Proxmox Server Solutions GmbH, udostępnił nową wersję hiperkonwergentnej, otwartoźródłowej platformy wirtualizacji, Proxmox Virtual Environment (VE), do zarządzania kontenerami LXC i maszynami wirtualnymi KVM na tym samym hoście, pozwalającej na tworzenie wysokowydajnych klastrów z poziomu webowego panelu administracyjnego. Nowa wersja oznaczona numerem 6.2 oparta jest na Debianie Buster (10.4) i jądrze Linux 5.4 z długoterminowym wsparciem.
Proxmox VE jest specjalistyczną dystrybucją linuksa rozwijaną od 2007 roku na zasadach open source, usprawniającą zarządzanie serwerami VPS. System zbudowany w oparciu o Debian Linux, wykorzystuje najnowsze technologie wirtualizacji oraz konteneryzacji i jest wysoce skalowalnym rozwiązaniem, oferującym wsparcie dla HA (High Availability).
W tej odsłonie rozwiązania pozwalającego na budowę definiowanych programowo centrów danych (SDDC) wprowadzono również aktualizacje najnowszych wersji wiodących technologii open source dla środowisk wirtualnych, takich jak QEMU 5.0, LXC 4.0, Ceph Nautilus 14.2.9 i ZFS 0.8.3.
Otwartoźródłowy projekt Proxmox VE ma ogromną bazę użytkowników na całym świecie z ponad 350000 hostów. Platforma wirtualizacji została przetłumaczona na ponad 20 języków.
Ponadto w Proxmox VE 6.2 zaimplementowano walidację certyfikatów TLS Let's Encrypt, dodano pełną obsługę do ośmiu łącz crosync. Mechanizm tworzenia kopii zapasowych i przywracania rozszerzono o mechanizm kompresji Zstandard. Dodano synchronizację użytkowników i grup LDAP i wiele innych drobnych usprawnień.
Korzystając z Proxmox VE jako otwartej alternatywy dla własnościowych, komercyjnych rozwiązań do zarządzania wirtualizacją, przedsiębiorstwa są w stanie scentralizować i zmodernizować swoją infrastrukturę IT oraz przekształcić ją w opłacalne i elastyczne centrum danych definiowane programowo.
Proxmox VE dostępny jest na licencji GNU AGPL v3 z opcją płatnego wsparcia. Szczegółowe informacje na temat Proxmox VE 6.2 znajdziesz w tym wpisie.