Proxmox Server Solutions GmbH, poinformował o wydaniu nowej wersji otwartoźródłowej platformy wirtualizacji, Proxmox Virtual Environment (VE). Nowa wersja oznaczona numerem 6.3 oparta jest na Debianie Buster (10.6) i jądrze Linux 5.4 z długoterminowym wsparciem. Proxmox VE 6.3 zawiera aktualizacje najnowszych wersji wiodących technologii open source dla środowisk wirtualnych, takich jak QEMU 5.1, LXC 4.0, Ceph 15.2 i ZFS 0.85.
Proxmox VE jest specjalistyczną dystrybucją linuksa rozwijaną od 2007 roku na zasadach open source, usprawniającą zarządzanie serwerami VPS. System zbudowany w oparciu o Debian Linux, wykorzystuje najnowsze technologie wirtualizacji oraz konteneryzacji i jest wysoce skalowalnym rozwiązaniem, oferującym wsparcie dla HA (High Availability).
Najważniejsze cechy Proxmox VE 6.3:
● Bazuje na Debian Buster 10.6 i jądrze Linux 5.4 (LTS)
● LXC 4.0, Ceph 15.2, QEMU 5.1, ZFS 0.85
● Integracja z Proxmox Backup Server
● Silne szyfrowanie z wieloma sposobami przechowywania kluczy
● QEMU dirty-bitmaps do bardzo szybkich kopii zapasowych
● Możliwość wyświetlenia szczegółowego widoku każdego zadania kopii zapasowej
● Nowa, bardziej elastyczna retencja kopii zapasowych
● Ceph Octopus - podczas instalacji wybierz preferowaną wersję Ceph
● Możliwość podłączenia serwera metrycznego (InfluxDB, Graphite) w GUI
● Ulepszony edytor kolejności rozruchu maszyn wirtualnych
● i wiele więcej...
Otwartoźródłowy projekt Proxmox VE ma ogromną bazę użytkowników na całym świecie z ponad 390000 hostów. Platforma wirtualizacji została przetłumaczona na ponad 26 języków. Na forum wspracia współpracuje ze sobą ponad 55000 aktywnych członków społeczności. Wykorzystując Proxmox VE jako alternatywę dla własnościowych, komercyjnych rozwiązań do zarządzania wirtualizacją, przedsiębiorstwa są w stanie scentralizować i zmodernizować swoją infrastrukturę IT oraz przekształcić ją w opłacalne i elastyczne centrum danych definiowane programowo, oparte na najnowszych technologiach open source. Dziesiątki tysięcy klientów z firm niezależnie od sektora, wielkości czy branży korzysta z subskrypcji wsparcia Proxmox VE, usługi oferowanej przez Proxmox Server Solutions GmbH.
Proxmox VE dostępny jest na licencji GNU AGPL v3 z opcją płatnego wsparcia. Szczegółowe informacje na temat Proxmox VE 6.3 znajdziesz w tym wpisie.