Proxmox Server Solutions GmbH, poinformował o wydaniu nowej wersji hiperkonwergentnej, otwartoźródłowej platformy wirtualizacji, Proxmox Virtual Environment (VE), do zarządzania kontenerami LXC i maszynami wirtualnymi KVM na tym samym hoście, pozwalającej na tworzenie wysoce wydajnych klastrów z poziomu webowego interfejsu administracyjnego. Nowa wersja oznaczona numerem 5.3 wprowadza kilka nowych funkcji i usprawnień, w tym system plików CephFS.
Proxmox VE to specjalistyczna dystrybucja linuksa rozwijana od 2007 roku na zasadach open source, usprawniająca zarządzanie serwerami VPS. System zbudowany w oparciu o Debian Linux, wykorzystuje najnowsze technologie wirtualizacji oraz konteneryzacji i jest wysoce skalowalnym rozwiązaniem, oferującym wsparcie dla HA (High Availability). Proxmox VE 5.3 zbudowano w oparciu o Debian Stretch 9.6 w połączeniu ze specjalnie zmodyfikowanym jądrem Linux Kernel 4.15.
Ceph Storage został zaktualizowany do wersji 12.2.8 (Luminous LTS, stable) i przepakowany przez Proxmox. Proxmox VE 5.3 zawiera teraz CephFS z webowym interfejsem zarządzania, rozszerzając tym samym swoją obszerną listę już obsługiwanych środowisk przechowywania plików i bloków. CephFS podobnie jak Ceph RBD (Rados Block Device), który jest już od jakiegoś czasu zintegrowany z Proxmox VE, stanowi alternatywny interfejs do obsługi pamięci Ceph. Dzięki CephFS Proxmox umożliwia przechowywanie plików kopii zapasowych VZDump, obrazów ISO i szablonów kontenerów. Rozproszony system plików CephFS eliminuje potrzebę zewnętrznego przechowywania plików, takiego jak NFS lub Samba, a tym samym pomaga obniżyć koszty sprzętu i upraszcza zarządzanie.
System plików CephFS można tworzyć i konfigurować za pomocą kilku kliknięć w interfejs zarządzania Proxmox VE. Również zarządzanie pamięcią masową w innych obszarach zostało ulepszone, a wolumeny raid ZFS, LVM i LVMthin można dodawać za pomocą interfejsu webowego.
Dalsze udoskonalenia obejmują obsługę LIO dla ZFS przez iSCSI, zagnieżdżanie dla kontenerów z możliwością użycia LXC lub LXD wewnątrz kontenerów, a także obsługę PCI passthrough i vGPU (na przykład Intel KVMGT) z poziomu GUI.
Proxmox VE dostępny jest na licencji GNU AGPL v3 z opcją płatnego wsparcia w cenie zaczynającej się od 74,90 EUR rocznie za CPU. Szczegółowe informacje na temat nowej wersji znajdują się na tej stronie.
Szczegółowe informacje na temat Proxmox VE znajdziesz w tym wpisie.