Virtual-IT.pl - wirtualizacja cloud computing storage SDx data center

Co wiemy o sztucznej inteligencji? Niewiele, a i tak za mało
Co wiemy o sztucznej inteligencji? Niewiele, a i tak za mało

Ponad 40% z nas ma codziennie do czynienia ze sztuczną inteligencją, ale tylko co druga osoba jest w stanie wytłumaczyć czym w ogóle ów termin właściwie jest, podaje firma Entrata. Być może dlatego coraz częściej zdarza się, że zaawansowane algorytmy zaskakują ludzi swoimi wnioskami, a przecież to syntety...

Czytaj więcej...

BDRSuite - Scentralizowany backup punktów końcowych
BDRSuite - Scentralizowany backup punktów końcowych

BDRSuite, kompleksowe rozwiązanie do tworzenia kopii zapasowych i odzyskiwania po awarii, zostało zaprojektowane do ochrony środowisk działających w wielu modelach, od platform wirtualizacji (VMware vSphere i Microsoft Hyper-V), przez systemy fizyczne (Windows, Linux i Mac), po środowiska chmurowe (AWS) i SaaS (Microso...

Czytaj więcej...

The SysAdmin DOJO Podcast - ekspercka wiedza ze świata IT
The SysAdmin DOJO Podcast - ekspercka wiedza ze świata IT

Coraz większą popularność zyskują podkasty. Nie są tak angażujące jak różnorodne filmiki tematyczne, tym samym możemy je odsłuchać w trakcie domowych czynności, joggingu, spaceru czy nawet prowadząc samochód. Dla mnie największą wartość stanowią audycje związane z pracą zawodową i zainteresowaniami, inspi...

Czytaj więcej...

Kto jest odpowiedzialny za bezpieczeństwo firmowej chmury?
Kto jest odpowiedzialny za bezpieczeństwo firmowej chmury?

Cyberatak na firmę prawie zawsze zaczyna się (a często też kończy…) dochodzeniem, kto zawinił powstałej sytuacji. Gdy ofiarą padną systemy w infrastrukturze chmurowej, niemal automatycznie za winnego uznany zostaje dostawca usługi, kontrakt jest przerywany, a zaatakowana aplikacja przenoszona z powrotem do lokal...

Czytaj więcej...

Chmura nad Wisłą - tak, ale powoli [Cloud comupting w Polsce]
Chmura nad Wisłą - tak, ale powoli [Cloud comupting w Polsce]

OVHcloud oraz Intel przyjrzały się rynkowi MŚP sprawdzając stopień wykorzystania cloud. Badanie  wykazało, że podczas pandemii chmurą zainteresowało się 41 proc. firm, a 71 proc. planuje kolejne wdrożenia. Ankietowanych zapytano także o plany, motywacje i kryteria wyboru usług chmurowych oraz o to jak decydenci oc...

Czytaj więcej...

Zrozumieć Kubernetes
Zrozumieć Kubernetes

Jednym z coraz popularniejszych tematów w branży IT są systemy kontenerowe, a w szczególności Kubernetes. Raport VMware na temat Kubernetes za rok 2021 pokazuje, że z jednej strony platforma ta jest coraz chętniej wykorzystywana, choć z drugiej strony brak jest jednak specjalistycznej wiedzy na jej temat,...

Czytaj więcej...

Aktualności

15 najlepiej płatnych certyfikacji w 2021 roku

Certyfikacja IT zarobkiCertyfikacja jest doskonałym narzędziem rozwoju zawodowego. Większość decydentów IT twierdzi, że posiadanie pracownika z dodatkowymi umiejętnościami i wkładem wniesionym dzięki certyfikacji stanowi znaczną wartość ekonomiczną dla firmy. Koniec roku może stanowić doskonały impuls do zmian (również w obrębie kariery zawodowej). W tej zmianie może pomóc poszerzenie wiedzy i zdobycie nowych umiejętności w powiązaniu z certyfikacją. Na jakie tory zatem skierować swoją ścieżkę kariery? Czego warto się uczyć?

Firma Global Knowledge, kolejny raz opracowała ranking certyfikacji IT, których posiadacze mogą liczyć na najwyższe pensje. Z najnowszego badania przeprowadzonego przez Global Knowledge, analizującego amerykański rynek pracy wynika, że na najwyższe pensje otrzymują specjaliści posiadający certyfikaty z zakresu chmury obliczeniowej, bezpieczeństwa IT, sieci, wirtualizacji, zarządzania infrastrukturą i projektami IT.

Poniżej prezentujemy listę certyfikacji, wraz z krótką charakterystyką i średnim rocznym wynagrodzeniem.

1. Google Certified Professional Data Engineer - 171749 USD

Zapotrzebowanie na inżynierów danych stale rośnie. Jest to jedna z najbardziej poszukiwanych dyscyplin w branży IT. W tym roku posiadacze certyfikatu Google Cloud Certified Professional Data Engineer mogli liczyć na najwyższą pensję w IT.

Inżynierowie danych analizują informacje w celu uzyskania wglądu w wyniki biznesowe, budują modele statystyczne wspierające podejmowanie decyzji i tworzą modele uczenia maszynowego (Machine Learning) w celu automatyzacji i uproszczenia kluczowych procesów biznesowych. Certyfikacja umożliwia podejmowanie decyzji w oparciu o dane poprzez zbieranie, przekształcanie i wizualizację danych.

Aby uzyskać ten certyfikat, kandydaci muszą zdać egzamin Google Certified Professional – Data Engineer.

2. Google Certified Professional Cloud Architect - 169029 USD

Certyfikacja GCP Cloud Architect zadebiutowała w rankingu w 2017 roku i od tego czasu plasuje się na samym szczycie. Jak sama nazwa wskazuje certyfikacja ta jest dedykowana osobom parającym się architekturą Google Cloud Platform (GCP).

Umiejętności związane z chmurą mają kluczowe znaczenie dla każdej organizacji działającej w chmurze, a decydenci IT mają trudności ze znalezieniem wykwalifikowanych kandydatów do pracy w chmurze.

Certyfikacja Google obejmuje takie aspekty GCP jak projektowanie środowiska IT, bezpieczeństwo, skalowalność w oparciu o architekturę GCP. Do egzaminu certyfikacyjnego w formie testu obejmującego róże scenariusze wykorzystania platformy GCP można przystąpić w jednym z ośrodków szkoleniowo/egzaminacyjnych uprawnionych do jego przeprowadzania bądź online (egzamin nadzorowany).

3. AWS Certified Solutions Architect - Associate - 159033 USD

Certyfikacja AWS Solutions Architect jest na tej liście od dawna po raz kolejny udowadniając, że jest to jeden z najpopularniejszych i najbardziej lukratywnych certyfikatów chmurowych wśród specjalistów IT. Certyfikacja Amazon Web Services - AWS Certified Solutions Architect - Associate - zadebiutowała w połowie 2013 roku i jest przeznaczona dla osób mających doświadczenie w projektowaniu aplikacji i systemów rozproszonych działających w chmurze AWS. Egzamin certyfikacyjny AWS Certified Solutions Architect - Associate (SAA-C01) porusza szereg tematów, w tym projektowanie środowiska, wybór odpowiednich usług, konfigurowania dostępu do danych i szacowania kosztów.

4. CRISC - Certified in Risk and Information Systems Control - 151995 USD

CRISC to certyfikacja dostępna w ofercie organizacji non-profit ISACA. Certyfikacja zadebiutowała w 2010 roku i jest skierowana do specjalistów IT, kierowników projektów i innych specjalistów, których zadaniem jest identyfikacja, zarządzanie ryzykiem i kontrola systemów informatycznych, obejmujących cały cykl, od projektu przez realizację do bieżącej konserwacji. Aby otrzymać certyfikat należy posiadać co najmniej trzyletnie doświadczenie zawodowe w zakresie zarządzania ryzykiem lub kontroli systemów informatycznych, zgodne z co najmniej trzema z pięciu elementów objętych certyfikacją, a także uzyskać pozytywny wynik egzaminu CRISC, który przeprowadzany jest tylko dwa razy w roku.

5. CISSP - Certified Information Systems Security Professional - 151853 USD

CISSP to certyfikacja z obszaru cybersecurity stworzona i oferowana przez organizację ISC2 (International Information Systems Security Certification Consortium), podobny do certyfikatów oferowanych przez ISACA. Od kandydata przystępującego do egzaminu wymagane jest pięć lat doświadczenia w pełnym wymiarze godzin oraz doświadczenie w zakresie co najmniej dwóch spośród 8 obszarów związanych z bezpieczeństwem IT. Jeśli kandydat nie posiada odpowiedniego doświadczenia zawodowego, może nadal otrzymać tytuł (ISC)² Associate po zdaniu egzaminu, pracując w kierunku uzyskania pełnej certyfikacji.

6. CISM - Certified Information Security Manager - 149246 USD

CISM to kolejna certyfikacja dostępna w ofercie ISACA. Jest ona skierowana do doświadczonej kadry zarządzającej bezpieczeństwem systemów informacji. Jest dedykowana osobom, które zarządzają, projektują i oceniają systemy bezpieczeństwa informacji w przedsiębiorstwach. Poza pomyślnym zdaniem egzaminu, do uzyskania certyfikatu konieczne jest udokumentowanie 5-letniego doświadczenie w obszarze bezpieczeństwa lub audytów systemów IT.

7. PMP - Project Management Professional - 148906 USD

Certyfikacja opracowana przez Project Management Institute (PMI) to najpopularniejsza na świecie certyfikacja stanowiąca potwierdzenie kompetencji w obszarze zarządzania projektami. Egzamin PMP koncentruje się na pięciu obszarach związanych z cyklem życia projektu: inicjowanie, planowanie, wykonywanie, monitorowanie, kontrolę i zamykanie.

8. NCP-MCI - Nutanix Certified Professional - Multicloud Infrastructure - 142810 USD

Certyfikacja Nutanix Certified Professional - Multicloud Infrastructure (NCP-MCI) ma na celu uznanie umiejętności i zdolności w zakresie wdrażania, administrowania i rozwiązywania problemów z Nutanix AOS w chmurowych środowiskach korporacyjnych. Uzyskanie tego certyfikatu potwierdza zdolność do przeprowadzenia organizacji przez kolejny etap jej korporacyjnej podróży do chmury. Podczas przygotowania do egzaminu i szkolenia dla NCP-MCI profesjonaliści zdobywają niezbędną wiedzę i umiejętności do wdrażania i zarządzania środowiskiem Nutanix.

9. CISA - Certified Information Systems Auditor - 134460 USD

CISA to kolejny w zestawieniu certyfikat wydawany przez ISACA, którego historia sięga 1978 roku, dedykowany specjalistom zajmującym się audytem systemów informatycznych w zakresie oceny ryzyka podatności na atak i cyberbezpieczeństwa. By przystąpić do egzaminu kandydat musi udokumentować 5 lat doświadczenia w audycie informatycznym, lub pracy w kontroli w obszarze informatyki lub w pracy w obszarze bezpieczeństwa.

10. VCP-DCV - VMware Certified Professional - Data Center Virtualization 2020 - 132947 USD

VCP-DCV to najpopularniejsza certyfikacja VMware, dotycząca wirtualizacji centrów danych, w tym wdrażania i administrowania środowisk zbudowanych w oparciu o ESXi/vSphere i vCenter. Certyfikat ten stanowi potwierdzenie umiejętności potrzebnych do zbudowania skalowalnej infrastruktury wirtualnej przy użyciu VMware vSphere, stanowiącej solidny fundament pozwalający na przeniesienie biznesu do chmury. Kandydaci zainteresowani tą certyfikacją muszą nabyć umiejętności związane z wdrażaniem, konsolidacją i administrowaniem technologiami wirtualizacji, takimi jak klastry vSphere High Availability i Distributed Resource Scheduler. Aby uzyskać ten certyfikat, VMware wymaga, aby kandydaci przed przystąpieniem do egzaminu uczestniczyli w co najmniej jednym kursie oferowanym przez autoryzowanego dostawcę szkoleń.

11. Microsoft Certified Solutions Expert: Windows Server - 125980 USD

Wysoko w rankingu znalazły się już wycofane certyfikaty Microsoft MCSA, MCSD i MCSE. Aktualnie firma Microsoft kontynuuje przejście na certyfikaty oparte na rolach, jednak ww. są nadal mocno rozpoznawalne na rynku pracy.

Certyfikat MCSE: Windows Server potwierdzał specjalistyczną wiedzę w zakresie budowy i zarządzania wysoce wydajnego oraz nowoczesnego centrum danych, zarządzania tożsamością, zarządzania systemami, wirtualizacji, przechowywania danych i pracy w sieci.

Nowe certyfikacje Microsoft oparte na rolach obejmujące Windows Server są zawarte w certyfikatach: Microsoft Certified: Azure Administrator Associate, Microsoft Certified: Azure Solutions Architect Expert oraz Microsoft Certified: Azure Security Engineer Associate.

12. Microsoft Certified: Azure Administrator Associate - 121420 USD

Certyfikacja Azure Administrator Associate potwierdza umiejętności niezbędne do odniesienia sukcesu w roli administratora w środowisku chmury publicznej Azure. Jest to jeden z certyfikatów Microsoft dedykowanych Azure, opartych na rolach, co oznacza, że jest zgodny bezpośrednio z poszukiwanymi rolami zawodowymi. Administratorzy chmury Azure zarządzają usługami w chmurze, które obejmują pamięć masową, bezpieczeństwo i usługi sieciowe. Aby uzyskać ten certyfikat, należy zdać jeden egzamin: AZ-104: Administrator Microsoft Azure.

13. CCNP Enterprise - Cisco Certified Network Professional - Enterprise - 118911 USD

Zaawansowana certyfikacja stanowiąca kontynuację Cisco Certified Network Associate (CCNA) i potwierdzająca wiedzę i umiejętności w zakresie instalacji, konfiguracji i zarządzania średniej wielkości lokalnymi i rozległymi sieciami komputerowymi (od 100 do 500 węzłów). Ten certyfikat został opracowany dla inżynierów i administratorów sieci, którzy współpracują ze specjalistami w zakresie zaawansowanych rozwiązań w zakresie bezpieczeństwa, głosu, łączności bezprzewodowej i wideo.

Aby uzyskać certyfikat CCNP Enterprise, kandydaci muszą zdać dwa egzaminy - egzamin podstawowy i egzamin skoncentrowany wokół danego obszaru technologicznego, w którym specjalizuje się kandydat.

14. CCA-V - Citrix Certified Associate - Virtualization - 115308 USD

Certyfikacja CCA-V obejmuje podstawy zarządzania, konserwacji, monitorowania i rozwiązywania problemów z infrastrukturą zwirtualizowaną w oparciu o rozwiązania Citrix. Jest ona skierowana do administratorów odpowiadających za punkty końcowe i aplikacje oraz personelu pomocy technicznej, którzy wspierają użytkowników, i jest podstawowym certyfikatem Citrix. Certyfikacja ta stanowi pierwszy krok do zdobycia certyfikacji Citrix Certified Professional - Virtualization (CCP-V). Podczas gdy liczba osób posiadających certyfikat Citrix jest nieznana, popyt jest dość wysoki, a podaż niska, by uzyskać wyższe wynagrodzenie. Certyfikacja CCA-V jest certyfikacją podstawową, więc jedynym wymaganiem by ją uzyskać jest praktyczne doświadczenie i zdanie egzaminu.

15. CompTIA Security+ - 110974 USD

CompTIA to organizacja dostarczająca egzaminy certyfikacyjne już od ponad 20 lat, będąc zaangażowaną w doskonalenie swoich usług tak, aby spełniać zmieniające się i rosnące wymagania ze strony branży. CompTIA Security + jest to rozpoznawalna na całym świecie średniozaawansowana certyfikacja, potwierdzająca wiedzę i umiejętności z zakresu bezpieczeństwa IT. Certyfikacja ta jest neutralna produktowo, co znaczy, że nie jest powiązana z konkretnymi systemami czy też sprzętem. Od kandydatów oczekuje się wiedzy z zakresu dobrych praktyk w dziedzinie bezpieczeństwa informacji, w tym danych, aplikacji, sieci, hostów, a ponadto szyfrowania, kontroli dostępu, uszczelniania infrastruktury i bezpiecznego tworzenia oprogramowania. Certyfikat CompTIA Security+ ważny jest przez 3 lata od jego uzyskania. Po tym okresie należy przejść proces recertyfikacji.

Z wyżej wymienioną listą certyfikatów wśród specjalistów IT mogących liczyć na najwyższą pensję powiązane są jeszcze Certified Ethical Hacker (EC-Council), AWS Certified Developer, Microsoft Certified: Azure Solutions Architect Expert, jednak wskazała je zbyt mała liczba respondentów, by mogły być włączone do rankingu.