Virtual-IT.pl - wirtualizacja cloud computing storage SDx data center

#VeeamON2017 - Rozszerzenie platformy Veeam Availability
#VeeamON2017 - Rozszerzenie platformy Veeam Availability

Firma Veeam Software, w trakcie konferencji VeeamON 2017, poinformowała o rozszerzeniu platformy Veeam ‘Always-On Cloud’ Availability Platform o nowy framework Universal Storage API oraz rozszerzenie ekosystemu partnerów strategicznych.

Czytaj więcej...

Altaro VM Backup 6 dla Hyper-V i VMware - przegląd i instalacja (cz. 1)
Altaro VM Backup 6 dla Hyper-V i VMware - przegląd i instalacja (cz. 1)

Wraz z rozwojem technologii wirtualizacji i wynikającymi z tego zmianami krajobrazu środowisk IT, zmienia się podejście do ochrony danych. Z wirtualizacją przegrało wiele rozwiązań zaprojektowanych z myślą o środowiskach fizycznych. Na rynku pojawiły się nowe rozwiązania, opracowane z myślą o środowiskach wirtualnyc...

Czytaj więcej...

15 najlepiej płatnych certyfikacji w 2016 roku
15 najlepiej płatnych certyfikacji w 2016 roku

Certyfikacja wśród specjalistów z branży IT jest elementem często pożądanym przez pracodawców. By aktywnie uczestniczyć w rynku pracy, należy stale podnosić swoje kwalifikacje. Odpowiednie certyfikaty idąc w parze z posiadanymi i rozwijanymi umiejętnościami oraz determinacja związana ze zdobywaniem wiedzy, niejednok...

Czytaj więcej...

Czy ufamy chmurze? - Raport Intel Security
Czy ufamy chmurze? - Raport Intel Security

Tylko jedna trzecia (34%) osób przebadanych w ramach nowego projektu Intel Security uznała, że członkowie najwyższego kierownictwa w ich organizacjach w pełni rozumieją kwestie bezpieczeństwa chmury obliczeniowej. Kompletne wyniki ankiety wskazują na ogromną, wręcz krytyczną potrzebę zwiększania poziomu zaufania do ...

Czytaj więcej...

Altaro VM Backup dla dostawców usług IT!
Altaro VM Backup dla dostawców usług IT!

Altaro Software, dostawca rozwiązań do tworzenia kopii zapasowych, znany głównie ze swojego flagowego produktu VM Backup, pozwalającego na tworzenie kopii zapasowych maszyn wirtualnych działających w środowisku Microsoft Hyper-V i VMware vSphere, udostępnił portal online, zbudowany specjalnie z myślą o dostawcach us...

Czytaj więcej...

Pięć głównych zasad zarządzania danymi
Pięć głównych zasad zarządzania danymi

Obecnie centralnym elementem każdej działalności biznesowej są dane. Firmy chcą z nich aktywnie korzystać bez względu na miejsce, w którym dane te są przechowywane. W przemówieniu inaugurującym konferencję Commvault GO 2016, Robert Hammer, prezes i dyrektor generalny firmy Commvault, przedstawił pięć podstawowych za...

Czytaj więcej...

Test Macierzy sieciowej Iomega StorCenter px2-300d

Iomega StorCenter px2-300d


Końcem listopada Iomega, firma specjalizująca się w dostawie rozwiązań do przechowywania danych i bezpieczeństwa sieciowego dla małych firm, oddziałów przedsiębiorstw i biur domowych wprowadziła na rynek nowy dwudyskowy serwer sieciowy typu NAS - Iomega StorCenter px2-300d. Kilka dni po światowej premierze urządzenie trafiło do nas na testy. Producent zapewnia, że urządzenie doskonale sprawdzi się jako centralny magazyn danych w każdej z firm z sektora SMB. Sprawdziliśmy to.

 Budowa i wyposażenie

Producent dostarcza serwery Iomega StorCenter px2-300d w kartonie z przewagą koloru czarnego i czerwonego. Sam NAS ma postać miniwieży i na pierwszy rzut oka mógłby zostać pomylony z komputerem typu NetTop.

Obudowa urządzenia, o wymiarach 22.63 x 12.62 x 20.78 cm jest elegancka, zaprojektowana z dużą starannością i bardzo solidna. Do jakości wykonania i jakości materiału (plastik oraz aluminium) nie można mieć zastrzeżeń.  Cała konstrukcja opiera się na czterech solidnych, gumowych nóżkach.

 

Iomega Box


Podobnie jak w wypadku modelu StorCenter px6-300D, którego test opublikowaliśmy w marcu ub. roku, kieszenie dysków znajdują się za drzwiczkami, w formie perforowanej siatki ułatwiającej wentylację dysków. W wypadku tego modelu producent wzmocnił konstrukcję drzwiczek i nie są one tak delikatne jak w px6-300D. Ponadto drzwiczki zostały wyposażone w zamek (5), zabezpieczający przed nieautoryzowanym dostępem do dysków. Za drzwiczkami kryją się kieszenie na dyski. Kieszenie zostały wykonana z plastiku i metalu i również jak cała obudowa są bardzo solidne.

 

Iomega px2-300d

Na przedzie urządzenia, w górnej jego części znajduje się wyświetlacz LCD (1). Na wyświetlaczu wyświetlane są naprzemiennie informacje o aktualnej godzinie, adresie IP oraz nazwie i statusie urządzenia (np. informacja o uruchamianiu/wyłączaniu czy też odbudowie macierzy RAID). Obok ekranu LCD znajdują się dwa przyciski (2) pozwalające na przewijanie wyświetlanych wiadomości.

Na prawej krawędzi przedniego panelu znajduje się Przycisk Zasilania (3),  Wskaźniki statusu (status urządzenia, praca dysków twardych) (4), oraz port USB 3.0 (6).
 

 

Iomega NAS


Na panelu tylnym znajdują się 2 porty USB 2.0 (1), wyjście (2) VGA na potrzeby monitoringu wideo, dwa porty sieciowe (3), przycisk pozwalający na RESET urządzenia (4), gniazdo zasilania (5) oraz Kensington Security Slot (6) oraz wyloty powietrza wentylatora.

 

Iomega StorCenter px2-300d


Wentylator jest słyszalny, ale naszym zdaniem głośność jego pracy nie przekracza progu akceptowalnego poziomu, nawet  przez użytkowników  wrażliwych na dobiegające odgłosy z otoczenia.
 

Iomega akcesoria stor center NAS StoragePoza samym NAS’em w kartonie znajdował się zewnętrzny zasilacz wraz z zestawem kabli zasilających (w wersji używanej w naszym kraju, jak również wersjach stosowanych np. w Anglii, Japonii czy USA), kabel sieciowy (skrętka UTP CAT 5e), 2 kluczyki do przednich drzwiczek, poradnik Szybkiego Startu, broszura na temat usługi Personal Cloud oraz informacje na temat bezpieczeństwa użytkowania produktu. Do zestawu nie dostarczono płyty z oprogramowaniem, w trakcie testów okazało się, że to słuszny krok.
 
Bardzo łatwo się dostać do wnętrza urządzenia, np. w celu przeczyszczenia wentylatora. Po odkręceniu trzech śrubek można bez problemu zsunąć część aluminiową obudowy, zasłaniającą wnętrze.

 

Iomega wnętrze Inside px2-300d


Za chłodzenie procesora Intel Atom D525 1.8 GHz odpowiedzialne jest pasywne chłodzenie, radiator bez wentylatora. Na płycie głównej urządzenia znajduje się jedno niewykorzystane złącze pamięci SO-DIMM, w dokumentacji nie znaleźliśmy jednak informacji na temat wsparcia producenta w zakresie możliwości rozszerzenia RAM-u poza dostępne 2GB.

 

 

Logowanie i rejestracja