Virtual-IT.pl - data center cloud computing SDx AI storage network cybersecurity

Artykuły

BDRSuite - Scentralizowany backup punktów końcowych

Vembu BDRSuite 5.3 Endpoint backupBDRSuite, kompleksowe rozwiązanie do tworzenia kopii zapasowych i odzyskiwania po awarii, zostało zaprojektowane do ochrony środowisk działających w wielu modelach, od platform wirtualizacji (VMware vSphere i Microsoft Hyper-V), przez systemy fizyczne (Windows, Linux i Mac), po środowiska chmurowe (AWS) i SaaS (Microsoft 365, Google Workspace), W firmach każdej wielkości, od SMB po środowiska korporacyjne. Niedawno rozwiązanie zostało rozbudowane o scentralizowane zarządzanie kopią zapasową plików i folderów wielu punktów końcowych z systemami Windows i Linux. Przyjżyjmy się zatem nowej funkcji BDRSuite for Endpoints zapewniającej ochronę danych przed przypadkowym usunięciem, awarią systemu czy atakiem ransomware.

Vembu udostępnia swoje rozwiązanie w bardzo elastycznym modelu licencyjnym, od edycji Free (bezpłatnej) przez edycję Standard po edycję Enterprise. Dzięki temu firma każdej wielkości, w zależności do potrzeb, może wybrać najkorzystniejszą opcję dla siebie.

Wersja bezpłatna oczywiście ma pewne ograniczenia, ale można za jej pomocą z powodzeniem rozpocząć budowę infrastruktury backupowej. Co ważne by poznać możliwości rozwiązania nie musimy się rejestrować, czy podawać jakichkolwiek danych. Po pobraniu i instalacji otrzymujemy dostęp do wszystkich funkcjonalności przez okres 30 dni. Po tym okresie możemy zakupić licencję bądź nadal korzystać bezpłatnie z edycji Free.

Sercem rozwiązania jest BDRSuite Backup Server. Nim jednak przystąpimy do instalacji i konfiguracji środowiska przyjżyjmy się wymaganiom i możliwościom BDRSuite.

BDRSuite by Vembu

Wymagania i wsparcie dla systemów operacyjnych

BDRSuite Backup Server można zainstalować na dowolnym wspieranym serwerowym systemie Microsoft począwszy od Windows Server 2012 R2 po najnowszy Windows Server 2022, bez względu na edycję w jakich poszczególne wersje występowały, od Core, przez Foundation, Essentials po Standard i Datacenter. Nic nie stoi na przeszkodzie by na potrzeby ewaluacji serwer kopii zapasowych pracował w środowisku Windows 11 lub Windows 10 nawet w edycji Home. Administratorzy preferujący Linuksa mogą skorzystać z Ubuntu 20.04 LTS lub 18.04 LTS.

Rozwiązanie wymaga serwera z minimum 8 GB RAM i czterordzeniowego procesora. W wypadku wielu zadań backupowych apetyt na RAM urośnie o około 2 GB na zadanie. Rozwiązanie wspiera tylko 64-bit architekturę, jednak dzisiaj to oczywiśćie nikogo nie powinno dziwić.

W przypadku systemów klienckich, Endpoint Backup wspiera systemy Windows 8.1, 10 i 11. Spośród systemów spod znaku pingwina wspierane są Debian Linux 10.0 i nowsze, Ubuntu 18.04 LTS i nowsze, Red Hat Enterprise Linux 8.0 i nowsze, SUSE Linux Enterprise Server 12 SP5 i nowsze, CentOS 7.0 i nowsze, CloudLinux 7.10 i nowsze, Fedora 32 i nowsze. Ponadto wspierane są Mac 11.0 (Big Sur), 10.15 (Catalina) i 10.14 (Mojave).

Kluczowe cechy BDRSuite for Endpoints

• Wygodna konfiguracja kopii zapasowej folderów i plików punktów końcowych Windows i Linux z poziomu webowej konsoli serwera backupowego (BDRSuite Backup Server)
• Można wykorzysta plik CSV w celu zbiorczego dodania wielu endpointów, a w efekcie sprawnie rozszerzając centralne zarządzanie tworzeniem kopii zapasowych i odzyskiwaniem nawet o tysiące punktów końcowych
• Agenty mogą być instalowane ręcznie w systemie docelowym lub przesyłane automatycznie
• Elastyczny harmonogram w rozwiązaniu Vembu zapewnia ciągłą ochronę danych dla kopii zapasowych plików i folderów dzięki możliwości zdefiniowania częstotliwości backupu co zadaną liczbę minut, godzin, w określone dni tygodnia itd.
• Natychmiastowe przywracanie plików/folderów z kopii zapasowej do oryginalnej lub alternatywnej lokalizacji
• Wbudowana kompresja i szyfrowanie z wykorzystaniem algorytmu AES-256 bit zapewniają oszczędność miejsca magazynu danych i podnoszą bezpieczeństwo środowiska backupowego
• Ograniczenie szybkości transferu danych kopii zapasowej przez wybrany czas pomaga w zmniejszeniu ruchu sieciowego
• Powiadomienia e-mail pozwalają administratorom trzymać rękę na pulsie nad przebiegiem procesu backupowym

Instalacja BDRSuite Backup Server

W związku z tym, że Vembu Backup for Endpoints jest jednym z pakietów wchodzących w skład rozwiązania Vembu BDRSuite, to w pierwszym kroku należy zainstalować BDRSuite Backup Server. Takie połącznie client-server pozwala na scentralizowaną ochronę danych na końcówkach klienckich.

Udajemy się zatem na stronę producenta, pobieramy instalator BDRSuite Backup Server i uruchamiamy go na maszynie, która będzie pełnić rolę centrum dowodzenia środowiskiem backupowym. BDRSuite Backup Server można zainstalować na maszynie fizycznej lub wirtualnej z Windows bądź Linux (Ubuntu). Po kontakcie z supportem, można również otrzymać dostęp do Virtual Appliance dla VMware lub Hyper-V.

W tym wypadku instalacja odbywa się na maszynie wirtualnej z Windows Server 2022. W domowym/firmowym test labie możesz do tego celu wykorzystać nawet laptopa z Windows 10.

BDRSuite Endpoint backup

Instalacja BDRSuite Backup Server trwa kilkadziesiąt sekund i sprowadza się w zasadzie do kliku kliknięć Next. Oczywiście w trakcie procesu przdinstalacyjnego możemy zmienić kilka parametrów, jak np. folder instalacji, czy też zamiast trybu Standalone wybrać środowisko klastrowe.

Vembu BDR Suite Endpoint Backup

Po instalacji, w domyślnej przeglądarce internetowej, uruchamia się okno z webowym panelem administracyjnym. Po zalogowaniu należy nadać serwerowi unikalny identyfikator, po czym pojawia się okienko informacyjne, stanowiące swego rodzaju ściągawkę, z poszczególnymi krokami jakie należy przejść by skonfigurować środowisko.

BDRSuite Review

Jak widać na poniższym screenie, webowa konsola jest bardzo przejrzysta i jak się okazało już po kilku minutach, bardzo intuicyjna. Nie da się nie zauważyć tego, że mamy do czynienia z potężnym rozwiązaniem, gdyż już pod samym paskiem adresowym przeglądarki znajdują się takie pola jak VMware/Hyper-V/Windows/Linux, AWS, Microsoft 365/Google Workspace, Endpoints oraz Applications & DBs. W niniejszym opracowaniu skupimy się jednak na punktach końcowych.

BDRSuite kopia zapasowa Windows

Konfiguracja kopii zapasowej

W pierwszej kolejności musimy utworzyć repozytorium backupowe. BDRSuite oferuje wsparcie zarówno dla magazynów blokowych (Block Storage) jak i (Object Storage).
W pierwszym wypadku dane kopii zapasowej można przechowywać na dowolnym powszechnie używanym nośniku pamięci blokowej, takim jak dyski lokalne (DAS), dyski sieciowe, tj. NAS (NFS i CIFS) oraz SAN (iSCSI i FC).

Dzięki integracji BDRSuite z chmurą obliczeniową, jako repozytorium kopii zapasowych można wykorzystać również pamięć obiektową (Azure Bob Storage, Amazon S3 czy inne kompatybilne z S3). W chmurze możemy przechowywać duże nieustrukturyzowane dane, które są traktowane jako oddzielne obiekty i są łączone z odpowiednimi metadanymi oraz unikalnym identyfikatorem w celu szybkiego dostępu i wyszukiwania. Dane kopii zapasowej można wykorzystać do elastycznego przywracania w dowolnym momencie przestoju, katastrofy lub jakiejkolwiek utraty danych. Do przechowywania danych kopii zapasowej, które nie wymagają częstego lub szybkiego odzyskiwania, przez dłuższy czas można przechowywać bezpośrednio w Object Storage (np. AWS S3). Oczywiście magazynowanie danych w chmurze może się wiązać z pewnymi ograniczeniami i uwarunkowaniami wynikającymi z architektury środowiska jak i konkretnego środowiska chmurowego, jednak jest to zbyt obszerny temat by omawiać go w niniejszym artykule.

Vembu BDRSuite Endpoint backup

Tworząc repozytorium możemy je dodatkowo dokonfigurować. W naszym wypadku, dokonując wyboru blokowej pamięci masowej, mamy do dyspozycji trzy typy repozytorium (Simple, ScaleOut oraz Disk Rotation). Uwaga! W przypadku korzystania z macierzy ze sprzętową deduplikacją powinniśmy wyłączyć kompresję i szyfrowanie.

BDRSuite kopia zapasowa

 

Logowanie i rejestracja