Virtual-IT.pl - wirtualizacja cloud computing storage SDx data center

Kto jest odpowiedzialny za bezpieczeństwo firmowej chmury?
Kto jest odpowiedzialny za bezpieczeństwo firmowej chmury?

Cyberatak na firmę prawie zawsze zaczyna się (a często też kończy…) dochodzeniem, kto zawinił powstałej sytuacji. Gdy ofiarą padną systemy w infrastrukturze chmurowej, niemal automatycznie za winnego uznany zostaje dostawca usługi, kontrakt jest przerywany, a zaatakowana aplikacja przenoszona z powrotem do lokal...

Czytaj więcej...

Co wiemy o sztucznej inteligencji? Niewiele, a i tak za mało
Co wiemy o sztucznej inteligencji? Niewiele, a i tak za mało

Ponad 40% z nas ma codziennie do czynienia ze sztuczną inteligencją, ale tylko co druga osoba jest w stanie wytłumaczyć czym w ogóle ów termin właściwie jest, podaje firma Entrata. Być może dlatego coraz częściej zdarza się, że zaawansowane algorytmy zaskakują ludzi swoimi wnioskami, a przecież to syntety...

Czytaj więcej...

W zdrowiu i chorobie, czyli jak wybrać dobrego dostawcę chmury?
W zdrowiu i chorobie, czyli jak wybrać dobrego dostawcę chmury?

Wraz z popularnością chmury obliczeniowej, pojawia się na rynku coraz więcej dostawców usług cloud. Niestety jak ze wszystkim - im większy wybór, tym trudniej podjąć decyzję. To, jak ocenisz niezawodność i możliwości dostawcy usług chmurowych, któremu planujesz powierzyć dane i aplikacje swojej fir...

Czytaj więcej...

Zrozumieć Kubernetes
Zrozumieć Kubernetes

Jednym z coraz popularniejszych tematów w branży IT są systemy kontenerowe, a w szczególności Kubernetes. Raport VMware na temat Kubernetes za rok 2021 pokazuje, że z jednej strony platforma ta jest coraz chętniej wykorzystywana, choć z drugiej strony brak jest jednak specjalistycznej wiedzy na jej temat,...

Czytaj więcej...

Chmura nad Wisłą - tak, ale powoli [Cloud comupting w Polsce]
Chmura nad Wisłą - tak, ale powoli [Cloud comupting w Polsce]

OVHcloud oraz Intel przyjrzały się rynkowi MŚP sprawdzając stopień wykorzystania cloud. Badanie  wykazało, że podczas pandemii chmurą zainteresowało się 41 proc. firm, a 71 proc. planuje kolejne wdrożenia. Ankietowanych zapytano także o plany, motywacje i kryteria wyboru usług chmurowych oraz o to jak decydenci oc...

Czytaj więcej...

BDRSuite - Scentralizowany backup punktów końcowych
BDRSuite - Scentralizowany backup punktów końcowych

BDRSuite, kompleksowe rozwiązanie do tworzenia kopii zapasowych i odzyskiwania po awarii, zostało zaprojektowane do ochrony środowisk działających w wielu modelach, od platform wirtualizacji (VMware vSphere i Microsoft Hyper-V), przez systemy fizyczne (Windows, Linux i Mac), po środowiska chmurowe (AWS) i SaaS (Microso...

Czytaj więcej...

Aktualności

Proxmox VE 5.4 z licznymi usprawnieniami

ProxmoxProxmox Server Solutions GmbH, wydał nową wersję hiperkonwergentnej, otwartoźródłowej platformy wirtualizacji - Proxmox Virtual Environment (VE) - do zarządzania kontenerami LXC i maszynami wirtualnymi KVM na tym samym hoście, pozwalającej na tworzenie wysoce wydajnych klastrów z poziomu webowego interfejsu administracyjnego. Nowa wersja oznaczona numerem 5.4 wprowadza usprawnienia podnoszące poziom użyteczności, uproszcza poziom zarządzania infrastrukturą zdefiniowaną programowo, a także podnosi bezpieczeństwo środowiska.

Proxmox VE jest specjalistyczną dystrybucją linuksa rozwijaną od 2007 roku na zasadach open source, usprawniająca zarządzanie serwerami VPS. System zbudowany w oparciu o Debian Linux, wykorzystuje najnowsze technologie wirtualizacji oraz konteneryzacji i jest wysoce skalowalnym rozwiązaniem, oferującym wsparcie dla HA (High Availability). Proxmox VE 5.4 zbudowano w oparciu o Debian Stretch 9.8 w połączeniu ze specjalnie zmodyfikowanym jądrem Linux Kernel 4.15.

Wraz z wersją Proxmox VE 5.4 technologia Ceph zintegrowana ze stosem oprogramowania Proxmox VE od 2014 roku, zyskała możliwość instalacji z poziomu interfejsu użytkownika, dzięki czemu konfiguracja hiperkonwergentnego interfejsu jest niezwykle szybka i łatwa.

Wprowadzono nowe opcje definiowania polityk HA (Freeze, Fail-over oraz Default) w obrębie całego centrum danych, zmieniając sposób traktowania gości podczas zamykania lub ponownego uruchamiania węzła. Zapewnia to większą elastyczność i możliwości wyboru dla użytkownika.

W Proxmox VE 5.4 użytkownicy mogą hibernować systemy gości Qemu niezależnie od systemu operacyjnego gościa i przywrócić je poprawnie przy następnym restarcie. Hibernacja zapisuje zawartość pamięci RAM i stan wewnętrzny do pamięci stałej. Pozwala to użytkownikom zachować stan działania gości w większości uaktualnień i ponownych uruchomień węzła PVE. Dodatkowo może przyspieszyć uruchamianie gości korzystających ze złożonych obciążeń, a także obciążeń, które wymagają dużej ilości zasobów przy początkowej konfiguracji, zwalniając je w dalszym etapie.

Zwiększono poziom bezpieczeństwa dodając obsługę uwierzytelniania za pomocą protokołu U2F (Universal Second Factor), który może być używany w jako dodatkowa metoda weryfikacji dwuetapowej dla użytkowników. U2F jest otwartym standardem uwierzytelniania i upraszcza uwierzytelnianie dwuskładnikowe.

Nowy Proxmox VE zyskał ulepszony kreator instalacji, który został zoptymalizowany, oferując możliwość powrotu do poprzedniego ekranu. Użytkownicy mogą dostosować dokonane wybory bez konieczności ponownego uruchamiania całego procesu instalacji. Przed rzeczywistą instalacją zostanie wyświetlona strona podsumowania zawierająca wszystkie istotne informacje.

W odpowiedzi na głosy społeczności ulepszony został kreator tworzenia gości Qemu. W rezultacie niektóre opcje, takie jak na przykład typ maszyny (q35, pc-i440fx), oprogramowanie układowe (Seabios, UEFI) lub kontroler SCSI, mogą teraz zostać wybrane bezpośrednio w kreatorze tworzenia maszyny wirtualnej.

Wykorzystując Proxmox VE 5.4 jako alternatywę dla oprogramowania do wirtualizacji opartego na otwartym kodzie źródłowym, przedsiębiorstwa są w stanie scentralizować i zmodernizować swoją infrastrukturę i przekształcić ją w przyszłościowe centrum danych zdefiniowane programowo.

Proxmox VE dostępny jest na licencji GNU AGPL v3 z opcją płatnego wsparcia w cenie zaczynającej się od 79,90 EUR rocznie za CPU. Proxmox VE 5.4 jest już dostępny do pobrania pod tym adresem.