Virtual-IT.pl - wirtualizacja cloud computing storage SDx data center

Czy ufamy chmurze? - Raport Intel Security
Czy ufamy chmurze? - Raport Intel Security

Tylko jedna trzecia (34%) osób przebadanych w ramach nowego projektu Intel Security uznała, że członkowie najwyższego kierownictwa w ich organizacjach w pełni rozumieją kwestie bezpieczeństwa chmury obliczeniowej. Kompletne wyniki ankiety wskazują na ogromną, wręcz krytyczną potrzebę zwiększania poziomu zaufania do ...

Czytaj więcej...

Inwestycje w chmurę będą rosły o blisko 19 proc. rocznie
Inwestycje w chmurę będą rosły o blisko 19 proc. rocznie

Polskie firmy coraz powszechniej wdrażają rozwiązania oparte na chmurze obliczeniowej, doceniając korzyści oraz oszczędności w wydatkach na IT. Eksperci prognozują, że rynek ten będzie w najbliższych latach rósł skokowo, a technologia cloud computing wkrótce będzie w stanie zaspokoić wszystkie potrzeby biznesowe fir...

Czytaj więcej...

Altaro VM Backup 7.5 z backupem do chmury Azure
Altaro VM Backup 7.5 z backupem do chmury Azure

Firma Altaro zaktualizowała swoje flagowe rozwiązanie - Altaro VM Backup - przeznaczone do tworzenia kopii zapasowych maszyn wirtualnych działających pod kontrolą hypervisorów Microsoft Hyper-V oraz VMware vSphere/ESXi. W nowej wersji Altaro VM Backup v7.5 wprowadzono wsparcie dla składowania kopii zapasowych w ...

Czytaj więcej...

Bezpieczeństwo IT - w chmurze czy lokalnie?
Bezpieczeństwo IT - w chmurze czy lokalnie?

Jak wskazuje Gartner jednym z głównych trendów w gospodarce światowej jest dziś Cloud Shift, czyli coraz silniejszy nacisk na wykorzystanie chmury obliczeniowej. Analitycy tej firmy twierdzą, że do 2020 roku niewykorzystywanie chmury będzie w przedsiębiorstwach zjawiskiem tak rzadkim, jak obecnie brak dos...

Czytaj więcej...

Dwie trzecie firm z sektora MŚP już wybrało chmurę
Dwie trzecie firm z sektora MŚP już wybrało chmurę

Z raportu "Chmura w MŚP. Zaufanie czy ostrożność przedsiębiorców?" opracowanego przez Onex Group wynika, że już 67 procent małych i średnich firm w Polsce korzysta z rozwiązań chmurowych. W porównaniu z badaniami przeprowadzonymi przed rokiem odnotowano 16 procentowy wzrost. Choć na pierwszy rzut oka taki...

Czytaj więcej...

Raport Veeam: ciągłość działania usług IT poważnym wyzwaniem dla polskich firm
Raport Veeam: ciągłość działania usług IT poważnym wyzwaniem dla polskich firm

Badanie firmy Veeam Software, innowacyjnego dostawcy rozwiązań, które zapewniają stałą dostępność na potrzeby przedsiębiorstw działających non stop (Availability for the Always-On Enterprise), pokazuje, że ponad połowa organizacji w Polsce zmaga się z przystosowaniem firmowej infrastruktury do wymogów now...

Czytaj więcej...

Synology DiskStation DS412+ z obsługą VAAI


NAS Synology DiskStation DS412+

Kontynuując serię testów sieciowych serwerów NAS kierowanych do segmentu małych i średnich firm, przyjrzeliśmy się szczegółowo 4-kieszeniowemu Synology DiskStation DS412+, napędzanemu przez dwurdzeniowy procesor pracujący z częstotliwością 2.13 GHz.

Sprawdziliśmy czy serwer pracujący pod kontrolą systemu Synology Disk Station Manager (DSM) 4.1 jest w stanie sprostać aplikacjom intensywnie przetwarzającym dane i zastąpić  inne urządzenia w sieciowym środowisku biznesowym.

DS412+ to obecnie najtańsze z urządzeń Synology, które uzyskało certyfikację VMware vSphere 5 VAAI , dlatego też sprawdziliśmy czy NAS poradzi sobie w środowisku zwirtualizowanym.
 Budowa i wyposażenie

Wyjmując urządzenie z niebieskiego, estetycznego kartonu zwróciliśmy uwagę na jego wagę. Ważący bez dysków nieco ponad dwa kilogramy, DS412+ można uznać za urządzenie bardzo lekkie. Choć często w przypadku podzespołów komputerowych i urządzeń informatycznych, niska waga  jest utożsamiana z ich niską jakością to w tym wypadku jest zgoła inaczej.

 

DS412+ Box


Czarny serwer w kształcie zbliżonym do sześcianu, przypominający minikomputer zamknięty w obudowie typu barebone prezentuje się okazale. Obudowa, choć wykonana z tworzywa sztucznego sprawia wrażenie solidnej i zaprojektowanej z duża starannością. Producent zdążył już przyzwyczaić użytkowników do wlotów powietrza na ścianach bocznych, w które został wkomponowany logotyp.

 

Synology DiskStation 412+ Photo

Z matowymi ścianami bocznymi i częścią wierzchnią kontrastuje przednia, błyszcząca plastikowa pokrywa maskująca kieszenie dysków twardych. Na pokrywie mogą pozostawać ślady palców, no ale przecież to nie jest urządzenie, które się bez przerwy dotyka.
 

Synology DS412Plus


Z przodu NAS-a umieszczono pięć diod LED, odpowiedzialnych za informowanie o statusie urządzenia oraz aktywności każdego z czterech dysków (Status, Disk 1, Disk 2, Disk 3, Disk 4). Poniżej znajduje się port USB 2.0 oraz przycisk zasilania.

2/3 tylnej ściany zajmują dwa 92 mm wentylatory odpowiedzialne za chłodzenie dysków i podzespołów zamontowanych na płycie głównej. Z poziomu systemu zarządzającego urządzeniem można zdefiniować prędkość wentylatora wybierając jeden z trybów: chłodzenia, cichy, niskiego poboru mocy. Bez względu na wybrany tryb, wiatraki generują cichy szum o niewielkim natężeniu.
 

DS412+


Poniżej wentylatorów umieszczono 2 porty LAN, 2 porty USB 3.0, złącze eSATA, przycisk Reset, gniazdo zasilania oraz Kensington Security Slot.


Projektując konstrukcję obudowy, producent zadbał o wytłumienie ewentualnych drgań przenoszonych na obudowę przez dyski twarde. Przednia osłona osadzona jest na gumowych 'kołkach', dzięki temu osadzona jest solidnie, a ponadto guma eliminuje ewentualne drgania.

W części spodniej urządzenia znajdują się liczne otwory wentylacyjne zapewniające przepływ powietrza, natomiast nóżki wykończono gumkami.

Wewnątrz urządzenia, na niewielkich rozmiarów płycie znajdują się dwa sloty PCIe. Do jednego z nich podłączony jest kontroler SATA, a do drugiego karta z dwoma portami USB 3.0 i jeden port eSATA.

Wydajność DS412+ na odpowiednim poziomie gwarantuje procesor Intel Atom 2.13GHz D2700 Dualcore i moduł pamięci RAM SO-DIMM 1GB DDR3. Za chłodzenie procesora z max. TDP równym 10 W odpowiada niewielkich rozmiarów pasywny radiator.

 

DiskStation płyta


Na płycie głównej znajduje się również mostek południowy Intel ICH10. Dwa gigabitowe kontrolery sieciowe Intel 82574L oferują wsparcie dla funkcjonalności Port Trunking i Jumbo frames.

Synology sprzedaje swoje NAS-y bez dysków twardych, pozostawiając użytkownikowi możliwość doboru napędów w zależności od potrzeb.

 

DS412+ HDD Case Hot Swap

 

DS412+


Zatem przed pierwszym uruchomieniem urządzenia należy przynajmniej jedną kieszeń wyposażyć w dysk. Kieszenie nie zostały zaopatrzone w zamki zabezpieczające przed dostępem do dysków. W trakcie montażu dysków w kieszeniach nie sposób nie zauważyć gumowych podkładek, których zadaniem jest tłumienie ewentualnych drgań wywołanych przez wibracje talerzy dysków.

 

DS412+ Accesories


Poza NAS'em w kartonie znajduje się zewnętrzny zasilacz z kablem zasilającym, 2 kable sieciowe (skrętka UTP CAT 5e), płyta z oprogramowaniem i podręcznikiem użytkownika w formacie PDF, śrubki do montażu dysków, broszura powitalna oraz informacje dotyczące zasad licencjonowania produktów Synology.

 

 

Logowanie i rejestracja