Virtual-IT.pl - data center cloud computing SDx AI storage network cybersecurity

Aż 95% firm obawia się o bezpieczeństwo w chmurze publicznej
Aż 95% firm obawia się o bezpieczeństwo w chmurze publicznej

Jak wynika z opublikowanego przez Fortinet dokumentu „2023 Cloud Security Report”, w chmurze publicznej znajduje się już ponad połowa danych prawie 40% ankietowanych przedsiębiorstw. W ciągu najbliższych 12-18 miesięcy odsetek tych firm zwiększy się do 58%, co spowoduje, że wyzwań związanych z zabezpieczani...

Czytaj więcej...

12 najczęstszych błędów konfiguracji UTM-ów i jak ich unikać
12 najczęstszych błędów konfiguracji UTM-ów i jak ich unikać

Rozwiązania klasy UTM (Unified Threat Management) to zaawansowane narzędzia zabezpieczające brzeg sieci. Urządzenia o tyle ważne, że pozostają pierwszą i najważniejszą barierą ochronną przed zagrożeniami. Aby sprostać specyficznym potrzebom administracji publicznej (obejmującym ochronę danych wrażliwych, zapobieganie z...

Czytaj więcej...

Hakerzy na cel biorą nawet małe firmy
Hakerzy na cel biorą nawet małe firmy

Aż połowę złośliwego oprogramowania, z którym zetknęły się małe i średnie firmy w 2023 roku, stanowiły keyloggery, aplikacje szpiegujące i malware wykorzystywany do kradzieży poufnych danych. Informacje nielegalnie pozyskane przy pomocy tych narzędzi są wykorzystywane do łamania firmowych zabezpieczeń i szyfrowa...

Czytaj więcej...

Test wzmacniacza WiFi FRITZ!Repeater 3000 AX
Test wzmacniacza WiFi FRITZ!Repeater 3000 AX

Dzięki uprzejmości firmy AVM mieliśmy okazję przetestować kolejne urządzenie marki FRITZ! Tym razem do naszych rąk trafił jeden z najnowszych wzmacniaczy Wi-Fi od AVM, wspierający technologię Mesh - FRITZ!Repeater 3000 AX. Urządzenie to zagościło u nas na dłużej, ponieważ po kilku latach postanowiliśmy zmodyfikować śro...

Czytaj więcej...

VMware Tanzu Platform 10
VMware Tanzu Platform 10

Podczas konferencji VMware Explore 2024, firma Broadcom ogłosiła wprowadzenie VMware Tanzu Platform 10, platformy aplikacyjnej zbudowanej w oparciu o technologie chmurowe, która przyspiesza dostarczanie oprogramowania, zapewniając zespołom inżynierów lepsze zarządzanie i efektywność operacyjną, a jednocze...

Czytaj więcej...

Trójtorowe podejście do monitorowania centrów danych
Trójtorowe podejście do monitorowania centrów danych

Firmy korzystają z centrów danych, aby sprawnie obsłużyć duże ilości ruchu przychodzącego i wychodzącego oraz umożliwić płynną komunikację między partnerami biznesowymi. Centra danych są jednak mocno rozproszone geograficznie. Umożliwia to szybsze i bardziej niezawodne połączenie użytkownikom z całego świata, of...

Czytaj więcej...

Aktualności

Proxmox VE 5.4 z licznymi usprawnieniami

ProxmoxProxmox Server Solutions GmbH, wydał nową wersję hiperkonwergentnej, otwartoźródłowej platformy wirtualizacji - Proxmox Virtual Environment (VE) - do zarządzania kontenerami LXC i maszynami wirtualnymi KVM na tym samym hoście, pozwalającej na tworzenie wysoce wydajnych klastrów z poziomu webowego interfejsu administracyjnego. Nowa wersja oznaczona numerem 5.4 wprowadza usprawnienia podnoszące poziom użyteczności, uproszcza poziom zarządzania infrastrukturą zdefiniowaną programowo, a także podnosi bezpieczeństwo środowiska.

Proxmox VE jest specjalistyczną dystrybucją linuksa rozwijaną od 2007 roku na zasadach open source, usprawniająca zarządzanie serwerami VPS. System zbudowany w oparciu o Debian Linux, wykorzystuje najnowsze technologie wirtualizacji oraz konteneryzacji i jest wysoce skalowalnym rozwiązaniem, oferującym wsparcie dla HA (High Availability). Proxmox VE 5.4 zbudowano w oparciu o Debian Stretch 9.8 w połączeniu ze specjalnie zmodyfikowanym jądrem Linux Kernel 4.15.

Wraz z wersją Proxmox VE 5.4 technologia Ceph zintegrowana ze stosem oprogramowania Proxmox VE od 2014 roku, zyskała możliwość instalacji z poziomu interfejsu użytkownika, dzięki czemu konfiguracja hiperkonwergentnego interfejsu jest niezwykle szybka i łatwa.

Wprowadzono nowe opcje definiowania polityk HA (Freeze, Fail-over oraz Default) w obrębie całego centrum danych, zmieniając sposób traktowania gości podczas zamykania lub ponownego uruchamiania węzła. Zapewnia to większą elastyczność i możliwości wyboru dla użytkownika.

W Proxmox VE 5.4 użytkownicy mogą hibernować systemy gości Qemu niezależnie od systemu operacyjnego gościa i przywrócić je poprawnie przy następnym restarcie. Hibernacja zapisuje zawartość pamięci RAM i stan wewnętrzny do pamięci stałej. Pozwala to użytkownikom zachować stan działania gości w większości uaktualnień i ponownych uruchomień węzła PVE. Dodatkowo może przyspieszyć uruchamianie gości korzystających ze złożonych obciążeń, a także obciążeń, które wymagają dużej ilości zasobów przy początkowej konfiguracji, zwalniając je w dalszym etapie.

Zwiększono poziom bezpieczeństwa dodając obsługę uwierzytelniania za pomocą protokołu U2F (Universal Second Factor), który może być używany w jako dodatkowa metoda weryfikacji dwuetapowej dla użytkowników. U2F jest otwartym standardem uwierzytelniania i upraszcza uwierzytelnianie dwuskładnikowe.

Nowy Proxmox VE zyskał ulepszony kreator instalacji, który został zoptymalizowany, oferując możliwość powrotu do poprzedniego ekranu. Użytkownicy mogą dostosować dokonane wybory bez konieczności ponownego uruchamiania całego procesu instalacji. Przed rzeczywistą instalacją zostanie wyświetlona strona podsumowania zawierająca wszystkie istotne informacje.

W odpowiedzi na głosy społeczności ulepszony został kreator tworzenia gości Qemu. W rezultacie niektóre opcje, takie jak na przykład typ maszyny (q35, pc-i440fx), oprogramowanie układowe (Seabios, UEFI) lub kontroler SCSI, mogą teraz zostać wybrane bezpośrednio w kreatorze tworzenia maszyny wirtualnej.

Wykorzystując Proxmox VE 5.4 jako alternatywę dla oprogramowania do wirtualizacji opartego na otwartym kodzie źródłowym, przedsiębiorstwa są w stanie scentralizować i zmodernizować swoją infrastrukturę i przekształcić ją w przyszłościowe centrum danych zdefiniowane programowo.

Proxmox VE dostępny jest na licencji GNU AGPL v3 z opcją płatnego wsparcia w cenie zaczynającej się od 79,90 EUR rocznie za CPU. Proxmox VE 5.4 jest już dostępny do pobrania pod tym adresem.

 

Logowanie i rejestracja