Virtual-IT.pl - wirtualizacja cloud computing storage SDx data center
Altaro VM Backup

Inwestycje w chmurę będą rosły o blisko 19 proc. rocznie
Inwestycje w chmurę będą rosły o blisko 19 proc. rocznie

Polskie firmy coraz powszechniej wdrażają rozwiązania oparte na chmurze obliczeniowej, doceniając korzyści oraz oszczędności w wydatkach na IT. Eksperci prognozują, że rynek ten będzie w najbliższych latach rósł skokowo, a technologia cloud computing wkrótce będzie w stanie zaspokoić wszystkie potrzeby biznesowe fir...

Czytaj więcej...

Altaro VM Backup 7.5 z backupem do chmury Azure
Altaro VM Backup 7.5 z backupem do chmury Azure

Firma Altaro zaktualizowała swoje flagowe rozwiązanie - Altaro VM Backup - przeznaczone do tworzenia kopii zapasowych maszyn wirtualnych działających pod kontrolą hypervisorów Microsoft Hyper-V oraz VMware vSphere/ESXi. W nowej wersji Altaro VM Backup v7.5 wprowadzono wsparcie dla składowania kopii zapasowych w ...

Czytaj więcej...

Czy ufamy chmurze? - Raport Intel Security
Czy ufamy chmurze? - Raport Intel Security

Tylko jedna trzecia (34%) osób przebadanych w ramach nowego projektu Intel Security uznała, że członkowie najwyższego kierownictwa w ich organizacjach w pełni rozumieją kwestie bezpieczeństwa chmury obliczeniowej. Kompletne wyniki ankiety wskazują na ogromną, wręcz krytyczną potrzebę zwiększania poziomu zaufania do ...

Czytaj więcej...

Dwie trzecie firm z sektora MŚP już wybrało chmurę
Dwie trzecie firm z sektora MŚP już wybrało chmurę

Z raportu "Chmura w MŚP. Zaufanie czy ostrożność przedsiębiorców?" opracowanego przez Onex Group wynika, że już 67 procent małych i średnich firm w Polsce korzysta z rozwiązań chmurowych. W porównaniu z badaniami przeprowadzonymi przed rokiem odnotowano 16 procentowy wzrost. Choć na pierwszy rzut oka taki...

Czytaj więcej...

Raport Veeam: ciągłość działania usług IT poważnym wyzwaniem dla polskich firm
Raport Veeam: ciągłość działania usług IT poważnym wyzwaniem dla polskich firm

Badanie firmy Veeam Software, innowacyjnego dostawcy rozwiązań, które zapewniają stałą dostępność na potrzeby przedsiębiorstw działających non stop (Availability for the Always-On Enterprise), pokazuje, że ponad połowa organizacji w Polsce zmaga się z przystosowaniem firmowej infrastruktury do wymogów now...

Czytaj więcej...

Bezpieczeństwo IT - w chmurze czy lokalnie?
Bezpieczeństwo IT - w chmurze czy lokalnie?

Jak wskazuje Gartner jednym z głównych trendów w gospodarce światowej jest dziś Cloud Shift, czyli coraz silniejszy nacisk na wykorzystanie chmury obliczeniowej. Analitycy tej firmy twierdzą, że do 2020 roku niewykorzystywanie chmury będzie w przedsiębiorstwach zjawiskiem tak rzadkim, jak obecnie brak dos...

Czytaj więcej...

Asustor AS-602T - test Serwera NAS

Asustor AS-602TDo naszego redakcyjnego labu dotarł NAS Asustor AS-602T. To pierwsze urządzenie firmy Asustor, tajwańskiego dostawcy rozwiązań z zakresu pamięci masowej, założonej w sierpniu 2011 roku jako filia grupy Asus, które mieliśmy okazje przetestować. Dwudyskowy serwer sieciowy skierowany jest zarówno do użytkowników domowych jak i biznesu. Urządzenie wyposażone w procesor Intel Atom Dual Core 2.13 GHz oraz 1 GB pamięci DDR3 (z możliwością rozbudowy do 3 GB) pracuje pod kontrolą systemu operacyjnego ASUSTOR Data Master (ADM). Producent deklaruje, że spośród wielu funkcji, użytkownicy domowi docenią złącze HDMI i aplikacje multimedialne, natomiast firmy gotowość do pracy z platformami wirtualizacji VMware, Citrix czy Hyper-V jako magazyn obrazów z obsługą iSCSI oraz NFS. Przyjrzeliśmy się szczegółowo temu jak urządzenie spisuje się w codziennej pracy.

Zapraszamy do lektury.


Budowa i wyposażenie


Asustor AS-602T został zapakowany przez producenta w niewielkich rozmiarów tekturowe pudełko z plastikowym uchwytem. Całość opakowania ma formę niewielkiej walizki na narzędzia. Poza zdjęciem i specyfikacją serwera, na pudełku umieszczono logo producenta i dominujące na ok. połowie powierzchni powtarzane wielokrotnie hasła Storage, Network, Cloud, sugerujące przeznaczenie urządzenia.

Asustor AS-602T Server Network Box

Samo urządzenie ma kształt zbliżony do prostopadłościanu, przypominającego wielkością urządzenia typu barebone czy nettop. Obudowa została wykonana w większości z metalu i prezentuje się bardzo solidnie. Ściany boczne i wierzchnią wykonano z jednego kawałka szczotkowanego aluminium w kolorze popielatym, natomiast  przednią część z dobrej jakości plastiku w kolorze czarnym.

NAS Asustor AS-602T

Frontalna ścianka została podzielona na dwie części. Na lewej, nieco mniejszej i wysuniętej o kilka mm. do przodu znajduje się od góry logo producenta, włącznik zasilania z diodą a pod nią dioda systemowa. Poniżej usytuowano dwie diody sygnalizujące pracę adapterów sieciowych oraz diodę USB i port USB 3.0. Największą część przedniej ściany zajmują dwie kieszenie hotswap na dyski twarde.

Na jednej z bocznych ścian znajdują się niewielkich rozmiarów otwory poprawiające cyrkulację powietrza. Z tyłu urządzenia umieszczono 70 mm wentylator, odpowiedzialny za utrzymanie odpowiedniej temperatury. Ustawieniem prędkości obrotowej wentylatora można sterować z poziomu panelu administracyjnego ADM. W warunkach biurowych, w trybie automatycznym wentylator pracuje cicho, nie wpływając negatywnie na komfort pracy w sytuacji gdy urządzenie znajduje się na biurku. Po zmianie trybu na 'Niska prędkość', system wskazywał prędkość obrotową wentylatora w granicach 600 RPM i szum dochodzący z urządzenia był ledwo słyszalny. Po wybraniu trybu 'Średnia prędkość', wentylator wirował z prędkością 2500 RPM i tu już szum daje znać o sobie. Po ustawieniu trybu 'Wysoka prędkość', wentylator rozpędził się do blisko 4200 RPM, a głośność szumu można by porównać z suszarką do włosów pracującą w wolnym trybie. Zgodnie z zaleceniami producenta, po powrocie do trybu Automatycznego, wentylator w ciągu trzech minut zwolnił, a wokół zapanowała cisza. Reasumując, jeśli temperatura otoczenia urządzenia jest daleka od tropików, odgłos wentylatora nie powinien przekraczać poziomu szumu tolerowanego przez większość osób.

Bogaty zestaw portów obejmuje 1 port USB 3.0z przodu, oraz 1 port USB 3.0, 4 porty USB 2.0, 2 porty eSATA, 2 porty Gigabit Ethernet (z obsługą agregacji łączy) i złącze HDMI z tyłu. Ponadto na tylnej ściance znalazł się przycisk RESET, Kensington Security Slot i oczywiście gniazdo zasilania.

Asustor AS 602T

Na spodniej części znajduje się naklejka z adresami MAC kart sieciowych i numerem seryjnym urządzenia. Gumowe nóżki sprawiają, że urządzenie stoi pewnie nawet na śliskiej powierzchni biurka i eliminują przypadkowe przesunięcie.

Po odkręceniu trzech śrubek z urządzenia można zdjąć idealnie dopasowaną część obudowy osłaniającą podzespoły. Slot RAM SO-DIMM DDR3 został umieszczony na tylnej stronie laminatu płyty głównej pod ochronną folią, przez co rozszerzenie pamięci nie sprawia żadnego problemu. Z kolei procesor zasłania pasywny radiator.

Kieszenie na dyski twarde typu hot-swap, wyglądające bardzo solidnie, wykonano z aluminiowej ramki oraz dźwigni i maskownicy z tworzywa sztucznego. Wloty powietrza w kieszeniach poprawią chłodzenie dysków twardych. W ramkach rozmieszczono otwory dające możliwość montażu zarówno 3,5" jak i 2,5" dysków. Producent nie przewidział jednak zabezpieczenia dysków w postaci zamka i kluczyka. Pomimo, iż przykręcenie dysku czterema śrubkami przebiega sprawnie i zajmuje ok. 1 minuty, to miłym akcentem byłby beznarzędziowy mechanizm montażu dysków, którego niestety producent nie przewidział.

Asustor AS-602T Front Box Case

Podobnie jak konkurencja, Asustor nie wyposaża fabrycznie swoich urządzeń w dyski twarde, pozwalając użytkownikowi, w zależności od potrzeb, wybrać odpowiednie napędy z bogatej listy kompatybilnych urządzeń.

W kartonie poza solidnie zabezpieczonym NAS'em, znalazł się kartonik z akcesoriami (zewnętrzny zasilacz wraz z kablem zasilającym, 2 kable sieciowe (CAT.5E), płyta z przewodnikiem, instrukcją instalacji i oprogramowaniem, zestaw śrubek do montażu dysków oraz broszura informacyjna.

Asustor kable

Podsumowując wygląd/budowę Asustor AS-602T, należy stwierdzić, że urządzenie zostało wykonane bardzo solidnie i prezentuje się profesjonalnie. Producent korzysta z materiałów najwyższej jakości, w większości jest to dość grube aluminium. Elementy z tworzywa sztucznego, również wysokiej jakości, zostały ograniczone do minimum. Poszczególne elementy zostały bardzo dobrze dopasowane, nic się nie ugina i nie trzeszczy.

Logowanie i rejestracja