Virtual-IT.pl - data center cloud computing SDx AI storage network cybersecurity

Test wzmacniacza WiFi FRITZ!Repeater 3000 AX
Test wzmacniacza WiFi FRITZ!Repeater 3000 AX

Dzięki uprzejmości firmy AVM mieliśmy okazję przetestować kolejne urządzenie marki FRITZ! Tym razem do naszych rąk trafił jeden z najnowszych wzmacniaczy Wi-Fi od AVM, wspierający technologię Mesh - FRITZ!Repeater 3000 AX. Urządzenie to zagościło u nas na dłużej, ponieważ po kilku latach postanowiliśmy zmodyfikować śro...

Czytaj więcej...

AI as-a-service: jak chmura przyczyni się do powszechnego dostępu do AI?
AI as-a-service: jak chmura przyczyni się do powszechnego dostępu do AI?

W dynamicznie rozwijającym się świecie technologii, szczególną uwagę przykuwa wzrost rynku AI as-a-service, który, według prognoz Technavio, ma osiągnąć wzrost o 28 miliardów dolarów do 2027 roku. Ten imponujący rozwój jest bezpośrednio powiązany z rosnącym zapotrzebowaniem na rozwiąz...

Czytaj więcej...

Aż 95% firm obawia się o bezpieczeństwo w chmurze publicznej
Aż 95% firm obawia się o bezpieczeństwo w chmurze publicznej

Jak wynika z opublikowanego przez Fortinet dokumentu „2023 Cloud Security Report”, w chmurze publicznej znajduje się już ponad połowa danych prawie 40% ankietowanych przedsiębiorstw. W ciągu najbliższych 12-18 miesięcy odsetek tych firm zwiększy się do 58%, co spowoduje, że wyzwań związanych z zabezpieczani...

Czytaj więcej...

12 najczęstszych błędów konfiguracji UTM-ów i jak ich unikać
12 najczęstszych błędów konfiguracji UTM-ów i jak ich unikać

Rozwiązania klasy UTM (Unified Threat Management) to zaawansowane narzędzia zabezpieczające brzeg sieci. Urządzenia o tyle ważne, że pozostają pierwszą i najważniejszą barierą ochronną przed zagrożeniami. Aby sprostać specyficznym potrzebom administracji publicznej (obejmującym ochronę danych wrażliwych, zapobieganie z...

Czytaj więcej...

VMware Tanzu Platform 10
VMware Tanzu Platform 10

Podczas konferencji VMware Explore 2024, firma Broadcom ogłosiła wprowadzenie VMware Tanzu Platform 10, platformy aplikacyjnej zbudowanej w oparciu o technologie chmurowe, która przyspiesza dostarczanie oprogramowania, zapewniając zespołom inżynierów lepsze zarządzanie i efektywność operacyjną, a jednocze...

Czytaj więcej...

Trójtorowe podejście do monitorowania centrów danych
Trójtorowe podejście do monitorowania centrów danych

Firmy korzystają z centrów danych, aby sprawnie obsłużyć duże ilości ruchu przychodzącego i wychodzącego oraz umożliwić płynną komunikację między partnerami biznesowymi. Centra danych są jednak mocno rozproszone geograficznie. Umożliwia to szybsze i bardziej niezawodne połączenie użytkownikom z całego świata, of...

Czytaj więcej...

Aktualności

XCP-ng 8.1 już jest!

XCP-NGZespół programistów odpowiedzialnych za rozwój hypervisora XCP-ng, otwartoźródłowej alternatywy dla Citrix Hypervisor (dawniej XenServer), poinformował o wydaniu nowej wersji rozwiązania, oznaczonej numerem 8.1. Nowe wydanie bazuje na Citrix Hypervisor 8.1, CentOS 7.5 (dom0) i Xen 4.13. Wartym podkreślenia jest również fakt wykorzystania jądra Linux Kernel 4.19.

Hypervisor XCP-ng pojawił się na rynku w 2018 roku w związku z ograniczeniami licencyjnymi, wprowadzonymi przez Citrix do bezpłatnej edycji XenServer 7.3. Od tego czasu rozwiązanie zyskuje coraz większą popularność i zadomowiło się na tysiącach serwerów produkcyjnych.

Co nowego w XCP-ng 8.1?

XCP-ng 8.1 zawiera zmodyfikowane XAPI (XenServer / XCP-ng API) pozwalające na obsługę kopii zapasowych maszyn wirtualnych ze stanem pamięci RAM. Nowa funkcja dostępna bezpośrednio w Xen Orchestra pozwala na tworzenie kopii zapasowych i przywracanie maszyn wirtualnych z całą zawartością RAM-u. Działa to dokładnie tak jak hibernacja.

Ta funkcja nie jest na razie dostępna w Citrix Hypervisor. Być może w przyszłości Citrix rozważy wprowadzenie tej funkcjonalności do 'swojego' pakietu.

Wersja Xen używana w XCP-ng 8.1 została zaktualizowana do nowszej: Xen 4.13, tym samym zawiera między innymi wiele aktualizacji zabezpieczeń i obsługę nowszego sprzętu. Dodano obsługę AMD EPYC 7xx2 oraz obsługę Ext4 jako domyślnego systemu dla lokalnego SR.

Można teraz używać alternatywnego jądra w XCP-ng (wersja 4.19.108) na potrzeby debugowania i rozwiązywania problemów. Jeśli instalator nie może uruchomić się na danym sprzęcie, można wypróbować alternatywne jądro, następnie do twórców hypervisora zgłosić aby mogli spróbować naprawić główne jądro. Podobnie w sytuacji problemów ze sterownikami w głównym jądrze instalatora.

Eksperymentalna obsługa XFS w lokalnym repozytorium pamięci jest nadal dostępna za pośrednictwem pakietu sm-additional-drivers.

W XCP-ng 8.1 wprowadzono ulepszenia do instalatora. Można uruchomić instalator z limitem 2GB RAM zamiast domyślnego 8GB. Jest to obejście problemu z instalacją na sprzęcie z procesorami Ryzen. Chociaż są to procesory desktopowe i nie są oficjalnie obsługiwane, to twórcy rozwiązania postarali się ułatwić obejście niesławnego problemu z instalatorem na komputerach z AMD Ryzen.

Drugie ulepszenie instalatora pozwala na uruchomienie za pomocą alternatywnego jądra opartego na jądrze głównym, z wszystkimi łatkami kernel.org z gałęzi LTS 4.19. Powinno ono być bardzo stabilne i stanowi opcję w przypadkach, gdy główne jądro i sterowniki powodują problemy.

XCP-ng 8.1 to niewielka aktualizacja z wersji 8.0, co oznacza, że możesz użyć metody aktualizacji yum (tylko z wersji 8.0!) LUB pobrać plik ISO, który działa na aktualizację dowolnej poprzedniej wersji.

Więcej informacji znajdziesz na stronie projektu.

Logowanie i rejestracja