców.

Takim dostawcą, co ważne podkreślenia europejskim, oferującym dostęp do swojej infrastruktury również w centrum danych nad Wisłą jest Aruba Cloud.

Europejskość to coś więcej niż lokalizacja

Jak wspomniałem powyżej, przedstawiciele krajowych firm często z dużym dystansem podchodzą do globalnych dostawców usług chmurowych. O przyczynach tych obaw, wynikających z różnic między europejskimi i amerykańskimi standardami, przepisami i preferencjami biznesowymi, można by napisać oddzielny artykuł. W tym miejscu zasygnalizuję choćby niezgodność pomiędzy CLOUD Act i RODO (GDPR), czy wcześniejsze doświadczenia ze wsparciem technicznym świadczonym z Bangaluru, sprowadzającym się do bezosobowej komunikacji i suchej wymiany zdań.

Dane przechowywane w centrach danych Aruba Cloud są w pełni kontrolowane przez klientów. Jeśli chodzi o kwestie ich prywatności i administracji, to są one przetwarzane w Europie, w zgodzie z legislacją europejską. Aruba używa danych klientów wyłącznie do świadczenia usług, nie sprzedaje ich podmiotom trzecim. Dane w chmurze nie są przetwarzane, ani w żaden sposób wykorzystywane, a gwarancję oraz certyfikację oferowanym usług zapewnia deklaracja Bureau Veritas o zgodności z Kodeksem Postępowania CISPE (Cloud Infrastructure Services Providers in Europe) w zakresie ochrony danych.

Z kolei certyfikacja ISO 27001 zapewnia zgodność ze standardami bezpieczeństwa w zarządzaniu danymi oraz informacjami należącymi do firm, z zachowaniem ich integralności, poufności oraz dostępności.

Poznajmy zatem bliżej Aruba Cloud.

Kto za tą chmurą stoi?

Aruba Cloud należy do Aruba S.p.A. - wiodącego włoskiego dostawcy usług hostingowych, certyfikowanych usług e-mail i obsługi domen - działającego na rynku od 1998 roku. Warto w tym miejscu wspomnieć, że w 2014 roku firma uzyskała pieczę nad prestiżową domeną najwyższego poziomu .cloud. Ubiegając się o te prawa wyprzedziła sześć znanych spółek, które złożyły podania o przyznanie im statusu oficjalnego rejestru obsługującego domeny .cloud - w tym Amazon, Charleston Road Registry (Google) i Symantec.

Pierwsze centrum danych Aruba uruchomione zostało w 2003 roku we Włoszech, w toskańskim Arrezzo. Może się ono poszczycić między innymi certyfikatami ISO 27001, ISO 9001 oraz ANSI/TIA Rating 4 (dawniej Tier 4). W 2005 roku Aruba wyszła poza obszar Włoch przejmując czeską markę Forpsi, a wraz z nią jej czeskie centrum danych. Budowę drugiego centrum danych we Włoszech, oddalonego o 3,5 km od pierwszego, rozpoczęto w 2009 roku, a w 2011 roku oddano je w ręce użytkowników.

Co ważne, Aruba Cloud jako jeden z pierwszych dostawców usług chmurowych dostrzegła potencjał rynku polskiego i już w 2017 roku otworzył centrum danych w Polsce (DC - PL1).

Aruba Cloud Data Centers

Aruba cały czas prężnie się rozwija i dziś jest czołowym europejskim dostawcą usług chmurowych. W ramach grupy Aruba działa kilka spółek zależnych, w tym nasz rodzimy AlphaNet działający pod marką FORPSI.

Aktualnie europejska sieć centrów danych firmy obejmuje 3 centra danych we Włoszech (czwarte w budowie) oraz po jednym ośrodku w Wielkiej Brytanii, Czechach, Francji, Niemczech oraz Polsce. Centra danych we Włoszech i Czechach należą do Aruba Cloud, pozostałe regiony ulokowano w ośrodkach partnerskich. Wchodząc do Polski, Aruba Cloud umieściła swoją infrastrukturę w kampusie data center Atmana (WAW-2).

Po tym krótkim rysie historycznym zanurzmy się głębiej w chmurę...

Oferta chmurowa Aruba Cloud

Rozwiązania Aruba Cloud obejmują szeroką gamę produktów zaprojektowanych w taki sposób, aby zaspokoić potrzeby firm chcących skorzystać z chmury obliczeniowej: od Cloud VPS (wcześniej dostępnej pod nazwą Cloud Smart) aż po bardziej rozbudowane i wysoko wydajne infrastruktury Cloud Pro, oferujące również usługi dodatkowe, takie jak tworzenie kopii zapasowych i monitorowanie.

Aruba Cloud została stworzona w taki sposób, by dostarczyć klientom kompleksowe rozwiązania chmurowe, niezależnie od ich wielkości, planów rozwojowych i prowadzonych projektów. By się o tym przekonać, najlepiej założyć konto na platformie chmurowej (klient.arubacloud.pl) i wykorzystać Voucher (aktualnie o wartości 50 PLN), dzięki któremu bez ponoszenia jakichkolwiek kosztów można przetestować usługi zbieżne z prowadzoną działalnością biznesową.

Po założeniu konta klienta i aktywacji Vouchera, bądź doładowaniu konta można rozpocząć eksplorację chmury Aruba Cloud.

Logujemy* się do panelu zgodnie z danymi otrzymanymi od dostawcy (w moim wypadku https://admin.dc3.arubacloud.pl).
*- na zamieszczonych grafikach podałem jawnie nazwę konta, którą wykorzystujemy jako login do naszych usług. Z punktu widzenia cyberbezpieczeństwa nie należy ujawniać tego typu danych. Jednak w tym wypadku, konto było wykorzystywane tylko w okresie pracy nad niniejszym opracowaniem.

Panel administracyjny jest bardzo przejrzysty i intuicyjny. Wystarczy rzut oka by zorientować się "co i gdzie...". Ale po kolei. Przełączanie pomiędzy regionami czy usługami trwa nieco dłużej niż mikrosekundy, ale trzeba odróżnić klikanie po stronie informacyjnej od panelu administracyjnego przy pomocy, którego można stworzyć potężną, rozbudowaną infrastrukturę.

Na samej górze pod paskiem adresu przeglądarki można wybrać wersję językową interfejsu (jak widać na zamieszczonych screenach korzystam z interfejsu polskojęzycznego). Obok znajduje się informacja z aktualnym stanem konta, a z prawej identyfikator będący jego nazwą. Po kliknięciu w identyfikator rozwija się lista, z której możemy wyświetlić logi, zmienić ustawienia, sprawdzić wykorzystywane zasoby, itp.

Aruba Cloud Panel Administracyjny

Na prawo od logotypu Aruba Cloud ulokowano cztery kluczowe obszary, z poziomu których można rozpocząć budowę środowiska chmurowego: Computing, Storage, Domeny, Backup oraz Bazy Danych. Poniżej, można dokonać wyboru centrum danych, w którym dana usługa zostanie uruchomiona. Jak już wcześniej wspomniałem, do wyboru mamy trzy centra danych we Włoszech oraz po jednym w Czechach, Francji, Niemczech, Anglii i Polsce.

W kolumnie po lewej stronie znaleźć można dodatkowe opcje związane z konfiguracją i zarządzaniem usługami wymienionymi powyżej.

Ważne! Po zapoznaniu się z interfejsem, warto przejrzeć usługi dostępne w centrach danych IT3 i CZ1, gdyż to w nich pojawiają się nowości, które sukcesywnie Aruba uruchamia w kolejnych lokalizacjach.

Logowanie i rejestracja