Virtual-IT.pl - data center cloud computing SDx AI storage network cybersecurity
Najlepsze kursy internetowe w kategorii IT i oprogramowanie

Artykuły

Z głową w chmurze - pragmatyczne rozwiązanie dla każdej organizacji cz. 1

Cloud ComputingWszyscy zgodzimy się z tym, że Internet miał bardzo duży wpływ na zmianę funkcjonowania oraz kierunek rozwoju przedsiębiorstw. Być może, w pierwszej fazie rozwoju Internetu, nie wszystkie firmy dostrzegały potencjał kryjący się za tym wynalazkiem, ale te, które go zauważyły, potrafiły zbudować na tym swoją przewagę konkurencyjną oraz zaistnieć na zupełnie nowych rynkach. Dziś nikt nie podważa znaczącej roli Internetu w funkcjonowaniu niemal każdego podmiotu gospodarczego. Czy ktoś z nas potrafi sobie wyobrazić świat bez wyszukiwarki Google, zakupów na Allegro czy platform takich jak Netflix?

Dalszy rozwój technologii informatycznych w tym także Internetu, doprowadził nas do kolejnego, znaczącego z punktu widzenia funkcjonowania przedsiębiorstw, przełomu technologicznego jakim jest powstanie usług przetwarzania w chmurze. Rewolucyjność chmury obejmuje wiele obszarów. Cloud pozwala m.in. na obniżenie kosztów infrastruktury informatycznej, szybsze wprowadzenie nowych rozwiązań, większe bezpieczeństwo czy zniesienie barier dostępu do nowych technologii. Jest to szczególnie przydatne w przypadku narzędzi wykorzystujących algorytmy uczenia maszynowego oraz sztuczną inteligencję, których zadaniem jest wspieranie procesów decyzyjnych przedsiębiorstwa w niemal wszystkich obszarach biznesowych. Wpływa to wprost na budowanie przewagi konkurencyjnej firm wykorzystujących tę technologię. W dalszej części artykułu postaram się przedstawić najważniejsze zagadnienia związane z usługami chmurowymi i odpowiedzieć na pytanie, czy wybór chmury może wprost wpłynąć na zmniejszenie kosztów w przedsiębiorstwie, a co za tym idzie na poprawę rentowności. A więc zadajmy pierwsze pytanie.

Co tak naprawdę kryje się pod pojęciem chmury?

Chmura to zintegrowana struktura składająca się z milionów fizycznych serwerów ulokowanych w centrach danych na całym świecie. Dla przykładu chmura Microsoftu aktualnie składa się z ponad 160 centrów danych. Cała infrastruktura oraz budowa serwerów jest zoptymalizowana pod kątem obniżenia kosztów eksploatacji związanych, na przykład, ze zmniejszonym zużyciem energii, względem tradycyjnych infrastruktur serwerowych i zapewnienia zwiększonych możliwości obliczeniowych.

Od strony kosztowej proces przetwarzania w chmurze można w pewnym stopniu porównać do usługi taksówkowej. Korzystając z taksówki płacisz tylko za usługę transportową która została zrealizowana. Ciebie jako pasażera nie interesuje wymiana oleju, przeglądy, naprawy. Ty jesteś zainteresowany jedynie realizacją usługi i zakładasz, że zostanie ona zrealizowana w sposób bezpieczny i profesjonalny. Podobnie jest z chmurą, płacisz tylko wtedy, kiedy z niej korzystasz. Nie musisz zastanawiać się nad na przykład utrzymaniem serwerów, budynków, w których się znajdują, fizyczną ochroną mienia czy też wieloma innymi aspektami z tym związanymi. Ty po prostu chcesz korzystać z usług oferowanych przez dostawców chmury.

Jakie usługi oferuje chmura?

Na liście najczęściej oferowanych usług znajdują się takie pozycje, jak moc obliczeniowa, magazyny danych, usługi sieciowe, narzędzia analityczno-raportowe oraz usługi predykcyjne oparte o sztuczną inteligencję.

Jakie zadania realizuje chmura?

Głównym zadaniem chmury jest dostarczenie procesów do przetwarzania i magazynowania danych. Klientami są zarówno duże przedsiębiorstwa jak i małe podmioty czy wręcz jednoosobowe startupy.

Liderzy usług chmurowych Microsoft, Amazon oraz Google dostarczają bardzo zróżnicowany zakres usług, z których mogą korzystać przedsiębiorstwa. Dla przykładu firma Microsoft, która jest dostawcą chmury Azure, aktualnie posiada w ofercie ponad sto dostępnych usług na tej platformie. Co najlepsze, żeby zacząć z nich korzystać, wystarczy posiadać komputer lub smartphone z dostępem do Internetu.

Jakie korzyści wynikają z wyboru chmury?

Na pewno jedną z ważnych zalet wynikających z korzystania z chmury jest już wspomniany wcześniej model rozliczenia płatności „zgodnie z rzeczywistym użyciem”. Elastyczność chmury powoduje też, że organizacje nie stają już przed wyborem wszystko albo nic. Mogę zdecydować się tylko na częściową migrację danych do chmury lub pełną, ale na przykład rozłożoną w czasie. Jest to podejście elastyczne, minimalizujące ryzyko związane z procesem transformacji IT oraz, z punktu widzenia finansowego, umożlwiające rozłożenie nakładów finansowych na dłuży okres, co pozytywnie wpływa na płynność finansową przedsiębiorstwa.

Opłacalność ekonomiczna chmury opartej o model płacenia tylko za użycie, polega również na tym, że firmy nie ponoszą z góry kosztów zakupu infrastruktury oraz jej utrzymania, które mogą nie być w pełni wykorzystane. Podobnie ma się sprawa z zakupem zasobów np. mocy obliczeniowych dla procesu przetwarzania danych, które będą przetwarzane sporadycznie. W tradycyjnym modelu IT, takie zasoby musielibyśmy kupić, chociaż ich stopień wykorzystania nie przekraczałby np. 5% w skali całego okresu użytkowania. Chmura pozwala na płacenie tylko za czas użycia takiego zasobu. Innym dobrym przykładem pokazującym efektywność kosztową chmury są koszty związane z projektami R&D, które wymagają procesów przetwarzania i magazynowania danych, których nie moglibyśmy obsłużyć infrastrukturą dostępną aktualnie w firmie. W łatwy i szybki sposób jesteśmy w stanie zacząć korzystać z tych zasobów w chmurze, a w momencie, w którym projekt R&D kończy się i te zasoby nie są już dłużej nam potrzebne, to po prostu przestajemy z nich korzystać i za nie płacić, co w tradycyjnym modelu nie byłoby takie proste.

Kolejną korzyścią wynikającą z chmury jest skalowalność zasobów. To oznacza, że w każdym momencie możemy włączać i wyłączać usługi i jest to tak zwane skalowanie w górę lub skalowanie w poziomie poprzez np. zwiększanie lub zmniejszanie ilości zasobów takich jak CPU. Skalowanie może odbywać się ręcznie, ale również może być w pełni zautomatyzowane.

Z punktu widzenia utrzymania i aktualizacji systemów informatycznych, chmura pokazuje swoje przewagi nad klasycznymi rozwiązaniami. Ponieważ to dostawca chmury zapewnia, uaktualnienie systemów, naprawę błędów czy też zarządzanie całą infrastrukturą. Firma nie musi zatrudniać specjalistów z tych obszarów, a użytkownicy mogą skupić się na swoich głównych zadaniach, takich jak tworzenie oprogramowania czy systemów analityczno-raportowych.

Chmura ze względu na swój charakter jest rozwiązaniem globalnym, a co za tym idzie nakłady na jej bezpieczeństwo i stabilność są na najwyższym poziomie. Dzięki temu klienci otrzymują zaawansowane systemy, którym mogą zaufać, a także zarządzania bezpieczeństwem, natychmiastowy dostęp do kopii zapasowych. Ile firm byłoby skłonnych zainwestować w jedną serwerownie w Azji i drugą serwerownię na kopie bezpieczeństwa w Afryce na wypadek, gdyby ta pierwsza uległa zniszczeniu na skutek trzęsienia ziemi? A dzięki rozwiązaniom chmurowym, z takiej usługi backup-ów może skorzystać każda firma i to przy naprawdę minimalnym nakładzie pracy i pieniędzy.

Podsumowując tą część można powiedzieć, że rozwiązania chmurowe, są ekonomicznie uzasadnione, łatwo skalowalne, elastyczne i bezpieczne.

W drugiej części, która zostanie opublikowana za kilka dni, znajdziesz informacje na temat księgowania usług chmurowych, rodzaji chmury i typów usług chmurowych.


radek broniszewskiAutor: Radosław Broniszewski, Cloud Solutions Architect w Billennium. Absolwent finansów i inwestycji na Akademii Ekonomicznej w Katowicach, a także rachunkowości zarządczej na Politechnice Częstochowskiej oraz podyplomowych studiów informatycznych w Wyższej Szkole Bankowości w Poznaniu. W Billennium odpowiada za projektowanie i architekturę rozwiązań analitycznych i raportowych opartych o narzędzia dostępne w środowisku Microsoft Azure, w tym Big Data, Business Intelligence czy Machine Learning. Pracę w Billennium zaczął w czerwcu 2020 roku. Przed dołączeniem do firmy pracował między innymi jako Architekt, Tech Leader czy też jako Senior BI Specialist, realizując projekty dla największych firm z branży technologicznej, doradczej czy FMCG. W swojej pracy zawsze stara się sprawić, aby zrealizowane przez niego projekt stanowiły wartością dodaną dla klienta.

 

Logowanie i rejestracja