Virtual-IT.pl - wirtualizacja cloud computing storage SDx data center
Altaro VM Backup

Bezpieczeństwo IT - w chmurze czy lokalnie?
Bezpieczeństwo IT - w chmurze czy lokalnie?

Jak wskazuje Gartner jednym z głównych trendów w gospodarce światowej jest dziś Cloud Shift, czyli coraz silniejszy nacisk na wykorzystanie chmury obliczeniowej. Analitycy tej firmy twierdzą, że do 2020 roku niewykorzystywanie chmury będzie w przedsiębiorstwach zjawiskiem tak rzadkim, jak obecnie brak dos...

Czytaj więcej...

Altaro VM Backup 7.6 na horyzoncie!
Altaro VM Backup 7.6 na horyzoncie!

Wielkimi krokami zbliża się nowe wydanie Altaro VM Backup, rozwiązania przeznaczonego do tworzenia kopii zapasowych maszyn wirtualnych działających pod kontrolą hypervisorów Microsoft Hyper-V oraz VMware vSphere/ESXi. W nowej wersji Altaro VM Backup oznaczonej numerem 7.6 wprowadzono kilka istotnych usprawnień. ...

Czytaj więcej...

Inwestycje w chmurę będą rosły o blisko 19 proc. rocznie
Inwestycje w chmurę będą rosły o blisko 19 proc. rocznie

Polskie firmy coraz powszechniej wdrażają rozwiązania oparte na chmurze obliczeniowej, doceniając korzyści oraz oszczędności w wydatkach na IT. Eksperci prognozują, że rynek ten będzie w najbliższych latach rósł skokowo, a technologia cloud computing wkrótce będzie w stanie zaspokoić wszystkie potrzeby biznesowe fir...

Czytaj więcej...

Dwie trzecie firm z sektora MŚP już wybrało chmurę
Dwie trzecie firm z sektora MŚP już wybrało chmurę

Z raportu "Chmura w MŚP. Zaufanie czy ostrożność przedsiębiorców?" opracowanego przez Onex Group wynika, że już 67 procent małych i średnich firm w Polsce korzysta z rozwiązań chmurowych. W porównaniu z badaniami przeprowadzonymi przed rokiem odnotowano 16 procentowy wzrost. Choć na pierwszy rzut oka taki...

Czytaj więcej...

Raport Veeam: ciągłość działania usług IT poważnym wyzwaniem dla polskich firm
Raport Veeam: ciągłość działania usług IT poważnym wyzwaniem dla polskich firm

Badanie firmy Veeam Software, innowacyjnego dostawcy rozwiązań, które zapewniają stałą dostępność na potrzeby przedsiębiorstw działających non stop (Availability for the Always-On Enterprise), pokazuje, że ponad połowa organizacji w Polsce zmaga się z przystosowaniem firmowej infrastruktury do wymogów now...

Czytaj więcej...

Czy ufamy chmurze? - Raport Intel Security
Czy ufamy chmurze? - Raport Intel Security

Tylko jedna trzecia (34%) osób przebadanych w ramach nowego projektu Intel Security uznała, że członkowie najwyższego kierownictwa w ich organizacjach w pełni rozumieją kwestie bezpieczeństwa chmury obliczeniowej. Kompletne wyniki ankiety wskazują na ogromną, wręcz krytyczną potrzebę zwiększania poziomu zaufania do ...

Czytaj więcej...

15 najlepiej płatnych certyfikacji w 2017 roku
15 najlepiej płatnych certyfikacji w 2017 roku

Od specjalistów IT bardzo często wymaga się posiadania dodatkowych certyfikatów potwierdzających umiejętności w obszarze, za który są odpowiedzialni. Odpowiednie certyfikaty, w parze z posiadanymi kompetencjami oraz determinacja związana ze zdobywaniem wiedzy, często pomagają wspiąć się na kolejn...

Czytaj więcej...

Test Synology DiskStation DS214+

Synology DiskStation DSD214+Firma Synology, z siedzibą w Tajpej na Tajwanie, specjalizująca się w rozwoju i produkcji urządzeń pamięci masowej (NAS - Network Attached Storage), skierowanych do użytkowników domowych jak i firm, dostarczyła do naszej redakcji dwudyskowy, wolnostojący serwer sieciowy Synology DS214+ wyposażony w dwurdzeniowy procesor Marvell Armada XP taktowany zegarem 1.33 GHz i 1 GB pamięci RAM DDR3, pracujący pod kontrolą Synology Disk Station Manager (DSM) - następcę modelu DiskStation DS213+, który również gościł w naszej redakcji.

Urządzenie testowaliśmy głównie pod kątem funkcjonalności pożądanych w sektorze małych i średnich firm, gdyż przede wszystkim do tych odbiorców serwer jest kierowany. W opisie nie mogło zabraknąć odniesień do poprzednika.

Zapraszamy do lektury.


Budowa i wyposażenie

Synology DS214+ dostarczono w solidnym tekturowym pudełku, niemal identycznym jak model sprzed roku. Na kartonie, poza swoim logo i typem serwera, producent umieścił specyfikację urządzenia i charakterystykę najważniejszych funkcji dostępnych z poziomu systemu operacyjnego. W karton wkomponowano rączkę, ułatwiającą jego przenoszenie.
 

Synology DiskStation DS214+ reviewCzarna obudowa niewielkiego serwera w kształcie prostopadłościanu, swoim rozmiarem jest zbliżona do DS213+ i przypomina urządzenia typu barebone czy nettop. Kontrast dla matowych ścian bocznych stanowią finezyjne wloty powietrza wkomponowane w logotyp producenta. W odświeżonym modelu zrezygnowano z błyszczącej osłony kieszeni dysków twardych, które to w porównaniu do poprzednika zyskały zamki, zabezpieczające dyski przed nieautoryzowanym dostępem.

Synologyu DS214+ Review

DS214+ NAS benchmark

Na przedniej ścianie z prawej strony znajdują się wskaźniki LED sygnalizujące aktywność urządzenia (STATUS / LAN 1 / LAN 2), przycisk Copy pozwalający na skopiowanie danych z podłączonego urządzenia do folderu współdzielonego na serwerze, gniazdo USB 2.0 oraz przycisk zasilania. (W stosunku do poprzednika zrezygnowano z  gniazda kart SD, a diody aktywności dysków twardych zostały umieszczone w górnej części kieszeni).  W prawym dolnym rogu, pod przyciskiem zasilania naniesiono typ urządzenia - DS214+.

DS214+

Blisko 2/3 tylnej ściany zajmuje 92mm wentylator, którego zadaniem jest utrzymanie temperatury we wnętrzu urządzenia na poziomie pozwalającym na komfortową pracę podzespołów. Z poziomu systemu zarządzającego urządzeniem można określić prędkość wentylatora wybierając jeden z trybów: chłodzenia lub cichy.

DS214+

Podobnie jak w wypadku starszego brata, w wypadku DS214+ w każdym z trybów, wentylator pracuje stosunkowo cicho i nie powinien drażnić nawet osób wrażliwych na wszelkiego rodzaju odgłosy dobiegające z otoczenia.

Poniżej wentylatora znajdują się 2 gniazda LAN, 2 porty USB 3.0, złącze eSATA,  gniazdo zasilania, przycisk Reset, Kensington Security Slot oraz naklejka z adresami MAC kart sieciowych i numerem seryjnym urządzenia.

Podstawa oparta jest na gumowanych nóżkach.

Synology nie wyposaża fabrycznie swoich urządzeń w dyski twarde, pozwalając użytkownikowi wybrać odpowiednie napędy w zależności od potrzeb.

Przed uruchomieniem urządzenia należy zamontować przynajmniej jeden dysk w kieszeni hot-swap, zabezpieczonej zamkiem. W porównaniu z poprzednikiem, kieszenie DS214+ zostały wyposażone w elementy pozwalające na szybki, beznarzędziowy montaż. Oczywiście, napędy mogą być również przykręcone za pomocą dołączonego zestawu śrubek. Ponadto kieszenie wyposażono w liczne gumowe podkładki mające za zadanie tłumienie drgań wywołanych wibracjami talerzy dysków.

DS214+

Wewnątrz kartonu znajduje się serwer NAS zabezpieczony kartonowym wypełnieniem oraz kolejne pudełko zawierające: zasilacz, kabel zasilający, dwa kable sieciowe (skrętka UTP CAT.5e), dwa klucze do kieszeni dyskowych, zestaw śrubek do montażu dysków, broszura powitalna oraz informacje na temat zasad licencjonowania produktów Synology.

Synology DS214+

Producent zrezygnował z dołączania oprogramowania na płycie CD/DVD, co naszym zdaniem jest jak najbardziej słuszne, gdyż oprogramowanie jest dość często aktualizowane, tym samym, wersje pakietów na płycie najprawdopodobniej byłyby starsze od tych dostępnych online.

Logowanie i rejestracja