Virtual-IT.pl - wirtualizacja cloud computing storage SDx data center
ebook Altaro - The Backup Bible Complete Edition

The SysAdmin DOJO Podcast - ekspercka wiedza ze świata IT
The SysAdmin DOJO Podcast - ekspercka wiedza ze świata IT

Coraz większą popularność zyskują podkasty. Nie są tak angażujące jak różnorodne filmiki tematyczne, tym samym możemy je odsłuchać w trakcie domowych czynności, joggingu, spaceru czy nawet prowadząc samochód. Dla mnie największą wartość stanowią audycje związane z pracą zawodową i zainteresowaniami, inspi...

Czytaj więcej...

Nie będzie cyberbezpieczeństwa bez sztucznej inteligencji
Nie będzie cyberbezpieczeństwa bez sztucznej inteligencji

Jeden na pięciu menedżerów doświadczył naruszenia cyfrowego bezpieczeństwa w 2018 r., z czego 20% kosztowało organizację ponad 50 mln USD. Jak wskazuje najnowszy raport Capgemini, firmy zwiększają tempo inwestycji w systemy sztucznej inteligencji, aby bronić się przed kolejną generacją cyberataków.

Czytaj więcej...

Cloud Computing motorem innowacji
Cloud Computing motorem innowacji

W ciągu najbliższych trzech lat wydatki na chmury publiczne wzrosną niemal dwukrotnie i wyniosą nawet 370 mld dolarów, donosi najnowszy raport opracowany przez IDC. Szacuje się, że już w 2019 r. osiągną zawrotna kwotę 210 mld. Boom na rozwiązania chmurowe napędza przede wszystkim biznesowa gonitwa za nowymi prod...

Czytaj więcej...

Trzy czwarte firm wraca z chmury publicznej do prywatnej
Trzy czwarte firm wraca z chmury publicznej do prywatnej

To, jak rozwijała się infrastruktura chmur obliczeniowych w ciągu ostatnich 15 lat, jest jednym z fenomenów i najważniejszych w historii przykładów konwergencji rozwiązań obliczeniowych i komunikacyjnych. Dzięki tego typu platformom przedsiębiorstwom zapewniona została niespotykana wcześniej możliwość szy...

Czytaj więcej...

Czy polskie MŚP są gotowe na chmurę?
Czy polskie MŚP są gotowe na chmurę?

Tylko 11% polskich firm korzystało z usług w chmurze publicznej w 2018 roku. Średnia dla Unii Europejskiej była ponad dwa razy wyższa (26%), a Finlandia zanotowała rekordowy wynik 65%. Dynamiczny wzrost ilości danych, zmiany wymagań klientów czy regulacje takie jak RODO przyspieszają proces cyfryzacji w przedsię...

Czytaj więcej...

15 najlepiej płatnych certyfikacji w 2021 roku
15 najlepiej płatnych certyfikacji w 2021 roku

Certyfikacja jest doskonałym narzędziem rozwoju zawodowego. Większość decydentów IT twierdzi, że posiadanie pracownika z dodatkowymi umiejętnościami i wkładem wniesionym dzięki certyfikacji stanowi znaczną wartość ekonomiczną dla firmy. Koniec roku może stanowić doskonały impuls do zmian (również w obrębi...

Czytaj więcej...

Aktualności

XCP-ng 8.1 już jest!

XCP-NGZespół programistów odpowiedzialnych za rozwój hypervisora XCP-ng, otwartoźródłowej alternatywy dla Citrix Hypervisor (dawniej XenServer), poinformował o wydaniu nowej wersji rozwiązania, oznaczonej numerem 8.1. Nowe wydanie bazuje na Citrix Hypervisor 8.1, CentOS 7.5 (dom0) i Xen 4.13. Wartym podkreślenia jest również fakt wykorzystania jądra Linux Kernel 4.19.

Hypervisor XCP-ng pojawił się na rynku w 2018 roku w związku z ograniczeniami licencyjnymi, wprowadzonymi przez Citrix do bezpłatnej edycji XenServer 7.3. Od tego czasu rozwiązanie zyskuje coraz większą popularność i zadomowiło się na tysiącach serwerów produkcyjnych.

Co nowego w XCP-ng 8.1?

XCP-ng 8.1 zawiera zmodyfikowane XAPI (XenServer / XCP-ng API) pozwalające na obsługę kopii zapasowych maszyn wirtualnych ze stanem pamięci RAM. Nowa funkcja dostępna bezpośrednio w Xen Orchestra pozwala na tworzenie kopii zapasowych i przywracanie maszyn wirtualnych z całą zawartością RAM-u. Działa to dokładnie tak jak hibernacja.

Ta funkcja nie jest na razie dostępna w Citrix Hypervisor. Być może w przyszłości Citrix rozważy wprowadzenie tej funkcjonalności do 'swojego' pakietu.

Wersja Xen używana w XCP-ng 8.1 została zaktualizowana do nowszej: Xen 4.13, tym samym zawiera między innymi wiele aktualizacji zabezpieczeń i obsługę nowszego sprzętu. Dodano obsługę AMD EPYC 7xx2 oraz obsługę Ext4 jako domyślnego systemu dla lokalnego SR.

Można teraz używać alternatywnego jądra w XCP-ng (wersja 4.19.108) na potrzeby debugowania i rozwiązywania problemów. Jeśli instalator nie może uruchomić się na danym sprzęcie, można wypróbować alternatywne jądro, następnie do twórców hypervisora zgłosić aby mogli spróbować naprawić główne jądro. Podobnie w sytuacji problemów ze sterownikami w głównym jądrze instalatora.

Eksperymentalna obsługa XFS w lokalnym repozytorium pamięci jest nadal dostępna za pośrednictwem pakietu sm-additional-drivers.

W XCP-ng 8.1 wprowadzono ulepszenia do instalatora. Można uruchomić instalator z limitem 2GB RAM zamiast domyślnego 8GB. Jest to obejście problemu z instalacją na sprzęcie z procesorami Ryzen. Chociaż są to procesory desktopowe i nie są oficjalnie obsługiwane, to twórcy rozwiązania postarali się ułatwić obejście niesławnego problemu z instalatorem na komputerach z AMD Ryzen.

Drugie ulepszenie instalatora pozwala na uruchomienie za pomocą alternatywnego jądra opartego na jądrze głównym, z wszystkimi łatkami kernel.org z gałęzi LTS 4.19. Powinno ono być bardzo stabilne i stanowi opcję w przypadkach, gdy główne jądro i sterowniki powodują problemy.

XCP-ng 8.1 to niewielka aktualizacja z wersji 8.0, co oznacza, że możesz użyć metody aktualizacji yum (tylko z wersji 8.0!) LUB pobrać plik ISO, który działa na aktualizację dowolnej poprzedniej wersji.

Więcej informacji znajdziesz na stronie projektu.

Logowanie i rejestracja