Virtual-IT.pl - wirtualizacja cloud computing storage SDx data center

Czy polskie MŚP są gotowe na chmurę?
Czy polskie MŚP są gotowe na chmurę?

Tylko 11% polskich firm korzystało z usług w chmurze publicznej w 2018 roku. Średnia dla Unii Europejskiej była ponad dwa razy wyższa (26%), a Finlandia zanotowała rekordowy wynik 65%. Dynamiczny wzrost ilości danych, zmiany wymagań klientów czy regulacje takie jak RODO przyspieszają proces cyfryzacji w przedsię...

Czytaj więcej...

The SysAdmin DOJO Podcast - ekspercka wiedza ze świata IT
The SysAdmin DOJO Podcast - ekspercka wiedza ze świata IT

Coraz większą popularność zyskują podkasty. Nie są tak angażujące jak różnorodne filmiki tematyczne, tym samym możemy je odsłuchać w trakcie domowych czynności, joggingu, spaceru czy nawet prowadząc samochód. Dla mnie największą wartość stanowią audycje związane z pracą zawodową i zainteresowaniami, inspi...

Czytaj więcej...

Generacja C na brzegu sieci - jak na branżę IT wpłynie edge computing?
Generacja C na brzegu sieci - jak na branżę IT wpłynie edge computing?

Szacuje się, że do 2021 r. internetowy ruch generowany przez urządzenia mobilne wzrośnie czterokrotnie, a transfer związany ze strumieniowym wideo i grami online - pięciokrotnie. Coraz więcej danych nie tylko pobieramy z internetu, ale także przesyłamy. Do tego dochodzi rosnąca popularność urządzeń, które generu...

Czytaj więcej...

Trzy czwarte firm wraca z chmury publicznej do prywatnej
Trzy czwarte firm wraca z chmury publicznej do prywatnej

To, jak rozwijała się infrastruktura chmur obliczeniowych w ciągu ostatnich 15 lat, jest jednym z fenomenów i najważniejszych w historii przykładów konwergencji rozwiązań obliczeniowych i komunikacyjnych. Dzięki tego typu platformom przedsiębiorstwom zapewniona została niespotykana wcześniej możliwość szy...

Czytaj więcej...

15 najlepiej płatnych certyfikacji w 2021 roku
15 najlepiej płatnych certyfikacji w 2021 roku

Certyfikacja jest doskonałym narzędziem rozwoju zawodowego. Większość decydentów IT twierdzi, że posiadanie pracownika z dodatkowymi umiejętnościami i wkładem wniesionym dzięki certyfikacji stanowi znaczną wartość ekonomiczną dla firmy. Koniec roku może stanowić doskonały impuls do zmian (również w obrębi...

Czytaj więcej...

Cloud Computing motorem innowacji
Cloud Computing motorem innowacji

W ciągu najbliższych trzech lat wydatki na chmury publiczne wzrosną niemal dwukrotnie i wyniosą nawet 370 mld dolarów, donosi najnowszy raport opracowany przez IDC. Szacuje się, że już w 2019 r. osiągną zawrotna kwotę 210 mld. Boom na rozwiązania chmurowe napędza przede wszystkim biznesowa gonitwa za nowymi prod...

Czytaj więcej...

Aktualności

Zielony zwrot w centrach danych - pomiar ekologicznych postępów

Data CenterKlienci centrów danych - firmy korzystające z usług kolokacyjnych i chmurowych, telekomy oraz instytucje finansowe - często realizują własne programy na rzecz zrównoważonego rozwoju. Taka sytuacja wywiera presję na operatorów tego typu placówek do podejmowania działań, które wykraczają poza typowe utrzymanie efektywności energetycznej i przyjęcia całościowego podejścia, aby osiągnąć ten cel.

"Operatorzy centrów danych są nakłaniani przez klientów do zmniejszania śladu węglowego, zużycia energii, wody, surowców oraz ilości wytwarzanych odpadów" - można przeczytać w raporcie międzynarodowej firmy prawniczej Norton Rose Fulbright. Z kolei w raporcie firmy Vertiv na temat zarządzania energią wskazano, że sieci 5G wymagają znacznie więcej mocy niż 4G, mimo że są od nich o 90% bardziej wydajne.

"Wynika to z wielu czynników, takich jak większa gęstość sieci, zależność od systemów IT, większy stopień wykorzystania sieci i przyspieszony wzrost ruchu" - mówi Piotr Wójcik, Dyrektor ds. sprzedaży do kluczowych klientów w Polsce i krajach bałtyckich w firmie Vertiv.

Jak nie marnować energii?
Raport firmy McKinsey na temat dążenia operatorów telekomunikacyjnych do stworzenia bardziej ekologicznych sieci wykazał, że jedynie 15% energii zużywanej jest przez firmy telekomunikacyjne do przesyłania danych. Pozostałe 85% marnuje się w wyniku strat ciepła i innych czynników. Jest to więc wyzwanie, któremu należy stawić czoła w celu zmniejszenia zużycia energii. Można tego dokonać poprzez przyjęcie najlepszych praktyk w zakresie efektywności energetycznej we wszystkich sieciach i zachęcanie klientów do korzystania z usług, które wykorzystują transmisję 5G. Według raportu telekomy odpowiadają za około 3% globalnego zapotrzebowania na energię.

Firma McKinsey wskazała cztery sposoby na zmniejszenie zużycia energii i kosztów.
1. Wykorzystanie bazujących na sztucznej inteligencji rozwiązań do wyłączania nieużywanych systemów przy jednoczesnym kalibrowaniu ustawień sprzętu do najbardziej energooszczędnych wartości.
2. Optymalizacja zużycia energii dzięki zastosowaniu urządzeń IoT, co zapewni dokładne odczyty, a także pomoże w wykrywaniu w czasie rzeczywistym potencjalnych problemów i powiadamianiu o nich.
3. Przekształcenia strukturalne i architektoniczne w celu migracji do systemów telefonii komórkowej cloud-RAN oraz "czystej chmury".
4. Strategiczna ocena źródeł energii.

"Nie widzimy powodu, dla którego do 2030 r. potrzeby energetyczne większości operatorów telekomunikacyjnych nie miałyby być zaspokajane przy użyciu zielonej energii" - twierdzą eksperci z McKinsey.

"Vertiv dostarcza klientom rozwiązania, które przybliżają ich do tego celu.  W ciągu ostatniego roku przystąpiliśmy m.in. do programu partnerskiego RISE w celu opracowania zrównoważonych technik dla centrów danych. Vertiv i RISE są również członkami E2P2 Tech Consortium, które prowadzi badania nad rozwojem niskoemisyjnych ogniw paliwowych do zasilania centrów danych" - mówi Piotr Wójcik.

Z kolei klienci data center oczekują wymiernych postępów w osiąganiu zrównoważonego rozwoju. Parametr ten można mierzyć za pomocą wskaźników opracowanych przez branżowe konsorcjum non-profit The Green Grid. Są to: PUE (Power Usage Effectiveness - efektywność wykorzystania energii), WUE (Water Usage Effectiveness - efektywność wykorzystania wody), CUE (Carbon Usage Effectiveness - efektywność wykorzystania węgla) oraz najnowszy – IUE (Infrastructure Utility Effectiveness - efektywność wykorzystania infrastruktury).

Według The Green Grid, IUE zostało stworzone, aby pomóc w określeniu wielkości projektowanej przepustowości infrastruktury, którą może wykorzystać działające centrum danych. Mierząc efektywność centrów danych w zakresie od 0% do 100% rzeczywistej IUE, system pomaga wskazać potencjalne braki w wykorzystaniu infrastruktury lub utraconą pojemność.

Centra danych dla klimatu
Czynniki związane z klimatem i zrównoważonym rozwojem będą wpływać nie tylko na kształt centrum danych, ale także na pozostałą infrastrukturę cyfrową, jak np. wszechobecne sieci telekomunikacyjne. Chociaż nie ma łatwych odpowiedzi na kwestie związane ze zmianami klimatycznymi i zrównoważonym rozwojem, branża data center nadal koncentruje się na technologiach, które wspierają zrównoważoną infrastrukturę centrów danych, a także nawiązuje partnerstwa, aby trafniej rozwiązywać problemy związane z kryzysem klimatycznym.

Źródło: Vertiv

Logowanie i rejestracja