Virtual-IT.pl - wirtualizacja cloud computing storage SDx data center

15 najlepiej płatnych certyfikacji w 2016 roku
15 najlepiej płatnych certyfikacji w 2016 roku

Certyfikacja wśród specjalistów z branży IT jest elementem często pożądanym przez pracodawców. By aktywnie uczestniczyć w rynku pracy, należy stale podnosić swoje kwalifikacje. Odpowiednie certyfikaty idąc w parze z posiadanymi i rozwijanymi umiejętnościami oraz determinacja związana ze zdobywaniem wiedzy, niejednok...

Czytaj więcej...

Altaro VM Backup dla dostawców usług IT!
Altaro VM Backup dla dostawców usług IT!

Altaro Software, dostawca rozwiązań do tworzenia kopii zapasowych, znany głównie ze swojego flagowego produktu VM Backup, pozwalającego na tworzenie kopii zapasowych maszyn wirtualnych działających w środowisku Microsoft Hyper-V i VMware vSphere, udostępnił portal online, zbudowany specjalnie z myślą o dostawcach us...

Czytaj więcej...

Czy ufamy chmurze? - Raport Intel Security
Czy ufamy chmurze? - Raport Intel Security

Tylko jedna trzecia (34%) osób przebadanych w ramach nowego projektu Intel Security uznała, że członkowie najwyższego kierownictwa w ich organizacjach w pełni rozumieją kwestie bezpieczeństwa chmury obliczeniowej. Kompletne wyniki ankiety wskazują na ogromną, wręcz krytyczną potrzebę zwiększania poziomu zaufania do ...

Czytaj więcej...

Prognozy Veeam na 2017 rok: chmura kluczowa dla rozwoju biznesu
Prognozy Veeam na 2017 rok: chmura kluczowa dla rozwoju biznesu

Mijający rok dobitnie wskazuje, jak ważna jest stała dostępność - zarówno usług, jak i danych. Wystarczy wspomnieć głośne fiasko elektronicznego spisu powszechnego na kontynencie australijskim, czy równie dotkliwe w skutkach przestoje systemów IT w sektorze transportu pasażerskiego. Awarie te sprawiły, że ludzie na ...

Czytaj więcej...

Altaro VM Backup 6 dla Hyper-V i VMware - przegląd i instalacja (cz. 1)
Altaro VM Backup 6 dla Hyper-V i VMware - przegląd i instalacja (cz. 1)

Wraz z rozwojem technologii wirtualizacji i wynikającymi z tego zmianami krajobrazu środowisk IT, zmienia się podejście do ochrony danych. Z wirtualizacją przegrało wiele rozwiązań zaprojektowanych z myślą o środowiskach fizycznych. Na rynku pojawiły się nowe rozwiązania, opracowane z myślą o środowiskach wirtualnyc...

Czytaj więcej...

Pięć głównych zasad zarządzania danymi
Pięć głównych zasad zarządzania danymi

Obecnie centralnym elementem każdej działalności biznesowej są dane. Firmy chcą z nich aktywnie korzystać bez względu na miejsce, w którym dane te są przechowywane. W przemówieniu inaugurującym konferencję Commvault GO 2016, Robert Hammer, prezes i dyrektor generalny firmy Commvault, przedstawił pięć podstawowych za...

Czytaj więcej...

Recenzja kursu Windows Server 2012 R2 (70-410)

Windows Server 2012 R2 70-410Sektor technologii informatycznych (IT) jest jednym z najbardziej dynamicznie rozwijających się obszarów gospodarki. Przekłada się to na duże zapotrzebowanie na kompetentnych specjalistów w tej dziedzinie. Wiedzę z tego zakresu trzeba zdobywać i poszerzać nieustannie. Jedną z metod nauki są szkolenia wideo. Zostaliśmy poproszeni o ocenę szkolenia dostępnego na platformie Educativo z zakresu instalacji i konfiguracji Windows Server 2012 R2, opracowanego pod kątem przygotowania do egzaminu 70-410, stanowiącego pierwszy krok do uzyskania tytułu Microsoft Certified Solutions Associate (MCSA).


Windows Server 2012 R2 to aktualnie najnowszy system serwerowy Microsoft. Pomimo, że jego następca nieśmiało wychyla się zza horyzontu, to najbliższe lata będą właśnie należały do wersji 2012, która z duża dynamiką wkracza do wielu lokalnych serwerowni jak i środowisk chmurowych. Tempo adopcji tego systemu wzrośnie jeszcze bardziej z racji na kończące się wsparcie dla Windows Server 2003. Tym samym miejsc do wykazania się wiedzą z zakresu administracji najnowszą wersją systemu będzie przybywać. W jaki sposób tę wiedzę zdobyć?

Jednym ze sposobów są szkolenia w formie wideo kursów, które mają wiele zalet. Za ułamek ceny szkolenia stacjonarnego, można przyswoić solidną dawkę wiedzy, w domowym zaciszu, w tempie dostosowanym do własnych potrzeb. Oczywiście taki tryb nauki wymaga nieco samodyscypliny, gdyż samo obejrzenie filmu nie wystarczy, a trzeba je połączyć z ćwiczeniami w środowisku testowym. Podczas szkoleń wideo niestety nie możemy na żywo porozmawiać z trenerem, by bardziej szczegółowo omówić dany temat, czy też dopytać o niuanse, których nie uwzględniono w materiałach. Jednak pojawiające się wątpliwości można uzupełnić poprzez lekturę książki, czy dokumentację poświęconą danemu rozwiązaniu.

Czy warto zainteresować się kursem od Educativo?

Platforma Educativo
Educativo.pl to platforma edukacyjna, której twórcy postawili sobie za cel dostarczenie szkoleń wideo, pozwalających na zdobycie praktycznej wiedzy z różnych obszarów IT, skierowanych do osób chcących rozwijać się na wielu płaszczyznach, jak programowanie aplikacji mobilnych (iOS, Android, Windows Phone) czy też administracja systemami operacyjnymi (Windows, Linux), zarówno w wersji klienckiej jak i serwerowej.

Kurs Windows Server 2012 R2

Po rejestracji w serwisie w kilka chwil można wykupić interesujące szkolenie. Ceny szkoleń zaczynają się już od 69 PLN, a podstawy Linuksa możesz poznać za darmo. Szkolenie, Instalacja i konfiguracja Windows Server 2012 R2, któremu mieliśmy się okazję przyjrzeć szczegółowo, kosztuje 199 PLN. Po zakupie, każdy z  kursów dostępny jest w panelu kursanta przez okres jednego roku. Za wybrane szkolenie można zapłacić kartą kredytową lub z wykorzystaniem szybkich płatności, obsługiwanych przez większość banków działających na naszym rynku. Dzięki temu dostęp do szkolenia można uzyskać bezpośrednio po zakupie. Przed dokonaniem płatności możemy zapoznać się z zakresem tematycznym szkolenia oraz obejrzeć jedną pełną lekcję (często kilkudziesięciominutową), dostępną bezpłatnie po rejestracji. Poza tym, że szkolenie dostępne jest on-line, to istnieje również możliwość pobrania filmów (w wysokiej jakości), dzięki czemu można kontynuować naukę w lokalizacji z wolnym Internetem lub w podróży na dowolnym urządzeniu (PC, tablet, smartfon).

Rozszerzeniem materiałów wideo, ułatwiającym przyswojenie oraz utrwalenie aspektów teoretycznych, stanowią pliki PDF z treścią wyświetlaną w trakcie prezentacji poszczególnych zagadnień, które warto wydrukować i uzupełnić swoimi notatkami. W trakcie nauki, w każdej chwili możemy sprawdzić poziom przyswojenia wiedzy odpowiadając na pytania testowe do wybranej lekcji.

Ponadto w serwisie, pod każdym z filmów, znajduje się pole notatek, w którym można zapisać np. informację z czasem filmu, z istotnym dla nas elementem lub informację z podsumowaniem omawianego zagadnienia. Jeśli zajdzie taka potrzeba, korzystając z przycisku w okienku FAQ, można przesłać pytanie dotyczące szkolenia.

Nawigacja pomiędzy poszczególnymi modułami jest intuicyjna i sprowadza się do rozwinięcia sekcji Lekcje oraz wybrania interesującego nas zagadnienia. Wysokiej jakości materiał wideo można odtwarzać w oknie lub w trybie pełnoekranowym. Słuchacz ma możliwość zmiany prędkości odtwarzania materiału wideo.

Szkolenie pod lupą
Przyjrzyjmy się bardziej szczegółowo, szkoleniu które jest głównym przedmiotem niniejszej recenzji. Kurs trwa 8 godzin i składa się z 37 filmów wideo. Tematy omawiane podczas szkolenia dotyczą instalacji i konfiguracji serwerów, konfiguracji lokalnej pamięci masowej, dostępu do plików i udziałów, usług drukowania i zarządzania dokumentami, serwerów do zdalnego zarządzania, adresowania IPv4 i IPv6, konfiguracji platformy wirtualizacyjnej Hyper-V, usługi DHCP, usługi DNS, instalacji kontrolerów domeny, tworzenia i zarządzania Active Directory oraz tworzenia i zarządzania zasadami grupy.

Windows Server 2012 R2 szkolenie

Szkolenie zostało podzielone na 14 lekcji, w tym wstęp i podsumowanie. Po obejrzeniu lekcji z danego zakresu możemy sprawdzić stopień przyswojenia wiedzy wypełniając krótki test.

Kurs Windows Server 2012 R2 test

Grzegorz Łojek, MCT z wieloletnim doświadczeniem, prowadząc kurs mówi powoli i wyraźnie, posługując się w miarę poprawną polszczyzną, unikając zbędnych anglicyzmów. Po wprowadzeniu teoretycznym przechodzi do demonstracji danej funkcjonalności w środowisku serwerowym. Trener dużą uwagę poświęca powłoce PowerShell i w wielu wypadkach demonstruje jak daną funkcjonalność skonfigurować zarówno z poziomu interfejsu graficznego jak i przy pomocy interpretera poleceń. Każde z wyżej wymienionych zagadnień zostało omówione jasno, rzeczowo i we właściwej kolejności.

Szkolenie Windows Server 2012 R2 70-410 exam

Warto również podkreślić, że w porównaniu z dwoma poprzednimi recenzowanymi kursami, które zostały ocenione wysoko, szkolenie z Windows Server 2012 R2, pod względem merytorycznym jak i wizualnym zostało przygotowane jeszcze lepiej.


Drobnym mankamentem jest brak zestawu ćwiczeń w formacie PDF, na wzór tego dostępnego w kursie z administracji Windows Server 2008.

Realizacja i montaż
Oceniając sam kurs, trudno nie zwrócić uwagi na sposób w jaki zrealizowano go od strony wideo. Posłużono się tutaj najnowszymi technikami w zakresie realizacji filmów, wykorzystując bluescreen / greenscreen, tak jak ma to miejsce w przypadku produkcji programów telewizyjnych. Przez co streamując szkolenie na duży telewizor można się poczuć niemal jak w sali szkoleniowej.

Podsumowanie
Kto najbardziej może skorzystać na tym szkoleniu? Czy materiał zawarty w kursie jest przydatny dla osób przygotowujących się do egzaminu 70-410 Installing and Configuring Windows Server 2012 (Instalowanie i konfigurowanie Windows Server 2012)?

Szkolenie zostało opracowane w taki sposób by mogły z niego jak najwięcej wynieść zarówno osoby, które nigdy nie miały styczności z systemami serwerowymi, jak i te które chcą uporządkować i rozszerzyć swoją wiedzę. Przerobienie materiału zawartego w kursie, nie zagwarantuje powodzenia na egzaminie, ale z pewnością pozwoli na zrobienie dużego kroku we właściwym kierunku. Trzeba pamiętać, że pełnej gamy opcji konfiguracyjnych i wariantów wdrożeniowych dostępnych w systemie, nie obejmuje nawet oficjalny, 770 stronnicowy podręcznik kierowany do osób przygotowujących się do egzaminu. Jednak omawiany kurs sprawia, że wszystkie kluczowe aspekty stają się bardziej zrozumiałe. Nawet jeśli nie interesuje Cię sam egzamin, to po tym kursie, z wiedzą na poziomie certyfikowanego specjalisty poczujesz się pewniej w codziennej pracy z Windows Server 2012 R2.

"Co my wiemy, to tylko kropelka. Czego nie wiemy, to cały ocean" - Isaac Newton.

Przyjemnej i owocnej nauki.

Uwaga:
Do końca lutego br. na stronie educativo.pl możesz wykupić kurs "Instalacja i konfiguracja Windows Server 2012 R2" z 25% rabatem, podając w zamówieniu Kod rabatowy: WSERVER-VIT-25.

Recenzował: Piotr Masztafiak

Logowanie i rejestracja