Virtual-IT.pl - wirtualizacja cloud computing storage SDx data center
ebook Altaro - The Backup Bible Complete Edition

Test routera FRITZ!Box 6850 LTE
Test routera FRITZ!Box 6850 LTE

Przed kilkoma tygodniami otrzymaliśmy na testy router FRITZ!Box 6850 LTE od firmy AVM. W związku z tym, że urządzenie nie należy do najtańszych na rynku, należało się spodziewać po nim o wiele więcej niż od urządzeń dla niewymagających użytkowników. Kilka tygodni obcowania z routerem pokazało, że w istocie jest ...

Czytaj więcej...

Sektor bankowy z nadzieją patrzy w chmury
Sektor bankowy z nadzieją patrzy w chmury

Jak szacuje IDC, w 2019 roku banki na całym świecie zainwestują ponad 20 mld dolarów w chmurę. Wdrożenie chmurowych systemów IT pozwala sektorowi finansowemu znaleźć odpowiedź na wiele problemów, takich jak rosnące koszty obsługi IT, presja konkurencyjna ze strony fintechów czy zagrożenia w ...

Czytaj więcej...

Jak kraje UE korzystają z chmury? - Polska nadal sceptyczna
Jak kraje UE korzystają z chmury? - Polska nadal sceptyczna

Europejskie firmy chętnie wybierają rozwiązania chmurowe do swoich systemów IT. Przodują w tym Włosi i Brytyjczycy. Z drugiej strony polscy przedsiębiorcy nadal deklarują brak zaufania do tego typu rozwiązań, choć cloud computing może przynieść im znaczące korzyści zarówno w obszarze bezpieczeństwa, jak i...

Czytaj więcej...

Veeam Cloud Data Management Report
Veeam Cloud Data Management Report

Jak wynika z raportu "Veeam Cloud Data Management Report", dotyczącego zarządzania danymi w chmurze, 73 proc. firm nie zaspokaja potrzeb użytkowników w zakresie nieprzerwanego dostępu do aplikacji i danych. Wiele przedsiębiorstw chce zacząć korzystać z narzędzi do zarządzania danymi w chmurze, aby lepiej spełnia...

Czytaj więcej...

Azure IaaS - przewodnik administratora
Azure IaaS - przewodnik administratora

Wielu administratorów systemu przez całą swoją karierę pracowało z infrastrukturą lokalną, więc przejście do środowiska cloud może przysporzyć im wielu problemów. Jednak przejście na platformę Azure wcale nie musi być trudne. Altaro udostępnia bezpłatny eBook, autorstwa Paula Schnakenberga, doświadczonego...

Czytaj więcej...

Rozwiązania VMware uruchomisz w Google Cloud
Rozwiązania VMware uruchomisz w Google Cloud

Google i VMware zawiązały strategiczny sojusz, na mocy którego innowacyjne oprogramowanie spółki należącej do Dell EMC trafi do chmury giganta z Mountain View. Klienci którzy posiadają już infrastrukturę VMware będą mogli przenieść swoje dane od ręki do chmury publicznej Google i to bez rezygnacji ...

Czytaj więcej...

Aktualności

XCP-ng 8.1 już jest!

XCP-NGZespół programistów odpowiedzialnych za rozwój hypervisora XCP-ng, otwartoźródłowej alternatywy dla Citrix Hypervisor (dawniej XenServer), poinformował o wydaniu nowej wersji rozwiązania, oznaczonej numerem 8.1. Nowe wydanie bazuje na Citrix Hypervisor 8.1, CentOS 7.5 (dom0) i Xen 4.13. Wartym podkreślenia jest również fakt wykorzystania jądra Linux Kernel 4.19.

Hypervisor XCP-ng pojawił się na rynku w 2018 roku w związku z ograniczeniami licencyjnymi, wprowadzonymi przez Citrix do bezpłatnej edycji XenServer 7.3. Od tego czasu rozwiązanie zyskuje coraz większą popularność i zadomowiło się na tysiącach serwerów produkcyjnych.

Co nowego w XCP-ng 8.1?

XCP-ng 8.1 zawiera zmodyfikowane XAPI (XenServer / XCP-ng API) pozwalające na obsługę kopii zapasowych maszyn wirtualnych ze stanem pamięci RAM. Nowa funkcja dostępna bezpośrednio w Xen Orchestra pozwala na tworzenie kopii zapasowych i przywracanie maszyn wirtualnych z całą zawartością RAM-u. Działa to dokładnie tak jak hibernacja.

Ta funkcja nie jest na razie dostępna w Citrix Hypervisor. Być może w przyszłości Citrix rozważy wprowadzenie tej funkcjonalności do 'swojego' pakietu.

Wersja Xen używana w XCP-ng 8.1 została zaktualizowana do nowszej: Xen 4.13, tym samym zawiera między innymi wiele aktualizacji zabezpieczeń i obsługę nowszego sprzętu. Dodano obsługę AMD EPYC 7xx2 oraz obsługę Ext4 jako domyślnego systemu dla lokalnego SR.

Można teraz używać alternatywnego jądra w XCP-ng (wersja 4.19.108) na potrzeby debugowania i rozwiązywania problemów. Jeśli instalator nie może uruchomić się na danym sprzęcie, można wypróbować alternatywne jądro, następnie do twórców hypervisora zgłosić aby mogli spróbować naprawić główne jądro. Podobnie w sytuacji problemów ze sterownikami w głównym jądrze instalatora.

Eksperymentalna obsługa XFS w lokalnym repozytorium pamięci jest nadal dostępna za pośrednictwem pakietu sm-additional-drivers.

W XCP-ng 8.1 wprowadzono ulepszenia do instalatora. Można uruchomić instalator z limitem 2GB RAM zamiast domyślnego 8GB. Jest to obejście problemu z instalacją na sprzęcie z procesorami Ryzen. Chociaż są to procesory desktopowe i nie są oficjalnie obsługiwane, to twórcy rozwiązania postarali się ułatwić obejście niesławnego problemu z instalatorem na komputerach z AMD Ryzen.

Drugie ulepszenie instalatora pozwala na uruchomienie za pomocą alternatywnego jądra opartego na jądrze głównym, z wszystkimi łatkami kernel.org z gałęzi LTS 4.19. Powinno ono być bardzo stabilne i stanowi opcję w przypadkach, gdy główne jądro i sterowniki powodują problemy.

XCP-ng 8.1 to niewielka aktualizacja z wersji 8.0, co oznacza, że możesz użyć metody aktualizacji yum (tylko z wersji 8.0!) LUB pobrać plik ISO, który działa na aktualizację dowolnej poprzedniej wersji.

Więcej informacji znajdziesz na stronie projektu.

Logowanie i rejestracja