Virtual-IT.pl - wirtualizacja cloud computing storage SDx data center
ebook Altaro - The Backup Bible

Dziewięć etapów cyberataku na firmę
Dziewięć etapów cyberataku na firmę

Cyberprzestępcy są w stanie w krótkim czasie wykraść z firmowej sieci znaczące ilości cennych danych. Zrozumienie tego, jak przebiega cyberatak i jakie podatności są wykorzystywane przez hakerów, może zminimalizować ryzyko, że firma padnie jego ofiarą. Świadomość tych zagrożeń pozwala organizacjom wdrożyć...

Czytaj więcej...

Chmura napędza sprzedaż serwerów
Chmura napędza sprzedaż serwerów

Rynek serwerów, po kilku latach kurczenia się, od paru kwartałów utrzymuje sporą, dwucyfrową dynamikę sprzedaży. Dzieje się tak na skutek szeregu czynników: wymiany sprzętu na nowy, wykorzystywania serwerów jako podstawowych elementów składowych infrastruktury definiowanej z oprogramo...

Czytaj więcej...

15 najlepiej płatnych certyfikacji w 2019 roku
15 najlepiej płatnych certyfikacji w 2019 roku

Bez wątpienia branża IT jest jednym z najmocniej rozwijających się sektorów gospodarki. Firmy dążą do zbudowania coraz lepiej wyedukowanej kadry. Specjaliści muszą nieustannie poszerzać horyzonty by uzyskać awans, brać udział w interesujących projektach, czy też zmienić pracę na lepszą. Posiadanie certyfikat&oac...

Czytaj więcej...

Cloud Computing motorem innowacji
Cloud Computing motorem innowacji

W ciągu najbliższych trzech lat wydatki na chmury publiczne wzrosną niemal dwukrotnie i wyniosą nawet 370 mld dolarów, donosi najnowszy raport opracowany przez IDC. Szacuje się, że już w 2019 r. osiągną zawrotna kwotę 210 mld. Boom na rozwiązania chmurowe napędza przede wszystkim biznesowa gonitwa za nowymi prod...

Czytaj więcej...

Fortinet udostępnia bezpłatne szkolenia z zakresu cyberbezpieczeństwa
Fortinet udostępnia bezpłatne szkolenia z zakresu cyberbezpieczeństwa

Fortinet, światowy lider w dziedzinie zintegrowanych i zautomatyzowanych rozwiązań cyberochronnych, bezpłatnie udostępnił pakiet zaawansowanych szkoleń z programu Network Security Expert dotyczących różnych zagadnień z zakresu cyberbezpieczeństwa. Udostępnione 24 szkolenia obejmują takie zagadnienia jak SD-WAN, ...

Czytaj więcej...

VMware: 5 powodów, które nie pozwolą CIO zapomnieć o chmurze
VMware: 5 powodów, które nie pozwolą CIO zapomnieć o chmurze

Z najnowszego raportu IDC wynika, że w ciągu najbliższych trzech lat wydatki na chmury publiczne wzrosną niemal dwukrotnie i wyniosą nawet 370 mld USD. Szacuje się, że już w 2019 r. osiągną zawrotna kwotę 210 mld. Boom na rozwiązania chmurowe napędza przede wszystkim biznesowa gonitwa za nowymi produktami, usługami ora...

Czytaj więcej...

Test NAS-a QNAP TS-677 z procesorem AMD Ryzen

 

NAS QNAP TS-677 AMD RyzenW naszej redakcji przez blisko miesiąc gościliśmy pierwszy na świecie serwer NAS napędzany przez procesor AMD Ryzen, przeznaczony do zaawansowanych zastosowań biznesowych. QNAP TS-677-1600-8G, którego sercem jest procesor AMD Ryzen 5 1600 oferujący do 6 rdzeni i 12 wątków, zapewnia obsługę do 64 GB pamięci RAM i opcjonalnych podzespołów  montowanych w dodatkowych slotach, w tym kart graficznych, kart 10/40 Gigabit Ethernet czy dysków SSD M.2. Za sprawą takiej konfiguracji producent stara się zredefiniować podejście do serwerów NAS. QNAP w komunikatach marketingowych podkreśla jak wielka moc drzemie w tego typu NAS-ach, wymieniając jednym ciągiem hasła takie jak wirtualizacja, snapshoty, przetwarzanie 4K i wiele innych. Czy ten przekaz marketingowy ma odzwierciedlenie w rzeczywistości? Sprawdźmy to!

 

 Budowa i wyposażenie

Serwer zaskoczył nas jeszcze przed wyjęciem z kartonu. WOW co za waga - ale ten serwer jest ciężki, co znajduje się w środku... ?

QNAP TS-677 BOX

QNAP TS-677 to urządzenie w obudowie tower o kształcie prostopadłościanu. Obudowa w kolorze złotym z czarną wstawką prezentuje się bardzo okazale i przykuwa uwagę, a ponadto pozwala wyróżnić się na tle produkowanych przez lata serwerów w ciemnej, szaro-czarnej kolorystyce. Dodatkowym smaczkiem, jak się okazało po włączeniu serwera, jest podłużna pionowa dioda zasilania, rozświetlająca delikatnym niebieskim blaskiem wcięcie o wysokości około siedmiu centymetrów. Główna część obudowy wykonana została z metalu. Zarówno część metalowa jak i elementy z tworzywa sztucznego zostały doskonale spasowane, co w połączeniu z zaokrąglonymi krawędziami i estetycznym panelem przednim może u wielu potencjalnych użytkowników wywołać uczucie obcowania z czymś wyjątkowym. Spodobało nam się również to, że część górna i ściany boczne obudowy osłania pojedynczy „U” kształtny metalowy kawałek.

Qnap

Na froncie, u góry po prawej stronie znajduje się logo producenta, naklejka z oznaczeniem serii, logotypem AMD Ryzen i informacją o dostępnych złączach. Ta część oddzielona jest od reszty frontu designerską wnęką, częściowo podświetloną na niebiesko. We wgłębieniu znalazł się przycisk Power podświetlany na żółto, przycisk szybkiego kopiowania oraz port USB 3.0. Na lewo znajdują się cztery kieszenie na dyski 3.5" usytuowane pionowo. Nad nimi ulokowano dwie kieszenie na dyski SSD 2.5 cala umiejscowione poziomo i otulone czarnym błyszczącym plastikiem, w które wkomponowano diody LED sygnalizujące pracę dysków HDD/SSD/M.2.

Qnap TS-677

Na tylnej ścianie ulokowano bogaty zestaw portów: 1 x USB 3.1 Type-C, 1 x USB 3.1 Type-A, 5 x USB 3.0 Type-A, 4 x Gigabit Ethernet, 3.5 mm złącza jack (2 mikrofonowe i jedno line out) oraz zaślepki dla opcjonalnych kart (karty sieciowe 10 Gigabit, karty graficzne) montowanych w złączach PCIe i karty QM2. Z tyłu znajduje się również Kensington Security Slot i liczne perforacje odpowiedzialne za poprawę cyrkulacji powietrza.

Ponadto z tyłu znajduje się przycisk pozwalający na reset ustawień oraz wylot powietrza dla 8 cm wentylatora systemowego oraz 6 cm wentylatora zasilacza, złącze do podłączenia kabla zasilającego i włącznik na zasilaczu.

QNAP

Kieszenie na dyski w całości są wykonane z tworzywa sztucznego. Pomimo to ich jakość nie odstaje od reszty. Szczególnie część przednia, którą ogląda się najczęściej, została wykonana z dobrej jakości tworzywa sztucznego, które w żaden sposób nie kłuje oka 'plastikowością' czy taniością. Warto przy tym podkreślić, że kieszenie pozwalają na bezśrubkowy montaż dysków (poza montażem 2.5 calowych napędów w kieszeniach o rozmiarze 3.5 cala). W budowie kieszeni można dostrzec jednak drobną gafę konstrukcyjną, a konkretnie niekonsekwencję w sposobie działania mechanizmu wyjmowania kieszeni. W efekcie czego, by wyjąć kieszeń 3.5 cala należy przesunąć blokadę w dół i podważyć/unieść do góry dłuższą część kieszeni. Z kolei odbezpieczenie kieszeni 2.5 calowej polega na naciśnięciu jej z prawej strony. Nie stanowi to jednak problemu podczas codziennego użytkowania serwera, gdyż dysków zbyt często się w serwerze nie wymienia/dokłada. Szkoda, że producent nie pokusił się o wyposażenie kieszeni w zamki z kluczykiem.

Solidne gumowe nóżki sprawiają, że urządzenie stoi stabilnie, a dodatkowo eliminują przenoszenie potencjalnych wibracji na podłoże.

By dostać się do wnętrza NAS-a wystarczy odkręcić trzy śrubki. We wnętrzu najbardziej przykuwającymi wzrok są moduł chłodzący procesora z dwoma 90 mm wentylatorami oraz sporych rozmiarów radiator. Dostęp do złącz PCIe oczywiście nie stanowi problemu. Wymiana czy dołożenie kolejnych kości pamięci musi być poprzedzona wyjęciem modułu wentylatorów, jednak operacja ta jest bardzo prosta i można ją przeprowadzić w kilkanaście sekund.

Qnap

Qnap

Qnap

Qnap

Pomimo tak rozbudowanego zestawu wentylacyjnego serwer pracował stosunkowo cicho. Choć szum powietrza przepływającego przez wentylatory jest słyszalny, to nie uciążliwy.

Warto wspomnieć, że urządzenie zostało wyposażone w niewielki głośnik, za sprawą którego przemówiło do nas kilka chwil po starcie. Więcej szczegółów w dalszej części.

Tradycją stało się, że QNAP jak większość producentów NAS-ów, nie wyposaża fabrycznie swoich urządzeń w dyski twarde. W zależności od potrzeb, użytkownicy mogą wybrać odpowiednie napędy z obszernej listy kompatybilnych urządzeń. Egzemplarz testowy otrzymaliśmy z dwoma dyskami HDD WD RED 2TB z 64MB cache (WD20EFRX) oraz dyskiem SDD SATA WD Blue 1TB 3D NAND. Taki zestaw uwzględniliśmy w testach wydajnościowych.

QNAP

W kartonie poza NAS-em znalazł się zestaw śrubek, kabel zasilający, 2 kable sieciowe, broszurka z instrukcją instalacji oraz zestaw radiatorów do montażu dysków SSD M.2.

Reasumując wygląd zewnętrzny sprawia bardzo dobre wrażenie i nawet esteci nie powinni mieć powodów do narzekań. Również wnętrze zostało zaprojektowane w taki sposób by, jeśli zajdzie taka potrzeba, bez większego wysiłku dołożyć dodatkowe karty rozszerzeń czy pamięć RAM.

 

Logowanie i rejestracja