Virtual-IT.pl - data center cloud computing SDx AI storage network cybersecurity

Integracja AIOps w kompleksowym monitorowaniu IT: Site24x7
Integracja AIOps w kompleksowym monitorowaniu IT: Site24x7

Środowiska IT stają się coraz bardziej rozbudowane. Firmy korzystają z infrastruktury on-premise jak również z rozwiązań chmurowych, często z wielu chmur (multicloud). W takiej sytuacji kluczem dla zapewnienia niezawodnego działania systemów IT jest monitoring infrastruktury. Właściwe rozwiązanie do monit...

Czytaj więcej...

Broadcom upraszcza ofertę i model licencjonowania VMware
Broadcom upraszcza ofertę i model licencjonowania VMware

W ciągu ostatnich dwóch lat firma VMware podejmowała wysiłki mające na celu uproszczenie swojego portfolio rozwiązań i przejście z modelu licencji wieczystych na model subskrypcji, który branża przyjęła już jako standard korzystania z chmury. Firma zaznaczyła, że takie zmiany przyniosą klientom większe ko...

Czytaj więcej...

Historia oszukiwania ludzi przez sztuczną inteligencję
Historia oszukiwania ludzi przez sztuczną inteligencję

Wraz z rozwojem nowoczesnych technologii rozwijają się również złośliwe schematy. Od niedawna do długiej listy oszustw dołączyła sztuczna inteligencja (Artificial Intelligence, AI). Wykorzystanie technologii sztucznej inteligencji i uczenia maszynowego (Machine Learning, ML) przenosi phishing i inne oszustwa cyb...

Czytaj więcej...

Brak wykwalifikowanej kadry i starzejące się systemy główną barierą cyfryzacji
Brak wykwalifikowanej kadry i starzejące się systemy główną barierą cyfryzacji

Według opublikowanego przez Veeam raportu Data Protection Trends Report 2022, największym wyzwaniem dla firm związanym z cyfryzacją są braki wykwalifikowanej kadry IT i starzejące się systemy. Aż 1/3 przedsiębiorstw w razie awarii i braku dostępu do zasobów planuje przywracać działanie serwerów w trybie r...

Czytaj więcej...

Chcielibyśmy, żeby chmura…, czyli oczekiwania wobec dostawcy
Chcielibyśmy, żeby chmura…, czyli oczekiwania wobec dostawcy

Wyniki badania PMR dla Polskiej Chmury wskazują, że ponad 2/3 firm korzysta z rozwiązań chmurowych, a około 1/3 jest w trakcie ich wdrażania. Tym samym chmura to już stały element ekosystemu i działalności przedsiębiorstw w Polsce. Rynek ten dojrzał i firmy szukają w chmurze korzyści oraz rozwiązań dopasowanych wprost ...

Czytaj więcej...

FRITZ!Box 6850 5G - router gotowy na sieć piątej generacji
FRITZ!Box 6850 5G - router gotowy na sieć piątej generacji

Przed kilkoma tygodniami w skromnych progach naszej Virtual-nej redakcji pojawiła się przesyłka zawierająca router FRITZ!Box 6850 5G od firmy AVM. Router wprowadzony na rynek latem ubiegłego roku, za pomocą wbudowanego modemu obsługuje zakresy 5G w paśmie poniżej 6 GHz, a także LTE Advanced Pro we wszystkich obecnie wy...

Czytaj więcej...

Aktualności

400 miliardów dolarów przychodów z chmury publicznej

Cloud ComputingAnalitycy IDC opublikowali raport o globalnym rynku usług chmurowych w modelach PaaS (platforma jako usługa) i IaaS (infrastruktura jako usługa). Rynek rozwiązań PaaS i IaaS w latach 2021-2025 ma rosnąć w tempie nawet 28,8% rok do roku, co przełoży się na znaczące przychody dla dostawców usług. Mają one wynieść w 2025 r. aż 400 miliardów dolarów.

Na tę wartość wpłynie przede wszystkim rosnący popyt na środowiska uruchamiane na potrzeby tworzenia i testowania aplikacji oraz zarządzania i analizy danych ustrukturyzowanych. Te segmenty będą miały globalnie największe udziały w wydatkach na chmurę publiczną. Co ciekawe, największy procentowo wzrost sprzedaży na poziomie aż 41,9% i 41,2% rdr spodziewany jest w obszarach: analizy i zarządzania danymi nieustrukturyzowanymi oraz streamingu.

Analitycy IDC podkreślają, że nawet te najwolniej rosnące usługi w obszarze IaaS i SaaS będą i tak rosły w dwucyfrowym tempie. To napędza wzrosty w innych obszarach rynku IT, np. telekomunikacji czy doradztwa.

Zdaniem IDC, do 2022 roku połowa produktów lub usług firm będzie oferowana w postaci cyfrowej. To bardzo często niesie ze sobą konieczność wdrożenia nowych scenariuszy zarządzania infrastrukturą IT, czysto cloudowych lub w modelu hybrydowym łączącym np. kolokację z chmurą wykorzystywaną w momencie nagłego wzrostu zapotrzebowania na moc obliczeniową.

"Do tego potrzeba wiedzy, ale i narzędzi. To jeden z powodów, dla których w tym roku nawiązaliśmy partnerstwo z firmą Megaport, globalnym dostawcą usług Network as a Service. Klienci mogą budować złożone scenariusze infrastrukturalne wraz z dostępem do 360 chmur i rozwiązań SaaS oraz ponad 700 data center na całym świecie bez konieczności zawierania dziesiątek umów z wieloma operatorami telekomunikacyjnymi przy zachowaniu minimalnych opóźnień. To bardzo upraszcza wdrażanie hybrydowych modeli łączących chmurę z rozwiązaniami kolokacyjnymi" - komentuje Wojciech Stramski, CEO Beyond.pl.

To o tyle istotne, że wraz z rosnącymi wydatkami na chmurę publiczną firmy coraz częściej korzystają z środowisk multicloud. Z badań IDC przeprowadzonych na zlecenie Crayon wynika, że do 2022 r. firmy chcą wykorzystać środowiska chmurowe do modernizacji ponad połowy posiadanych aplikacji.

"Na najbardziej rozwiniętym pod względem adopcji chmury rynku skandynawskim obserwujemy dzisiaj tendencję do korzystania z usług coraz większej liczby dostawców cloud computing. Już 68% firm korzysta tam z 2 do 5 platform chmurowych. Te trendy widać też w Polsce, choć jeszcze nie na taką skalę, Obserwujemy jednak coraz większy poziom złożoności środowisk IT i związany z tym głód kompetencyjny" - zwraca uwagę Rafał Ważny, Cloud Architect z firmy doradczej Crayon.

Analitycy IDC zwracają uwagę, że chmura publiczna staje się bardzo ważnym elementem strategii IT w erze post COVID-19. Firmy modyfikują budżety i ich priorytetem staje się zapewnienie odporności biznesowej oraz lepsze zarządzanie ryzykiem w nieprzewidywalnych czasach. Dlatego spodziewają się, że wraz ze wzrostem ilości danych wykorzystywanych przez przedsiębiorstwa, obliczenia będą przenoszone do chmury publicznej. Organizacje będą dążyć do optymalizacji zarządzania rosnącą ilością danych i rosnącym budżetem IT. W wielu przypadkach infrastruktura chmurowa może zaspokoić tę potrzebę - sygnalizują.

Według danych IDC, przychody z usług w chmurze publicznej wyniosły w zeszłym roku 312 miliardów dolarów, co oznacza wzrost o 24,1% w porównaniu do 2019 r. Usługi IaaS odpowiadały za 21,5 procent udziałów w chmurowym rynku (67 mld dolarów), a PaaS za 15,2 procent (47,6 mld dolarów).

Logowanie i rejestracja