Virtual-IT.pl - data center cloud computing SDx AI storage network cybersecurity

Brak wykwalifikowanej kadry i starzejące się systemy główną barierą cyfryzacji
Brak wykwalifikowanej kadry i starzejące się systemy główną barierą cyfryzacji

Według opublikowanego przez Veeam raportu Data Protection Trends Report 2022, największym wyzwaniem dla firm związanym z cyfryzacją są braki wykwalifikowanej kadry IT i starzejące się systemy. Aż 1/3 przedsiębiorstw w razie awarii i braku dostępu do zasobów planuje przywracać działanie serwerów w trybie r...

Czytaj więcej...

FRITZ!Box 6850 5G - router gotowy na sieć piątej generacji
FRITZ!Box 6850 5G - router gotowy na sieć piątej generacji

Przed kilkoma tygodniami w skromnych progach naszej Virtual-nej redakcji pojawiła się przesyłka zawierająca router FRITZ!Box 6850 5G od firmy AVM. Router wprowadzony na rynek latem ubiegłego roku, za pomocą wbudowanego modemu obsługuje zakresy 5G w paśmie poniżej 6 GHz, a także LTE Advanced Pro we wszystkich obecnie wy...

Czytaj więcej...

Chcielibyśmy, żeby chmura…, czyli oczekiwania wobec dostawcy
Chcielibyśmy, żeby chmura…, czyli oczekiwania wobec dostawcy

Wyniki badania PMR dla Polskiej Chmury wskazują, że ponad 2/3 firm korzysta z rozwiązań chmurowych, a około 1/3 jest w trakcie ich wdrażania. Tym samym chmura to już stały element ekosystemu i działalności przedsiębiorstw w Polsce. Rynek ten dojrzał i firmy szukają w chmurze korzyści oraz rozwiązań dopasowanych wprost ...

Czytaj więcej...

Broadcom upraszcza ofertę i model licencjonowania VMware
Broadcom upraszcza ofertę i model licencjonowania VMware

W ciągu ostatnich dwóch lat firma VMware podejmowała wysiłki mające na celu uproszczenie swojego portfolio rozwiązań i przejście z modelu licencji wieczystych na model subskrypcji, który branża przyjęła już jako standard korzystania z chmury. Firma zaznaczyła, że takie zmiany przyniosą klientom większe ko...

Czytaj więcej...

Integracja AIOps w kompleksowym monitorowaniu IT: Site24x7
Integracja AIOps w kompleksowym monitorowaniu IT: Site24x7

Środowiska IT stają się coraz bardziej rozbudowane. Firmy korzystają z infrastruktury on-premise jak również z rozwiązań chmurowych, często z wielu chmur (multicloud). W takiej sytuacji kluczem dla zapewnienia niezawodnego działania systemów IT jest monitoring infrastruktury. Właściwe rozwiązanie do monit...

Czytaj więcej...

Historia oszukiwania ludzi przez sztuczną inteligencję
Historia oszukiwania ludzi przez sztuczną inteligencję

Wraz z rozwojem nowoczesnych technologii rozwijają się również złośliwe schematy. Od niedawna do długiej listy oszustw dołączyła sztuczna inteligencja (Artificial Intelligence, AI). Wykorzystanie technologii sztucznej inteligencji i uczenia maszynowego (Machine Learning, ML) przenosi phishing i inne oszustwa cyb...

Czytaj więcej...

Asustor AS-202TE - test serwera NAS

Asustor AS-202TEFirma ASUSTOR, założona przed trzema laty jako filia grupy ASUS, znana z produkcji serwerów pamięci masowej typu NAS (Network Attached Storage), dedykowanych użytkownikom domowym jak i firmom, dostarczyła nam do testów dwudyskowy, wolnostojący serwer AS-202TE, napędzany przez procesor Intel Atom 1.2GHz Dual Core i pamięć DDR3 o wielkości 1 GB. Specyfikacja techniczna, a w szczególności porty USB 3.0 i port HDMI mogą zrobić wrażenie. A jak w praktyce spisało się urządzenie pracujące pod kontrolą systemu operacyjnego ASUSTOR Data Master (ADM)?

Zapraszamy do lektury.


Budowa i wyposażenie

Asustor AS-202TE dostarczany jest w kolorowym kartonie z plastikowym uchwytem. Na pudełku poza logotypem producenta, umieszczono zdjęcie serwera, specyfikację techniczną oraz kilka kolorowych screenów systemu Data Master i wybranymi funkcjami. W karton wkomponowano rączkę, ułatwiającą jego przenoszenie.

Asustor As-202TE Box

Sam serwer AS-202TE wygląda niemal identycznie jak testowany przed kilkoma miesiącami as-202te i ma kształt zbliżony do prostopadłościanu. Wielkością przypomina urządzenia typu barebone lub nettop. Obudowa została wykonana w większości z metalu i prezentuje się bardzo solidnie. Ściany boczne i wierzchnia to jeden kawałek szczotkowanego aluminium w kolorze popielatym. Przednia część urządzenia została wykonana z dobrej jakości plastiku w kolorze czarnym.

Asustor AS202TE

Front podzielono na dwie części. Po lewej, nieco mniejszej i wysuniętej o kilka milimetrów do przodu, u góry znajduje się logo producenta i włącznik zasilania z diodą a pod nią dioda systemowa. U dołu umieszczono diodę sygnalizującą pracę interfejsu sieciowego oraz przycisk szybkiego kopiowania z wkomponowaną diodą i portem USB 3.0. Największą część frontalnej ściany zajmują dwie kieszenie hotswap na dyski twarde, nad którymi znajduje się Dioda Podczerwieni dająca możliwość kontroli centrum multimedialnym za pomocą pilota (dostępnego za dodatkową opłatą).

NAS Asustor AS-202TE

Na jednej z bocznych ścian znajdują się niewielkich rozmiarów otwory poprawiające cyrkulację powietrza. Na tylnej ściance  urządzenia znajduje się wylot powietrza z 70 mm wentylatora, odpowiedzialnego za chłodzenie serwera. Prędkość obrotową wentylatora można zdefiniować z poziomu systemu ADM. W trybie automatycznym wentylator pracuje cicho i nie wpływa negatywnie na komfort pracy, nawet gdy urządzenie znajduje się na biurku. Po zmianie trybu na 'Niska prędkość', monitor systemu wskazywał prędkość obrotową wentylatora w granicach 635 RPM, a szum dochodzący z urządzenia był ledwo słyszalny. Po wybraniu trybu 'Średnia prędkość', wentylator wirował z prędkością 2420 RPM i choć szum wydobywający się z urządzenia dawał o sobie znać, to nie był on bardzo uciążliwy. Po ustawieniu trybu 'Wysoka prędkość', wentylator rozpędził się do 3924 RPM, co powodowało wyraźny wzrost poziomu szumów generowanych przez powietrze owiewające łopatki. Zgodnie z zaleceniami producenta, po powrocie do trybu Automatycznego, wentylator zwolnił, a wokół zapanowała cisza. Reasumując, jeśli temperatura otoczenia urządzenia jest daleka od tropików, nie należy ingerować w ustawienia prędkości wentylatora i zaufać trybowi Automatycznemu. Wówczas szum wentylatora powinien być niemal niesłyszalny i nie przekraczać poziomu hałasu tolerowanego przez większość osób.

ASUSTOR wyposażył swojego NAS-a w bogaty zestaw portów. Poza wspomnianym USB 3.0 znajdującym się na przedniej ścianie, z tyłu ulokowano 1 port USB 3.0, 2 porty USB 2.0, złącze HDMI, 1 porty Gigabit Ethernet i wyjście słuchawkowe Audio Jack. Ponadto na tylnej ścianie znajduje się przycisk RESET, Kensington Security Slot i oczywiście gniazdo zasilania.

Asustor AS-202TE test

Na spodzie znajduje się naklejka z adresem MAC karty sieciowej, numerem seryjnym urządzenia i parametrami zasilania. Dzięki gumowym nóżkom serwer stoi stabilnie nawet na śliskiej powierzchni biurka.

Po odkręceniu trzech śrubek, możemy zdjąć idealnie dopasowaną część obudowy osłaniającą podzespoły w tym płytę z pamięcią RAM, zasłoniętą czarnym laminatem i procesor znajdujący się pod pasywnym radiatorem.

Kieszenie na dyski twarde typu hot-swap, wykonane zostały z aluminiowej ramki oraz dźwigni i maskownicy z tworzywa sztucznego. Prezentują się bardzo solidnie. Stylowe przestrzenie w kieszeniach poprawią cyrkulację powietrza a w konsekwencji, chłodzenie dysków twardych. W ramkach na dyski rozmieszczono otwory dające możliwość montażu zarówno 3,5" jak i 2,5" napędów. Producent nie wyposażył kieszeni w zamek/kluczyk, które ograniczyłyby dostęp do dysków. Przykręcenie dysku czterema śrubkami przebiega sprawnie i zajmuje ok. 1 minuty. Szkoda, że producent nie pokusił się o wprowadzenie mechanizmu pozwalającego na beznarzędziowy mechanizm montażu dysków.

Podobnie jak większość konkurentów, Asustor nie wyposaża fabrycznie swoich serwerów w dyski twarde, pozwalając użytkownikowi, w zależności od potrzeb, wybrać odpowiednie napędy z bogatej listy kompatybilnych urządzeń.

Asustor in box

W kartonie poza solidnie zabezpieczonym NAS'em, znalazło się pudełko z akcesoriami (zasilacz, kabel zasilający, kabel sieciowy (CAT.5E), broszura informacyjna, płyta z przewodnikiem, instrukcją instalacji i oprogramowaniem oraz zestaw śrubek do montażu dysków).

Należy stwierdzić, że Asustor AS-202T, podobnie jak w wypadku modeli testowanych wcześniej, jest urządzeniem wykonanym bardzo solidnie i prezentuje się profesjonalnie. Producent korzysta z materiałów najwyższej jakości, a w większości z aluminium o sporej grubości. Poszczególne elementy, również te z tworzywa sztucznego, nie uginają się i są bardzo dobrze dopasowane.

 

Logowanie i rejestracja