Virtual-IT.pl - data center cloud computing SDx AI storage network cybersecurity

FRITZ!Box 6850 5G - router gotowy na sieć piątej generacji
FRITZ!Box 6850 5G - router gotowy na sieć piątej generacji

Przed kilkoma tygodniami w skromnych progach naszej Virtual-nej redakcji pojawiła się przesyłka zawierająca router FRITZ!Box 6850 5G od firmy AVM. Router wprowadzony na rynek latem ubiegłego roku, za pomocą wbudowanego modemu obsługuje zakresy 5G w paśmie poniżej 6 GHz, a także LTE Advanced Pro we wszystkich obecnie wy...

Czytaj więcej...

Historia oszukiwania ludzi przez sztuczną inteligencję
Historia oszukiwania ludzi przez sztuczną inteligencję

Wraz z rozwojem nowoczesnych technologii rozwijają się również złośliwe schematy. Od niedawna do długiej listy oszustw dołączyła sztuczna inteligencja (Artificial Intelligence, AI). Wykorzystanie technologii sztucznej inteligencji i uczenia maszynowego (Machine Learning, ML) przenosi phishing i inne oszustwa cyb...

Czytaj więcej...

Broadcom upraszcza ofertę i model licencjonowania VMware
Broadcom upraszcza ofertę i model licencjonowania VMware

W ciągu ostatnich dwóch lat firma VMware podejmowała wysiłki mające na celu uproszczenie swojego portfolio rozwiązań i przejście z modelu licencji wieczystych na model subskrypcji, który branża przyjęła już jako standard korzystania z chmury. Firma zaznaczyła, że takie zmiany przyniosą klientom większe ko...

Czytaj więcej...

Integracja AIOps w kompleksowym monitorowaniu IT: Site24x7
Integracja AIOps w kompleksowym monitorowaniu IT: Site24x7

Środowiska IT stają się coraz bardziej rozbudowane. Firmy korzystają z infrastruktury on-premise jak również z rozwiązań chmurowych, często z wielu chmur (multicloud). W takiej sytuacji kluczem dla zapewnienia niezawodnego działania systemów IT jest monitoring infrastruktury. Właściwe rozwiązanie do monit...

Czytaj więcej...

Brak wykwalifikowanej kadry i starzejące się systemy główną barierą cyfryzacji
Brak wykwalifikowanej kadry i starzejące się systemy główną barierą cyfryzacji

Według opublikowanego przez Veeam raportu Data Protection Trends Report 2022, największym wyzwaniem dla firm związanym z cyfryzacją są braki wykwalifikowanej kadry IT i starzejące się systemy. Aż 1/3 przedsiębiorstw w razie awarii i braku dostępu do zasobów planuje przywracać działanie serwerów w trybie r...

Czytaj więcej...

Chcielibyśmy, żeby chmura…, czyli oczekiwania wobec dostawcy
Chcielibyśmy, żeby chmura…, czyli oczekiwania wobec dostawcy

Wyniki badania PMR dla Polskiej Chmury wskazują, że ponad 2/3 firm korzysta z rozwiązań chmurowych, a około 1/3 jest w trakcie ich wdrażania. Tym samym chmura to już stały element ekosystemu i działalności przedsiębiorstw w Polsce. Rynek ten dojrzał i firmy szukają w chmurze korzyści oraz rozwiązań dopasowanych wprost ...

Czytaj więcej...

Aktualności

Igrzyska a wzrost wydatków na cyberbezpieczeństwo

Igrzyska olimpijskieAgencja badawcza IDC przewiduje, że firmy i organizacje europejskie zwiększą wydatki na cyberbezpieczeństwo o 12,3 proc. w stosunku do ub.r. Prognozowane inwestycje w rozwiązania cybersecurity na Starym Kontynencie osiągną 84 mld USD.

Igrzyska pod specjalnym nadzorem
Jednym z powodów tak dynamicznego wzrostu inwestycji w środki bezpieczeństwa są XXXIII Letnie Igrzyska Olimpijskie w Paryżu. Zabezpieczenia przed atakami podczas Igrzysk wpłynęły na zwiększenie wydatków europejskich firm i organizacji rządowych o 150 mln USD, z czego ponad 60 proc. zostanie przeznaczonych we Francji - podaje IDC. Organizacje zabezpieczają się nie tylko przed ryzykiem związanym z samymi Igrzyskami, ale również chronią swoje szersze otoczenie biznesowe.

"Unia Europejska i NATO przestrzegają przed wzmożonymi akcjami sabotażowymi - również cybernetycznymi - podczas Igrzysk. Każda tak wielka impreza potęguje zagrożenia, nie dziwi zatem zwiększenie wydatków w tym zakresie" - mówi Stanisław Borkowski, Bezpieczeństwa i Jakości w Polcom.

ANSSI - francuski urząd do spraw cyberbezpieczeństwa - w swoich badaniach wymienia trzy główne kategorie ataków. Pierwszy z nich to ataki dla zysku - oszustwa, ataki typu DDoS, próby wymuszeń przy użyciu oprogramowania ransomware. To najpopularniejszy rodzaj ataku. Checkpoint podaje, że ransomware jest wykorzystywany w prawie połowie zgłaszanych ataków.  Drugi to ataki destabilizujące - ich autorom nie zależy na pieniądzach, celem jest kompromitacja i ujawnienie danych. Trzeci rodzaj zagrożenia to działania szpiegowskie przy użyciu łańcucha dostaw - polega na instalowaniu złośliwego oprogramowania już na etapie produkcji komponentów. Najczęściej atakowane branże i sektory to te związane z badaniami i edukacją, administracją rządową i lokalną, ochroną zdrowia oraz sektorem finansowym.

"Organizacje z tych sektorów przetwarzają wrażliwe dane swoich klientów i użytkowników - medyczne, finansowe, umożliwiające identyfikację poszczególnych osób - a także własność intelektualną - wyniki badań, projekty nowych usług i produktów. Gdy dodamy do tej grupy handel detalicznych, okazuje się, że te kilka branż odpowiada za prawie 40 proc. wszystkich wydatków w Europie w zakresie zwiększenia poziomu cyberbezpieczeństwa" - podkreśla Borkowski.

Firmy na froncie hybrydowego konfliktu
Igrzyska to niejedyny powód zwiększonych inwestycji w cyberbezpieczeństwo. Warto zauważyć, że największy wzrost wydatków odbędzie się w obszarze Europy Środkowo-Wschodniej. Według danych IDC wyniesie on przykładowo 15,4 proc. w Czechach. Trzeba jednak pamiętać, że do tej pory inwestycje w infrastrukturę odporną na ataki w regionie były niższe niż w Europie Zachodniej. Trzy rynki - Wielka Brytania, Niemcy oraz Francja - odpowiadają za ponad połowę wydatków w tym zakresie.

"Doskonale widać, że firmy w naszym regionie są świadome zagrożenia wynikającego z toczącej się za wschodnią granicą wojny i jej wpływu na lokalne gospodarki. Jak realne jest to zagrożenie, pokazuje przykład firm z sektora obronnego, które w 2024 r. wydadzą na ochronę przed atakami 13,8 proc. środków więcej niż rok temu" - komentuje Borkowski.

Skala zagrożeń cybernetycznych ciągle rośnie, a metody działalności przestępców ciągle ewoluują. Według danych IDC, aż 40 proc. globalnych firm nie jest wystarczająco odpornych, by poradzić sobie z zawansowanym atakiem. Natomiast 91 proc. managerów IT w raporcie Polcom i Intel „Inwestycje w czasach kryzysu. Chmura i nowe technologie. Perspektywa na lata 2022-2023” obawia się wzrostu cyberzagrożeń. Z tego samego raportu wynika również, że 10 proc. największych przedsiębiorstw boryka się z wielokrotnymi atakami.

Wzrost zagrożeń motorem inwestycji
Wraz ze skokowym przyrostem danych i zwiększającej się roli przetwarzania danych w chmurze, to właśnie chmura obliczeniowa staje się jednym z najważniejszych elementów strategii obronnej firm.

Dzięki modelowi „as a Service” najnowocześniejsze rozwiązania są dostępne również dla mniejszych organizacji, które nie mają zasobów do zbudowania własnej infrastruktury odpornej na cyberzagrożenia. Doświadczony i zaufany dostawca usług chmurowych może stać się również partnerem w obszarze cybersecurity, oferującym rozwiązania takie jak Backup as a Service, Security Operations Center czy Disaster Recovery - mówi Borkowski.

Na wzrost zagrożeń odpowiada Unia Europejska. Dyrektywy takie jak NIS2 czy rozporządzenie DORA nakładają na firmy i inne podmioty bardzo wyśrubowane regulacje w zakresie bezpieczeństwa cybernetycznego.

Do obowiązków nakładanych przez NIS2 należy m.in. implementacja narzędzia do monitorowania infrastruktury IT klasy SOC czy niezwłoczne raportowanie incydentów bezpieczeństwa - mówi Stanisław Borkowski. Bezpieczeństwo staje się kluczowym obszarem inwestycji IT europejskich firm. Każdy udany cyberatak to nie tylko straty finansowe czy kary nakładane przez regulatorów, ale także uszczerbek na wizerunku, który może być tragiczny w skutkach - konkluduje.

Źródło: Polcom

Logowanie i rejestracja