Virtual-IT.pl - data center cloud computing SDx AI storage network cybersecurity

Brak wykwalifikowanej kadry i starzejące się systemy główną barierą cyfryzacji
Brak wykwalifikowanej kadry i starzejące się systemy główną barierą cyfryzacji

Według opublikowanego przez Veeam raportu Data Protection Trends Report 2022, największym wyzwaniem dla firm związanym z cyfryzacją są braki wykwalifikowanej kadry IT i starzejące się systemy. Aż 1/3 przedsiębiorstw w razie awarii i braku dostępu do zasobów planuje przywracać działanie serwerów w trybie r...

Czytaj więcej...

FRITZ!Box 6850 5G - router gotowy na sieć piątej generacji
FRITZ!Box 6850 5G - router gotowy na sieć piątej generacji

Przed kilkoma tygodniami w skromnych progach naszej Virtual-nej redakcji pojawiła się przesyłka zawierająca router FRITZ!Box 6850 5G od firmy AVM. Router wprowadzony na rynek latem ubiegłego roku, za pomocą wbudowanego modemu obsługuje zakresy 5G w paśmie poniżej 6 GHz, a także LTE Advanced Pro we wszystkich obecnie wy...

Czytaj więcej...

Broadcom upraszcza ofertę i model licencjonowania VMware
Broadcom upraszcza ofertę i model licencjonowania VMware

W ciągu ostatnich dwóch lat firma VMware podejmowała wysiłki mające na celu uproszczenie swojego portfolio rozwiązań i przejście z modelu licencji wieczystych na model subskrypcji, który branża przyjęła już jako standard korzystania z chmury. Firma zaznaczyła, że takie zmiany przyniosą klientom większe ko...

Czytaj więcej...

Integracja AIOps w kompleksowym monitorowaniu IT: Site24x7
Integracja AIOps w kompleksowym monitorowaniu IT: Site24x7

Środowiska IT stają się coraz bardziej rozbudowane. Firmy korzystają z infrastruktury on-premise jak również z rozwiązań chmurowych, często z wielu chmur (multicloud). W takiej sytuacji kluczem dla zapewnienia niezawodnego działania systemów IT jest monitoring infrastruktury. Właściwe rozwiązanie do monit...

Czytaj więcej...

Historia oszukiwania ludzi przez sztuczną inteligencję
Historia oszukiwania ludzi przez sztuczną inteligencję

Wraz z rozwojem nowoczesnych technologii rozwijają się również złośliwe schematy. Od niedawna do długiej listy oszustw dołączyła sztuczna inteligencja (Artificial Intelligence, AI). Wykorzystanie technologii sztucznej inteligencji i uczenia maszynowego (Machine Learning, ML) przenosi phishing i inne oszustwa cyb...

Czytaj więcej...

Chcielibyśmy, żeby chmura…, czyli oczekiwania wobec dostawcy
Chcielibyśmy, żeby chmura…, czyli oczekiwania wobec dostawcy

Wyniki badania PMR dla Polskiej Chmury wskazują, że ponad 2/3 firm korzysta z rozwiązań chmurowych, a około 1/3 jest w trakcie ich wdrażania. Tym samym chmura to już stały element ekosystemu i działalności przedsiębiorstw w Polsce. Rynek ten dojrzał i firmy szukają w chmurze korzyści oraz rozwiązań dopasowanych wprost ...

Czytaj więcej...

Test serwera NAS QNAP TS-269L

QNAP Turbo NAS TS-269L
Sieciowe serwery typu NAS zyskują coraz bardziej na popularności, a ich rola już nie ogranicza się wyłącznie do magazynowania danych. Wielozadaniowość, od centrum backupowego, przez stację multimedialną, centrum monitoringu, po wsparcie zaawansowanych funkcji biznesowych, wirtualizacji i technologii chmurowych docenią w szczególności małe firmy i użytkownicy domowi. Do naszej redakcji trafił QNAP TS-269L, jedno z urządzeń kierowanych do sektora SOHO. Przyjrzeliśmy się mu dokładnie.

Serwer sieciowy QNAP TS-269L, to pierwsze urządzenie tajwańskiego producenta specjalizującego się w dostawie NAS'ów, urządzeń do monitoringu wideo i sieciowych urządzeń multimedialnych, skierowanych do firm każdej wielkości i użytkowników domowych, które/jakie mieliśmy okazję przetestować.
 


Budowa i wyposażenie

Turbo NAS QNAP TS-269L mieści się w niewielkim, biało-szarym kartonie. Na jednej z bocznych ścian kartonu znajduje się duże zdjęcie urządzenia, na pozostałych ściankach umieszczono specyfikację sprzętową, spis funkcji serwera i opis kilku scenariuszy wykorzystania wraz ze schematem (scentralizowane i bezpieczne przechowywanie plików, zaawansowane funkcje sieciowe, iSCSI Storage i wirtualizacja oraz scentralizowany backup dla biznesu).


Qnap TS-239L Test


W kartonie poza NAS'em, zabezpieczonym amortyzującą pianką na czas transportu, znajduje się zewnętrzny zasilacz wraz z kablem zasilającym, 2 kable sieciowe (UTP CAT.5E), płyta z oprogramowaniem, zestaw śrubek do montażu dysków oraz przewodnik szybkiej instalacji w kilku językach. Na potrzeby testów do serwera dołączono również pilota, usprawniającego zarządzanie urządzeniem w trybie HD Station.


Qnap TS-239L Box


Turbo NAS TS-269L, przypominający wielkością HTPC, jest jednym z najmniejszych dwukieszeniowych NAS-ów. Maskownica przodu obudowy wykonana została z czarnego plastiku. Ściany boczne i góra wykonane są z jednego kawałka szczotkowanej blachy w kolorze popielatym.


Qnap Tuebo NAS TS-269L Test


Z przodu, u góry znajduje się logo producenta, poniżej dwie kieszenie na dyski twarde. Na lewo od kieszeni zostały umieszczone diody LED sygnalizujące pracę dysków HDD1, HDD2, sieci LAN, eSATA, włączniki zasilania i szybkiego kopiowania również z diodami oraz port USB 2.0. Wnęki kieszeni na dyski są perforowane, co przekłada się na poprawę efektywności chłodzenia.

 


Qnap NAS

Na jednej z bocznych ścian znajdują się niewielkich rozmiarów otwory ułatwiające przepływ powietrza.
Na tylnej ścianie mieszczą się wyloty powietrza dla 7 cm wentylatora i bogaty zestaw portów. U dołu tylnej ściany ulokowano gniazdo zasilania i K-Lock Security Slot, powyżej znajdują się 2 porty USB 2.0, port eSATA, 2 porty USB 3.0, 2 porty Gigabit Ethernet podkreślające biznesowy charakter urządzenia, przycisk pozwalający na skasowanie ustawień sieciowych i hasła oraz złącze HDMI.


Qnap Storage


Przez pierwsze 30 sekund po uruchomieniu wentylator pracuje głośno jak suszarka, doprowadzając do swego rodzaju huraganu 'za plecami' NAS-a. Jednak już podczas pracy prędkość obrotowa wentylatora się zmniejsza, a tym samym poziom szumu choć słyszalny, jest w pełni akceptowalny i nie powinien drażnić nawet wrażliwych uszu.

Ustawieniem prędkości obrotowej wiatraczka można sterować z poziomu panelu administracyjnego. I tak przy ustawieniu dużej prędkości ~ 4300 RPM poziom hałasu może być bardzo uciążliwy. Przy średniej prędkości, wynoszącej ~ 3200 RPM, szum niewiele się zmniejszył. Po ustawieniu małej prędkości ~ 1200 RPM, nastaje cisza i można odetchnąć z ulgą.
Zalecamy jednak wszystkim wybranie opcji inteligentnego chłodzenia. Po jej ustawieniu sam system reguluje prędkością obrotową, która domyślnie jest minimalna i wzrasta wraz z temperaturą podzespołów (CPU, system, dyski twarde). Ponadto użytkownik może sam zdefiniować temperatury przy jakich wentylator ma się zatrzymać, pracować z niską prędkością obrotową, bądź zwiększyć prędkość.

Z naszych obserwacji wynika, iż głośnej pracy podczas najwyższych prędkości nie można uznać za wadę, gdyż nie ma potrzeby korzystania z ustawienia maksymalnej prędkości. Podniesienie prędkości obrotowej do maksimum wprawdzie wpłynęło na obniżenie temperatur, jednak wyższe temperatury przy niższych prędkościach utrzymywały się na bezpiecznym poziomie. Przy maksymalnych obrotach wentylatora, temperatura dysków twardych spadła z 32°C do 28°C, temperatura procesora obniżyła się o 9 stopni (z 44°C do 35°C) a temperatura systemu z 36°C do 34°C.

Cała konstrukcja jest wykonana z najwyższą starannością i dbałością o szczegóły. Dodatkowo stabilne ułożenie na biurku zapewniają gumowe nóżki, eliminujące przypadkowe przesunięcie i przenoszenie wibracji na podłoże.

Za wydajną pracę urządzenia odpowiedzialny jest dwurdzeniowy procesor Intel Atom 1.86 GHz i pamięć 1 GB RAM (z możliwością rozszerzenia do 3 GB).

Po odkręceniu trzech śrubek z tylnej ścianki można zdjąć idealnie dopasowaną część obudowy osłaniającą podzespoły. Dzięki umieszczeniu slotu RAM SODIMM na tylnej stronie laminatu płyty głównej, rozszerzenie pamięci nie sprawia żadnego problemu. Procesor i chipset ukryto pod czarnymi, pasywnymi radiatorami.

Qnap TS-269-L od środka


Kieszenie na dyski twarde typu hot-swap wykonane są z aluminiowej ramki oraz dźwigni i maskownicy z plastiku. W ramkach rozmieszczono otwory pozwalające na montaż zarówno 3,5" jak i 2,5' calowych dysków. Producent nie przewidział jednak zabezpieczenia dysków w postaci zamka i kluczyka.

 

Logowanie i rejestracja