Proxmox Server Solutions GmbH - austriacki dostawca oprogramowania usprawniającego wirtualizację oraz chroniącego pocztę elektroniczną - wprowadził na rynek nową wersję swojego flagowego rozwiązania Proxmox Virtual Environment (Proxmox VE), oznaczoną numerem 3.4.
Proxmox VE jest specjalistyczną dystrybucją linuksa, rozwijaną od 2007 roku na zasadach open source, usprawniającą zarządzanie serwerami VPS. System został zbudowany w oparciu o Debian Linux, wykorzystuje najnowsze technologie wirtualizacji i cechuje się wysoką skalowalnością. Rozwiązanie oferuje wsparcie dla HA (High Availability) oraz wirtualizacji na bazie OpenVZ i KVM (Kernel-based Virtual Machine).
Do najistotniejszych nowości w Proxmox VE 3.4 należy integracja z systemem plików ZFS (OpenZFS) oraz ZFS Storage plug-in. Dzieki temu użytkownicy poza dostępnymi dotychczas EXT3 i EXT4, mogą wykorzystać przestrzeń. Wprowadzono również wsparcie dla NUMA (Non-Uniform Memory Access) oraz ddodano liczne usprawnienia w obrębie GUI, jak start/stop dla wszystkich maszyn wirtualnych, możliwość migracji wszystkich maszyn wirtualnych oraz odłączenie wirtualnych kart sieciowych. Warto podkreślić, że aktualna wersja bazuje na Debian Wheezy 7.8.
Dzięki możliwości korzystania z ZFS użytkownicy zyskują wiele zaawansowanych funkcji w obrębie lokalnej pamięci masowej, w tym 'snapshoty na żywo' i przywracanie, a także wzrost wydajnosći dla obsługi szablonów i klonowania. Plugin dla ZFS w Proxmox VE 3.4 uzupełnia dotychczas dostępne wtyczki w obrębie pamięci masowej, jak Ceph lub ZFS dla iSCSI, GlusterFS, NFS, iSCSI i inne.
Nowa funkcja 'podłączania na gorąco' urządzeń do maszyn wirtualnych pozwala na instalację lub wymianę wirtualnych dysków twardych, kart sieciowych lub urządzeń USB, w trakcie pracy serwera. Jeśli podłączenie nie jest możliwe, administrator otrzymuję informację o konieczności wyłączenia zasilania.
"Korzystając ZFS, nasi użytkownicy mają dostęp do funkcjonalności klasy korporacyjnej przy wykorzystaniu niskobudżetowego sprzętu, o ile nie zapomną o dodaniu dysków SSD na potrzeby szybkiej pamięci podręcznej (L2ARC i ZIL)" - powiedział Martin Maurer, dyrektor naczelny Proxmox Server Solutions.
Proxmox VE dostępny jest na zasadach licencji GNU AGPL v3 z opcją płatnego wsparcia w wysokości 59.90 EUR / socket rocznie. Szczegółowe informacje na temat nowej wersji znajdują się na tej stronie.