Virtual-IT.pl - wirtualizacja cloud computing storage SDx data center
ebook Altaro - The Backup Bible Complete Edition

Azure IaaS - przewodnik administratora
Azure IaaS - przewodnik administratora

Wielu administratorów systemu przez całą swoją karierę pracowało z infrastrukturą lokalną, więc przejście do środowiska cloud może przysporzyć im wielu problemów. Jednak przejście na platformę Azure wcale nie musi być trudne. Altaro udostępnia bezpłatny eBook, autorstwa Paula Schnakenberga, doświadczonego...

Czytaj więcej...

Dzięki AI sieć staje się mądrzejsza, prostsza oraz bezpieczniejsza
Dzięki AI sieć staje się mądrzejsza, prostsza oraz bezpieczniejsza

Cisco ogłosiło innowacje w oprogramowaniu, zaprojektowane w celu ułatwienia zarządzania i zabezpieczania sieci. Ponieważ obecnie firmy w coraz większym stopniu inwestują w technologie cyfrowe, zespoły IT muszą podołać rosnącej liczbie zadań. Aby odciążyć specjalistów IT i umożliwić im skupienie się na wdrażaniu ...

Czytaj więcej...

Veeam Cloud Data Management Report
Veeam Cloud Data Management Report

Jak wynika z raportu "Veeam Cloud Data Management Report", dotyczącego zarządzania danymi w chmurze, 73 proc. firm nie zaspokaja potrzeb użytkowników w zakresie nieprzerwanego dostępu do aplikacji i danych. Wiele przedsiębiorstw chce zacząć korzystać z narzędzi do zarządzania danymi w chmurze, aby lepiej spełnia...

Czytaj więcej...

Jak kraje UE korzystają z chmury? - Polska nadal sceptyczna
Jak kraje UE korzystają z chmury? - Polska nadal sceptyczna

Europejskie firmy chętnie wybierają rozwiązania chmurowe do swoich systemów IT. Przodują w tym Włosi i Brytyjczycy. Z drugiej strony polscy przedsiębiorcy nadal deklarują brak zaufania do tego typu rozwiązań, choć cloud computing może przynieść im znaczące korzyści zarówno w obszarze bezpieczeństwa, jak i...

Czytaj więcej...

Maksymalizacja dostępności danych za pomocą środowisk wielochmurowych
Maksymalizacja dostępności danych za pomocą środowisk wielochmurowych

Sposoby wykorzystywania chmury do zarządzania danymi i maksymalizacji ich wartości w firmach nieustannie się rozwijają. Zapewne minęły już lata, gdy wdrażanie rozwiązań opartych na chmurze wydawało się być pierwszym krokiem w nowy wspaniały świat. Jednak wraz z każdym nowym modelem używania chmury pojawiają się nowe za...

Czytaj więcej...

[Raport VMware] Tylko 10% firm w Polsce ufa pracownikom i cyberzabezpieczeniom
[Raport VMware] Tylko 10% firm w Polsce ufa pracownikom i cyberzabezpieczeniom

Z raportu przeprowadzonego przez Forbes Insights na zlecenie VMware wynika, że europejski biznes musi jeszcze wiele zrobić, by sprawnie walczyć z zagrożeniami w cyfrowych czasach. Aż 75 proc. organizacji  nie wierzy w skuteczność swoich rozwiązań w zakresie bezpieczeństwa IT, a tylko niecałe 18 proc. przedsiębiorc...

Czytaj więcej...

Test NAS-a QNAP TVS-473e z procesorem AMD

QNAP TVS-473eW naszych redakcyjnych progach przez kilka tygodni gościł czterokieszeniowy NAS QNAP TVS-473e, serwer skierowany do małych i średnich firm, wyposażony w czterordzeniowy procesor APU AMD R-Series RX-421BD 2,1 GHz (Turbo Core do 3,4 GHz) z kartą graficzną AMD Radeon R7. Domyślnie urządzenie wyposażono w 4 GB pamięci RAM, z możliwością rozszerzenia do 64 GB. Funkcjonalność NAS-a można również rozszerzyć za pomocą kart montowanych w dodatkowych slotach, w tym sieciówek PCIe oraz dysków SSD M.2. Taka konfiguracja sprzętowa w parze z zaawansowanymi funkcjami oprogramowania wskazuje na możliwość realizacji wielu zadań biznesowych w środowiskach firmowych. Czy tak jest w istocie? Sprawdźmy to!

 

Budowa i wyposażenie

QNAP TVS-473e na pierwszy rzut oka przypomina QNAP TS-677, którego mieliśmy okazję testować w ubiegłym roku. Obudowa w kolorze złotym z czarną wstawką na froncie, skrywającą diody powiadomień, wyświetlacz LCD i przyciski wyboru, naszym zdaniem prezentuje się bardzo atrakcyjne, a ponadto pozwala wyróżnić się na tle produkowanych przez lata serwerów w ciemnej, szaro-czarnej kolorystyce. Główna część obudowy wykonana została z metalu. Zarówno część metalowa jak i elementy z tworzywa sztucznego zostały doskonale spasowane. Nic się nie ugina, nic nie trzeszczy. Delikatnie zaokrąglone krawędzie oraz estetyczny i funkcjonalny panel przedni może u wielu potencjalnych posiadaczy wywołać uczucie obcowania z czymś wyjątkowym. Spodobało nam się również to, że część górna i ściany boczne obudowy osłania pojedynczy „U” kształtny metalowy kawałek.

QNAP NAS TVS-473e Box

Na froncie, u góry po prawej stronie znajduje się logo producenta, naklejka z oznaczeniem serii, logotypem procesora AMD i informacją o dostępnych złączach. Poniżej znalazł się przycisk Power, port USB 3.0, przycisk szybkiego kopiowania oraz port USB QuickAccess, pozwalający na bezpośrednie podłączenie NAS-a do komputera za pośrednictwem kabla USB, celem przeprowadzenia wstępnej konfiguracji serwera oraz błyskawicznego kopiowania plików z transferem sięgającym 100 MB/s.

QNAP TVS-473e NAS Server

Na lewo znajdują się cztery kieszenie na dyski 3.5" usytuowane pionowo. Nad nimi ulokowano otulone czarnym błyszczącym plastikiem/szybką, wyświetlacz LCD prezentujący informacje systemowe (status urządzenia, adresy IP, wersja firmware) wraz z przyciskami wyboru pozwalającymi na nawigację po menu oraz wskaźniki LED sygnalizujące status dysków, interfejsów LAN i USB. Z lewej strony, przy dolnej krawędzi czarnej szybki maskującej, znajduje się odbiornik podczerwieni, umożliwiający sterowanie mulitmediami za pośrednictwem zgodnego pilota (RM-IR004). Pilot nie został dołączony do zestawu, można go nabyć oddzielnie (dotyczy to całej serii NAS-ów TVS-x73e). Fakt ten nieco nas zdziwił, gdyż można go nabyć za kilkadziesiąt złotych, co przy cenie urządzenie jest niewielką kwotą. Z drugiej zaś strony, w wielu środowiskach może nie zachodzić potrzeba korzystania z takiego gadżetu.

QNAP TVS-473e

Tylna ściana, jak to w tego typu urządzeniach bywa, stanowi przestrzeń dla dodatkowych portów pozwalających na podłączenie do serwera innych urządzeń, jak również podłączenia serwera do sieci. Znaczną jej część zajmuje miejsce na wylot powietrza spod wentylatorów (głównego 12mm oraz zasilacza 4 mm) oraz dodatkowe perforacje poprawiające cyrkulację powietrza.

QNAP TVS-473e posiada bogaty zestaw portów, który powinien zadowolić nawet najbardziej wymagających użytkowników. Na tylnej ścianie znalazły się 4 porty Gigabit Ethernet, 2 wyjścia HDMI 4K pozwalające na wyświetlanie materiałów z rozdzielczością do 3840x2160 oraz obsługę zduplikowanego i rozszerzonego pulpitu, 3 porty USB 3.0, 3.5 mm złącza jack (2 mikrofonowe i jedno line out) oraz 2 zaślepki dla opcjonalnych kart PCIe.

Z tyłu znajduje się również złącze do podłączenia kabla zasilającego do wbudowanego zasilacza, Kensington Security Slot oraz głośnik do bezpośredniego odtwarzania dźwięku i głosowych komunikatów systemowych.

Kieszenie na dyski w wykonane są z tworzywa sztucznego. Pomimo to, do ich jakości nie można mieć zastrzeżeń. Warto w tym miejscu podkreślić, że konstrukcja kieszeni pozwala na beznarzędziowy montaż dysków (poza montażem 2.5 calowych napędów w kieszeniach o rozmiarze 3.5 cala, które należy przykręcić za pomocą dołączonych śrubek). Producent nie wyposażył kieszeni w zamki z kluczykiem, co w urządzeniu tej klasy byłoby miłym akcentem. Uwagę zwracają niebieskie gumki, które w przypadku montażu 3.5" dysków pełnią rolę dystansów eliminujących wibracje.

QNAP NAS TVS-x73e

Solidne gumowe nóżki sprawiają, że urządzenie stoi stabilnie, dodatkowo eliminując przenoszenie potencjalnych wibracji na podłoże. Na spodniej części, również znajdują się wyloty powietrza poprawiające cyrkulację.

By dostać się do wnętrza NAS-a wystarczy odkręcić trzy śrubki i zsunąć U-kształtną pokrywę obudowy. Pomimo kompaktowego rozmiaru, we wnętrzu znajduje się sporo miejsca na dodatkowe karty rozszerzeń. Złącza pamięci czy sloty kart zostały tak rozplanowane, że ich montaż nie będzie sprawiał problemów osobie, która choć raz miała okazję wymieniać podzespoły w PC-cie. We wnętrzu oko przykuwa kolejny wentylator 60 mm, tym razem odpowiedzialny za chłodzenie procesora. Pomimo tak pokaźnego zestawu wentylatorów NAS pracuje stosunkowo cicho, bez drażniących ucho szumów.

QNAP TVS-473e

QNAP TVS 473e

NAS QNAP 473e review

Tradycją stało się, że QNAP jak większość producentów NAS-ów, nie wyposaża fabrycznie swoich urządzeń w dyski twarde. W zależności od potrzeb, użytkownicy mogą wybrać odpowiednie napędy z obszernej listy kompatybilnych urządzeń. Egzemplarz testowy otrzymaliśmy z dwoma dyskami HDD WD RED 2TB z 64MB cache (WD20EFRX). Taki zestaw uwzględniliśmy w testach wydajnościowych.

QNAP kable i dodatki

W kartonie poza NAS-em znalazł się zestaw śrubek, kabel zasilający, 2 kable sieciowe, broszurka z instrukcją instalacji oraz zestaw radiatorów do montażu dysków SSD M.2.

 

Logowanie i rejestracja