Virtual-IT.pl - wirtualizacja cloud computing storage SDx data center

Czy ufamy chmurze? - Raport Intel Security
Czy ufamy chmurze? - Raport Intel Security

Tylko jedna trzecia (34%) osób przebadanych w ramach nowego projektu Intel Security uznała, że członkowie najwyższego kierownictwa w ich organizacjach w pełni rozumieją kwestie bezpieczeństwa chmury obliczeniowej. Kompletne wyniki ankiety wskazują na ogromną, wręcz krytyczną potrzebę zwiększania poziomu zaufania do ...

Czytaj więcej...

Altaro VM Backup 7.5 z backupem do chmury Azure
Altaro VM Backup 7.5 z backupem do chmury Azure

Firma Altaro zaktualizowała swoje flagowe rozwiązanie - Altaro VM Backup - przeznaczone do tworzenia kopii zapasowych maszyn wirtualnych działających pod kontrolą hypervisorów Microsoft Hyper-V oraz VMware vSphere/ESXi. W nowej wersji Altaro VM Backup v7.5 wprowadzono wsparcie dla składowania kopii zapasowych w ...

Czytaj więcej...

Dwie trzecie firm z sektora MŚP już wybrało chmurę
Dwie trzecie firm z sektora MŚP już wybrało chmurę

Z raportu "Chmura w MŚP. Zaufanie czy ostrożność przedsiębiorców?" opracowanego przez Onex Group wynika, że już 67 procent małych i średnich firm w Polsce korzysta z rozwiązań chmurowych. W porównaniu z badaniami przeprowadzonymi przed rokiem odnotowano 16 procentowy wzrost. Choć na pierwszy rzut oka taki...

Czytaj więcej...

Inwestycje w chmurę będą rosły o blisko 19 proc. rocznie
Inwestycje w chmurę będą rosły o blisko 19 proc. rocznie

Polskie firmy coraz powszechniej wdrażają rozwiązania oparte na chmurze obliczeniowej, doceniając korzyści oraz oszczędności w wydatkach na IT. Eksperci prognozują, że rynek ten będzie w najbliższych latach rósł skokowo, a technologia cloud computing wkrótce będzie w stanie zaspokoić wszystkie potrzeby biznesowe fir...

Czytaj więcej...

Raport Veeam: ciągłość działania usług IT poważnym wyzwaniem dla polskich firm
Raport Veeam: ciągłość działania usług IT poważnym wyzwaniem dla polskich firm

Badanie firmy Veeam Software, innowacyjnego dostawcy rozwiązań, które zapewniają stałą dostępność na potrzeby przedsiębiorstw działających non stop (Availability for the Always-On Enterprise), pokazuje, że ponad połowa organizacji w Polsce zmaga się z przystosowaniem firmowej infrastruktury do wymogów now...

Czytaj więcej...

Bezpieczeństwo IT - w chmurze czy lokalnie?
Bezpieczeństwo IT - w chmurze czy lokalnie?

Jak wskazuje Gartner jednym z głównych trendów w gospodarce światowej jest dziś Cloud Shift, czyli coraz silniejszy nacisk na wykorzystanie chmury obliczeniowej. Analitycy tej firmy twierdzą, że do 2020 roku niewykorzystywanie chmury będzie w przedsiębiorstwach zjawiskiem tak rzadkim, jak obecnie brak dos...

Czytaj więcej...

Test Synology DiskStation DS213+


Synology DiskStation DS213+

Firma Synology, z siedzibą w Tajpej na Tajwanie, specjalizująca się w rozwoju i produkcji urządzeń pamięci masowej (NAS - Network Attached Storage), posiadająca w ofercie szeroki wachlarz urządzeń, od jednodyskowych serwerów dla niewymagających użytkowników domowych po 12 dyskowe, rackowe serwery dla dużych firm wprowadziła w ostatnich tygodniach na rynek kilka nowych modeli. My przyjrzeliśmy się dokładnie DiskStation DS213+, dwudyskowemu aczkolwiek zaawansowanemu urządzeniu z oferty Synology.

Synology zapewnia, że to małe urządzenie sprosta wymaganiom firm z sektora SMB. Czy tak jest w istocie?

 


Budowa i wyposażenie

Synology DS213+ trafił do nas w niewielkim, eleganckim biało-zielonym kartonie, na którym poza nazwą znalazła się specyfikacja urządzenia i charakterystyka najważniejszych funkcji. W karton wkomponowano rączkę, ułatwiającą przenoszenie, zamieniającą karton w walizkę.

 

Synology DiskStation DS213+ Box


Wewnątrz kartonu poza NAS'em znajduje się zewnętrzny zasilacz wraz z kablem zasilającym, kabel sieciowy (skrętka FTP CAT 5e), płyta z oprogramowaniem, zestaw śrubek do montażu dysków, broszura powitalna oraz informacje na temat zasad licencjonowania produktów Synology.
 

Synology DiskStation DS213+ Case

 

 

Synology DiskStation


Czarna obudowa niewielkiego serwera w kształcie prostopadłościanu, swoim rozmiarem przypomina urządzenia typu barebone czy nettop. Całość została zaprojektowana stylowo. Kontrast dla matowych ścian bocznych stanowią finezyjne wloty powietrza wkomponowane w logotyp producenta oraz efektowna, błyszcząca, plastikowa osłona skrywająca kieszenie dysków twardych. W jej lewym, dolnym rogu znajduje się symbol modelu - DS213+. Producent w bardzo interesujący sposób zaprojektował mocowanie osłony. Otóż do tego celu wykorzystał gumowe 'kołki', dzięki czemu panel osadzony jest solidnie, a ponad to guma skutecznie eliminuje ewentualne drgania. Co ważne, każdy element do siebie doskonale pasuje a całość cechuje się solidnym wykonaniem.

 

Synology DiskStation DS213+


Na przedniej ścianie z prawej strony znajdują się diody LED sygnalizujące aktywność urządzenia (STATUS / LAN / DISK 1 / DISK 2), gniazdo kart SD, port USB 2.0, przycisk Copy pozwalający na skopiowanie danych z podłączonego urządzenia do folderu współdzielonego na serwerze oraz przycisk zasilania.
 

Synology DS213+


Blisko 2/3 tylnej ściany zajmuje 92mm wentylator, którego zadaniem jest utrzymanie temperatury we wnętrzu urządzenia na poziomie pozwalającym na komfortową pracę podzespołów. Z poziomu systemu zarządzającego urządzeniem można określić prędkość wentylatora wybierając jeden z trybów: chłodzenia, cichy, niskiego poboru mocy.

W każdym z trybów wentylator pracuje stosunkowo cicho i nie powinien drażnić nawet osób wrażliwych na wszelkiego rodzaju szumy dobiegające z otoczenia.

Poniżej wentylatora znajdują się 2 porty USB 3.0, gniazdo LAN, złącze eSATA, przycisk Reset, gniazdo zasilania, Kensington Security Slot oraz naklejka z adresem MAC i numerem seryjnym.

W spodnią część urządzenia wkomponowano liczne otwory wentylacyjne zapewniające odpowiednią cyrkulację powietrza oraz umieszczono gumowe nóżki.
 

DS213plus

Urządzenie napędzane jest przez dwurdzeniowy procesor Freescale z koprocesorem zmiennoprzecinkowym, taktowany zegarem o częstotliwości 1,067 GHz. Na procesorze zamontowano duży niskoprofilowy radiator. Na płycie znajduje się również zegar SL28504BZX-2 Silicon Labs, gigabitowy kontroler sieciowy Realtek RTL8211E, kontroler USB 3.0 dostarczony przez NEC'a oraz Hub USB 2.0 Genesys Logic GL850G.


Bez dysku ani rusz…


Synology nie wyposaża fabrycznie swoich urządzeń w dyski twarde, pozwalając użytkownikowi wybrać odpowiednie napędy w zależności od potrzeb.

 

DidkStation

 

DS213plus

 

Przed uruchomieniem urządzenia należy zamontować przynajmniej jeden dysk w kieszeni hot-swap. Dostęp do dysków nie został zabezpieczony zamkiem. Podczas montażu dysków, który jest stosunkowo prostą, zajmującą kilkadziesiąt sekund czynnością zwróciliśmy uwagę na gumowe podkładki znajdujące się na ściankach kieszeni oraz w otworach poprzez, które wkręca się śruby mocujące dyski. Elementy gumowe mają za zadanie tłumienie drgań wywołanych wibracjami talerzy dysków i nie przenoszenie ich na obudowę. W trakcie testów okazało się, że elementy wytłumiające zdały egzamin.

 

DS213+

 

 

Logowanie i rejestracja