Virtual-IT.pl - data center cloud computing SDx AI storage network cybersecurity
Najlepsze kursy internetowe w kategorii IT i oprogramowanie

Dlaczego warto wybrać Endpoint Central do zarządzania przedsiębiorstwem?
Dlaczego warto wybrać Endpoint Central do zarządzania przedsiębiorstwem?

Stworzony w 2005 roku, Endpoint Central (wcześniej znany jako Desktop Central) miał na celu zrewolucjonizowanie sposobu, w jaki firmy zarządzają swoim IT. Przez prawie dwie dekady rozwijał się wraz z dynamicznie zmieniającymi się potrzebami nowoczesnych przedsiębiorstw. Jest dowodem na siłę nieustannej innowacji, oferu...

Czytaj więcej...

Aż 95% firm obawia się o bezpieczeństwo w chmurze publicznej
Aż 95% firm obawia się o bezpieczeństwo w chmurze publicznej

Jak wynika z opublikowanego przez Fortinet dokumentu „2023 Cloud Security Report”, w chmurze publicznej znajduje się już ponad połowa danych prawie 40% ankietowanych przedsiębiorstw. W ciągu najbliższych 12-18 miesięcy odsetek tych firm zwiększy się do 58%, co spowoduje, że wyzwań związanych z zabezpieczani...

Czytaj więcej...

12 najczęstszych błędów konfiguracji UTM-ów i jak ich unikać
12 najczęstszych błędów konfiguracji UTM-ów i jak ich unikać

Rozwiązania klasy UTM (Unified Threat Management) to zaawansowane narzędzia zabezpieczające brzeg sieci. Urządzenia o tyle ważne, że pozostają pierwszą i najważniejszą barierą ochronną przed zagrożeniami. Aby sprostać specyficznym potrzebom administracji publicznej (obejmującym ochronę danych wrażliwych, zapobieganie z...

Czytaj więcej...

FRITZ!Smart Gateway - Twoja brama do inteligentnego domu
FRITZ!Smart Gateway - Twoja brama do inteligentnego domu

Dzięki uprzejmości firmy AVM w nasze ręce trafiło kolejne urządzenie marki FRITZ! Tym razem po raz pierwszy mieliśmy okazję przetestować produkt z ekosystemu FRITZ! Smart Home - bramkę FRITZ!Smart Gateway, wprowadzoną na rynek polski w marcu bieżącego roku. Urządzenie rozszerza ekosystem inteligentnego domu od AVM o ob...

Czytaj więcej...

Ukryte oprogramowanie na nowym sprzęcie - jak się go pozbyć?
Ukryte oprogramowanie na nowym sprzęcie - jak się go pozbyć?

Użytkownikom laptopów czy smartfonów zdarza się zauważyć, że po uruchomieniu nowego sprzętu od innego producenta pojawiają się na nim aplikacje, których nie było na poprzednim. Dzieje się tak mimo tego, że urządzenia pracują na tym samym systemie operacyjnym. Większość producentów preinstalu...

Czytaj więcej...

VMware Tanzu Platform 10
VMware Tanzu Platform 10

Podczas konferencji VMware Explore 2024, firma Broadcom ogłosiła wprowadzenie VMware Tanzu Platform 10, platformy aplikacyjnej zbudowanej w oparciu o technologie chmurowe, która przyspiesza dostarczanie oprogramowania, zapewniając zespołom inżynierów lepsze zarządzanie i efektywność operacyjną, a jednocze...

Czytaj więcej...

Aktualności

Skalowalność piętą achillesową bitcoina

BitcoinBitcoin (BTC) odnotował ostatnio trzy spadki wartości z rzędu i aktualnie jego wartość oscyluje w granicach 58 tys. dolarów. Najbardziej znanej kryptowalucie nie pomagają zawirowania polityczne w USA, w tym w szczególności problemy prezydenta Joe Bidena. Jest jednak też jeden większy problem, który stoi na przeszkodzie dalszym wzrostom bitcoina i jego masowej adopcji. Jest nim skalowalność sieci bitcoina.

Na całym świecie z bitcoina korzysta już niemal 500 milionów ludzi, realizujących setki tysięcy transakcji każdego dnia. Waluta przeżywa obecnie renesans popularności, bo pomimo ostatnich spadków, jej wartość w tym roku wzrosła o 54%. Prawdziwym problemem bitcoina jest jego ograniczona skalowalność - wynika z najnowszego raportu analityków giełdy kryptowalutowej Binance. Na szczęście istnieje coraz więcej rozwiązań, które w przyszłości mają rozwiązać ten problem.

Płacenie bitcoinem stało się sześciokrotnie droższe w przeciągu 2 lat

Bitcion z całą pewnością nie ma sobie równych przy bardzo dużych transferach międzynarodowych, pozwalając wykonać je zdecydowanie szybciej i przy marginalnych kosztach, w porównaniu do tradycyjnego systemu bankowego.

Gdy w grę wchodzą jednak niewielkie, codzienne płatności, sytuacja wygląda już zgoła inaczej. Jeszcze w 2022 roku przeciętna wartość transakcji w sieci BTC wynosiła 1,5 USD, rosnąc do 4,2 USD w 2023 i osiągając średnią wartość 9,5 USD w pierwszej połowie 2024 roku.

Przy takich kosztach transakcyjnych - wynikających z obciążenia sieci i wysokiej ceny samego bitcoina - ponownie staje się on nieatrakcyjny jako alternatywa dla dolara czy złotówki podczas codziennych zakupów.

Słowem klucz jest tutaj wspomniana we wstępie „skalowalność", czyli ograniczenie przepustowości i liczby transakcji, które bitcoin jest w stanie przetworzyć w danym czasie. Chociaż pojawiają się rozwiązania mające zwalczać problem, to nowe funkcje bitcoina: takie jak NFT, tokeny BRC-20, Inscriptions, Ordinals lub Runes, mocno obciążają sieć.

Opłaty transakcyjne w sieci Bitcoin

Średnia opłata transakcyjna w sieci BTC wzrosła z 1,5 dol. w 2022 r. do 9,4 dol. w 2024 r. Źródło: Binance Research

Bitcoin potrzebuje rozwiązań L2

Sposobem na poradzenie sobie z problemem skalowalności, co widać doskonale na przykładzie konkurencyjnej sieci Ethereum, jest wprowadzenie rozwiązań L2 (z angielskiego layer two), czyli dodatkowej, drugiej warstwy wspomagającej działanie głównego blockchaina.

Chociaż BTC już z takowych korzysta, to stanowią one jak na razie krople w morzu potrzeb. Jak podaje Binance Research, są one warte około 2 miliardy USD, stanowiąc zaledwie 0,13% całej sieci.

"Znaczenie rozwiązań Bitcoin L2 będzie cały czas rosło. Jak już podkreślaliśmy, opłaty transakcyjne w sieci BTC są znacznie wyższe niż w ciągu ostatnich kilku lat, podczas gdy jego mempool jest coraz bardziej obciążony" - komentuje zespół analityków Binance.

Obiecującym kierunkiem mogą być również „ZkEVM rollups", które cieszą się sporą popularnością w sieci Ethereum. Pozwalają na szybsze i tańsze przetwarzanie transakcji, wykonując obliczenia poza łańcuchem.

Bitcoinowa wersja o nazwie BitVM została zaprezentowana pod koniec grudnia 2023 i cały czas znajduje się w powijakach. Zdaniem Binance Research, warto jednak obserwować jej rozwój jako jednego z głównych - obok sieci L2 - sposobów rozwiązania problemów skalowalności bitcoina.
 
"W zeszłym roku na bitcoine dokonano 152 milionów transakcji. Jeśli chcemy, aby co najmniej 2% światowej populacji, tj. 160 milionów ludzi, dokonało 10 transakcji BTC rocznie, otrzymujemy 1,6 miliarda transakcji" - podsumowuje Binance Research, pokazując, że przy obecnej wydajności BTC, jest to niemożliwe.

Źródło: Binance

Logowanie i rejestracja