Virtual-IT.pl - wirtualizacja cloud computing storage SDx data center

VMware: 5 powodów, które nie pozwolą CIO zapomnieć o chmurze
VMware: 5 powodów, które nie pozwolą CIO zapomnieć o chmurze

Z najnowszego raportu IDC wynika, że w ciągu najbliższych trzech lat wydatki na chmury publiczne wzrosną niemal dwukrotnie i wyniosą nawet 370 mld USD. Szacuje się, że już w 2019 r. osiągną zawrotna kwotę 210 mld. Boom na rozwiązania chmurowe napędza przede wszystkim biznesowa gonitwa za nowymi produktami, usługami ora...

Czytaj więcej...

Chmura napędza sprzedaż serwerów
Chmura napędza sprzedaż serwerów

Rynek serwerów, po kilku latach kurczenia się, od paru kwartałów utrzymuje sporą, dwucyfrową dynamikę sprzedaży. Dzieje się tak na skutek szeregu czynników: wymiany sprzętu na nowy, wykorzystywania serwerów jako podstawowych elementów składowych infrastruktury definiowanej z oprogramo...

Czytaj więcej...

15 najlepiej płatnych certyfikacji w 2019 roku
15 najlepiej płatnych certyfikacji w 2019 roku

Bez wątpienia branża IT jest jednym z najmocniej rozwijających się sektorów gospodarki. Firmy dążą do zbudowania coraz lepiej wyedukowanej kadry. Specjaliści muszą nieustannie poszerzać horyzonty by uzyskać awans, brać udział w interesujących projektach, czy też zmienić pracę na lepszą. Posiadanie certyfikat&oac...

Czytaj więcej...

Cloud Computing motorem innowacji
Cloud Computing motorem innowacji

W ciągu najbliższych trzech lat wydatki na chmury publiczne wzrosną niemal dwukrotnie i wyniosą nawet 370 mld dolarów, donosi najnowszy raport opracowany przez IDC. Szacuje się, że już w 2019 r. osiągną zawrotna kwotę 210 mld. Boom na rozwiązania chmurowe napędza przede wszystkim biznesowa gonitwa za nowymi prod...

Czytaj więcej...

Fortinet udostępnia bezpłatne szkolenia z zakresu cyberbezpieczeństwa
Fortinet udostępnia bezpłatne szkolenia z zakresu cyberbezpieczeństwa

Fortinet, światowy lider w dziedzinie zintegrowanych i zautomatyzowanych rozwiązań cyberochronnych, bezpłatnie udostępnił pakiet zaawansowanych szkoleń z programu Network Security Expert dotyczących różnych zagadnień z zakresu cyberbezpieczeństwa. Udostępnione 24 szkolenia obejmują takie zagadnienia jak SD-WAN, ...

Czytaj więcej...

Dziewięć etapów cyberataku na firmę
Dziewięć etapów cyberataku na firmę

Cyberprzestępcy są w stanie w krótkim czasie wykraść z firmowej sieci znaczące ilości cennych danych. Zrozumienie tego, jak przebiega cyberatak i jakie podatności są wykorzystywane przez hakerów, może zminimalizować ryzyko, że firma padnie jego ofiarą. Świadomość tych zagrożeń pozwala organizacjom wdrożyć...

Czytaj więcej...

Test NAS-a QNAP TVS-473e z procesorem AMD

QNAP TVS-473eW naszych redakcyjnych progach przez kilka tygodni gościł czterokieszeniowy NAS QNAP TVS-473e, serwer skierowany do małych i średnich firm, wyposażony w czterordzeniowy procesor APU AMD R-Series RX-421BD 2,1 GHz (Turbo Core do 3,4 GHz) z kartą graficzną AMD Radeon R7. Domyślnie urządzenie wyposażono w 4 GB pamięci RAM, z możliwością rozszerzenia do 64 GB. Funkcjonalność NAS-a można również rozszerzyć za pomocą kart montowanych w dodatkowych slotach, w tym sieciówek PCIe oraz dysków SSD M.2. Taka konfiguracja sprzętowa w parze z zaawansowanymi funkcjami oprogramowania wskazuje na możliwość realizacji wielu zadań biznesowych w środowiskach firmowych. Czy tak jest w istocie? Sprawdźmy to!

 

Budowa i wyposażenie

QNAP TVS-473e na pierwszy rzut oka przypomina QNAP TS-677, którego mieliśmy okazję testować w ubiegłym roku. Obudowa w kolorze złotym z czarną wstawką na froncie, skrywającą diody powiadomień, wyświetlacz LCD i przyciski wyboru, naszym zdaniem prezentuje się bardzo atrakcyjne, a ponadto pozwala wyróżnić się na tle produkowanych przez lata serwerów w ciemnej, szaro-czarnej kolorystyce. Główna część obudowy wykonana została z metalu. Zarówno część metalowa jak i elementy z tworzywa sztucznego zostały doskonale spasowane. Nic się nie ugina, nic nie trzeszczy. Delikatnie zaokrąglone krawędzie oraz estetyczny i funkcjonalny panel przedni może u wielu potencjalnych posiadaczy wywołać uczucie obcowania z czymś wyjątkowym. Spodobało nam się również to, że część górna i ściany boczne obudowy osłania pojedynczy „U” kształtny metalowy kawałek.

QNAP NAS TVS-473e Box

Na froncie, u góry po prawej stronie znajduje się logo producenta, naklejka z oznaczeniem serii, logotypem procesora AMD i informacją o dostępnych złączach. Poniżej znalazł się przycisk Power, port USB 3.0, przycisk szybkiego kopiowania oraz port USB QuickAccess, pozwalający na bezpośrednie podłączenie NAS-a do komputera za pośrednictwem kabla USB, celem przeprowadzenia wstępnej konfiguracji serwera oraz błyskawicznego kopiowania plików z transferem sięgającym 100 MB/s.

QNAP TVS-473e NAS Server

Na lewo znajdują się cztery kieszenie na dyski 3.5" usytuowane pionowo. Nad nimi ulokowano otulone czarnym błyszczącym plastikiem/szybką, wyświetlacz LCD prezentujący informacje systemowe (status urządzenia, adresy IP, wersja firmware) wraz z przyciskami wyboru pozwalającymi na nawigację po menu oraz wskaźniki LED sygnalizujące status dysków, interfejsów LAN i USB. Z lewej strony, przy dolnej krawędzi czarnej szybki maskującej, znajduje się odbiornik podczerwieni, umożliwiający sterowanie mulitmediami za pośrednictwem zgodnego pilota (RM-IR004). Pilot nie został dołączony do zestawu, można go nabyć oddzielnie (dotyczy to całej serii NAS-ów TVS-x73e). Fakt ten nieco nas zdziwił, gdyż można go nabyć za kilkadziesiąt złotych, co przy cenie urządzenie jest niewielką kwotą. Z drugiej zaś strony, w wielu środowiskach może nie zachodzić potrzeba korzystania z takiego gadżetu.

QNAP TVS-473e

Tylna ściana, jak to w tego typu urządzeniach bywa, stanowi przestrzeń dla dodatkowych portów pozwalających na podłączenie do serwera innych urządzeń, jak również podłączenia serwera do sieci. Znaczną jej część zajmuje miejsce na wylot powietrza spod wentylatorów (głównego 12mm oraz zasilacza 4 mm) oraz dodatkowe perforacje poprawiające cyrkulację powietrza.

QNAP TVS-473e posiada bogaty zestaw portów, który powinien zadowolić nawet najbardziej wymagających użytkowników. Na tylnej ścianie znalazły się 4 porty Gigabit Ethernet, 2 wyjścia HDMI 4K pozwalające na wyświetlanie materiałów z rozdzielczością do 3840x2160 oraz obsługę zduplikowanego i rozszerzonego pulpitu, 3 porty USB 3.0, 3.5 mm złącza jack (2 mikrofonowe i jedno line out) oraz 2 zaślepki dla opcjonalnych kart PCIe.

Z tyłu znajduje się również złącze do podłączenia kabla zasilającego do wbudowanego zasilacza, Kensington Security Slot oraz głośnik do bezpośredniego odtwarzania dźwięku i głosowych komunikatów systemowych.

Kieszenie na dyski w wykonane są z tworzywa sztucznego. Pomimo to, do ich jakości nie można mieć zastrzeżeń. Warto w tym miejscu podkreślić, że konstrukcja kieszeni pozwala na beznarzędziowy montaż dysków (poza montażem 2.5 calowych napędów w kieszeniach o rozmiarze 3.5 cala, które należy przykręcić za pomocą dołączonych śrubek). Producent nie wyposażył kieszeni w zamki z kluczykiem, co w urządzeniu tej klasy byłoby miłym akcentem. Uwagę zwracają niebieskie gumki, które w przypadku montażu 3.5" dysków pełnią rolę dystansów eliminujących wibracje.

QNAP NAS TVS-x73e

Solidne gumowe nóżki sprawiają, że urządzenie stoi stabilnie, dodatkowo eliminując przenoszenie potencjalnych wibracji na podłoże. Na spodniej części, również znajdują się wyloty powietrza poprawiające cyrkulację.

By dostać się do wnętrza NAS-a wystarczy odkręcić trzy śrubki i zsunąć U-kształtną pokrywę obudowy. Pomimo kompaktowego rozmiaru, we wnętrzu znajduje się sporo miejsca na dodatkowe karty rozszerzeń. Złącza pamięci czy sloty kart zostały tak rozplanowane, że ich montaż nie będzie sprawiał problemów osobie, która choć raz miała okazję wymieniać podzespoły w PC-cie. We wnętrzu oko przykuwa kolejny wentylator 60 mm, tym razem odpowiedzialny za chłodzenie procesora. Pomimo tak pokaźnego zestawu wentylatorów NAS pracuje stosunkowo cicho, bez drażniących ucho szumów.

QNAP TVS-473e

QNAP TVS 473e

NAS QNAP 473e review

Tradycją stało się, że QNAP jak większość producentów NAS-ów, nie wyposaża fabrycznie swoich urządzeń w dyski twarde. W zależności od potrzeb, użytkownicy mogą wybrać odpowiednie napędy z obszernej listy kompatybilnych urządzeń. Egzemplarz testowy otrzymaliśmy z dwoma dyskami HDD WD RED 2TB z 64MB cache (WD20EFRX). Taki zestaw uwzględniliśmy w testach wydajnościowych.

QNAP kable i dodatki

W kartonie poza NAS-em znalazł się zestaw śrubek, kabel zasilający, 2 kable sieciowe, broszurka z instrukcją instalacji oraz zestaw radiatorów do montażu dysków SSD M.2.

 

Logowanie i rejestracja