Virtual-IT.pl - wirtualizacja cloud computing storage SDx data center

Dwie trzecie firm z sektora MŚP już wybrało chmurę
Dwie trzecie firm z sektora MŚP już wybrało chmurę

Z raportu "Chmura w MŚP. Zaufanie czy ostrożność przedsiębiorców?" opracowanego przez Onex Group wynika, że już 67 procent małych i średnich firm w Polsce korzysta z rozwiązań chmurowych. W porównaniu z badaniami przeprowadzonymi przed rokiem odnotowano 16 procentowy wzrost. Choć na pierwszy rzut oka taki...

Czytaj więcej...

Inwestycje w chmurę będą rosły o blisko 19 proc. rocznie
Inwestycje w chmurę będą rosły o blisko 19 proc. rocznie

Polskie firmy coraz powszechniej wdrażają rozwiązania oparte na chmurze obliczeniowej, doceniając korzyści oraz oszczędności w wydatkach na IT. Eksperci prognozują, że rynek ten będzie w najbliższych latach rósł skokowo, a technologia cloud computing wkrótce będzie w stanie zaspokoić wszystkie potrzeby biznesowe fir...

Czytaj więcej...

Bezpieczeństwo IT - w chmurze czy lokalnie?
Bezpieczeństwo IT - w chmurze czy lokalnie?

Jak wskazuje Gartner jednym z głównych trendów w gospodarce światowej jest dziś Cloud Shift, czyli coraz silniejszy nacisk na wykorzystanie chmury obliczeniowej. Analitycy tej firmy twierdzą, że do 2020 roku niewykorzystywanie chmury będzie w przedsiębiorstwach zjawiskiem tak rzadkim, jak obecnie brak dos...

Czytaj więcej...

Czy ufamy chmurze? - Raport Intel Security
Czy ufamy chmurze? - Raport Intel Security

Tylko jedna trzecia (34%) osób przebadanych w ramach nowego projektu Intel Security uznała, że członkowie najwyższego kierownictwa w ich organizacjach w pełni rozumieją kwestie bezpieczeństwa chmury obliczeniowej. Kompletne wyniki ankiety wskazują na ogromną, wręcz krytyczną potrzebę zwiększania poziomu zaufania do ...

Czytaj więcej...

Altaro VM Backup 7.6 na horyzoncie!
Altaro VM Backup 7.6 na horyzoncie!

Wielkimi krokami zbliża się nowe wydanie Altaro VM Backup, rozwiązania przeznaczonego do tworzenia kopii zapasowych maszyn wirtualnych działających pod kontrolą hypervisorów Microsoft Hyper-V oraz VMware vSphere/ESXi. W nowej wersji Altaro VM Backup oznaczonej numerem 7.6 wprowadzono kilka istotnych usprawnień. ...

Czytaj więcej...

Raport Veeam: ciągłość działania usług IT poważnym wyzwaniem dla polskich firm
Raport Veeam: ciągłość działania usług IT poważnym wyzwaniem dla polskich firm

Badanie firmy Veeam Software, innowacyjnego dostawcy rozwiązań, które zapewniają stałą dostępność na potrzeby przedsiębiorstw działających non stop (Availability for the Always-On Enterprise), pokazuje, że ponad połowa organizacji w Polsce zmaga się z przystosowaniem firmowej infrastruktury do wymogów now...

Czytaj więcej...

15 najlepiej płatnych certyfikacji w 2017 roku
15 najlepiej płatnych certyfikacji w 2017 roku

Od specjalistów IT bardzo często wymaga się posiadania dodatkowych certyfikatów potwierdzających umiejętności w obszarze, za który są odpowiedzialni. Odpowiednie certyfikaty, w parze z posiadanymi kompetencjami oraz determinacja związana ze zdobywaniem wiedzy, często pomagają wspiąć się na kolejn...

Czytaj więcej...

Recenzja kursu Windows Server 2008 R2 od Educativo

Windows Server 2008 R2 Kurs RecenzjaRynek IT to jeden z najdynamiczniej zmieniających się obszarów gospodarki. Specjaliści pracujący na stanowiskach informatycznych muszą nieustannie poznawać nowe wersje systemów, aplikacji czy nowe technologie. Dużą dawkę wiedzy można przyswoić w domowym, czy też firmowym laboratorium, choć efektywność takiej nauki często nie dorównuje szkoleniu prowadzonemu przez wykwalifikowanego i doświadczonego instruktora. A może by tak połączyć ćwiczenia w domowym zaciszu z kursem wideo?


Dzięki takiej formie szkolenia, nie tracimy czasu na dojazd do ośrodka szkoleniowego, nie musimy czekać (co się często zdarza) na zebranie określonej liczby osób, które są zainteresowane daną tematyką. Sporą barierą, uniemożliwiającą wzięcie udziału w szkoleniu stacjonarnym może okazać się jego cena. Ponadto naukę możemy dostosować  do własnego tempa, w każdej chwili ją przerywając, czy też powrócić do tematu z wcześniejszej części. Podczas szkoleń wideo niestety nie możemy na żywo porozmawiać z trenerem, by bardziej szczegółowo omówić dany temat, czy też dopytać o niuanse, których nie uwzględniono w materiałach. I choć z najlepszego szkolenia wideo nie można wynieść tyle co z prowadzonego na tym samym poziomie szkolenia stacjonarnego, to z pewnością, niższy koszt, wspomniane elastyczne tempo nauki zrekompensują drobne braki. Co ważne, kilku godzinne szkolenie z reguły pozostawia w tyle studiowanie materiału w oparciu o nie należące do najtańszych książki.

Wartym uwagi projektem oferującym dostęp do kursów wideo jest platforma Educativo. My zostaliśmy poproszeni o ocenę kursu Administracja Windows Server 2008 R2.

Platforma Educativo
Educativo zbudowano w ramach projektu współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka. Aktualnie w serwisie dostępne (dostępnych jest kilka szkoleń) są szkolenia dla osób zainteresowanych tworzeniem oprogramowania dla urządzeń mobilnych (iOS, Android, Windows Phone) oraz osób odpowiedzialnych za obsługę i administrację systemów operacyjnych Linux i Windows Server.

Educativo Szkolenia Kursy

Po rejestracji w serwisie można wykupić interesujące szkolenie, których cena waha się od 79 do 149 PLN. Szkolenie z Windows Server 2008 R2, któremu mieliśmy się okazję przyjrzeć szczegółowo, kosztuje 139 PLN. Zakupiony kurs udostępniany jest przez okres jednego roku. Za wybrane szkolenie można zapłacić kartą kredytową lub z poprzez szybkie płatności, obsługujące większość banków funkcjonujących na naszym rynku, tym samym dostęp do szkolenia można uzyskać bezpośrednio po zakupie. Szkolenie przez cały okres dostępne jest on-line. Przed dokonaniem płatności możemy zapoznać się z zakresem tematycznym szkolenia oraz obejrzeć jedną z lekcji (często kilkudziesięciominutową). Istnieje również możliwość pobrania filmów (w wysokiej jakości) ze szkoleniem, dzięki czemu można kontynuować naukę w lokalizacji z wolnym Internetem czy w podróży, na tablecie.

Ponadto możemy pobrać pliki PDF z prezentacją oraz ćwiczeniami praktycznymi. W każdej chwili możemy sprawdzić sposób przyswojenia wiedzy rozwiązując test do wybranej lekcji. Dodatkowo pod każdym filmem, można umieścić notatkę dot. materiału, która może zawierać np. informację by zwrócić uwagę na konkretny element, czy też powrócić do filmu w 34 minucie. W razie potrzeby, korzystając z okienka FAQ, możemy przesłać pytanie dotyczące szkolenia.

Nawigacja pomiędzy poszczególnymi lekcjami, testami, jest intuicyjna i nie sprawia problemów. Wysokiej jakości materiał wideo można odtwarzać w okienku lub w trybie pełnoekranowym. Warto zwrócić uwagę na możliwość zmiany prędkości odtwarzania materiału wideo. Twórcy platformy mogli by rozważyć również wprowadzenie możliwości zmiany jakości odtwarzania wideo, co z pewnością ułatwiłoby odtwarzanie materiału w sytuacji ograniczeń związanych z prędkością transferu.

Szkolenie pod lupą
Kurs, będący głównym przedmiotem niniejszej recenzji, trwa 8h 15min i obejmuje zagadnienia związane z instalacją i konfiguracją poinstalacyjną systemu, konfiguracją Active Directory, zarządzaniem użytkownikami, grupami i komputerami, zarządzaniem dostępem do zasobów sieciowych, zabezpieczeniem komputera przed atakami sieciowymi, rozwiązywaniem problemów i tworzeniem kopii bezpieczeństwa. Ponadto scharakteryzowano hypervisor Microsoft Hyper-V i powłokę skryptową Microsoft PowerShell.

Windows Server 2008 R2

Szkolenie zostało podzielone na 12 lekcji merytorycznych plus wstęp i zakończenie. Po obejrzeniu lekcji możemy sprawdzić swoją wiedzę z zakresu przećwiczonego tematu, wypełniając krótki test. Zabrakło testu z zakresu PowerShell'a. Ze swojej strony zachęcałbym autorów do uzupełnienia szkoleń o testy stanowiące podsumowanie całego szkolenia.

Prowadzący kurs, Grzegorz Łojek, MCT z wieloletnim doświadczeniem, w każdej z lekcji bardzo jasno i rzeczowo charakteryzuje aspekty teoretyczne omawianych zagadnień, po czym, o ile to konieczne, przechodzi do demonstracji danej funkcjonalności. Oczywiście każde z zagadnień można by omówić bardziej szczegółowo i poświęcić mu kilka godzin, ale należy pamiętać, że jest to szkolenie z podstaw administracji Windows Server 2008 R2. Materiał został dobrany w taki sposób, by nawet osoba, która nie miała dotychczas styczności z systemami serwerowymi, mogła odnaleźć się w środowisku Windows Server. Kursant nie powinien odczuć, że wśród omówionych zagadnień czegoś brakuje, czy któryś z elementów nie został scharakteryzowany zbyt powierzchownie. W przyswojeniu materiału zawartego w filmach wideo i prezentacji w pliku PDF pomoże zestaw kilkunastu ćwiczeń. Dzięki praktycznym ćwiczeniom, również zawarte/dostępne w pliku PDF, mającym formę zadań z rozwiązaniami (krok-po-kroku), kursant po instalacji systemu nie będzie musiał cały czas wracać do filmu, czy działać po omacku, a świadomie poznawać to co najważniejsze.

Po zakończeniu szkolenia można odczuć niedosyt, jednak nie jest on spowodowany jakimikolwiek brakami, lecz można go porównać z odczuciami pojawiającymi się w trakcie wyświetlenia napisów końcowych fantastycznego filmu, na którego dalszy ciąg przyjdzie czekać wiele miesięcy.

Nauka Windows 2008 w czasach Windows 2012
W połowie lipca Microsoft zakończył wspierać Windows Server 2003, wiele firm nie rozpoczęło jeszcze migracji do nowszych wersji. Choć w wielu serwerowniach zagościł już Windows Server 2012 R2, to przez kilka najbliższych lat Windows Server 2008 R2 będzie obecny na tysiącach serwerów. W wielu firmach, na wielu serwerach dopiero się pojawi, zastępując wersję 2003, tam gdzie z różnych przyczyn najnowszych wersji wdrożyć nie można.

Dla osoby, która wchodzi w świat systemów serwerowych Microsoft, wiedza nabyta w szkoleniu Educativo z pewnością będzie stanowiła dużą wartość. W znacznym stopniu ułatwi również poznanie najnowszej odsłony Windows Server, gdyż część zagadnień, w szczególności tych obejmujących podstawy administracji tylko nieznacznie ewoluuje.

Podsumowanie
Szkolenie z Administracji Windows Server 2008 R2 dostępne w serwisie Educativo to solidna dawka wiedzy. Zakresem tematycznym można porównać je z dwu-/trzy-dniowym szkoleniem stacjonarnym, przy cenie ok. dwudziestokrotnie niższej. Oczywiście, jak napisano we wstępie, porównanie szkoleń dostępnych w różnej formie nie jest łatwe, gdyż jest uzależnione od wiele czynników, w tym osobistych preferencji kursanta. Tydzień poświęcony na utrwalenie wiedzy przekazanej w szkoleniu, w połączeniu z samodzielnymi ćwiczeniami w środowisku testowym będzie o wiele bardziej efektywny, od nauki w oparciu o lekturę przydługiej, opasłej książki.

Miłej nauki!

Uwaga:
Do 10 sierpnia br. możesz wykupić kurs "Administracja Windows Server 2008 R2" z 30% zniżką, podając w zamówieniu Kod rabatowy: WSERVER_30.

Recenzował: Piotr Masztafiak
 

Logowanie i rejestracja