Mediarecovery wesprze firmy i instytucje w wykrywaniu cyberzagrożeń i reagowaniu na incydenty. Firma wprowadza usługę monitorowania systemów IT (Security Operations Center as a Service) oraz zarządzania incydentami (Incident Response Management as a Service).
Mediarecovery, lider polskiego rynku informatyki śledczej (eng. digital forensics), uruchamia usługi oparte o stworzony przez siebie CSIRT (Computer Security Incident Response Team). W ten sposób, spółka skoncentrowana wcześniej na analizie post incydentalnej, poszerza ofertę o usługi monitorowania systemów IT klientów oraz zarządzania reagowaniem na incydenty. Nowe usługi będą wspierały firmy i instytucje w obliczu rosnącego zagrożenia cyberatakami, nowych wymagań formalno–prawnych, w szczególności Ustawy o Krajowym Systemie Cyberbezpieczeństwa, oraz deficytu specjalistów ds. cyberbezpieczeństwa.
"Znajdujemy się w wyjątkowo trudnej sytuacji geopolitycznej, w środku wojny hybrydowej i rosnącej liczby zagrożeń. Wg szefa Agencji Unii Europejskiej ds. Cyberbezpieczeństwa ENISA, liczba ataków na europejską infrastrukturę od 3. kwartału 2023 do 1. kwartału 2024 wzrosła dwukrotnie. Jednocześnie organizacje zmagają się z niedostatkiem pracowników specjalizujących się w cyberbezpieczeństwie. To wszystko oraz zmiana wymagań regulatorów sprawia, że wiele firm i instytucji potrzebuje specjalistycznych usług związanych z cyberbezpieczeństwem" - tłumaczy Grzegorz Paszka, Head of Delivery z Mediarecovery.
Nowelizacja Ustawy o Krajowym Systemie Cyberbezpieczeństwa ma dostosować polskie regulacje do zaleceń zawartych w dyrektywie NIS2, która ma poprawić cyfrowe bezpieczeństwo w kluczowych sektorach gospodarki. Ustawa będzie stawiała przez polskimi organizacjami nowe wyzwania, wymagając od nich podniesienia standardów w zakresie ochrony infrastruktury IT oraz zarządzania ryzykiem cybernetycznym. Firmy i instytucje będą zobowiązane m.in. do zbierania informacji o zagrożeniach cyberbezpieczeństwa i podatnościach na incydenty systemu informacyjnego, a także zarządzanie incydentami.
"Zespół CSIRT Mediarecovery pomaga naszym klientom trzymać rękę na pulsie oraz zminimalizować skutki ataków cybernetycznych. Z usługami świadczonymi przez nasze Security Operations Center oraz Incident Response Managerów pomagamy także sprostać wymaganiom stawianym przez ustawodawcę" - mówi Grzegorz Paszka.
CSIRT Mediarecovery to także usługi dodatkowe - ochrona przed phishingiem, analiza podejrzanych plików, zarządzanie informacjami o podatnościach, czy działania postincydentalne. Dzięki temu firma kompleksowo wspiera klientów w walce aktualnymi i przyszłymi zagrożeniami.
Mediarecovery od 20 lat wspiera polskie organizacje w walce z przestępczością i cyberprzestępczością. Firma specjalizuje się w dostarczaniu globalnych i polskich technologii wspierających służby w gromadzeniu, analizowaniu i wykorzystywaniu danych cyfrowych do celów dowodowych. Mediarecovery posiada także własne, najnowocześniejsze w tej części Europy laboratorium informatyki śledczej, pomagające m.in. w przełamywaniu zabezpieczeń i uzyskaniu dostępu do danych z komputerów osobistych czy urządzeń mobilnych.
Źródło: Mediarecovery