Virtual-IT.pl - data center cloud computing SDx AI storage network cybersecurity

Brak wykwalifikowanej kadry i starzejące się systemy główną barierą cyfryzacji
Brak wykwalifikowanej kadry i starzejące się systemy główną barierą cyfryzacji

Według opublikowanego przez Veeam raportu Data Protection Trends Report 2022, największym wyzwaniem dla firm związanym z cyfryzacją są braki wykwalifikowanej kadry IT i starzejące się systemy. Aż 1/3 przedsiębiorstw w razie awarii i braku dostępu do zasobów planuje przywracać działanie serwerów w trybie r...

Czytaj więcej...

Integracja AIOps w kompleksowym monitorowaniu IT: Site24x7
Integracja AIOps w kompleksowym monitorowaniu IT: Site24x7

Środowiska IT stają się coraz bardziej rozbudowane. Firmy korzystają z infrastruktury on-premise jak również z rozwiązań chmurowych, często z wielu chmur (multicloud). W takiej sytuacji kluczem dla zapewnienia niezawodnego działania systemów IT jest monitoring infrastruktury. Właściwe rozwiązanie do monit...

Czytaj więcej...

Chcielibyśmy, żeby chmura…, czyli oczekiwania wobec dostawcy
Chcielibyśmy, żeby chmura…, czyli oczekiwania wobec dostawcy

Wyniki badania PMR dla Polskiej Chmury wskazują, że ponad 2/3 firm korzysta z rozwiązań chmurowych, a około 1/3 jest w trakcie ich wdrażania. Tym samym chmura to już stały element ekosystemu i działalności przedsiębiorstw w Polsce. Rynek ten dojrzał i firmy szukają w chmurze korzyści oraz rozwiązań dopasowanych wprost ...

Czytaj więcej...

FRITZ!Box 6850 5G - router gotowy na sieć piątej generacji
FRITZ!Box 6850 5G - router gotowy na sieć piątej generacji

Przed kilkoma tygodniami w skromnych progach naszej Virtual-nej redakcji pojawiła się przesyłka zawierająca router FRITZ!Box 6850 5G od firmy AVM. Router wprowadzony na rynek latem ubiegłego roku, za pomocą wbudowanego modemu obsługuje zakresy 5G w paśmie poniżej 6 GHz, a także LTE Advanced Pro we wszystkich obecnie wy...

Czytaj więcej...

Broadcom upraszcza ofertę i model licencjonowania VMware
Broadcom upraszcza ofertę i model licencjonowania VMware

W ciągu ostatnich dwóch lat firma VMware podejmowała wysiłki mające na celu uproszczenie swojego portfolio rozwiązań i przejście z modelu licencji wieczystych na model subskrypcji, który branża przyjęła już jako standard korzystania z chmury. Firma zaznaczyła, że takie zmiany przyniosą klientom większe ko...

Czytaj więcej...

Historia oszukiwania ludzi przez sztuczną inteligencję
Historia oszukiwania ludzi przez sztuczną inteligencję

Wraz z rozwojem nowoczesnych technologii rozwijają się również złośliwe schematy. Od niedawna do długiej listy oszustw dołączyła sztuczna inteligencja (Artificial Intelligence, AI). Wykorzystanie technologii sztucznej inteligencji i uczenia maszynowego (Machine Learning, ML) przenosi phishing i inne oszustwa cyb...

Czytaj więcej...

Aktualności

VMware: Prezes obeznany z chmurą to większe zyski

CloudTematyka chmury w organizacji do niedawna była zarezerwowana dla specjalistów działów IT, którzy musieli uzasadnić rzeczowość inwestycji w tę technologię. Dziś, sytuacja się zmienia - wzrost przychodów i rentowności sprawiają, że chmura staje się kwestią zarządu i o wdrożenie tego typu rozwiązań walczą sami prezesi, wynika z najnowszych badań VMware, zrealizowanych na grupie 2400 decydentów biznesowych i informatycznych z Europy.

Prezesi się rozchmurzyli

Reprezentanci prawie wszystkich przedsiębiorstw uważają, że dostarczanie usług cyfrowych do klientów (94 proc.) i pracowników (95 proc.) jest niezwykle ważne. Nic więc dziwnego, że technologie chmurowe uzyskują wsparcie ze strony najwyższego decydenta w organizacji. Niemal w połowie (47 proc.) szybko rozwijających się firm, CEO jest liderem w podejmowaniu decyzji dotyczących chmury.

Prawie połowa europejskich organizacji (46 proc.) twierdzi, że ich prezes jest mocno zaangażowany w kwestie związane z chmurą, a 26 proc. uważa, że stał się on jednym z kluczowych decydentów w jej sprawie Co więcej, niemal wszyscy (95 proc.) są zgodni co do tego, że monetyzacja danych jest dla przedsiębiorstw obecnie priorytetem numer 1 - a przecież sukces finansowy to często główny cel prowadzenia działalności.

"Wyniki badań jeszcze bardziej utwierdzają w przekonaniu, że chmura przestała być wyłącznie opcją w budowaniu struktur IT przedsiębiorstwa, a stała się biznesowym fundamentem dla biznesu, który tylko w ten sposób może wykorzystać swój pełny potencjał transformacyjny" - mówi Arkadiusz Sikora, Country Manager w VMware. "Ci, którzy tego nie chcą czy nie mogą zrozumieć, wkrótce zaczną odczuwać, jak rywale rynkowi im odjeżdżają. Bo dziś technologie chmurowe to nie tylko sposób na zabezpieczenie ciągłości biznesowej, ale także jeden z kluczowych czynników sukcesu, dzięki któremu firmy mogą budować swoją przewagę konkurencyjną" - zauważa Sikora.

Cyfrowa ociężałość

Analiza wyników wykazała, że w organizacjach zatrudniających powyżej 5 tys. pracowników jest już mniej kolorowo i mniej prawdopodobne, aby to dyrektor generalny był głównym decydentem w zakresie rozwiązań cloudowych (42 proc.). Dlatego niestety ma to swoje przełożenie na dynamikę wdrożeń rozwiązań tego typu, gdyż wykazano, że firmy te są również bardziej opóźnione w zakresie stosowania technologii chmurowych.

To tylko podkreśla, że bez wsparcia ze strony kierownictwa wyższego szczebla, które powinno być u steru przy przejściu na chmurę, organizacje mogą napotkać szereg trudności z szybkim dostarczeniem aplikacji, produktów i usług do rąk użytkowników.

"Wraz ze wzrostem liczby pracowników i rozbudową struktur, rośnie również złożoność organizacji. To wymaga systemowego podejścia do wdrożenia nowych technologii, z czym niewiele firm jest sobie w stanie poradzić samodzielnie. Nic więc dziwnego, bo o wykorzystaniu konkretnych rozwiązań decyduje już nie tylko IT, ale różne działy biznesu - od HR przez księgowość po administrację. Dlatego rośnie znacznie integratorów, którzy wspierają firmy w doborze odpowiednich narzędzi i ich implementacji, a także oferują wsparcie już po zakończonej instalacji. Prezesi firm myślą dziś tak: Jeżeli mam skupiać się na rozwoju biznesu, to muszę mieć pewność, że działania operacyjne będą przebiegać sprawnie. Dlatego wolą część prac IT zlecać na zewnątrz" - zwraca uwagę Aneta Bartnicka, Prezes Zarządu w NTT Poland.

Słowa eksperta znajdują odbicie w wynikach raportu. Ponad połowa (55 proc.) respondentów badania VMware uważa, że ich organizacja nie posiada wewnętrznych kompetencji, które pozwoliłyby im osiągnąć zamierzone cele dotyczące technologii chmurowych. Jeśli firmy mają wdrożyć właściwą kulturę, która pozwoli na czerpanie korzyści biznesowych z wielu chmur (89 proc. zgadza się, że jest to konieczne, aby ułatwić zarządzanie multicloud), muszą zwrócić się o pomoc do podmiotów trzecich.

Sukces, który wymaga wsparcia

Bycie cloud-smart to nie tylko świadomość potencjału, jaki chmura może wnieść do biznesu. To zrozumienie, jak wykorzystać wiele chmur, aby sprawniej prowadzić operacje biznesowe, lepiej obsługiwać klientów końcowych i ostatecznie uzyskać przewagę konkurencyjną. Przyznaje to niemal każda firma - 91 proc. zgadza się, że strategia multi-cloud, umożliwiająca łatwe korzystanie z wielu chmur dla różnych aplikacji i danych miała pozytywny wpływ na przychody. Niewiele mniej, bo 89 proc. uważa, że korzystnie przełożyło się to w ostatnim roku na rentowność organizacji.

Źródło: VMware

Logowanie i rejestracja