Virtual-IT.pl - wirtualizacja cloud computing storage SDx data center
ebook Altaro - The Backup Bible Complete Edition

5 prognoz IDC na najbliższe lata - Zmiany w biznesowym IT
5 prognoz IDC na najbliższe lata - Zmiany w biznesowym IT

Na przestrzeni kilku najbliższych lat krajobraz technologiczny zmieni się diametralnie - prognozuje firma doradcza IDC. Sztuczna inteligencja stanie się wszechobecna, coraz częściej będziemy wykorzystać cyfrowych asystentów w domu i w pracy. Dzięki nowym narzędziom powstanie nowa grupa programistów, kt&oa...

Czytaj więcej...

VMware: 5G to nie tylko kolejne „G”
VMware: 5G to nie tylko kolejne „G”

Internet działający jak nigdy wcześniej, leczenie na odległość, szeroka adaptacja Internetu Rzeczy i oczywiście SI - to wszystko wydarzy się już niebawem. Zawsze jednak, gdzieś w tle, majaczy technologia 5G. Przyszłość trudno wyobrazić sobie bez nadchodzącej sieciowej rewolucji, a rok 2019 z pewnością jest momentem prz...

Czytaj więcej...

Fortinet udostępnia bezpłatne szkolenia z zakresu cyberbezpieczeństwa
Fortinet udostępnia bezpłatne szkolenia z zakresu cyberbezpieczeństwa

Fortinet, światowy lider w dziedzinie zintegrowanych i zautomatyzowanych rozwiązań cyberochronnych, bezpłatnie udostępnił pakiet zaawansowanych szkoleń z programu Network Security Expert dotyczących różnych zagadnień z zakresu cyberbezpieczeństwa. Udostępnione 24 szkolenia obejmują takie zagadnienia jak SD-WAN, ...

Czytaj więcej...

Strategia multicloud - zalety wielu chmur jednocześnie
Strategia multicloud - zalety wielu chmur jednocześnie

Multicloud to złożone środowisko obliczeniowe, które wykorzystuje moc kilku chmur. Z chwilą, gdy firmy nauczyły się korzystać ze środowisk obliczeniowych oferowanych przez jednego dostawcę, zaczęły współpracować z kilkoma, z których każdy mógł obsługiwać specyficzną potrzebę IT (taką jak np....

Czytaj więcej...

Otwarta perspektywa: Linux
Otwarta perspektywa: Linux

Rok 2018 w branży technologicznej potwierdził, że to możliwość wyboru jest dziś wartością najbardziej pożądaną przez biznes. Taki wniosek płynie z obserwacji usług działających w różnych przedsiębiorstwach, sposobów ich uruchamiania oraz docelowych środowisk, do których trafiają. Pojawiają się nowe...

Czytaj więcej...

Małe i średnie firmy pod technologiczną ścianą
Małe i średnie firmy pod technologiczną ścianą

Według badania Konica Minolta główne wyzwania, z którymi mierzą się małe i średnie firmy to cyberzagrożenia (33%), rosnąca konkurencja (27%), nowe regulacje takie jak RODO (23%), wymagający rynek pracy (23%) czy zbyt szybki postęp technologiczny (23%). Problemy z infrastrukturą IT wskazywało 18% przedsięb...

Czytaj więcej...

Test NAS-a QNAP TVS-473e z procesorem AMD

QNAP TVS-473eW naszych redakcyjnych progach przez kilka tygodni gościł czterokieszeniowy NAS QNAP TVS-473e, serwer skierowany do małych i średnich firm, wyposażony w czterordzeniowy procesor APU AMD R-Series RX-421BD 2,1 GHz (Turbo Core do 3,4 GHz) z kartą graficzną AMD Radeon R7. Domyślnie urządzenie wyposażono w 4 GB pamięci RAM, z możliwością rozszerzenia do 64 GB. Funkcjonalność NAS-a można również rozszerzyć za pomocą kart montowanych w dodatkowych slotach, w tym sieciówek PCIe oraz dysków SSD M.2. Taka konfiguracja sprzętowa w parze z zaawansowanymi funkcjami oprogramowania wskazuje na możliwość realizacji wielu zadań biznesowych w środowiskach firmowych. Czy tak jest w istocie? Sprawdźmy to!

 

Budowa i wyposażenie

QNAP TVS-473e na pierwszy rzut oka przypomina QNAP TS-677, którego mieliśmy okazję testować w ubiegłym roku. Obudowa w kolorze złotym z czarną wstawką na froncie, skrywającą diody powiadomień, wyświetlacz LCD i przyciski wyboru, naszym zdaniem prezentuje się bardzo atrakcyjne, a ponadto pozwala wyróżnić się na tle produkowanych przez lata serwerów w ciemnej, szaro-czarnej kolorystyce. Główna część obudowy wykonana została z metalu. Zarówno część metalowa jak i elementy z tworzywa sztucznego zostały doskonale spasowane. Nic się nie ugina, nic nie trzeszczy. Delikatnie zaokrąglone krawędzie oraz estetyczny i funkcjonalny panel przedni może u wielu potencjalnych posiadaczy wywołać uczucie obcowania z czymś wyjątkowym. Spodobało nam się również to, że część górna i ściany boczne obudowy osłania pojedynczy „U” kształtny metalowy kawałek.

QNAP NAS TVS-473e Box

Na froncie, u góry po prawej stronie znajduje się logo producenta, naklejka z oznaczeniem serii, logotypem procesora AMD i informacją o dostępnych złączach. Poniżej znalazł się przycisk Power, port USB 3.0, przycisk szybkiego kopiowania oraz port USB QuickAccess, pozwalający na bezpośrednie podłączenie NAS-a do komputera za pośrednictwem kabla USB, celem przeprowadzenia wstępnej konfiguracji serwera oraz błyskawicznego kopiowania plików z transferem sięgającym 100 MB/s.

QNAP TVS-473e NAS Server

Na lewo znajdują się cztery kieszenie na dyski 3.5" usytuowane pionowo. Nad nimi ulokowano otulone czarnym błyszczącym plastikiem/szybką, wyświetlacz LCD prezentujący informacje systemowe (status urządzenia, adresy IP, wersja firmware) wraz z przyciskami wyboru pozwalającymi na nawigację po menu oraz wskaźniki LED sygnalizujące status dysków, interfejsów LAN i USB. Z lewej strony, przy dolnej krawędzi czarnej szybki maskującej, znajduje się odbiornik podczerwieni, umożliwiający sterowanie mulitmediami za pośrednictwem zgodnego pilota (RM-IR004). Pilot nie został dołączony do zestawu, można go nabyć oddzielnie (dotyczy to całej serii NAS-ów TVS-x73e). Fakt ten nieco nas zdziwił, gdyż można go nabyć za kilkadziesiąt złotych, co przy cenie urządzenie jest niewielką kwotą. Z drugiej zaś strony, w wielu środowiskach może nie zachodzić potrzeba korzystania z takiego gadżetu.

QNAP TVS-473e

Tylna ściana, jak to w tego typu urządzeniach bywa, stanowi przestrzeń dla dodatkowych portów pozwalających na podłączenie do serwera innych urządzeń, jak również podłączenia serwera do sieci. Znaczną jej część zajmuje miejsce na wylot powietrza spod wentylatorów (głównego 12mm oraz zasilacza 4 mm) oraz dodatkowe perforacje poprawiające cyrkulację powietrza.

QNAP TVS-473e posiada bogaty zestaw portów, który powinien zadowolić nawet najbardziej wymagających użytkowników. Na tylnej ścianie znalazły się 4 porty Gigabit Ethernet, 2 wyjścia HDMI 4K pozwalające na wyświetlanie materiałów z rozdzielczością do 3840x2160 oraz obsługę zduplikowanego i rozszerzonego pulpitu, 3 porty USB 3.0, 3.5 mm złącza jack (2 mikrofonowe i jedno line out) oraz 2 zaślepki dla opcjonalnych kart PCIe.

Z tyłu znajduje się również złącze do podłączenia kabla zasilającego do wbudowanego zasilacza, Kensington Security Slot oraz głośnik do bezpośredniego odtwarzania dźwięku i głosowych komunikatów systemowych.

Kieszenie na dyski w wykonane są z tworzywa sztucznego. Pomimo to, do ich jakości nie można mieć zastrzeżeń. Warto w tym miejscu podkreślić, że konstrukcja kieszeni pozwala na beznarzędziowy montaż dysków (poza montażem 2.5 calowych napędów w kieszeniach o rozmiarze 3.5 cala, które należy przykręcić za pomocą dołączonych śrubek). Producent nie wyposażył kieszeni w zamki z kluczykiem, co w urządzeniu tej klasy byłoby miłym akcentem. Uwagę zwracają niebieskie gumki, które w przypadku montażu 3.5" dysków pełnią rolę dystansów eliminujących wibracje.

QNAP NAS TVS-x73e

Solidne gumowe nóżki sprawiają, że urządzenie stoi stabilnie, dodatkowo eliminując przenoszenie potencjalnych wibracji na podłoże. Na spodniej części, również znajdują się wyloty powietrza poprawiające cyrkulację.

By dostać się do wnętrza NAS-a wystarczy odkręcić trzy śrubki i zsunąć U-kształtną pokrywę obudowy. Pomimo kompaktowego rozmiaru, we wnętrzu znajduje się sporo miejsca na dodatkowe karty rozszerzeń. Złącza pamięci czy sloty kart zostały tak rozplanowane, że ich montaż nie będzie sprawiał problemów osobie, która choć raz miała okazję wymieniać podzespoły w PC-cie. We wnętrzu oko przykuwa kolejny wentylator 60 mm, tym razem odpowiedzialny za chłodzenie procesora. Pomimo tak pokaźnego zestawu wentylatorów NAS pracuje stosunkowo cicho, bez drażniących ucho szumów.

QNAP TVS-473e

QNAP TVS 473e

NAS QNAP 473e review

Tradycją stało się, że QNAP jak większość producentów NAS-ów, nie wyposaża fabrycznie swoich urządzeń w dyski twarde. W zależności od potrzeb, użytkownicy mogą wybrać odpowiednie napędy z obszernej listy kompatybilnych urządzeń. Egzemplarz testowy otrzymaliśmy z dwoma dyskami HDD WD RED 2TB z 64MB cache (WD20EFRX). Taki zestaw uwzględniliśmy w testach wydajnościowych.

QNAP kable i dodatki

W kartonie poza NAS-em znalazł się zestaw śrubek, kabel zasilający, 2 kable sieciowe, broszurka z instrukcją instalacji oraz zestaw radiatorów do montażu dysków SSD M.2.

 

Logowanie i rejestracja