Virtual-IT.pl - wirtualizacja cloud computing storage SDx data center
ebook Altaro - The Backup Bible Complete Edition

400 miliardów dolarów przychodów z chmury publicznej
400 miliardów dolarów przychodów z chmury publicznej

Analitycy IDC opublikowali raport o globalnym rynku usług chmurowych w modelach PaaS (platforma jako usługa) i IaaS (infrastruktura jako usługa). Rynek rozwiązań PaaS i IaaS w latach 2021-2025 ma rosnąć w tempie nawet 28,8% rok do roku, co przełoży się na znaczące przychody dla dostawców usług. Mają one wynieść ...

Czytaj więcej...

Hakerzy polują na konta w chmurze
Hakerzy polują na konta w chmurze

Według Ponemon Institute zhakowane konta w chmurze kosztują firmy średnio 6,2 milionów rocznie. Dwie trzecie specjalistów od bezpieczeństwa uważa, że jest to bardzo poważne zagrożenie dla ich organizacji.

Czytaj więcej...

Jak kraje UE korzystają z chmury? - Polska nadal sceptyczna
Jak kraje UE korzystają z chmury? - Polska nadal sceptyczna

Europejskie firmy chętnie wybierają rozwiązania chmurowe do swoich systemów IT. Przodują w tym Włosi i Brytyjczycy. Z drugiej strony polscy przedsiębiorcy nadal deklarują brak zaufania do tego typu rozwiązań, choć cloud computing może przynieść im znaczące korzyści zarówno w obszarze bezpieczeństwa, jak i...

Czytaj więcej...

Coraz więcej zabezpieczeń w modelu SaaS
Coraz więcej zabezpieczeń w modelu SaaS

Pandemia COVID-19 wywarła presję na zespołach zajmujących się bezpieczeństwem IT, aby migrować do rozwiązań zarządzanych w chmurze. Agencja badawcza Forrester zwraca uwagę na znaczny wzrost zainteresowanie zabezpieczeniami punktów końcowych oferowanych w modelu SaaS.

Czytaj więcej...

Veeam Data Protection Report 2021
Veeam Data Protection Report 2021

Jak wynika z raportu firmy Veeam na temat ochrony danych w 2021 roku (Veeam Data Protection Report 2021), problemy z ochroną danych utrudniają transformację cyfrową przedsiębiorstwom na całym świecie. Tworzenie kopii zapasowych kończy się niepowodzeniem w 58% przypadków, co oznacza, że dane pozostają bez ochrony...

Czytaj więcej...

Sektor bankowy z nadzieją patrzy w chmury
Sektor bankowy z nadzieją patrzy w chmury

Jak szacuje IDC, w 2019 roku banki na całym świecie zainwestują ponad 20 mld dolarów w chmurę. Wdrożenie chmurowych systemów IT pozwala sektorowi finansowemu znaleźć odpowiedź na wiele problemów, takich jak rosnące koszty obsługi IT, presja konkurencyjna ze strony fintechów czy zagrożenia w ...

Czytaj więcej...

Aktualności

Rozwiązania VMware uruchomisz w Google Cloud

VMware Google Cloud PlatformGoogle i VMware zawiązały strategiczny sojusz, na mocy którego innowacyjne oprogramowanie spółki należącej do Dell EMC trafi do chmury giganta z Mountain View. Klienci którzy posiadają już infrastrukturę VMware będą mogli przenieść swoje dane od ręki do chmury publicznej Google i to bez rezygnacji z wcześniej zakupionych rozwiązań. W ciągu ostatnich 3 lat to już trzecia taka umowa ze strony VMware. Spółka od tej pory będzie wspierać wdrożenia chmur trzech rynkowych gigantów - AWS, Azure i Google Cloud.

 

Rozwiązania Google, dostępne w modelu cloud computing, przyniosą firmie w tym roku aż 8 mld dolarów zysku - wynika z prognoz, które amerykański gigant opublikował w zeszłym tygodniu. W skład tego portfolio wchodzą zwirtualizowane zasoby obliczeniowe, dyski, a także pakiety aplikacji biurowych od Google. W porównaniu z wynikami osiąganymi przez Amazon i Microsoft, kwota ta nie wzbudza jednak zachwytu. Według Gartnera, AWS zawłaszczył ponad 47 proc. chmurowego rynku, a Azure ponad 15 proc. Google zawłaszczył sobie zaledwie skromne 4 proc. cloudowego tortu.

Szukając sojuszników
To właśnie ta rynkowa sytuacja, zdaniem zachodnich ekspertów, zmusiła internetowego tytana z Mountain View do nawiązania współpracy z popularnymi dostawcami innowacyjnych rozwiązań IT, takimi jak VMware. Potencjał dotarcia jest bowiem ogromny. Oprogramowanie VMware do tworzenia wirtualnych serwerowni wspiera już pół miliarda klientów na całym świecie. "Nasza współpraca oznacza, że biznes który posiada narzędzia VMware, zbudowane na chmurze prywatnej, może je przenieść do Google Cloud" - wyjaśnia Thomas Kurian, dyrektor generalny w Google Cloud". Zrobiliśmy to ponadto, by zabezpieczyć inwestycje naszych klientów, którzy chcą korzystać zarówno z zalet naszych technologii, jak i VMware".

Thomas Kurian potwierdził, że klienci VMware otrzymają dostęp do sztucznej inteligencji, rozwiązań typu machine learning oraz narzędzi analitycznych Google, wszędzie tam, gdzie firma posiada swoje centra danych. Głównym programem VMware, który trafi do Google Cloud, ma być z kolei oprogramowanie służące do wirtualizacji, czyli symulowania działania sprzętów z konkretnymi systemami wykorzystywanymi m.in. do testowania aplikacji. Jednym z głównych składników tej infrastruktury będzie platforma VMware Cloud Foundation.

"Dzięki współpracy VMware z Google Cloud Platform klienci będą mogli wykorzystać całą gamę narzędzi VMware, dzięki czemu zwiększa opłacalność swoich inwestycji w IT. Dzięki hybrydowej chmurzęędą szybciej i bezpieczniej wprowadzać nowe usługi na rynek" - komentuje Sanjay Poonen, dyrektor generalny pionu operacyjnego w VMware.

Giganci w jednym worku
Warto zaznaczyć, że to nie pierwszy taki sojusz z VMware’em w tle. Obecnie ogłoszone partnerstwo wpisuje się bowiem w szerszą strategię firmy z Palo Alto, która już w 2016 r. nawiązała współpracę z Amazonem. Bardzo podobną w swoim charakterze do tej właśnie ogłoszonej, a więc pozwalającej na łatwe korzystanie z rozwiązań VMware’a w chmurze AWS. "Nie jesteśmy firmą, którą mówi klientom z jakiej chmury publicznej mają korzystać, a z jakiej nie. Klienci wybierający Google Cloud Platform, szukają rozwiązań, które skutecznie wesprą ich biznes, poprzez dostęp do zaawansowanych narzędzi. Jest to m.in wsparcie sztucznej inteligencji" - mówi Sanjay Poonen. Ostatnio podczas Dell Technologies World 2019 także Satya Nadella, prezes Microsoftu, zapowiedział kooperację z VMware’em.

Negocjacje w sprawie współpracy Google z VMware trwały od wielu miesięcy. Teraz, gdy partnerstwo jest już w fazie realizacji, wiadomo że obie firmy w dotarciu do klientów wesprze platforma CloudSimple. Jej zaletą jest możliwość swobodnego doboru komponentów chmury w zależności od aktualnych potrzeb odbiorcy końcowego. Doradcy IT będą czuwać tylko nad tym, by wszystko poszło gładko i sprawnie. VMware udostępni nie tylko rozwiązania do wirtualizacji serwerów czy stanowisk pracy, ale także narzędzia sieciowe wspierające telekomy.

Nowa era walki hybrydowej
Thomas Kurian z Google postrzega to partnerstwo jako kolejny krok firmy w stronę rozwoju oferty hybrydowej. "Takie rozwiązania umożliwiają firmom operowanie danymi zarówno w oparciu o tradycyjne serwery, jak i w chmurach obliczeniowych. Nie wykluczamy, że podobnie jak AWS, wejdziemy do korporacyjnych data center z lokalnie instalowaną infrastrukturą. Tylko tak możemy stworzyć atmosferę realnej rynkowej walki" - dodaje Kurian.

Jak przekonują eksperci, zainteresowanie rozwiązaniami hybrydowymi będzie dynamicznie rosnąć. Biorąc pod uwagę różnorodność stosowanych dzisiaj w biznesie technologii, nie dziwi, że obok chmury hybrydowej popularnym kierunkiem jest dzisiaj jednak także tzw. multicloud. Raport F5 pokazuje, że już dzisiaj 87% przedsiębiorstw działa w środowisku wielochmurowym w celu stymulowania rozwój biznesu poprzez czerpanie korzyści z różnych publicznych platform chmurowych i powiązanych z nimi innowacji.

Źródło: VMware

Logowanie i rejestracja