Virtual-IT.pl - wirtualizacja cloud computing storage SDx data center

Cloud Computing motorem innowacji
Cloud Computing motorem innowacji

W ciągu najbliższych trzech lat wydatki na chmury publiczne wzrosną niemal dwukrotnie i wyniosą nawet 370 mld dolarów, donosi najnowszy raport opracowany przez IDC. Szacuje się, że już w 2019 r. osiągną zawrotna kwotę 210 mld. Boom na rozwiązania chmurowe napędza przede wszystkim biznesowa gonitwa za nowymi prod...

Czytaj więcej...

Jak firmy powinny sobie radzić ze zjawiskiem BYOD?
Jak firmy powinny sobie radzić ze zjawiskiem BYOD?

Wraz z postępującą cyfryzacją przedsiębiorstw na znaczeniu zyskuje zjawisko BYOD, czyli Bring Your Own Device. Polega na wykorzystaniu przez pracowników prywatnych urządzeń, np. smartfonów i tabletów, do łączenia się z firmową siecią. Zjawisko dotyczy już 87% organizacji  i może narażać je na ...

Czytaj więcej...

Fortinet udostępnia bezpłatne szkolenia z zakresu cyberbezpieczeństwa
Fortinet udostępnia bezpłatne szkolenia z zakresu cyberbezpieczeństwa

Fortinet, światowy lider w dziedzinie zintegrowanych i zautomatyzowanych rozwiązań cyberochronnych, bezpłatnie udostępnił pakiet zaawansowanych szkoleń z programu Network Security Expert dotyczących różnych zagadnień z zakresu cyberbezpieczeństwa. Udostępnione 24 szkolenia obejmują takie zagadnienia jak SD-WAN, ...

Czytaj więcej...

Dla większości firm DevOps to wciąż czarna magia
Dla większości firm DevOps to wciąż czarna magia

Aż 81 proc. menadżerów IT na świecie uważa, że wytwarzanie oprogramowania metodyką DevOps w sposób znaczący ogranicza czas potrzebny na stworzenie systemu IT lub aplikacji, a wdrożenie DevOps we własnej organizacji jest jednym z najważniejszych wyzwań dla ich firmy - wynika z badań firmy GitLab. Jednocześ...

Czytaj więcej...

VMware: 5 powodów, które nie pozwolą CIO zapomnieć o chmurze
VMware: 5 powodów, które nie pozwolą CIO zapomnieć o chmurze

Z najnowszego raportu IDC wynika, że w ciągu najbliższych trzech lat wydatki na chmury publiczne wzrosną niemal dwukrotnie i wyniosą nawet 370 mld USD. Szacuje się, że już w 2019 r. osiągną zawrotna kwotę 210 mld. Boom na rozwiązania chmurowe napędza przede wszystkim biznesowa gonitwa za nowymi produktami, usługami ora...

Czytaj więcej...

15 najlepiej płatnych certyfikacji w 2019 roku
15 najlepiej płatnych certyfikacji w 2019 roku

Bez wątpienia branża IT jest jednym z najmocniej rozwijających się sektorów gospodarki. Firmy dążą do zbudowania coraz lepiej wyedukowanej kadry. Specjaliści muszą nieustannie poszerzać horyzonty by uzyskać awans, brać udział w interesujących projektach, czy też zmienić pracę na lepszą. Posiadanie certyfikat&oac...

Czytaj więcej...

Test Macierzy sieciowej Iomega StorCenter px2-300d

Iomega StorCenter px2-300d


Końcem listopada Iomega, firma specjalizująca się w dostawie rozwiązań do przechowywania danych i bezpieczeństwa sieciowego dla małych firm, oddziałów przedsiębiorstw i biur domowych wprowadziła na rynek nowy dwudyskowy serwer sieciowy typu NAS - Iomega StorCenter px2-300d. Kilka dni po światowej premierze urządzenie trafiło do nas na testy. Producent zapewnia, że urządzenie doskonale sprawdzi się jako centralny magazyn danych w każdej z firm z sektora SMB. Sprawdziliśmy to.

 



Budowa i wyposażenie

Producent dostarcza serwery Iomega StorCenter px2-300d w kartonie z przewagą koloru czarnego i czerwonego. Sam NAS ma postać miniwieży i na pierwszy rzut oka mógłby zostać pomylony z komputerem typu NetTop.

Obudowa urządzenia, o wymiarach 22.63 x 12.62 x 20.78 cm jest elegancka, zaprojektowana z dużą starannością i bardzo solidna. Do jakości wykonania i jakości materiału (plastik oraz aluminium) nie można mieć zastrzeżeń.  Cała konstrukcja opiera się na czterech solidnych, gumowych nóżkach.

 

Iomega Box


Podobnie jak w wypadku modelu StorCenter px6-300D, którego test opublikowaliśmy w marcu ub. roku, kieszenie dysków znajdują się za drzwiczkami, w formie perforowanej siatki ułatwiającej wentylację dysków. W wypadku tego modelu producent wzmocnił konstrukcję drzwiczek i nie są one tak delikatne jak w px6-300D. Ponadto drzwiczki zostały wyposażone w zamek (5), zabezpieczający przed nieautoryzowanym dostępem do dysków. Za drzwiczkami kryją się kieszenie na dyski. Kieszenie zostały wykonana z plastiku i metalu i również jak cała obudowa są bardzo solidne.

 

Iomega px2-300d

Na przedzie urządzenia, w górnej jego części znajduje się wyświetlacz LCD (1). Na wyświetlaczu wyświetlane są naprzemiennie informacje o aktualnej godzinie, adresie IP oraz nazwie i statusie urządzenia (np. informacja o uruchamianiu/wyłączaniu czy też odbudowie macierzy RAID). Obok ekranu LCD znajdują się dwa przyciski (2) pozwalające na przewijanie wyświetlanych wiadomości.

Na prawej krawędzi przedniego panelu znajduje się Przycisk Zasilania (3),  Wskaźniki statusu (status urządzenia, praca dysków twardych) (4), oraz port USB 3.0 (6).
 

 

Iomega NAS


Na panelu tylnym znajdują się 2 porty USB 2.0 (1), wyjście (2) VGA na potrzeby monitoringu wideo, dwa porty sieciowe (3), przycisk pozwalający na RESET urządzenia (4), gniazdo zasilania (5) oraz Kensington Security Slot (6) oraz wyloty powietrza wentylatora.

 

Iomega StorCenter px2-300d


Wentylator jest słyszalny, ale naszym zdaniem głośność jego pracy nie przekracza progu akceptowalnego poziomu, nawet  przez użytkowników  wrażliwych na dobiegające odgłosy z otoczenia.
 

Iomega akcesoria stor center NAS Storage



Poza samym NAS’em w kartonie znajdował się zewnętrzny zasilacz wraz z zestawem kabli zasilających (w wersji używanej w naszym kraju, jak również wersjach stosowanych np. w Anglii, Japonii czy USA), kabel sieciowy (skrętka UTP CAT 5e), 2 kluczyki do przednich drzwiczek, poradnik Szybkiego Startu, broszura na temat usługi Personal Cloud oraz informacje na temat bezpieczeństwa użytkowania produktu. Do zestawu nie dostarczono płyty z oprogramowaniem, w trakcie testów okazało się, że to słuszny krok.
 
Bardzo łatwo się dostać do wnętrza urządzenia, np. w celu przeczyszczenia wentylatora. Po odkręceniu trzech śrubek można bez problemu zsunąć część aluminiową obudowy, zasłaniającą wnętrze.

 

Iomega wnętrze Inside px2-300d


Za chłodzenie procesora Intel Atom D525 1.8 GHz odpowiedzialne jest pasywne chłodzenie, radiator bez wentylatora. Na płycie głównej urządzenia znajduje się jedno niewykorzystane złącze pamięci SO-DIMM, w dokumentacji nie znaleźliśmy jednak informacji na temat wsparcia producenta w zakresie możliwości rozszerzenia RAM-u poza dostępne 2GB.

 

 

Logowanie i rejestracja