Virtual-IT.pl - wirtualizacja cloud computing storage SDx data center

Szyfrowanie backupu to najczęstsza strategia cyberprzestępców
Szyfrowanie backupu to najczęstsza strategia cyberprzestępców

Niemal wszystkie ataki (94%) wykorzystujące oprogramowanie ransomware obejmują próby zniszczenia kopii zapasowych firmy – wynika z Ransomware Trends Report 2022 firmy Veeam. W 7 na 10 przypadków przestępcom udaje się to przynajmniej częściowo. Aż 76% firm przyznaje, że zapłaciły okup. Jednak co czwa...

Czytaj więcej...

Jak ochronić swoje hasło przed złamaniem [4 wskazówki]
Jak ochronić swoje hasło przed złamaniem [4 wskazówki]

W 2021r. ponad 92% gospodarstw domowych w Polsce miało dostęp do internetu (GUS*). Jednocześnie kolejny rok z rzędu wzrosła liczba cyberataków (KPMG**). To pokazuje, że skala zagrożenia jest ogromna. Receptą na bezpieczeństwo w sieci są mocne hasła chroniące dostęp do wrażliwych danych. Jednakże, wciąż wśr&oacut...

Czytaj więcej...

Pędząca inflacja a rozwój biznesu. Cloud computing szansą?
Pędząca inflacja a rozwój biznesu. Cloud computing szansą?

Kryzys związany z pojawieniem się pandemii odcisnął piętno na polskich biznesach. Teraz pojawia się nowe, być może jeszcze większe wyzwanie - pędząca inflacja w Polsce. Jak wynika z badań Intrum, aż 60 proc. respondentów deklaruje, że nie ma odpowiednich kompetencji, aby skutecznie zarządzać negatywnym wpływem i...

Czytaj więcej...

Deepfake: Nie ufaj własnym oczom, bo mogą cię mylić
Deepfake: Nie ufaj własnym oczom, bo mogą cię mylić

Wołodymyr Zelenskij nakazuje poddać się Ukrainie. Tom Cruise instruuje, jak używać detergentów, a Salvador Dali ożywa - co łączy te historie? To wierutna bzdura, a do jej stworzenia wykorzystano technologię deepfake. Jeżeli ransomware nie dał wystarczająco popalić zespołom ds. bezpieczeństwa, to na horyzoncie po...

Czytaj więcej...

Integracja AIOps w kompleksowym monitorowaniu IT: Site24x7
Integracja AIOps w kompleksowym monitorowaniu IT: Site24x7

Środowiska IT stają się coraz bardziej rozbudowane. Firmy korzystają z infrastruktury on-premise jak również z rozwiązań chmurowych, często z wielu chmur (multicloud). W takiej sytuacji kluczem dla zapewnienia niezawodnego działania systemów IT jest monitoring infrastruktury. Właściwe rozwiązanie do monit...

Czytaj więcej...

BDRSuite - kopia zapasowa i replikacja środowiska Hyper-V
BDRSuite - kopia zapasowa i replikacja środowiska Hyper-V

Niezliczona liczba firm korzysta z hiperwizora Microsoft Hyper-V do obsługi obciążeń produkcyjnych. Z każdą nową wersją systemu Windows Server, Microsoft wprowadza do Hyper-V szeroką gamę nowych funkcji i usprawnień. Windows Server 2022 z Hyper-V to na dzień dzisiejszy najpotężniejsza wersja Hyper-V, która podob...

Czytaj więcej...

Aktualności

Przemysł ciężki, chmura, globalna skala projektu...

Cloud ComputingJak wynika z badania PwC „Przemysł 4.0, czyli wyzwania współczesnej produkcji” ponad 80 proc. ankietowanych jest zdania, że w przeciągu najbliższych lat gromadzone i skutecznie analizowane dane będą miały fundamentalne znaczenie w procesie decyzyjnym i skutecznie go usprawnią w biznesie. Firmy z sektora przemysłu ciężkiego nie korzystają z chmury jeszcze na tak dużą skalę, a potencjał jest ogromny.

Przykładem wykorzystania rozwiązań chmurowych w przemyśle może być globalna firma DSI Underground, która z sukcesem przeprowadziła migrację globalnego środowiska do Polcom Cloud, za co firmy otrzymały I miejsce w konkursie IDG „Best in Cloud”.

Przemysł ciężki i chmura? Tak!
Wykorzystanie chmury w sektorze nowych mediów, teleinformatycznym czy e-commerce jest wysokie. Wiele innych branż również coraz częściej decyduje się na wdrożenie rozwiązań chmurowych - radząc sobie w ten sposób np. z zaburzeniami w logistyce wywołanymi przez pandemię COVID-19. Aż 93 proc. firm podejmuje działania w obszarze cyfrowej transformacji, a 30 proc. przedsiębiorstw badanych w raporcie Polcom i Intel „Inwestycje IT w kierunku rozwoju polskich firm w latach 2021-2022. Chmura i nowe technologie” poddało cyfryzacji i automatyzacji zdecydowaną większość swoich procesów biznesowych.

Wciąż jednak sektory takie jak przemysł wytwórczy czy przemysł ciężki charakteryzuje niski odsetek wykorzystania strategii cyfryzacji i rozwiązań chmurowych, mimo że z upowszechnienia tej technologii mogą odnieść wiele korzyści. Zwiększenie zwinności operacyjnej, optymalizacja produkcji, optymalizacja kosztów czy zwiększenie poziomu bezpieczeństwa to tylko niektóre z nich.

"DSI Underground, aby podnosić możliwości biznesowe i efektywnie konkurować na rynku międzynarodowym, podjął decyzję o cyfryzacji i globalizacji IT wszystkich oddziałów firmy. W tym celu firma ulokowała swoje centrum kompetencyjne w Europie Centralnej, która stała się stykiem kontaktu dla wszystkich jednostek DSI wykorzystujących usługi hybrid cloud zapewniane przez polskiego dostawcę. Polcom okazał się dla nas najlepszym partnerem strategicznym. Rzadko można spotkać podobny przykład wdrożenia, gdzie firma z polskim kapitałem i know-how z sukcesem wdrożyła tak ogromny projekt" - mówi Mateusz Borkowski, Head of Global IT and Digital Strategy w DSI Underground.

"Projekt wdrożeniowy w DSI Underground to kolejny projekt, który realizujemy globalnie, jednak ten jest  w pewnym stopniu  pionierski. Wynika to z faktu niszowej branży, w której specjalizuje się firma oraz skali prac. Mowa tu bowiem o organizacji, która jest obecna w 70 krajach - dodaje Adam Matyaszek, Key Account Manager w Polcom.

Branża przemysłu ciężkiego w środku przemysłowej i technicznej rewolucji
Ilość procesów oraz skala działalności uruchomiła w spółce procesy centralizacji oraz konieczność digitalizacji, gdzie nadrzędnym celem było bezpieczne i sprawne zarządzanie dużą ilością danych - ich przechowywanie, gromadzenie i przetwarzanie. Cele te, i nie tylko te, udało się osiągnąć.

Strategia chmury to dobre rozwiązanie dla inteligentnej produkcji, wspierające również łańcuch dostaw czy zasoby kadrowe. Chmura to wsparcie procesów produkcyjnych na każdym ich etapie - od momentu złożenia zamówienia na potrzebne komponenty, przez ich dostarczenie, rozlokowanie i zastosowanie, po wysyłkę gotowego produktu do klientów.

Z badań Polskiego Instytutu Ekonomicznego wynika, że aż 61 proc. polskich przedsiębiorstw sektora przemysłowego wskazuje na chmurę obliczeniową jako technologię, która będzie miała największy wpływ na rozwój firmy, a z badania Polcom i Intel wynika, że 67 proc. ankietowanych uważa, że chmura obliczeniowa będzie głównym motorem zmian technologicznych. Rosnące zapotrzebowanie na usługi chmurowe wynika przede wszystkim z potrzeby wsparcia istniejących procesów biznesowych - twierdzą przedsiębiorstwa - dokładnie - 81 proc.

Ogromne korzyści z wdrożenia
Na przykładzie firmy DSI Underground wskazać można wiele korzyści z migracji do chmury. Między innymi wdrożenie platformy wykorzystującej machine learning w obszarze cybersecurity w oparciu o chmurę Polcom proaktywnie monitoruje ruch użytkowników na infrastrukturze oraz reaguje na wszelkie podejrzane zachowania w czasie rzeczywistym, zapewniając ochronę środowiska IT na poziomie sieci i pozwalając na zachowanie najwyższego poziomu bezpieczeństwa. Z kolei wdrożenie i integracja kluczowych systemów biznesowych w chmurze - takich jak ERP, systemy WMS, systemy Barcode, systemy typu Workflow pozwoliło na osiągnięcie celów operacyjnych w strategicznych obszarach, które przekładają się na szybszy rozwój struktur firmy.

Zaliczyć można do nich: reorganizację i centralizację systemów na poziomie globalnym, długofalową optymalizację kosztów (zamiana capex na opex), bezpieczeństwo wykorzystywanych systemów IT, standaryzację oraz ułatwienie zarządzania.

W efekcie centralizacji globalnych struktur IT, DSI Underground może dalej - zarówno globalnie, jak i lokalnie - zwiększać skalę działalności, usprawniać procesy operacyjne i biznesowe oraz zwiększać produkcję, a długofalowa optymalizacja kosztów pozwala ograniczyć jednorazowe wydatki związane np. z inwestycją w zasoby informatyczne.

Wdrożone w DSI Underground rozwiązania przyczyniły się do szybszego reagowania firmy na zmieniające się uwarunkowania rynkowe oraz pomogły zwiększać skalę działalności, usprawniać procesy operacyjne i produkcyjne. Firma, jako międzynarodowa organizacja, zyskała więc kompleksowe rozwiązanie end to end, a także znacząco podniosła poziom bezpieczeństwa, dzięki czemu jest w stanie przeciwdziałać i zapobiegać ewentualnym zagrożeniom.

Dobry przykład dla innych firm
Firmy, które będą chciały podążać wytyczonym szlakiem mogą zyskać jeden punkt kontaktu oraz bezpieczeństwo i wydajność, dzięki platformie chmury obliczeniowej. Możliwość pracy z jednym partnerem nad globalnymi projektami to nie tylko optymalizacja kosztów, ale przede wszystkim zwiększenie wydajności pracy i gwarancja bezpieczeństwa danych na najwyższym poziomie.

Dzięki intensywnej digitalizacji procesów i usług, firmy mogą być kompleksowo przygotowane w zakresie raportowania, analiz czy przepływu informacji, co z kolei pozwala na skupienie się na core biznesu. Na przykład - centralizacja spółek DSI Underground otworzyła pole dla zintegrowanego zarządzania danymi i dla nowych możliwości dalszej integracji globalnych zasobów IT, łańcucha dostaw i usług dla klientów, a to z kolei dało szansę na realizację nowych pomysłów i bardziej optymalnych koncepcji biznesowych.

"Trudno na rynku polskim o podobnie szeroki projekt cloudowy w ostatnich latach, a zdobycie tytułu Best in Cloud tylko to potwierdziło. Mamy nadzieję, że ta nagroda pozwoli zapoznać się innym firmom z branży z historią tego wdrożenia i zmotywuje je do wykonania kroków w stronę cyfryzacji" - mówi Adam Matyaszek.

Źródło: Polcom