Virtual-IT.pl - wirtualizacja cloud computing storage SDx data center

Pięć głównych zasad zarządzania danymi
Pięć głównych zasad zarządzania danymi

Obecnie centralnym elementem każdej działalności biznesowej są dane. Firmy chcą z nich aktywnie korzystać bez względu na miejsce, w którym dane te są przechowywane. W przemówieniu inaugurującym konferencję Commvault GO 2016, Robert Hammer, prezes i dyrektor generalny firmy Commvault, przedstawił pięć podstawowych za...

Czytaj więcej...

Altaro VM Backup dla dostawców usług IT!
Altaro VM Backup dla dostawców usług IT!

Altaro Software, dostawca rozwiązań do tworzenia kopii zapasowych, znany głównie ze swojego flagowego produktu VM Backup, pozwalającego na tworzenie kopii zapasowych maszyn wirtualnych działających w środowisku Microsoft Hyper-V i VMware vSphere, udostępnił portal online, zbudowany specjalnie z myślą o dostawcach us...

Czytaj więcej...

#VeeamON2017 - Rozszerzenie platformy Veeam Availability
#VeeamON2017 - Rozszerzenie platformy Veeam Availability

Firma Veeam Software, w trakcie konferencji VeeamON 2017, poinformowała o rozszerzeniu platformy Veeam ‘Always-On Cloud’ Availability Platform o nowy framework Universal Storage API oraz rozszerzenie ekosystemu partnerów strategicznych.

Czytaj więcej...

Czy ufamy chmurze? - Raport Intel Security
Czy ufamy chmurze? - Raport Intel Security

Tylko jedna trzecia (34%) osób przebadanych w ramach nowego projektu Intel Security uznała, że członkowie najwyższego kierownictwa w ich organizacjach w pełni rozumieją kwestie bezpieczeństwa chmury obliczeniowej. Kompletne wyniki ankiety wskazują na ogromną, wręcz krytyczną potrzebę zwiększania poziomu zaufania do ...

Czytaj więcej...

Altaro VM Backup 6 dla Hyper-V i VMware - przegląd i instalacja (cz. 1)
Altaro VM Backup 6 dla Hyper-V i VMware - przegląd i instalacja (cz. 1)

Wraz z rozwojem technologii wirtualizacji i wynikającymi z tego zmianami krajobrazu środowisk IT, zmienia się podejście do ochrony danych. Z wirtualizacją przegrało wiele rozwiązań zaprojektowanych z myślą o środowiskach fizycznych. Na rynku pojawiły się nowe rozwiązania, opracowane z myślą o środowiskach wirtualnyc...

Czytaj więcej...

15 najlepiej płatnych certyfikacji w 2016 roku
15 najlepiej płatnych certyfikacji w 2016 roku

Certyfikacja wśród specjalistów z branży IT jest elementem często pożądanym przez pracodawców. By aktywnie uczestniczyć w rynku pracy, należy stale podnosić swoje kwalifikacje. Odpowiednie certyfikaty idąc w parze z posiadanymi i rozwijanymi umiejętnościami oraz determinacja związana ze zdobywaniem wiedzy, niejednok...

Czytaj więcej...

Test Synology DiskStation DS213+


Synology DiskStation DS213+

Firma Synology, z siedzibą w Tajpej na Tajwanie, specjalizująca się w rozwoju i produkcji urządzeń pamięci masowej (NAS - Network Attached Storage), posiadająca w ofercie szeroki wachlarz urządzeń, od jednodyskowych serwerów dla niewymagających użytkowników domowych po 12 dyskowe, rackowe serwery dla dużych firm wprowadziła w ostatnich tygodniach na rynek kilka nowych modeli. My przyjrzeliśmy się dokładnie DiskStation DS213+, dwudyskowemu aczkolwiek zaawansowanemu urządzeniu z oferty Synology.

Synology zapewnia, że to małe urządzenie sprosta wymaganiom firm z sektora SMB. Czy tak jest w istocie?

 


Budowa i wyposażenie

Synology DS213+ trafił do nas w niewielkim, eleganckim biało-zielonym kartonie, na którym poza nazwą znalazła się specyfikacja urządzenia i charakterystyka najważniejszych funkcji. W karton wkomponowano rączkę, ułatwiającą przenoszenie, zamieniającą karton w walizkę.

 

Synology DiskStation DS213+ Box


Wewnątrz kartonu poza NAS'em znajduje się zewnętrzny zasilacz wraz z kablem zasilającym, kabel sieciowy (skrętka FTP CAT 5e), płyta z oprogramowaniem, zestaw śrubek do montażu dysków, broszura powitalna oraz informacje na temat zasad licencjonowania produktów Synology.
 

Synology DiskStation DS213+ Case

 

 

Synology DiskStation


Czarna obudowa niewielkiego serwera w kształcie prostopadłościanu, swoim rozmiarem przypomina urządzenia typu barebone czy nettop. Całość została zaprojektowana stylowo. Kontrast dla matowych ścian bocznych stanowią finezyjne wloty powietrza wkomponowane w logotyp producenta oraz efektowna, błyszcząca, plastikowa osłona skrywająca kieszenie dysków twardych. W jej lewym, dolnym rogu znajduje się symbol modelu - DS213+. Producent w bardzo interesujący sposób zaprojektował mocowanie osłony. Otóż do tego celu wykorzystał gumowe 'kołki', dzięki czemu panel osadzony jest solidnie, a ponad to guma skutecznie eliminuje ewentualne drgania. Co ważne, każdy element do siebie doskonale pasuje a całość cechuje się solidnym wykonaniem.

 

Synology DiskStation DS213+


Na przedniej ścianie z prawej strony znajdują się diody LED sygnalizujące aktywność urządzenia (STATUS / LAN / DISK 1 / DISK 2), gniazdo kart SD, port USB 2.0, przycisk Copy pozwalający na skopiowanie danych z podłączonego urządzenia do folderu współdzielonego na serwerze oraz przycisk zasilania.
 

Synology DS213+


Blisko 2/3 tylnej ściany zajmuje 92mm wentylator, którego zadaniem jest utrzymanie temperatury we wnętrzu urządzenia na poziomie pozwalającym na komfortową pracę podzespołów. Z poziomu systemu zarządzającego urządzeniem można określić prędkość wentylatora wybierając jeden z trybów: chłodzenia, cichy, niskiego poboru mocy.

W każdym z trybów wentylator pracuje stosunkowo cicho i nie powinien drażnić nawet osób wrażliwych na wszelkiego rodzaju szumy dobiegające z otoczenia.

Poniżej wentylatora znajdują się 2 porty USB 3.0, gniazdo LAN, złącze eSATA, przycisk Reset, gniazdo zasilania, Kensington Security Slot oraz naklejka z adresem MAC i numerem seryjnym.

W spodnią część urządzenia wkomponowano liczne otwory wentylacyjne zapewniające odpowiednią cyrkulację powietrza oraz umieszczono gumowe nóżki.
 

DS213plus

Urządzenie napędzane jest przez dwurdzeniowy procesor Freescale z koprocesorem zmiennoprzecinkowym, taktowany zegarem o częstotliwości 1,067 GHz. Na procesorze zamontowano duży niskoprofilowy radiator. Na płycie znajduje się również zegar SL28504BZX-2 Silicon Labs, gigabitowy kontroler sieciowy Realtek RTL8211E, kontroler USB 3.0 dostarczony przez NEC'a oraz Hub USB 2.0 Genesys Logic GL850G.


Bez dysku ani rusz…


Synology nie wyposaża fabrycznie swoich urządzeń w dyski twarde, pozwalając użytkownikowi wybrać odpowiednie napędy w zależności od potrzeb.

 

DidkStation

 

DS213plus

 

Przed uruchomieniem urządzenia należy zamontować przynajmniej jeden dysk w kieszeni hot-swap. Dostęp do dysków nie został zabezpieczony zamkiem. Podczas montażu dysków, który jest stosunkowo prostą, zajmującą kilkadziesiąt sekund czynnością zwróciliśmy uwagę na gumowe podkładki znajdujące się na ściankach kieszeni oraz w otworach poprzez, które wkręca się śruby mocujące dyski. Elementy gumowe mają za zadanie tłumienie drgań wywołanych wibracjami talerzy dysków i nie przenoszenie ich na obudowę. W trakcie testów okazało się, że elementy wytłumiające zdały egzamin.

 

DS213+

 

 

Logowanie i rejestracja