Virtual-IT.pl - data center cloud computing SDx AI storage network cybersecurity

Artykuły

Światłowody gotowe na wszystko

network fiberŚwiatłowody to najszybsza, najbardziej ekologiczna i najszerzej rozpowszechniona technologia szerokopasmowa. Według firmy Dell'Oro, tylko w ciągu ostatnich 24 miesięcy dostawy nowej infrastruktury optycznej wzrosły globalnie nawet o 24 proc. Natomiast firma iDATE szacuje, że do 2025 r. nowe połączenia światłowodowe obejmą ponad 200 milionów domostw a kolejne 280 milionów uzyska możliwość podłączenia do światłowodu.

Nie tylko tradycyjne firmy telekomunikacyjne budują światłowody. Inwestorzy coraz częściej postrzegają światłowodowe sieci szerokopasmowe jako aktywa mogące zapewnić silny, stabilny długoterminowy zwrot. Start-upy, organizacje użyteczności publicznej, a także jednostki administracyjne i rządowe, również inwestują w sieci szerokopasmowe, by wspierać lokalne społeczności, pobudzać konkurencyjność przedsiębiorstw oraz usprawniać obsługę obywateli i klientów.

W ciągu minionych dwóch lat, spojrzenie na sieci światłowodowe znacznie się zmieniło - świadomość, że są one niezbędne dla ludzkości, napędza inwestycje i dalszy rozwój technologii światłowodowych, z należną temu uwagą.

Innowacyjne technologie
Wraz z szybkim rozwojem komunikacji obserwujemy gwałtowny postęp technologii światłowodowych sieci szerokopasmowych. PON (passive optical network), technologia pozwalająca dostarczyć  światłowód do domu, umożliwia obecnie korzystanie z łatwością z gigabitowych łączy szerokopasmowych, czyli usług, które pięć lat temu nie były nawet jeszcze nikomu potrzebne. Dostęp do Internetu z szybkością 1 Gb/s jest obecnie normą. Natomiast domowe sieci szerokopasmowe o przepustowości nawet 10 gb/s są już dostępne m.in. w Korei Południowej, Hongkongu, Singapurze, Norwegii, Szwajcarii i Stanach Zjednoczonych.

Stajemy się coraz bardziej niecierpliwi, dlatego nieustannie oczekujemy coraz szybszych rozwiązań. Ale co ważniejsze, tak jak dostępność gigabitowego łącza szerokopasmowego doprowadziła do innowacji w grach VR i aplikacjach Przemysłu 4.0, tak - co jest bardzo prawdopodobne - gdzieś w „piwnicach” start-upy pracują już nad aplikacjami ułatwiającymi codzienne życie, które bazować będą na wykorzystaniu sieci 10G i kolejnych. Technologia 25G PON jest już komercyjnie dostępna i wykorzystywana przez operatorów takich jak Proximus czy EPB. Koncepcje 50G i 100G PON zostały już przetestowane i są w fazie rozwoju. Wraz ze stopniowymi zmianami w zakresie opóźnień, dostępności i bezpieczeństwa, światłowód wciąż wykazuje swoje przyszłościowe zalety.

Nowy sposób myślenia
Z jednej strony, światłowód staje się wszechobecny. Nie tylko w domach, ale także w przedsiębiorstwach i sklepach, fabrykach i gospodarstwach rolnych, szkołach i stadionach, hotelach i szpitalach. Z drugiej zaś, uwolniliśmy jego prawdziwy potencjał: wyższą przepustowość, niższe opóźnienia i ogromne oszczędności w zakresie zużycia energii. Sieć definiowana programowo (SDN) dojrzała, dając nam nowe sposoby wykorzystania sieci światłowodowej i zarządzania nią: wirtualna segmentacja sieci w przypadku sprzedaży hurtowej; zaawansowana automatyzacja i programowalność w celu zarządzania złożonymi procesami.

Te dwa trendy - dostępność i postęp technologiczny - doprowadziły do nowego sposobu myślenia o światłowodach szerokopasmowych. Co by było, gdyby światłowód służył nie tylko gospodarstwom domowym? A gdyby światłowód domowy mógł stać się światłowodem do wszystkiego? Wykorzystanie istniejących sieci światłowodowych PON do łączenia domostw i przedsiębiorstw, obsługi Przemysłu 4.0 i inteligentnych miast, przesyłania ruchu mobilnego 5G i publicznego Wi-Fi. Wszystko z wykorzystaniem tej samej infrastruktury, w tym samym czasie. To wszystko możemy realnie dziś zrobić za pomocą pojedynczej światłowodowej sieci szerokopasmowej. I to jest właśnie to, co niektórzy dostawcy usług zaczynają odkrywać.

Wszyscy wygrywają
Powszechność użycia światłowodów niesie ze sobą niezliczone korzyści. Oczywiste są te komercyjne. Pojedyncza sieć dla wielu usług - na przykład szerokopasmowy dostęp do Internetu dla mieszkańców i przedsiębiorstw w połączeniu z usługami typu backhaul dla sieci mobilnych - jest bardziej opłacalna do wdrożenia i obsługi niż uruchamianie dedykowanych sieci. Wykorzystując istniejącą sieć FTTH, operatorzy mogą przyspieszyć wprowadzenie mikro komórek 5G w sposób, który jest o 50 procent bardziej opłacalny niż dedykowana sieć transmisyjna backhaul. Podobnie przeniesienie klientów biznesowych z dedykowanych połączeń światłowodowych typu point-to-point do współdzielonej sieci PON, jest o 30 proc. tańsze.

Część zaoszczędzonych kosztów, zwiększonej rentowności i poprawy płynności finansowej zostanie z pewnością przeznaczona na „dogęszczenie” sieci światłowodowej co pozwoli podłączyć więcej domostw i udostępnić usługę większej liczbie indywidualnych klientów. Wyeliminowanie przepaści cyfrowej jest jedną z największych korzyści, jakie możemy przynieść ludzkości. Kolejną jest zrównoważony rozwój. Wiemy już, że łącza szerokopasmowe pomagają firmom i osobom prywatnym obniżyć emisję dwutlenku węgla. Im więcej osób ma dostęp do łączy szerokopasmowych, tym lepiej dla naszej planety.

Sieci PON idą o krok dalej. W ciągu ostatnich 15 lat światłowody umożliwiły zmniejszenie zużycia energii przez sieci szerokopasmowe o 38 proc, przy jednoczesnym 64-krotnym wzroście prędkości przesyłu. Daje to sześć do ośmiu razy większą oszczędność energii niż w przypadku użycia połączeń miedzianych, koncentrycznych czy bezprzewodowych. Posiadanie wielu usług działających w jednej sieci światłowodowej jest znacznie bardziej energooszczędne niż posiadanie oddzielnych, równoległych sieci, w których każda musi mieć swój własny sprzęt (lub nawet instalację zewnętrzną) wymagający zasilania. Skalowalność, niezawodność i długowieczność sieci światłowodowej przyczynia się również do zmniejszenia emisji dwutlenku węgla w dłuższej perspektywie, ponieważ światłowód wymaga mniej nakładów na utrzymanie i mniejszej liczby napraw.

Era światłowodów
Światłowody rozwiązaniem na wszystko - to zdanie niesie za sobą bardzo wiele. Świat, który jest lepiej skomunikowany. Świat, który daje więcej możliwości większej liczbie ludzi. Świat, który aktywnie zmniejsza swój negatywny wpływ na planetę poprzez ograniczenie duplikatów, odpadów i emisji dwutlenku węgla. Krótko mówiąc, jest to nowa droga naprzód. Era "światłowodu do wszystkiego", w którą właśnie wchodzimy, jest jedyną zmianą generacyjną, w wyniku której szerokopasmowe sieci światłowodowe staną się platformą łączącą wszystkie metody komunikacji.

Opracowanie: Nokia

Logowanie i rejestracja