Grupa programistów pracujących pod egidą Oracle nad rozwojem bezpłatnego, multiplatformowego, rozwiązania open source do wirtualizacji - VM VirtualBox - działającego pod kontrolą wielu systemów operacyjnych, w tym Windows, Linux, Mac OS X i Solaris, udostępniła nową wersję oznaczoną numerem 6.1.6.
VirtualBox 6.1 wprowadził wiele istotnych zmian, które przede wszystkim dotyczyły integracji rozwiązania z chmurową infrastrukturą OCI (Oracle Cloud Infrastructure). Do rozwiązania wprowadzono możliwość importu maszyn wirtualnych z chmury Oracle jak również rozszerzono obsługę eksportu instancji do chmury o możliwość tworzenie wielu kopii maszyn wirtualnych bez konieczności każdorazowego wysyłania ich na serwery. Ma to usprawnić budowę środowisk cloud native na bazie sprzętu z Windowsem, macOS-em czy Solarisem.
Kolejną nowością było rozszerzenia funkcjonalności wirtualizacji zagnieżdżonej (nested virtualization), czyli możliwości uruchamiania maszyny wirtualnej w już zwirtualizowanym środowisku. W praktyce przekłada się to na możliwość wykorzystywania hipervisorów na maszynach wirtualnych na maszynach z procesorami Intel 5 generacji (dotychczas istniała taka możliwość w przypadku hostów z procesorami AMD).
Sama wersja VirtualBox 6.1.6, jest wydaniem typowo poprawkowym, podnoszącym stabilność środowiska. Wprowadzono m.in. poprawki wpływające na przyspieszeniu obsługi grafiki 2D, 3D i renderowania, poprawiono wydajność i stabilność USB, wyeliminowano błędy powodujące zawieszanie się systemu podczas obsługi portu szeregowego i dodano obsługę jądra Linux 5.6.
Źródła i binaria VirtualBox'a dostępne są na licencji GPLv2, z kolei dodatki Extension Pack na licencji VirualBox Personal Use and Evaluation License (PUEL). Więcej informacji znaleźć można na stronie projektu - virtualbox.org.