Virtual-IT.pl - data center cloud computing SDx AI storage network cybersecurity

Chcielibyśmy, żeby chmura…, czyli oczekiwania wobec dostawcy
Chcielibyśmy, żeby chmura…, czyli oczekiwania wobec dostawcy

Wyniki badania PMR dla Polskiej Chmury wskazują, że ponad 2/3 firm korzysta z rozwiązań chmurowych, a około 1/3 jest w trakcie ich wdrażania. Tym samym chmura to już stały element ekosystemu i działalności przedsiębiorstw w Polsce. Rynek ten dojrzał i firmy szukają w chmurze korzyści oraz rozwiązań dopasowanych wprost ...

Czytaj więcej...

Broadcom upraszcza ofertę i model licencjonowania VMware
Broadcom upraszcza ofertę i model licencjonowania VMware

W ciągu ostatnich dwóch lat firma VMware podejmowała wysiłki mające na celu uproszczenie swojego portfolio rozwiązań i przejście z modelu licencji wieczystych na model subskrypcji, który branża przyjęła już jako standard korzystania z chmury. Firma zaznaczyła, że takie zmiany przyniosą klientom większe ko...

Czytaj więcej...

FRITZ!Box 6850 5G - router gotowy na sieć piątej generacji
FRITZ!Box 6850 5G - router gotowy na sieć piątej generacji

Przed kilkoma tygodniami w skromnych progach naszej Virtual-nej redakcji pojawiła się przesyłka zawierająca router FRITZ!Box 6850 5G od firmy AVM. Router wprowadzony na rynek latem ubiegłego roku, za pomocą wbudowanego modemu obsługuje zakresy 5G w paśmie poniżej 6 GHz, a także LTE Advanced Pro we wszystkich obecnie wy...

Czytaj więcej...

Historia oszukiwania ludzi przez sztuczną inteligencję
Historia oszukiwania ludzi przez sztuczną inteligencję

Wraz z rozwojem nowoczesnych technologii rozwijają się również złośliwe schematy. Od niedawna do długiej listy oszustw dołączyła sztuczna inteligencja (Artificial Intelligence, AI). Wykorzystanie technologii sztucznej inteligencji i uczenia maszynowego (Machine Learning, ML) przenosi phishing i inne oszustwa cyb...

Czytaj więcej...

Integracja AIOps w kompleksowym monitorowaniu IT: Site24x7
Integracja AIOps w kompleksowym monitorowaniu IT: Site24x7

Środowiska IT stają się coraz bardziej rozbudowane. Firmy korzystają z infrastruktury on-premise jak również z rozwiązań chmurowych, często z wielu chmur (multicloud). W takiej sytuacji kluczem dla zapewnienia niezawodnego działania systemów IT jest monitoring infrastruktury. Właściwe rozwiązanie do monit...

Czytaj więcej...

Brak wykwalifikowanej kadry i starzejące się systemy główną barierą cyfryzacji
Brak wykwalifikowanej kadry i starzejące się systemy główną barierą cyfryzacji

Według opublikowanego przez Veeam raportu Data Protection Trends Report 2022, największym wyzwaniem dla firm związanym z cyfryzacją są braki wykwalifikowanej kadry IT i starzejące się systemy. Aż 1/3 przedsiębiorstw w razie awarii i braku dostępu do zasobów planuje przywracać działanie serwerów w trybie r...

Czytaj więcej...

Aktualności

Najwyższy poziom ochrony danych. Jaki sprzętowy moduł bezpieczeństwa wybrać?

HSM securityCzy wiesz, że według raportu Cybersecurity Ventures globalne straty wynikające z cyberprzestępczości przekroczyły w 2023 roku 8 bilionów dolarów? To szokujące dane, które pokazują, jak istotne jest odpowiednie zabezpieczenie naszych cyfrowych zasobów. W odpowiedzi na te zagrożenia coraz więcej firm i instytucji sięga po zaawansowane technologie, takie jak moduł HSM (Hardware Security Module).

Czym są moduły HSM?
Moduły HSM to specjalistyczne urządzenia sprzętowe zaprojektowane z myślą o ochronie danych ważnych i poufnych, które zapewniają bezpieczne wykonywanie operacji kryptograficznych. Wykorzystywane są do generowania, przechowywania i zarządzania kluczami kryptograficznymi w sposób, który uniemożliwia ich nieautoryzowany dostęp i manipulację.

Dzięki swojej zaawansowanej architekturze sprzętowy moduł bezpieczeństwa oferuje poziom zabezpieczeń, który jest trudny do osiągnięcia za pomocą samych środków programowych. Są nieodzownym elementem infrastruktury bezpieczeństwa w instytucjach finansowych, sektorze publicznym oraz wszędzie tam, gdzie bezpieczeństwo danych jest priorytetem.

Sieciowy czy kartowy HSM? Poznaj różne rodzaje sprzętowych modułów bezpieczeństwa
Sprzętowe moduły bezpieczeństwa występują w różnych formach. Stąd z łatwością wychodzą naprzeciw  specyficznym potrzebom i wymaganiom różnych podmiotów.

Możesz wybrać moduł HSM w formie:

• Kart kryptograficznych
HSM może mieć postać fizycznej karty, którą instaluje się w serwerach lub innych urządzeniach komputerowych. Dzięki kompaktowemu rozmiarowi sprawdza się do zastosowań wymagających mobilności i łatwości instalacji. Kartowy HSM jest często wykorzystywany tam, gdzie konieczne jest szybkie przetwarzanie dużych ilości transakcji, np. w bankomatach czy terminalach płatniczych.

• Urządzeń sieciowych
Moduł bezpieczeństwa w formie niezależnego urządzenia sieciowego można podłączyć do sieci firmowej. Jest to rozwiązanie dla dużych organizacji, które potrzebują centralnego punktu zarządzania kluczami i operacjami kryptograficznymi. Urządzenia te oferują ponadto wysoki poziom skalowalności i wydajności.

• USB
HSM w formie USB to małe, przenośne urządzenie, które można łatwo podłączyć do komputera lub innych urządzeń. Jest najczęściej wykorzystywane przez użytkowników indywidualnych lub małe firmy do zabezpieczania kluczy kryptograficznych i podpisów cyfrowych.

Dostępne są również rozwiązania chmurowe, czyli usługi oferowane przez dostawców zewnętrznych, którzy umożliwiają organizacjom korzystanie z funkcji HSM bez potrzeby inwestowania w fizyczny sprzęt. Dzięki temu modelowi firmy mogą łatwo skalować swoje potrzeby kryptograficzne, płacąc tylko za rzeczywiste wykorzystanie.

Bezpłatny symulator HSM. Zanim wybierzesz, testuj
Zastanawiasz się nad wdrożeniem HSM w swojej firmie, ale nie jesteś pewien, które rozwiązanie wybrać? Wyobraź sobie, że możesz skorzystać z bezpłatnego testowania, które pozwoli Ci na dokładną weryfikację możliwości konkretnego modułu bezpieczeństwa przed podjęciem ostatecznej decyzji. Takie możliwości daje Utimaco HSM Symulator, który pozwala przetestować urządzenia w rzeczywistych warunkach, bez ryzyka i bez kosztów.

W jaki sposób możesz skorzystać z pakietu testowego? Esysco, czyli certyfikowani specjaliści Utimaco, zajmują się kompleksowym wdrożeniem i integracją systemów bezpieczeństwa informacji. Oferują również profesjonalną usługę instalacji i konfiguracji symulatora HSM, zapewniając Ci spokój ducha i pewność, że podejmujesz najlepszą decyzję dla swojego biznesu.

Artykuł Partnera

Logowanie i rejestracja