Virtual-IT.pl - data center cloud computing SDx AI storage network cybersecurity

Integracja AIOps w kompleksowym monitorowaniu IT: Site24x7
Integracja AIOps w kompleksowym monitorowaniu IT: Site24x7

Środowiska IT stają się coraz bardziej rozbudowane. Firmy korzystają z infrastruktury on-premise jak również z rozwiązań chmurowych, często z wielu chmur (multicloud). W takiej sytuacji kluczem dla zapewnienia niezawodnego działania systemów IT jest monitoring infrastruktury. Właściwe rozwiązanie do monit...

Czytaj więcej...

FRITZ!Box 6850 5G - router gotowy na sieć piątej generacji
FRITZ!Box 6850 5G - router gotowy na sieć piątej generacji

Przed kilkoma tygodniami w skromnych progach naszej Virtual-nej redakcji pojawiła się przesyłka zawierająca router FRITZ!Box 6850 5G od firmy AVM. Router wprowadzony na rynek latem ubiegłego roku, za pomocą wbudowanego modemu obsługuje zakresy 5G w paśmie poniżej 6 GHz, a także LTE Advanced Pro we wszystkich obecnie wy...

Czytaj więcej...

Broadcom upraszcza ofertę i model licencjonowania VMware
Broadcom upraszcza ofertę i model licencjonowania VMware

W ciągu ostatnich dwóch lat firma VMware podejmowała wysiłki mające na celu uproszczenie swojego portfolio rozwiązań i przejście z modelu licencji wieczystych na model subskrypcji, który branża przyjęła już jako standard korzystania z chmury. Firma zaznaczyła, że takie zmiany przyniosą klientom większe ko...

Czytaj więcej...

Historia oszukiwania ludzi przez sztuczną inteligencję
Historia oszukiwania ludzi przez sztuczną inteligencję

Wraz z rozwojem nowoczesnych technologii rozwijają się również złośliwe schematy. Od niedawna do długiej listy oszustw dołączyła sztuczna inteligencja (Artificial Intelligence, AI). Wykorzystanie technologii sztucznej inteligencji i uczenia maszynowego (Machine Learning, ML) przenosi phishing i inne oszustwa cyb...

Czytaj więcej...

Brak wykwalifikowanej kadry i starzejące się systemy główną barierą cyfryzacji
Brak wykwalifikowanej kadry i starzejące się systemy główną barierą cyfryzacji

Według opublikowanego przez Veeam raportu Data Protection Trends Report 2022, największym wyzwaniem dla firm związanym z cyfryzacją są braki wykwalifikowanej kadry IT i starzejące się systemy. Aż 1/3 przedsiębiorstw w razie awarii i braku dostępu do zasobów planuje przywracać działanie serwerów w trybie r...

Czytaj więcej...

Chcielibyśmy, żeby chmura…, czyli oczekiwania wobec dostawcy
Chcielibyśmy, żeby chmura…, czyli oczekiwania wobec dostawcy

Wyniki badania PMR dla Polskiej Chmury wskazują, że ponad 2/3 firm korzysta z rozwiązań chmurowych, a około 1/3 jest w trakcie ich wdrażania. Tym samym chmura to już stały element ekosystemu i działalności przedsiębiorstw w Polsce. Rynek ten dojrzał i firmy szukają w chmurze korzyści oraz rozwiązań dopasowanych wprost ...

Czytaj więcej...

Aktualności

Dostawcy usług zarządzanych muszą poszerzyć wiedzę o sztucznej inteligencji

AIBarracuda Networks, producent rozwiązań z obszaru cyberbezpieczeństwa, opublikował raport „The Evolving Landscape of the MSP Business 2024". Analizuje on sytuację dostawców usług zarządzanych (MSP) na całym świecie. Wynika z niego, że firmy z tego sektora odczuwają coraz większą presję na oferowanie usług i narzędzi opartych na sztucznej inteligencji (Artificial Intelligence), choć ich wiedza na temat AI i jej zastosowań jest zbyt mała. Klienci MSP wciąż najczęściej poszukują rozwiązań związanych z bezpieczeństwem.

Kluczowe wnioski z raportu:
● Dostawcy usług IT oczekują, że 44% przychodów w 2024 roku będzie pochodzić z usług zarządzanych o charakterze cyklicznym. To wzrost w stosunku do  34% w 2023 r.
● Większość z nich planuje wprowadzić średnio około 6 nowych usług, a priorytetem są produkty z zakresu bezpieczeństwa.
● 77% dostawców usług zarządzanych (MSP) odczuwa presję, aby oferować swoim klientom rozwiązania i narzędzia oparte na sztucznej inteligencji (AI).
● 92% twierdzi, że chmurowe platformy sprzedażowe (marketplace) będą miały kluczowe znaczenie dla ich organizacji.

Wyniki siódmego już badania przeprowadzonego przez Barracuda Networks wśród dostawców usług zarządzanych (z ang. managed service providers, MSP) pokazują, że firmy te nadal przechodzą z modelu obsługi klienta opartego na projektach do modelu usług cyklicznych. W tym roku MSP spodziewają się, że prawie połowa (44%) ich przychodów będzie pochodzić z usług cyklicznych. W ubiegłym roku było to 34%. Według 92% respondentów przedsiębiorstwa ograniczają wewnętrzne zasoby IT i w coraz większym stopniu polegają na dostawcach usług MSP, co prawdopodobnie będzie kluczowym czynnikiem napędzającym wzrost usług cyklicznych.

"Dostawcy usług zarządzanych są strategicznymi partnerami organizacji różnej wielkości działających we wszystkich branżach. Pomagają klientom nie tylko w zarządzaniu coraz bardziej złożoną technologią, ale też w zapewnianiu jej bezpieczeństwa. W 2024 roku ta rola ta będzie jeszcze ważniejsza. Nasze badania sugerują, że w związku z rosnącą presją ekonomiczną firmy zmniejszają swoje wewnętrzne zasoby IT. Sukces dostawców usług MSP będzie zależał od ich gotowości do dostosowania się do potrzeb i wymagań klientów oraz do adopcji nowych technologii, takich jak sztuczna inteligencja" - mówi Mateusz Ossowski, CEE Channel Manager w Barracuda Networks.

Klienci firm MSP najczęściej poszukują dziś produktów i usług związanych z bezpieczeństwem. To dlatego w pierwszej trójce najważniejszych rozwiązań oferowanych i wspieranych przez MSP są centra operacji bezpieczeństwa (42%), szkolenia w zakresie świadomości bezpieczeństwa (38%) oraz bezpieczeństwo sieci (36%). Dostawcy usług zarządzanych spodziewają się rozszerzyć swoje portfolio o średnio sześć nowych usług w 2024 roku.

Inne kluczowe wnioski z raportu:

● MSP uważają, że chmurowe platformy sprzedaży uproszczą ich operacje. 92% respondentów wskazało, że są one kluczowe dla ich organizacji. Ponadto 47% MSP już korzysta z platform chmurowych, a 50% pozostałych respondentów bada tę opcję.
● MSP chcą poszerzać swoją wiedzę z zakresu sztucznej inteligencji. Prawie 9 na 10 ankietowanych firm MSP (87%) twierdzi, że potrzebuje znaczącej poprawy swojej wiedzy na temat zastosowania produktów i usług AI. Ponadto 77% MSP czuje presję, by oferować klientom wiedzę i narzędzia AI.
● MSP mają obawy dotyczące własnego bezpieczeństwa. 98% z nich uważa, że musi poprawić swój wewnętrzny stan bezpieczeństwa.
● MSP spodziewają się w 2024 roku rozwoju biznesu i większej konkurencji. Ankietowane firmy przewidują wzrosty w 2024 r.  Mają jednak świadomość rosnącej konkurencji. 48% wymienia ją wśród swoich głównych wyzwań. Dla 82% największym wyzwaniem jest brak możliwości pomocy klientom w przestrzeganiu regulacji rządowych.

W badaniu przeprowadzonym przez niezależną firmę badawczą Vanson Bourne na zlecenie Barracuda Networks wzięli udział przedstawiciele 700 firm dostarczających usługi zarządzane z Ameryki Północnej, Europy oraz regionu Azji i Pacyfiku.

Źródło: Barracuda Networks

Logowanie i rejestracja