Virtual-IT.pl - wirtualizacja cloud computing storage SDx data center
Altaro VM Backup

Czy ufamy chmurze? - Raport Intel Security
Czy ufamy chmurze? - Raport Intel Security

Tylko jedna trzecia (34%) osób przebadanych w ramach nowego projektu Intel Security uznała, że członkowie najwyższego kierownictwa w ich organizacjach w pełni rozumieją kwestie bezpieczeństwa chmury obliczeniowej. Kompletne wyniki ankiety wskazują na ogromną, wręcz krytyczną potrzebę zwiększania poziomu zaufania do ...

Czytaj więcej...

Bezpieczeństwo IT - w chmurze czy lokalnie?
Bezpieczeństwo IT - w chmurze czy lokalnie?

Jak wskazuje Gartner jednym z głównych trendów w gospodarce światowej jest dziś Cloud Shift, czyli coraz silniejszy nacisk na wykorzystanie chmury obliczeniowej. Analitycy tej firmy twierdzą, że do 2020 roku niewykorzystywanie chmury będzie w przedsiębiorstwach zjawiskiem tak rzadkim, jak obecnie brak dos...

Czytaj więcej...

Altaro VM Backup 7.6 na horyzoncie!
Altaro VM Backup 7.6 na horyzoncie!

Wielkimi krokami zbliża się nowe wydanie Altaro VM Backup, rozwiązania przeznaczonego do tworzenia kopii zapasowych maszyn wirtualnych działających pod kontrolą hypervisorów Microsoft Hyper-V oraz VMware vSphere/ESXi. W nowej wersji Altaro VM Backup oznaczonej numerem 7.6 wprowadzono kilka istotnych usprawnień. ...

Czytaj więcej...

15 najlepiej płatnych certyfikacji w 2017 roku
15 najlepiej płatnych certyfikacji w 2017 roku

Od specjalistów IT bardzo często wymaga się posiadania dodatkowych certyfikatów potwierdzających umiejętności w obszarze, za który są odpowiedzialni. Odpowiednie certyfikaty, w parze z posiadanymi kompetencjami oraz determinacja związana ze zdobywaniem wiedzy, często pomagają wspiąć się na kolejn...

Czytaj więcej...

Inwestycje w chmurę będą rosły o blisko 19 proc. rocznie
Inwestycje w chmurę będą rosły o blisko 19 proc. rocznie

Polskie firmy coraz powszechniej wdrażają rozwiązania oparte na chmurze obliczeniowej, doceniając korzyści oraz oszczędności w wydatkach na IT. Eksperci prognozują, że rynek ten będzie w najbliższych latach rósł skokowo, a technologia cloud computing wkrótce będzie w stanie zaspokoić wszystkie potrzeby biznesowe fir...

Czytaj więcej...

Raport Veeam: ciągłość działania usług IT poważnym wyzwaniem dla polskich firm
Raport Veeam: ciągłość działania usług IT poważnym wyzwaniem dla polskich firm

Badanie firmy Veeam Software, innowacyjnego dostawcy rozwiązań, które zapewniają stałą dostępność na potrzeby przedsiębiorstw działających non stop (Availability for the Always-On Enterprise), pokazuje, że ponad połowa organizacji w Polsce zmaga się z przystosowaniem firmowej infrastruktury do wymogów now...

Czytaj więcej...

Dwie trzecie firm z sektora MŚP już wybrało chmurę
Dwie trzecie firm z sektora MŚP już wybrało chmurę

Z raportu "Chmura w MŚP. Zaufanie czy ostrożność przedsiębiorców?" opracowanego przez Onex Group wynika, że już 67 procent małych i średnich firm w Polsce korzysta z rozwiązań chmurowych. W porównaniu z badaniami przeprowadzonymi przed rokiem odnotowano 16 procentowy wzrost. Choć na pierwszy rzut oka taki...

Czytaj więcej...

Test Macierzy sieciowej Iomega StorCenter px2-300d

Iomega StorCenter px2-300d


Końcem listopada Iomega, firma specjalizująca się w dostawie rozwiązań do przechowywania danych i bezpieczeństwa sieciowego dla małych firm, oddziałów przedsiębiorstw i biur domowych wprowadziła na rynek nowy dwudyskowy serwer sieciowy typu NAS - Iomega StorCenter px2-300d. Kilka dni po światowej premierze urządzenie trafiło do nas na testy. Producent zapewnia, że urządzenie doskonale sprawdzi się jako centralny magazyn danych w każdej z firm z sektora SMB. Sprawdziliśmy to.

 Budowa i wyposażenie

Producent dostarcza serwery Iomega StorCenter px2-300d w kartonie z przewagą koloru czarnego i czerwonego. Sam NAS ma postać miniwieży i na pierwszy rzut oka mógłby zostać pomylony z komputerem typu NetTop.

Obudowa urządzenia, o wymiarach 22.63 x 12.62 x 20.78 cm jest elegancka, zaprojektowana z dużą starannością i bardzo solidna. Do jakości wykonania i jakości materiału (plastik oraz aluminium) nie można mieć zastrzeżeń.  Cała konstrukcja opiera się na czterech solidnych, gumowych nóżkach.

 

Iomega Box


Podobnie jak w wypadku modelu StorCenter px6-300D, którego test opublikowaliśmy w marcu ub. roku, kieszenie dysków znajdują się za drzwiczkami, w formie perforowanej siatki ułatwiającej wentylację dysków. W wypadku tego modelu producent wzmocnił konstrukcję drzwiczek i nie są one tak delikatne jak w px6-300D. Ponadto drzwiczki zostały wyposażone w zamek (5), zabezpieczający przed nieautoryzowanym dostępem do dysków. Za drzwiczkami kryją się kieszenie na dyski. Kieszenie zostały wykonana z plastiku i metalu i również jak cała obudowa są bardzo solidne.

 

Iomega px2-300d

Na przedzie urządzenia, w górnej jego części znajduje się wyświetlacz LCD (1). Na wyświetlaczu wyświetlane są naprzemiennie informacje o aktualnej godzinie, adresie IP oraz nazwie i statusie urządzenia (np. informacja o uruchamianiu/wyłączaniu czy też odbudowie macierzy RAID). Obok ekranu LCD znajdują się dwa przyciski (2) pozwalające na przewijanie wyświetlanych wiadomości.

Na prawej krawędzi przedniego panelu znajduje się Przycisk Zasilania (3),  Wskaźniki statusu (status urządzenia, praca dysków twardych) (4), oraz port USB 3.0 (6).
 

 

Iomega NAS


Na panelu tylnym znajdują się 2 porty USB 2.0 (1), wyjście (2) VGA na potrzeby monitoringu wideo, dwa porty sieciowe (3), przycisk pozwalający na RESET urządzenia (4), gniazdo zasilania (5) oraz Kensington Security Slot (6) oraz wyloty powietrza wentylatora.

 

Iomega StorCenter px2-300d


Wentylator jest słyszalny, ale naszym zdaniem głośność jego pracy nie przekracza progu akceptowalnego poziomu, nawet  przez użytkowników  wrażliwych na dobiegające odgłosy z otoczenia.
 

Iomega akcesoria stor center NAS StoragePoza samym NAS’em w kartonie znajdował się zewnętrzny zasilacz wraz z zestawem kabli zasilających (w wersji używanej w naszym kraju, jak również wersjach stosowanych np. w Anglii, Japonii czy USA), kabel sieciowy (skrętka UTP CAT 5e), 2 kluczyki do przednich drzwiczek, poradnik Szybkiego Startu, broszura na temat usługi Personal Cloud oraz informacje na temat bezpieczeństwa użytkowania produktu. Do zestawu nie dostarczono płyty z oprogramowaniem, w trakcie testów okazało się, że to słuszny krok.
 
Bardzo łatwo się dostać do wnętrza urządzenia, np. w celu przeczyszczenia wentylatora. Po odkręceniu trzech śrubek można bez problemu zsunąć część aluminiową obudowy, zasłaniającą wnętrze.

 

Iomega wnętrze Inside px2-300d


Za chłodzenie procesora Intel Atom D525 1.8 GHz odpowiedzialne jest pasywne chłodzenie, radiator bez wentylatora. Na płycie głównej urządzenia znajduje się jedno niewykorzystane złącze pamięci SO-DIMM, w dokumentacji nie znaleźliśmy jednak informacji na temat wsparcia producenta w zakresie możliwości rozszerzenia RAM-u poza dostępne 2GB.

 

 

Logowanie i rejestracja