Virtual-IT.pl - wirtualizacja cloud computing storage SDx data center
ebook Altaro - The Backup Bible Complete Edition

Sektor bankowy z nadzieją patrzy w chmury
Sektor bankowy z nadzieją patrzy w chmury

Jak szacuje IDC, w 2019 roku banki na całym świecie zainwestują ponad 20 mld dolarów w chmurę. Wdrożenie chmurowych systemów IT pozwala sektorowi finansowemu znaleźć odpowiedź na wiele problemów, takich jak rosnące koszty obsługi IT, presja konkurencyjna ze strony fintechów czy zagrożenia w ...

Czytaj więcej...

Hakerzy polują na konta w chmurze
Hakerzy polują na konta w chmurze

Według Ponemon Institute zhakowane konta w chmurze kosztują firmy średnio 6,2 milionów rocznie. Dwie trzecie specjalistów od bezpieczeństwa uważa, że jest to bardzo poważne zagrożenie dla ich organizacji.

Czytaj więcej...

Jak kraje UE korzystają z chmury? - Polska nadal sceptyczna
Jak kraje UE korzystają z chmury? - Polska nadal sceptyczna

Europejskie firmy chętnie wybierają rozwiązania chmurowe do swoich systemów IT. Przodują w tym Włosi i Brytyjczycy. Z drugiej strony polscy przedsiębiorcy nadal deklarują brak zaufania do tego typu rozwiązań, choć cloud computing może przynieść im znaczące korzyści zarówno w obszarze bezpieczeństwa, jak i...

Czytaj więcej...

400 miliardów dolarów przychodów z chmury publicznej
400 miliardów dolarów przychodów z chmury publicznej

Analitycy IDC opublikowali raport o globalnym rynku usług chmurowych w modelach PaaS (platforma jako usługa) i IaaS (infrastruktura jako usługa). Rynek rozwiązań PaaS i IaaS w latach 2021-2025 ma rosnąć w tempie nawet 28,8% rok do roku, co przełoży się na znaczące przychody dla dostawców usług. Mają one wynieść ...

Czytaj więcej...

Coraz więcej zabezpieczeń w modelu SaaS
Coraz więcej zabezpieczeń w modelu SaaS

Pandemia COVID-19 wywarła presję na zespołach zajmujących się bezpieczeństwem IT, aby migrować do rozwiązań zarządzanych w chmurze. Agencja badawcza Forrester zwraca uwagę na znaczny wzrost zainteresowanie zabezpieczeniami punktów końcowych oferowanych w modelu SaaS.

Czytaj więcej...

Veeam Data Protection Report 2021
Veeam Data Protection Report 2021

Jak wynika z raportu firmy Veeam na temat ochrony danych w 2021 roku (Veeam Data Protection Report 2021), problemy z ochroną danych utrudniają transformację cyfrową przedsiębiorstwom na całym świecie. Tworzenie kopii zapasowych kończy się niepowodzeniem w 58% przypadków, co oznacza, że dane pozostają bez ochrony...

Czytaj więcej...

Aktualności

1 na 3 centra danych mierzy swą neutralność

DatacenterOperatorzy centrów danych z całego świata mają coraz większą świadomość w zakresie wpływu swojej działalności na środowisko naturalne, choć wciąż pozostaje jeszcze sporo do zrobienia. Jak informuje opublikowany właśnie raport Uptime Institute - Global Data Center Survey 2021 dziś swój poziom emisji dwutlenku węgla monitoruje 33% przedstawicieli branży Data Center.

Jedna czwarta spośród uwzględnionych w badaniu ponad 800 operatorów analizuje natomiast tzw. cykl życia swojego fizycznego sprzętu IT, celem wykorzystania go możliwie najdłużej oraz sprawniejszego zarządzania jego utylizacją.

Metryki znane i mniej znane

Parametrami monitorowanymi częściej są natomiast zużycie energii elektrycznej przez kampusy DC - ten na bieżąco analizowany jest przez 82% uczestników badania oraz efektywność jej wykorzystania. Tą metrykę śledzi 70% przedstawicieli branży Data Center. "To dobry sygnał, gdyż są to parametry niezbędne do przejścia na kolejne poziomy analizy, w tym właśnie ocenę tego w jaki sposób obiekt DC wpływa na środowisko naturalne. Jak widać, tutaj wciąż pozostaje wiele do zrobienia, niemniej nie brakuje także operatorów, którzy biorą ten aspekt pod uwagę i dążą do osiągnięcia 100% neutralności. Mowa tutaj oczywiście o największych graczach globalnego rynku, ale również o tych działających na skalę europejską" - tłumaczy Marcin Zmaczyński z Aruba Cloud. "W Arubie, m.in. za sprawą inwestycji w instalacje fotowolaticzne czy elektrownie wodne, nie korzystamy już z konwencjonalnych źródeł energii. Co ważne, dziś coraz częściej klienci nie traktują już tej kwestii jako wyróżnika, a jako standard, który powinien być powszechny, stąd wciąż niskie zainteresowanie operatorów pomiarem swojego oddziaływania na środowisko może oznaczać dla nich trudności w zwiększaniu swojego portfolio klientów" - dodaje Marcin Zmaczyński.

Nieco połowa operatorów centrów danych z całego globu (51%) weryfikuje natomiast ilość zużywanej przez siebie wody. To o 1% więcej niż przed rokiem.

Mniej awarii, choć bywają kosztowne

Poza identyfikacją stopnia analizy neutralności klimatycznej centrów danych, Uptime Institute postanowił również sprawdzić, jak zmieniły się koszty generowane przez awarie zasilania kampusów. Udział tych, które wiążą się ze stratą poniżej 100 tysięcy dolarów widocznie zmalał (39%) w stosunku zarówno do 2020 (45%) jak i 2019 roku (60%), jednak widocznie zwiększył się odsetek tych kosztujących od 100 tys. $ do miliona oraz powyżej miliona $. "To z kolei dowodzi na coraz większą liczbę kluczowych cyfrowych zasobów firm i organizacji utrzymywanych w środowiskach chmurowych. To ważny sygnał dla operatorów centrów danych, którzy zyskując coraz większy udział w rynku nie uwzględniają jednocześnie gwarancji ciągłości funkcjonowania biznesu swojego oraz swoich klientów" - przekonuje Marcin Zmaczyński z Aruba Cloud.

DC bardziej przyjrzą się swej neutralności

Niewątpliwie, odsetek operatorów centrów danych zwracających uwagę na kluczowe parametry zużycia energii czy emisji CO2 będzie przybywać. Szczególnie w Europie, gdzie zjednoczeni przedstawiciele branży zobowiązali się wspierać wszystkie firmy z tego sektora w osiągnięciu pełnej bezemisyjności do 2030 roku, w ramach Paktu Neutralności Klimatycznej Centrów Danych (Climate Neutral Data Center Pact). Podobnego zdania są również eksperci portalu DataCenterDynamics, którzy przekonują, że największym wyzwaniem będzie zwiększenie wydajności chłodzenia infrastruktury centrów danych, które to odpowiada zwykle za od 30 do 50% ogółu zużycia energii elektrycznej w kampusach DC.

Źródło: Aruba Cloud

Logowanie i rejestracja