Virtual-IT.pl - data center cloud computing SDx AI storage network cybersecurity

FRITZ!Box 6850 5G - router gotowy na sieć piątej generacji
FRITZ!Box 6850 5G - router gotowy na sieć piątej generacji

Przed kilkoma tygodniami w skromnych progach naszej Virtual-nej redakcji pojawiła się przesyłka zawierająca router FRITZ!Box 6850 5G od firmy AVM. Router wprowadzony na rynek latem ubiegłego roku, za pomocą wbudowanego modemu obsługuje zakresy 5G w paśmie poniżej 6 GHz, a także LTE Advanced Pro we wszystkich obecnie wy...

Czytaj więcej...

Integracja AIOps w kompleksowym monitorowaniu IT: Site24x7
Integracja AIOps w kompleksowym monitorowaniu IT: Site24x7

Środowiska IT stają się coraz bardziej rozbudowane. Firmy korzystają z infrastruktury on-premise jak również z rozwiązań chmurowych, często z wielu chmur (multicloud). W takiej sytuacji kluczem dla zapewnienia niezawodnego działania systemów IT jest monitoring infrastruktury. Właściwe rozwiązanie do monit...

Czytaj więcej...

Historia oszukiwania ludzi przez sztuczną inteligencję
Historia oszukiwania ludzi przez sztuczną inteligencję

Wraz z rozwojem nowoczesnych technologii rozwijają się również złośliwe schematy. Od niedawna do długiej listy oszustw dołączyła sztuczna inteligencja (Artificial Intelligence, AI). Wykorzystanie technologii sztucznej inteligencji i uczenia maszynowego (Machine Learning, ML) przenosi phishing i inne oszustwa cyb...

Czytaj więcej...

Chcielibyśmy, żeby chmura…, czyli oczekiwania wobec dostawcy
Chcielibyśmy, żeby chmura…, czyli oczekiwania wobec dostawcy

Wyniki badania PMR dla Polskiej Chmury wskazują, że ponad 2/3 firm korzysta z rozwiązań chmurowych, a około 1/3 jest w trakcie ich wdrażania. Tym samym chmura to już stały element ekosystemu i działalności przedsiębiorstw w Polsce. Rynek ten dojrzał i firmy szukają w chmurze korzyści oraz rozwiązań dopasowanych wprost ...

Czytaj więcej...

Brak wykwalifikowanej kadry i starzejące się systemy główną barierą cyfryzacji
Brak wykwalifikowanej kadry i starzejące się systemy główną barierą cyfryzacji

Według opublikowanego przez Veeam raportu Data Protection Trends Report 2022, największym wyzwaniem dla firm związanym z cyfryzacją są braki wykwalifikowanej kadry IT i starzejące się systemy. Aż 1/3 przedsiębiorstw w razie awarii i braku dostępu do zasobów planuje przywracać działanie serwerów w trybie r...

Czytaj więcej...

Broadcom upraszcza ofertę i model licencjonowania VMware
Broadcom upraszcza ofertę i model licencjonowania VMware

W ciągu ostatnich dwóch lat firma VMware podejmowała wysiłki mające na celu uproszczenie swojego portfolio rozwiązań i przejście z modelu licencji wieczystych na model subskrypcji, który branża przyjęła już jako standard korzystania z chmury. Firma zaznaczyła, że takie zmiany przyniosą klientom większe ko...

Czytaj więcej...

Aktualności

Bezpieczeństwo w chmurze - jak dbać o swoje dane

Cloud SecurityW dobie rosnącej liczby cyberataków, bezpieczeństwo danych w chmurze staje się priorytetem dla firm na całym świecie. Jak pokazują raporty, zagrożenia są coraz bardziej zaawansowane i ukierunkowane, co wymaga od przedsiębiorstw stosowania zaawansowanych strategii obronnych. Jak zatem zadbać o bezpieczeństwo swoich danych w chmurze?

Raport Check Point *(1) z 2024 roku wskazuje, że 61% organizacji doświadczyło incydentów związanych z bezpieczeństwem chmury w ciągu ostatnich 12 miesięcy, co stanowi znaczący wzrost w porównaniu do 24% z poprzedniego roku. Najczęściej zgłaszane incydenty to naruszenia bezpieczeństwa danych (21%) oraz niewłaściwe konfiguracje usług chmurowych (17%). Raport ESET *(2) z kolei podkreśla, że liczba ataków typu ransomware wzrosła o 30%, a ataki typu phishing stanowią aż 25% wszystkich incydentów bezpieczeństwa. Te dane jasno wskazują na konieczność wdrożenia skutecznych mechanizmów ochrony w środowiskach chmurowych.

"W dobie rosnących zagrożeń, kluczowe jest, aby firmy inwestowały w zaawansowane narzędzia ochrony danych oraz regularnie aktualizowały swoje polityki bezpieczeństwa, dostosowując je do dynamicznie zmieniającego się krajobrazu cyberzagrożeń. Bezpieczeństwo w chmurze to nie tylko technologia, ale także kultura organizacyjna, która musi być zbudowana na solidnych podstawach zarządzania ryzykiem i świadomości zagrożeń" - zauważa Artur Kmiecik, Head of Cloud and Infrastructure Services w Capgemini Polska.

Jak zadbać o bezpieczną chmurę? Rekomendacje ekspertów

Aby skutecznie chronić dane w chmurze, Capgemini zaleca wdrożenie kompleksowych rozwiązań bezpieczeństwa, obejmujących:

● Zarządzanie tożsamością i dostępem: Stosowanie zaawansowanych mechanizmów uwierzytelniania i autoryzacji, takich jak wieloskładnikowe uwierzytelnianie (MFA) oraz zarządzanie tożsamościami w chmurze (CIAM), które minimalizują ryzyko nieautoryzowanego dostępu.
● Ochrona danych: Szyfrowanie danych oraz regularne tworzenie kopii zapasowych, które zapewniają integralność i dostępność danych nawet w przypadku incydentu bezpieczeństwa.
● Bezpieczeństwo aplikacji: Implementacja zaawansowanych narzędzi do ochrony aplikacji webowych (WAF) oraz regularne testy penetracyjne, które identyfikują i eliminują podatności w aplikacjach.
● Bezpieczeństwo infrastruktury: Monitorowanie i zarządzanie infrastrukturą chmurową za pomocą narzędzi do zarządzania architekturą bezpieczeństwa chmury (CSPM) oraz ochrony aplikacji chmurowych (CNAPP), które zapewniają spójność polityk bezpieczeństwa i zgodność z regulacjami.

"Zastosowanie powyższych rekomendacji pozwoli firmom nie tylko zabezpieczyć swoje dane, ale także zyskać zaufanie klientów i partnerów biznesowych, co jest kluczowe w dzisiejszym cyfrowym świecie. Bezpieczeństwo w chmurze to inwestycja, która przynosi realne korzyści i zapewnia długoterminową ochronę przed coraz bardziej zaawansowanymi zagrożeniami cybernetycznymi" - podkreśla ekspert Capgemini.

Zabezpieczenie danych w chmurze to proces ciągły, wymagający nie tylko zaawansowanych technologii, ale także odpowiedniego zarządzania i świadomości pracowników. Współczesne zagrożenia wymagają proaktywnego podejścia i integracji różnych rozwiązań bezpieczeństwa, aby skutecznie chronić wrażliwe informacje.

Ekspertyza Capgemini z zakresu bezpiecznej chmury wynika z wieloletnich doświadczeń i współpracy z różnymi organizacjami na całym świecie. Firma oferuje kompleksowe usługi zabezpieczeń chmurowych, które obejmują całą podróż do chmury, w tym: zarządzanie tożsamościami i dostępem, ochronę danych, bezpieczeństwo aplikacji oraz infrastrukturę bezpieczeństwa. Capgemini wykorzystuje swoje globalne centra operacyjne bezpieczeństwa (SOC), aby zapewnić stałe monitorowanie i reagowanie na incydenty w czasie rzeczywistym. Dzięki elastycznemu podejściu, Capgemini dostosowuje swoje usługi do indywidualnych potrzeb klientów, integrując różne technologie i platformy chmurowe, takie jak AWS, Azure i Google Cloud. Oferuje również doradztwo w zakresie strategii bezpieczeństwa chmurowego oraz wsparcie w implementacji i operacjach, co pozwala firmom na skuteczne zarządzanie bezpieczeństwem w hybrydowych środowiskach chmurowych.

*(1) https://engage.checkpoint.com/2024-cloud-security-report/
*(2) https://blog.dagma.eu/storage/_common/blog/doc/APT_Activity_Report_Q4_2023-Q1_2024.pdf

Źródło: Capgemini

Logowanie i rejestracja