Virtual-IT.pl - wirtualizacja cloud computing storage SDx data center
Altaro VM Backup

Bezpieczeństwo IT - w chmurze czy lokalnie?
Bezpieczeństwo IT - w chmurze czy lokalnie?

Jak wskazuje Gartner jednym z głównych trendów w gospodarce światowej jest dziś Cloud Shift, czyli coraz silniejszy nacisk na wykorzystanie chmury obliczeniowej. Analitycy tej firmy twierdzą, że do 2020 roku niewykorzystywanie chmury będzie w przedsiębiorstwach zjawiskiem tak rzadkim, jak obecnie brak dos...

Czytaj więcej...

Inwestycje w chmurę będą rosły o blisko 19 proc. rocznie
Inwestycje w chmurę będą rosły o blisko 19 proc. rocznie

Polskie firmy coraz powszechniej wdrażają rozwiązania oparte na chmurze obliczeniowej, doceniając korzyści oraz oszczędności w wydatkach na IT. Eksperci prognozują, że rynek ten będzie w najbliższych latach rósł skokowo, a technologia cloud computing wkrótce będzie w stanie zaspokoić wszystkie potrzeby biznesowe fir...

Czytaj więcej...

Dwie trzecie firm z sektora MŚP już wybrało chmurę
Dwie trzecie firm z sektora MŚP już wybrało chmurę

Z raportu "Chmura w MŚP. Zaufanie czy ostrożność przedsiębiorców?" opracowanego przez Onex Group wynika, że już 67 procent małych i średnich firm w Polsce korzysta z rozwiązań chmurowych. W porównaniu z badaniami przeprowadzonymi przed rokiem odnotowano 16 procentowy wzrost. Choć na pierwszy rzut oka taki...

Czytaj więcej...

Raport Veeam: ciągłość działania usług IT poważnym wyzwaniem dla polskich firm
Raport Veeam: ciągłość działania usług IT poważnym wyzwaniem dla polskich firm

Badanie firmy Veeam Software, innowacyjnego dostawcy rozwiązań, które zapewniają stałą dostępność na potrzeby przedsiębiorstw działających non stop (Availability for the Always-On Enterprise), pokazuje, że ponad połowa organizacji w Polsce zmaga się z przystosowaniem firmowej infrastruktury do wymogów now...

Czytaj więcej...

Altaro VM Backup 7.6 na horyzoncie!
Altaro VM Backup 7.6 na horyzoncie!

Wielkimi krokami zbliża się nowe wydanie Altaro VM Backup, rozwiązania przeznaczonego do tworzenia kopii zapasowych maszyn wirtualnych działających pod kontrolą hypervisorów Microsoft Hyper-V oraz VMware vSphere/ESXi. W nowej wersji Altaro VM Backup oznaczonej numerem 7.6 wprowadzono kilka istotnych usprawnień. ...

Czytaj więcej...

Czy ufamy chmurze? - Raport Intel Security
Czy ufamy chmurze? - Raport Intel Security

Tylko jedna trzecia (34%) osób przebadanych w ramach nowego projektu Intel Security uznała, że członkowie najwyższego kierownictwa w ich organizacjach w pełni rozumieją kwestie bezpieczeństwa chmury obliczeniowej. Kompletne wyniki ankiety wskazują na ogromną, wręcz krytyczną potrzebę zwiększania poziomu zaufania do ...

Czytaj więcej...

15 najlepiej płatnych certyfikacji w 2017 roku
15 najlepiej płatnych certyfikacji w 2017 roku

Od specjalistów IT bardzo często wymaga się posiadania dodatkowych certyfikatów potwierdzających umiejętności w obszarze, za który są odpowiedzialni. Odpowiednie certyfikaty, w parze z posiadanymi kompetencjami oraz determinacja związana ze zdobywaniem wiedzy, często pomagają wspiąć się na kolejn...

Czytaj więcej...

Test Synology DiskStation DS213+


Synology DiskStation DS213+

Firma Synology, z siedzibą w Tajpej na Tajwanie, specjalizująca się w rozwoju i produkcji urządzeń pamięci masowej (NAS - Network Attached Storage), posiadająca w ofercie szeroki wachlarz urządzeń, od jednodyskowych serwerów dla niewymagających użytkowników domowych po 12 dyskowe, rackowe serwery dla dużych firm wprowadziła w ostatnich tygodniach na rynek kilka nowych modeli. My przyjrzeliśmy się dokładnie DiskStation DS213+, dwudyskowemu aczkolwiek zaawansowanemu urządzeniu z oferty Synology.

Synology zapewnia, że to małe urządzenie sprosta wymaganiom firm z sektora SMB. Czy tak jest w istocie?

 


Budowa i wyposażenie

Synology DS213+ trafił do nas w niewielkim, eleganckim biało-zielonym kartonie, na którym poza nazwą znalazła się specyfikacja urządzenia i charakterystyka najważniejszych funkcji. W karton wkomponowano rączkę, ułatwiającą przenoszenie, zamieniającą karton w walizkę.

 

Synology DiskStation DS213+ Box


Wewnątrz kartonu poza NAS'em znajduje się zewnętrzny zasilacz wraz z kablem zasilającym, kabel sieciowy (skrętka FTP CAT 5e), płyta z oprogramowaniem, zestaw śrubek do montażu dysków, broszura powitalna oraz informacje na temat zasad licencjonowania produktów Synology.
 

Synology DiskStation DS213+ Case

 

 

Synology DiskStation


Czarna obudowa niewielkiego serwera w kształcie prostopadłościanu, swoim rozmiarem przypomina urządzenia typu barebone czy nettop. Całość została zaprojektowana stylowo. Kontrast dla matowych ścian bocznych stanowią finezyjne wloty powietrza wkomponowane w logotyp producenta oraz efektowna, błyszcząca, plastikowa osłona skrywająca kieszenie dysków twardych. W jej lewym, dolnym rogu znajduje się symbol modelu - DS213+. Producent w bardzo interesujący sposób zaprojektował mocowanie osłony. Otóż do tego celu wykorzystał gumowe 'kołki', dzięki czemu panel osadzony jest solidnie, a ponad to guma skutecznie eliminuje ewentualne drgania. Co ważne, każdy element do siebie doskonale pasuje a całość cechuje się solidnym wykonaniem.

 

Synology DiskStation DS213+


Na przedniej ścianie z prawej strony znajdują się diody LED sygnalizujące aktywność urządzenia (STATUS / LAN / DISK 1 / DISK 2), gniazdo kart SD, port USB 2.0, przycisk Copy pozwalający na skopiowanie danych z podłączonego urządzenia do folderu współdzielonego na serwerze oraz przycisk zasilania.
 

Synology DS213+


Blisko 2/3 tylnej ściany zajmuje 92mm wentylator, którego zadaniem jest utrzymanie temperatury we wnętrzu urządzenia na poziomie pozwalającym na komfortową pracę podzespołów. Z poziomu systemu zarządzającego urządzeniem można określić prędkość wentylatora wybierając jeden z trybów: chłodzenia, cichy, niskiego poboru mocy.

W każdym z trybów wentylator pracuje stosunkowo cicho i nie powinien drażnić nawet osób wrażliwych na wszelkiego rodzaju szumy dobiegające z otoczenia.

Poniżej wentylatora znajdują się 2 porty USB 3.0, gniazdo LAN, złącze eSATA, przycisk Reset, gniazdo zasilania, Kensington Security Slot oraz naklejka z adresem MAC i numerem seryjnym.

W spodnią część urządzenia wkomponowano liczne otwory wentylacyjne zapewniające odpowiednią cyrkulację powietrza oraz umieszczono gumowe nóżki.
 

DS213plus

Urządzenie napędzane jest przez dwurdzeniowy procesor Freescale z koprocesorem zmiennoprzecinkowym, taktowany zegarem o częstotliwości 1,067 GHz. Na procesorze zamontowano duży niskoprofilowy radiator. Na płycie znajduje się również zegar SL28504BZX-2 Silicon Labs, gigabitowy kontroler sieciowy Realtek RTL8211E, kontroler USB 3.0 dostarczony przez NEC'a oraz Hub USB 2.0 Genesys Logic GL850G.


Bez dysku ani rusz…


Synology nie wyposaża fabrycznie swoich urządzeń w dyski twarde, pozwalając użytkownikowi wybrać odpowiednie napędy w zależności od potrzeb.

 

DidkStation

 

DS213plus

 

Przed uruchomieniem urządzenia należy zamontować przynajmniej jeden dysk w kieszeni hot-swap. Dostęp do dysków nie został zabezpieczony zamkiem. Podczas montażu dysków, który jest stosunkowo prostą, zajmującą kilkadziesiąt sekund czynnością zwróciliśmy uwagę na gumowe podkładki znajdujące się na ściankach kieszeni oraz w otworach poprzez, które wkręca się śruby mocujące dyski. Elementy gumowe mają za zadanie tłumienie drgań wywołanych wibracjami talerzy dysków i nie przenoszenie ich na obudowę. W trakcie testów okazało się, że elementy wytłumiające zdały egzamin.

 

DS213+

 

 

Logowanie i rejestracja