Kilka dni po wprowadzeniu na rynek Proxmox Virtual Environment 7.2, firma Proxmox Server Solutions GmbH udostępniła zaktualizowaną wersję rozwiązania open source klasy korporacyjnej do tworzenia kopii zapasowych maszyn wirtualnych, kontenerów i hostów fizycznych - Proxmox Backup Server 2.2.
Funkcja "Namespace" (przestrzeń nazw) znacznie usprawnia zarządzanie kopiami zapasowymi z wielu źródeł, lokalnie, zdalnie i w chmurze. Aby pomóc uporządkować kopie zapasowe i zminimalizować wymaganą przestrzeń dyskową, kopie zapasowe z wielu lokalizacji (lokalnych, zdalnych) lub konfiguracji Proxmox VE można teraz organizować w przestrzenie nazw w jednym magazynie danych. Pozwala to na optymalne wykorzystanie deduplikacji, ponieważ ta technika jest stosowana tylko na poziomie magazynu danych. Dzięki przestrzeniom nazw firmy mogą bezpiecznie tworzyć kopie zapasowe z różnych źródeł w jednym (fizycznym) magazynie danych, z bardziej szczegółową kontrolą dostępu i bez konfliktów nazw.
Tryb konserwacji "Maintenance Mode" z aktywnym śledzeniem operacji z opcją „tylko do odczytu” i „offline”, pozwala bezpiecznie wykonywać zadania konserwacyjne w magazynie danych. Śledząc aktywne operacje, Proxmox Backup Server może sprawdzać, czy obecnie występują konflikty operacji dostępu przed przejściem w tryb konserwacji.
Ulepszenia wydajności i zaplecza wpłynęły na ograniczenie zużycia pamięci. Dodano możliwość wykonania próbnego uruchomienia żądanej kopii zapasowej za pomocą wiersza poleceń, aby zobaczyć, co się stanie.
Usprawniono przywracanie plików poprzez dodanie obsługi pobierania skompresowanych archiwów tar Zstandard.
Ulepszenia w obrębie GUI znacznie poprawiają produktywność. Dodano „filtr grupowy” do GUI. Plik konfiguracyjny węzła obsługuje teraz komentarze wielowierszowe.
Proxmox Backup Server jest dostępny na zasadach licencji GNU AGPL v3.
Przedsiębiorstwa zainteresowane wsparciem technicznym, mogą skorzystać z oferty firmy Proxmox, która świadczy pomoc techniczną w oparciu o model subskrypcyjny. Ceny subskrypcji rozpoczynają się od 449 EUR za rok.
Proxmox Backup Server 2.2 pobierzesz bezpłatnie z tej strony.