Virtual-IT.pl - wirtualizacja cloud computing storage SDx data center
This Holiday Season, WIN with Altaro!

Fortinet udostępnia bezpłatne szkolenia z zakresu cyberbezpieczeństwa
Fortinet udostępnia bezpłatne szkolenia z zakresu cyberbezpieczeństwa

Fortinet, światowy lider w dziedzinie zintegrowanych i zautomatyzowanych rozwiązań cyberochronnych, bezpłatnie udostępnił pakiet zaawansowanych szkoleń z programu Network Security Expert dotyczących różnych zagadnień z zakresu cyberbezpieczeństwa. Udostępnione 24 szkolenia obejmują takie zagadnienia jak SD-WAN, ...

Czytaj więcej...

15 najlepiej płatnych certyfikacji w 2019 roku
15 najlepiej płatnych certyfikacji w 2019 roku

Bez wątpienia branża IT jest jednym z najmocniej rozwijających się sektorów gospodarki. Firmy dążą do zbudowania coraz lepiej wyedukowanej kadry. Specjaliści muszą nieustannie poszerzać horyzonty by uzyskać awans, brać udział w interesujących projektach, czy też zmienić pracę na lepszą. Posiadanie certyfikat&oac...

Czytaj więcej...

VMware: 5 powodów, które nie pozwolą CIO zapomnieć o chmurze
VMware: 5 powodów, które nie pozwolą CIO zapomnieć o chmurze

Z najnowszego raportu IDC wynika, że w ciągu najbliższych trzech lat wydatki na chmury publiczne wzrosną niemal dwukrotnie i wyniosą nawet 370 mld USD. Szacuje się, że już w 2019 r. osiągną zawrotna kwotę 210 mld. Boom na rozwiązania chmurowe napędza przede wszystkim biznesowa gonitwa za nowymi produktami, usługami ora...

Czytaj więcej...

Jak firmy powinny sobie radzić ze zjawiskiem BYOD?
Jak firmy powinny sobie radzić ze zjawiskiem BYOD?

Wraz z postępującą cyfryzacją przedsiębiorstw na znaczeniu zyskuje zjawisko BYOD, czyli Bring Your Own Device. Polega na wykorzystaniu przez pracowników prywatnych urządzeń, np. smartfonów i tabletów, do łączenia się z firmową siecią. Zjawisko dotyczy już 87% organizacji  i może narażać je na ...

Czytaj więcej...

Dla większości firm DevOps to wciąż czarna magia
Dla większości firm DevOps to wciąż czarna magia

Aż 81 proc. menadżerów IT na świecie uważa, że wytwarzanie oprogramowania metodyką DevOps w sposób znaczący ogranicza czas potrzebny na stworzenie systemu IT lub aplikacji, a wdrożenie DevOps we własnej organizacji jest jednym z najważniejszych wyzwań dla ich firmy - wynika z badań firmy GitLab. Jednocześ...

Czytaj więcej...

Cloud Computing motorem innowacji
Cloud Computing motorem innowacji

W ciągu najbliższych trzech lat wydatki na chmury publiczne wzrosną niemal dwukrotnie i wyniosą nawet 370 mld dolarów, donosi najnowszy raport opracowany przez IDC. Szacuje się, że już w 2019 r. osiągną zawrotna kwotę 210 mld. Boom na rozwiązania chmurowe napędza przede wszystkim biznesowa gonitwa za nowymi prod...

Czytaj więcej...

Test Lenovo Iomega ix4-300d Network Storage

Lenovo Iomega ix4-300d Network Storage review
Serwery sieciowe typu NAS (Network-Attached Storage) zyskują na popularności. Modele dziś dostępnie to już nie tylko sieciowe magazyny danych. Każdy z producentów, chcąc zyskać jak najszersze zainteresowanie rynku wyposaża swój sprzęt w wiele zaawansowanych funkcji.

W niniejszej recenzji przyjrzymy się bliżej czterodyskowemu urządzeniu Lenovo Iomega ix4-300d Network Storage (do niedawna znanemu pod nazwą Iomega StorCenter ix4-300d) napędzanemu przez procesor Marvell Armada XP 1.3GHz Dual Core, pamięć DDR3 o wielkości 512 MB i system operacyjny EMC LifeLine.


Nim przystąpimy do właściwego opisu należy się wyjaśnienie - jak to się stało, że urządzenie widoczne jeszcze w katalogach pod nazwą Iomega StorCenter ix4-300d firmowane jest przez firmę Lenovo? Otóż na mocy umowy zawartej na początku roku, Lenovo i EMC powołały spółkę Joint Venture LenovoEMC z włączeniem kluczowych aktywów firmy Iomega, będącej własnością EMC. Po czym LenovoEMC dokonała rebrandingu produktów Iomega.

Budowa i wyposażenie

Obudowa Lenovo Iomega ix4-300d Network Storage ma formę sześcianu w kolorze czarnym o wymiarach 206x196x168 mm i została wykonana w większości z aluminium, z kosmetycznymi plastikowymi dodatkami. Sama obudowa jest solidna i może się podobać. Jednak wygląd ix4-300d  nie jest tak nowoczesny jak np. urządzeń z serii px.
 

ix4-300d box pamięć masowa


Na przedniej ścianie obudowy znajduje się wyświetlacz LCD, na którym wyświetlane są naprzemiennie: godzina, adres IP oraz nazwa i status urządzenia (np. informacja o uruchamianiu/wyłączaniu czy też odbudowie macierzy RAID). Nawigację, po informacjach dostępnych z poziomu wyświetlacza, ułatwiają dwa przyciski znajdujące się po jego prawej stronie. Za pomocą przycisków można również sterować kopiowaniem danych z napędu podłączonego do portu USB.
 

Lenovo Iomega ix4-300d


W pobliżu prawej krawędzi, w pionie, znajdują się odpowiednio trzy diody informujące o statusie urządzenia oraz włącznik. Nieco poniżej, u dołu ulokowano port USB 3.0.

Na tylnej ściance znajdują się dwa porty USB 2.0, dwa porty Gigabit Ethernet ze wsparciem dla funkcji failover oraz 802.3ad aggregation, gniazdo zasilania, przycisk odpowiedzialny za reset urządzenia oraz Kensington Security Slot. W centralnej części znajdują się otwory pozwalające na łatwe odprowadzanie ciepła, przez wyraźnie słyszalny wentylator 120mm, zamocowany tuż za nimi. Niestety producent nie wyposażył urządzenia w eSATA, port coraz częściej pojawiający się u konkurencji, nawet w urządzeniach z niższej półki.
 

ix4-300d tył obudowa

 

By zobaczyć wnętrze urządzenia wystarczy odkręcić dwie 'szybkie' śrubki i zdjąć u-kształtną część obudowy osłaniającą ściany boczne i górną. Po zdjęciu pokrywy uzyskujemy dostęp do ramki z dyskami twardymi (4 x Seagate Barracuda ST1000DM003). Każdy z dysków umieszczony jest w plastikowej tacce, tym samym w celu wyjęcia dysku nie trzeba odkręcać dodatkowych śrub.

 

ix4-300d inside


Na płycie głównej urządzenia, w pierwszej kolejności wzrok przekłuwa pasywny radiator odpowiedzialny za odprowadzanie ciepła procesora Marvell Armada XP@1.3 GHz. Za transmisję danych odpowiedzialna jest karta sieciowa Marvell 88E1318 Alaska (x2). Nad zarządzaniem dyskami czuwa kontroler SATA Marvell 88SX7042. Ponadto urządzenie zostało wyposażone w kontroler USB 3.0 NEC D720200F1 oraz 512 MB RAM DDR3 oraz 512 MB flash od Samsunga.

 

ix4-300d dyski

 

W kartonie, poza samym NAS’em znajdował się zewnętrzny zasilacz wraz z zestawem kabli zasilających (w wersji używanej w naszym kraju, jak również w wersjach stosowanych np. w Anglii, Japonii czy USA), kabel sieciowy (skrętka UTP CAT 5e), poradnik Szybkiego Startu, przewodnik instalacyjny, umowa licencyjna oraz informacje na temat bezpieczeństwa użytkowania produktu.
 

Lenovo Iomega ix4-300d akcesoria

 

Logowanie i rejestracja