Virtual-IT.pl - wirtualizacja cloud computing storage SDx data center

Altaro VM Backup dla dostawców usług IT!
Altaro VM Backup dla dostawców usług IT!

Altaro Software, dostawca rozwiązań do tworzenia kopii zapasowych, znany głównie ze swojego flagowego produktu VM Backup, pozwalającego na tworzenie kopii zapasowych maszyn wirtualnych działających w środowisku Microsoft Hyper-V i VMware vSphere, udostępnił portal online, zbudowany specjalnie z myślą o dostawcach us...

Czytaj więcej...

Prognozy Veeam na 2017 rok: chmura kluczowa dla rozwoju biznesu
Prognozy Veeam na 2017 rok: chmura kluczowa dla rozwoju biznesu

Mijający rok dobitnie wskazuje, jak ważna jest stała dostępność - zarówno usług, jak i danych. Wystarczy wspomnieć głośne fiasko elektronicznego spisu powszechnego na kontynencie australijskim, czy równie dotkliwe w skutkach przestoje systemów IT w sektorze transportu pasażerskiego. Awarie te sprawiły, że ludzie na ...

Czytaj więcej...

Pięć głównych zasad zarządzania danymi
Pięć głównych zasad zarządzania danymi

Obecnie centralnym elementem każdej działalności biznesowej są dane. Firmy chcą z nich aktywnie korzystać bez względu na miejsce, w którym dane te są przechowywane. W przemówieniu inaugurującym konferencję Commvault GO 2016, Robert Hammer, prezes i dyrektor generalny firmy Commvault, przedstawił pięć podstawowych za...

Czytaj więcej...

Altaro VM Backup 6 dla Hyper-V i VMware - przegląd i instalacja (cz. 1)
Altaro VM Backup 6 dla Hyper-V i VMware - przegląd i instalacja (cz. 1)

Wraz z rozwojem technologii wirtualizacji i wynikającymi z tego zmianami krajobrazu środowisk IT, zmienia się podejście do ochrony danych. Z wirtualizacją przegrało wiele rozwiązań zaprojektowanych z myślą o środowiskach fizycznych. Na rynku pojawiły się nowe rozwiązania, opracowane z myślą o środowiskach wirtualnyc...

Czytaj więcej...

15 najlepiej płatnych certyfikacji w 2016 roku
15 najlepiej płatnych certyfikacji w 2016 roku

Certyfikacja wśród specjalistów z branży IT jest elementem często pożądanym przez pracodawców. By aktywnie uczestniczyć w rynku pracy, należy stale podnosić swoje kwalifikacje. Odpowiednie certyfikaty idąc w parze z posiadanymi i rozwijanymi umiejętnościami oraz determinacja związana ze zdobywaniem wiedzy, niejednok...

Czytaj więcej...

Czy ufamy chmurze? - Raport Intel Security
Czy ufamy chmurze? - Raport Intel Security

Tylko jedna trzecia (34%) osób przebadanych w ramach nowego projektu Intel Security uznała, że członkowie najwyższego kierownictwa w ich organizacjach w pełni rozumieją kwestie bezpieczeństwa chmury obliczeniowej. Kompletne wyniki ankiety wskazują na ogromną, wręcz krytyczną potrzebę zwiększania poziomu zaufania do ...

Czytaj więcej...

Thecus N4310 - test czterokieszeniowego serwera NAS

NAS Thecus N4310 testDo naszej redakcji zawitał NAS Thecus N4310. To drugi, po N2310, serwer tajwańskiego dostawcy rozwiązań typu Network-Attached Storage (NAS), Direct-Attached Storage (DAS) oraz Network Video Recorders (NVRs), działającego na rynku od 2004 roku.  Czterokieszeniowy serwer kierowany do małego biznesu i użytkowników domowych, napędzany jest przez procesor SoC AMCC 1GHZ i 1 GB RAM DDR3. Urządzenie pracuje pod kontrolą bazującego na linuksie systemu Thecus OS, którym można zarządzać z poziomu webowego panelu administracyjnego. Serwer oferuje wsparcie dla RAID 0, 1, 5, 6, 10 oraz JBOD z możliwością wymiany dysków podczas pracy.

Urządzenie testowaliśmy głównie pod kątem funkcjonalności pożądanych w małych firmach jak i użytkowników domowych, uwzględniając możliwości wykraczające poza centralne magazynowanie danych. Zwróciliśmy również uwagę na podobieństwa i różnice pomiędzy N4310 a jego młodszym bratem.

Zapraszamy do lektury.


Budowa i wyposażenie

Thecus N4310 fabrycznie pakowany jest w niewielki, estetyczny, błyszczący karton z przewagą koloru białego i plastikowym uchwytem. Na kartonie, poza zdjęciem, logotypem i specyfikacją techniczną, serwera, znajdują się informacje na temat głównych cech, dane producenta oraz wielokrotnie powtarzane,  intrygujące hasło Best-in-Class Value Small Business.

 

Thecus N4310 Box


Sam serwer, ma kształt zbliżony do prostopadłościanu z estetycznie zaokrąglonymi górnymi krawędziami. Stylistyką N4310 nawiązuje do dwukieszeniowego N2310. W przeciwieństwie do mniejszego brata, obudowa czterokieszeniowca została wykonana z czarnego metalu. Jedynie przednia część, której znakomitą część stanowią 4 kieszenie hot-swap, stanowi tworzywo sztuczne. Niewielki rozmiar urządzenia, 135x170x217 mm i waga 3 kg, sprawia że serwer postawiony na biurku czy niewielkiej szafie nie będzie zajmował dużo miejsca.

Thecus N4310 serwer NAS

Thecus N4310 NAS

Front urządzenia wypełniają cztery kieszenie hot-swap na dyski twarde [8]. Obok nich, z prawej strony, w pionie znajdują się białe i niebieskie diody LED (Zasilanie [1], Status systemu [2], Dyski 1-4 [3], Sieć [4] oraz USB [5] która migocze w trakcie kopiowania danych). Poniżej znajdują się dwa przyciski, kopiowania USB [6] oraz zasilania [7].

Thecus N4310 przód

Na tylnej ścianie, w jej centralnej części ulokowano wyloty powietrza wentylatora [6], słyszalnego aczkolwiek jego szum nie powinien powodować dyskomfortu nawet w sytuacji gdy urządzenie stoi na biurku, przy którym spędzamy kilka godzin dziennie. Po prawej stronie znajdują się 2 porty USB 3.0 [1, 2], port LAN [3], przycisk RESET [4], dwa gniazda zasilania [5], a po lewej Kensington Lock.

Thecus N4310 NAS tył

Nie sposób nie zatrzymać się chwilę dłużej przy zasilaniu. N4310 to chyba jedyne urządzenie z tej półki cenowej, które zostało wyposażone w dwa złącza zasilania. Dzięki temu istnieje możliwość skonfigurowania redundantnego zasilania przez podłączenie serwera do dwóch obwodów elektrycznych czy też dwóch UPS'ów. Fabrycznie Thecus wyposażył urządzenie tylko w jeden zewnętrzny zasilacz. Zainteresowani podwyższeniem poziomu bezpieczeństwa energetycznego będą musieli dokupić drugi zasilacz.

Aluminiowy spód wspiera się na gumowych nóżkach, dzięki którym urządzenie stoi stabilnie nawet na śliskiej powierzchni biurka.

Kieszenie na dyski twarde typu hot-swap wykonano z plastiku, z metalowymi dodatkami w postaci sprężynki i śrubek. Znajdują się w nich otwory umożliwiające montaż napędów o wielkości 3,5" jak i 2,5". Producent nie wyposażył kieszeni w antywibracyjne elementy gumowe. Kieszenie nie posiadają też zamków pozwalających na zamknięcie dysków za pomocą kluczyka.

Jak  większość producentów serwerów NAS, Thecus sprzedaje swoje urządzenia bez dysków twardych. Nabywca urządzenia może wybrać odpowiednie napędy z dużej listy kompatybilnych modeli, w zależności od potrzeb.

W kartonie poza solidnie zabezpieczonym serwerem, umieszczono pudełko z dodatkami, a wśród nich zewnętrzny zasilacz wraz z kablem zasilającym, kabel sieciowy, zestaw śrubek do montażu dysków, karta gwarancyjna, broszura informacyjna oraz płyta z przewodnikiem, instrukcją instalacji i oprogramowaniem.

Thecus N4310 Akcesoria

Patrząc na metalową, solidnie wykonaną obudowę nie można mieć zastrzeżeń. Pierwsze wrażenie bardzo pozytywne. A jak urządzenie będzie spisywało się w pracy?

 

Logowanie i rejestracja