Virtual-IT.pl - data center cloud computing SDx AI storage network cybersecurity

Chcielibyśmy, żeby chmura…, czyli oczekiwania wobec dostawcy
Chcielibyśmy, żeby chmura…, czyli oczekiwania wobec dostawcy

Wyniki badania PMR dla Polskiej Chmury wskazują, że ponad 2/3 firm korzysta z rozwiązań chmurowych, a około 1/3 jest w trakcie ich wdrażania. Tym samym chmura to już stały element ekosystemu i działalności przedsiębiorstw w Polsce. Rynek ten dojrzał i firmy szukają w chmurze korzyści oraz rozwiązań dopasowanych wprost ...

Czytaj więcej...

FRITZ!Box 6850 5G - router gotowy na sieć piątej generacji
FRITZ!Box 6850 5G - router gotowy na sieć piątej generacji

Przed kilkoma tygodniami w skromnych progach naszej Virtual-nej redakcji pojawiła się przesyłka zawierająca router FRITZ!Box 6850 5G od firmy AVM. Router wprowadzony na rynek latem ubiegłego roku, za pomocą wbudowanego modemu obsługuje zakresy 5G w paśmie poniżej 6 GHz, a także LTE Advanced Pro we wszystkich obecnie wy...

Czytaj więcej...

Brak wykwalifikowanej kadry i starzejące się systemy główną barierą cyfryzacji
Brak wykwalifikowanej kadry i starzejące się systemy główną barierą cyfryzacji

Według opublikowanego przez Veeam raportu Data Protection Trends Report 2022, największym wyzwaniem dla firm związanym z cyfryzacją są braki wykwalifikowanej kadry IT i starzejące się systemy. Aż 1/3 przedsiębiorstw w razie awarii i braku dostępu do zasobów planuje przywracać działanie serwerów w trybie r...

Czytaj więcej...

Integracja AIOps w kompleksowym monitorowaniu IT: Site24x7
Integracja AIOps w kompleksowym monitorowaniu IT: Site24x7

Środowiska IT stają się coraz bardziej rozbudowane. Firmy korzystają z infrastruktury on-premise jak również z rozwiązań chmurowych, często z wielu chmur (multicloud). W takiej sytuacji kluczem dla zapewnienia niezawodnego działania systemów IT jest monitoring infrastruktury. Właściwe rozwiązanie do monit...

Czytaj więcej...

Broadcom upraszcza ofertę i model licencjonowania VMware
Broadcom upraszcza ofertę i model licencjonowania VMware

W ciągu ostatnich dwóch lat firma VMware podejmowała wysiłki mające na celu uproszczenie swojego portfolio rozwiązań i przejście z modelu licencji wieczystych na model subskrypcji, który branża przyjęła już jako standard korzystania z chmury. Firma zaznaczyła, że takie zmiany przyniosą klientom większe ko...

Czytaj więcej...

Historia oszukiwania ludzi przez sztuczną inteligencję
Historia oszukiwania ludzi przez sztuczną inteligencję

Wraz z rozwojem nowoczesnych technologii rozwijają się również złośliwe schematy. Od niedawna do długiej listy oszustw dołączyła sztuczna inteligencja (Artificial Intelligence, AI). Wykorzystanie technologii sztucznej inteligencji i uczenia maszynowego (Machine Learning, ML) przenosi phishing i inne oszustwa cyb...

Czytaj więcej...

Test Synology DiskStation DS214+

Synology DiskStation DSD214+Firma Synology, z siedzibą w Tajpej na Tajwanie, specjalizująca się w rozwoju i produkcji urządzeń pamięci masowej (NAS - Network Attached Storage), skierowanych do użytkowników domowych jak i firm, dostarczyła do naszej redakcji dwudyskowy, wolnostojący serwer sieciowy Synology DS214+ wyposażony w dwurdzeniowy procesor Marvell Armada XP taktowany zegarem 1.33 GHz i 1 GB pamięci RAM DDR3, pracujący pod kontrolą Synology Disk Station Manager (DSM) - następcę modelu DiskStation DS213+, który również gościł w naszej redakcji.

Urządzenie testowaliśmy głównie pod kątem funkcjonalności pożądanych w sektorze małych i średnich firm, gdyż przede wszystkim do tych odbiorców serwer jest kierowany. W opisie nie mogło zabraknąć odniesień do poprzednika.

Zapraszamy do lektury.


Budowa i wyposażenie

Synology DS214+ dostarczono w solidnym tekturowym pudełku, niemal identycznym jak model sprzed roku. Na kartonie, poza swoim logo i typem serwera, producent umieścił specyfikację urządzenia i charakterystykę najważniejszych funkcji dostępnych z poziomu systemu operacyjnego. W karton wkomponowano rączkę, ułatwiającą jego przenoszenie.
 

Synology DiskStation DS214+ review



Czarna obudowa niewielkiego serwera w kształcie prostopadłościanu, swoim rozmiarem jest zbliżona do DS213+ i przypomina urządzenia typu barebone czy nettop. Kontrast dla matowych ścian bocznych stanowią finezyjne wloty powietrza wkomponowane w logotyp producenta. W odświeżonym modelu zrezygnowano z błyszczącej osłony kieszeni dysków twardych, które to w porównaniu do poprzednika zyskały zamki, zabezpieczające dyski przed nieautoryzowanym dostępem.

Synologyu DS214+ Review

DS214+ NAS benchmark

Na przedniej ścianie z prawej strony znajdują się wskaźniki LED sygnalizujące aktywność urządzenia (STATUS / LAN 1 / LAN 2), przycisk Copy pozwalający na skopiowanie danych z podłączonego urządzenia do folderu współdzielonego na serwerze, gniazdo USB 2.0 oraz przycisk zasilania. (W stosunku do poprzednika zrezygnowano z  gniazda kart SD, a diody aktywności dysków twardych zostały umieszczone w górnej części kieszeni).  W prawym dolnym rogu, pod przyciskiem zasilania naniesiono typ urządzenia - DS214+.

DS214+

Blisko 2/3 tylnej ściany zajmuje 92mm wentylator, którego zadaniem jest utrzymanie temperatury we wnętrzu urządzenia na poziomie pozwalającym na komfortową pracę podzespołów. Z poziomu systemu zarządzającego urządzeniem można określić prędkość wentylatora wybierając jeden z trybów: chłodzenia lub cichy.

DS214+

Podobnie jak w wypadku starszego brata, w wypadku DS214+ w każdym z trybów, wentylator pracuje stosunkowo cicho i nie powinien drażnić nawet osób wrażliwych na wszelkiego rodzaju odgłosy dobiegające z otoczenia.

Poniżej wentylatora znajdują się 2 gniazda LAN, 2 porty USB 3.0, złącze eSATA,  gniazdo zasilania, przycisk Reset, Kensington Security Slot oraz naklejka z adresami MAC kart sieciowych i numerem seryjnym urządzenia.

Podstawa oparta jest na gumowanych nóżkach.

Synology nie wyposaża fabrycznie swoich urządzeń w dyski twarde, pozwalając użytkownikowi wybrać odpowiednie napędy w zależności od potrzeb.

Przed uruchomieniem urządzenia należy zamontować przynajmniej jeden dysk w kieszeni hot-swap, zabezpieczonej zamkiem. W porównaniu z poprzednikiem, kieszenie DS214+ zostały wyposażone w elementy pozwalające na szybki, beznarzędziowy montaż. Oczywiście, napędy mogą być również przykręcone za pomocą dołączonego zestawu śrubek. Ponadto kieszenie wyposażono w liczne gumowe podkładki mające za zadanie tłumienie drgań wywołanych wibracjami talerzy dysków.

DS214+

Wewnątrz kartonu znajduje się serwer NAS zabezpieczony kartonowym wypełnieniem oraz kolejne pudełko zawierające: zasilacz, kabel zasilający, dwa kable sieciowe (skrętka UTP CAT.5e), dwa klucze do kieszeni dyskowych, zestaw śrubek do montażu dysków, broszura powitalna oraz informacje na temat zasad licencjonowania produktów Synology.

Synology DS214+

Producent zrezygnował z dołączania oprogramowania na płycie CD/DVD, co naszym zdaniem jest jak najbardziej słuszne, gdyż oprogramowanie jest dość często aktualizowane, tym samym, wersje pakietów na płycie najprawdopodobniej byłyby starsze od tych dostępnych online.

Logowanie i rejestracja